21,831
16
2
Merking av PEN, PE og N-leder
24
0
Hva menes med PEN, PE og N-leder og hvordan skal disse merkes ?
Hvordan er det anbefalt at faselederne skal merkes?
Hvordan er det anbefalt at faselederne skal merkes?
Signatur
PE-leder er jordleder som brukes i TN-S-anlegg (Terra Neutral Separated) og i IT-anlegg (Isolated Terra)
N-leder er nøytralleder som benyttes i TN-S-anlegg
PEN-leder merkes gul/grønn/blå
PE-leder merkes gul/grønn
N-leder merkes blå
400V anleg
Har TN-C Her ar du PEN
TN-S Her har du PE og sepparat N
230V anleg
IT/TT Kun PE leder
http://www.genett.no/cms/mm.nsf/lupGraphics/Skisse_inntak_400V-farger.pdf/$file/Skisse_inntak_400V-farger.pdf
I TN-C har du ikke separat L og PE(jord).
tja.. i teorien, der PE og N har eksakt samme potensial, feks på en kurs uten belastning vil det ikke gå noen feilstrøm i kretsen, ergo vil ikke jfb løse ut..
(Er forresten dette en ok måte å skru av sikring på eller bør jeg heller løpe til sikringsskapet og lete meg frem?)
i TN-C-S er jo som sagt PE og N koblet sammen i fordeling.. kontakt mellom L og PE vil derfor tilsvare kortlsutning mellom L og N..
men kanskje greit med litt smell for og holde seg våken på disse tider av døgnet
Hva skjer når man tester jordfeilbryterne med knappen (slik man skal en gang i måneden), er det en motstand mellom L og jord da?
Hvis det går strøm i kretsen og jeg la N inntil, ville det da bli kortslutning på samme måte som om jeg la L inntil?