27,525    34    1  

Nytt kjøkken, hvor mange kurser

 208     0
Vi planlegger nytt kjøkken, og i den forbindelse lurer jeg på hvor mange kurser som er normalt å ha? Jeg er klar over at man har en egen til induksjonstoppen, men hva med andre hvitevarer? Stikk over benk o.l.

Generelt så har vi jo ikke lov til å gjøre noe selv, så er det noen som har et røft prisoverslag på denne type jobb. Altså komplett elektriker jobb når man pusser opp kjøkken.

Skal hente inn tilbud straks, men er litt nysgjerrig hvis folk som har gjort dette kan dele litt erfaring.

   #1
 154     sarpsborg     0
jeg hadde hatt disse kurser:

oppvask
micro (evnt kjøl/frys sammen med micro)
stikk o\benk
stikk o\benk 2 (splittes f.eks halve benken på ene og halve på andre)
komfyr
varmtvannstank om den er på kjøkkenet.
steketopp
lys og annet smått langs vegg hadde jeg satt på en annen kurs om mulig (nærmeste rom) evnt sammen med en av stikk o/benk kursene

+ hatt egen kurs på steder hvor man vet det blir strømkrevende utstyr, innebygd kaffemaskin f.eks

ang pris så er jeg trikker men har ikke studert så mye prisene sjefen gir så kan ikke si noe om det Tongue og er veldig mye variabler inne i bildet


ang kurser så kommer det jo veldig an på størrelsen på kjøkkenet og hva slags utstyr man har
   #2
 967     Stavangerområdet     0
Jeg planlegger
- 25A til platetopp
- 16A til stekeovn
- 10A til lys & stikk
- 16A til stikk langs benk
- 16A til oppvaskmaskin

Mikro går på stikk langs benk. Kjøleskap på lys&stikk.
   #3
 1,519     Oslo     0
Husk også på at dersom du slår ned en vegg e.l. og ditt nye kjøkken blir en del av et annet rom kan det være nødvendig å fikse på det "nye" rommet også dersom eksisterende anlegg er ujordet. Det sa i alle fall installatøren jeg brukte. Nå skulle jeg uansett bytte alt så det utgjorde liten praktisk forskjell for min del, men uansett greit å være klar over. Rør og bokser kan gjenbrukes, men du kan risikere å måtte trekke nye ledninger. Mye 1.5 kvadrat ujordet i eldre anlegg, og noen har visstnok også så tynn jordleder at det ikke er lov å koble noe på de i det hele. Fortsatt i følge min installatør, dette er ikke mitt felt.

Jeg har følgende:
1x 25A til koketopp
2x 16A til kjøleskap/kombiovn og en til stekeovn
1x 16A til stikk over benk, ventilator, lys o.l.
1x 16A til oppvaskmaskin
1x 16A til gulvvarme
Noen av stikkene tas fra kurser i tilstøtende rom der det var mest praktisk.

   #4
 1,818     Skogsvåg på Sotra     0
Ser både av denne tråden og andre tråder at det er normalt med "en bråte" med kurser på kjøkkenet.
Vel, vi har 2, og har igrunnen ikke savnet noe mer. 1 til komfyr (20 vil jeg tro), og en treg 16 til resten: Kjøleskap, oppvaskemaskin, lys og stikk. Nå er kjøkkenet vårt rett nok ganske lite (ca 10m2), men jeg synes selv vi bruker stikkene ganske aktivt: Brødrister, Moccamaster, strykejern (2400W bare der, så vi slår av oppv.mask når vi bruker jernet), vaffeljern, Kenwood kjøkkenmaskin, avtrekksvifte, ladere til det meste av mobiler og annet smått... Ville nok ha spandert på oss en kurs til, til oppvaskmaskinen, om vi skulle ha lagt nytt idag. Men noe mer enn det kan jeg ikke skjønne at vi skulle kunne ha behov for. Seff om vi skulle hatt innbyggingskomfyr med egen topp og damp-dings og gud vet hva som finnes av maskineri å få tak i, men... Kanskje jeg er gammeldags, men jeg er himla fornøyd med den gode og helt ordinære komfyren vi har  ;D Den har jo til og med varmluft!  Wink
Signatur
   #5
 22,342     Akershus     0
Komfyr er helt knall det. Det er jo bare en platetopp og stekeovn i ett...

Har vi ikke hatt denne tråden et par ganger før?
   #6
 21,481     Enebolig     0
Søkefunksjonen fungerer knapt, derfor blir det vel sånn.
   #7
 22,342     Akershus     0
Jeg har prøvd å finne ting selv, og det fungerer dårlig. Det er jo mulig å se på trådene (i delforumet) som er langt inn før man starter noe nytt.

   #8
 6,009     Finnmark     0
Vi bor i ett gammelt hus, og vi savner flere kurser(nå må vi passe på å  ikke bruke flere ting samtidig)...
Det kommer flere og flere "dingser" til kjøkkenet(nyttig eller ei!) som man må ta høyde for.....

Tror det er lurt med hvert fall 2x16A kurser til ekstrautstyr på benk(trakter/kaffemaskin/kjøkkenmaskin/micro/vannkoker osv).....

Litt off topic: Kan nevne at i England har strømselskapene litt problemer i forbindelse med store sportsbegivenheter......det blir en kraftig strømtopp akkurat ved pause eller slutt pga av så mange starter vannkoker samtidig......(tror de brukte gass før!)
Signatur
   #9
 8,022     Bærum     0

Søkefunksjonen fungerer knapt, derfor blir det vel sånn.


Er det noen som bruker forumets egen søkefunksjon lenger i det hele tatt? Som du sier - den stinker.

For å finne informasjon på forum ( dette og andre) - bruk google. Skriv først "site:byggebolig.no" deretter mellomrom, og så det en ønsker å søke etter. Mye raskere, mye bedre. Søket kan da også raffineres med alle mekanismene i google.
   #10
 1,519     Oslo     0
En stekeovn med pyrolyse tar rundt 3500 Watt når den går for fullt, så den er det en dårlig ide å kombinere med noe annet. Etter nye regler er det vel også slik at det skal være separat kurs til hver stekeovn.

Når et kjøkken først tas ville jeg i alle fall ikke lagt opp til løsninger som begrenser samtidig bruk av ting. Vannkoker, kaffitrakter, brødrister, vaffeljern og slikt tar mye effekt, men på en annen side er de ikke på særlig lenge om gangen.