10,197    20    0  

Vannbåren varme for nybegynnere (hva trenger man?)

 21,481     Enebolig     0
Tenkte å lage en tråd for oss som ikke vet så mye om vannbåren varme. Jeg har lite peil  :-\

Mitt spørsmål går på hvordan dette bygges opp og hva man trenger?

Får presisere at jeg ikke har tenkt å gjøre noen koblinger selv, men sannsynligvis legger jeg rørene etter anvisning av rørlegger. Bare lufter tanken foreløpig.

Tanken er å bruke vvb i første omgang, og deretter varmepumpe.

Jeg har før sett at det legges sponplater med spor for rørene.

Samles kursene deretter i et skap?

Har man termostat i rommet med føler?

Styres dette av en magnetventil som åpner og lukker for det varme vannet?
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

  (trådstarter)
   #1
 21,481     Enebolig     0
Takk for godt svar. Jeg hadde egentlig tenkt å bruke en vvb i tillegg til den jeg har, og det regner jeg med at går greit.

Så i prinsippet kan jeg jo da bruke samme termostat som vi bruker til varmekabler, selv om dere sikkert har egne løsninger fra produsenter av vvs utstyr.

Har du noen linker til rør og varmefordelingsplater? Jeg tenker selvfølgelig pris  Smile
  (trådstarter)
   #2
 21,481     Enebolig     0
Jeg får lete på nett, men har jo fått endel info nå  Smile
   #3
 22,342     Akershus     0
Det er strengt tatt ikke nødvendig med med romtermostater. Ihvertfall hvis rørene ligger i betong.

En vanlig ny oso bereder er neppe egnet for gulvvarme med de tilkoblingene den har. (uniterm ventil eller hva det nå heter. Kan man bruke noe annet)

De gamle berederene hadde tilkobling oppe og nede. Jeg mener det var 3/4". Disse er bedre egnet. Hvis en slik overhales kan den vare i mange år. Jeg kappet over en slik for å lage en grill og den var som ny inni selv om den var 30 år.
  (trådstarter)
   #4
 21,481     Enebolig     0
Jeg har tenkt på begge deler  Smile Både grill og det å finne en gammel en til vannbåren varme hvis jeg går for det.

Jeg ønsker lavest mulig høyde på gulvet for å få det rimelig likt til stua. Dvs spongulvet i alle rom blir omtrent på samme høyde (eldre hus, retter av gulvet)
Parketten i stua bygger jo ikke mye, og jeg innser at jeg vil komme endel høyre enn dette.

Ser det finnes helt ned i 12mm(?) rør for vannbåren varme. Og sponplatene (med spor) som jeg legger oppå spongulvet bygger vel enda litt? Med varmefordelingsplater og fliser blir vel dette nærmere 30mm på feks et kjøkken? (ikke membran) Eller?

Varmefordelingsplatene er vel ikke akkurat et stabilt underlag (og heller ikke dødt?) så man kan vel ikke legge flisene rett oppå?
   #5
 22,342     Akershus     0

Vær obs på at du sløyfelengde med 12mm rør er begrenset i forhold til 16/19 etc
   #6
 22,342     Akershus     0
Geir:
Det er en minimumsløsning som forutsetter et du liker å skru. Fikk følelsen av at det var noe slik trådstarter ville ha. Selvfølgelig blir det bedre med all mulig styring, men det koster.
  (trådstarter)
   #7
 21,481     Enebolig     0
Roth clima comfort er noe for meg, takk for tips.

Jeg vil uten tvil ha styring på de forskjellige kursene, akkurat det tar jeg meg råd til  Smile Gjør jo dette for å spare støm ;)


   #8
 3,841     Haugesund     0

Gjør jo dette for å spare støm ;)


Biter meg fast i den jeg. Du vil IKKE spare strøm med å benytte bereder (iallefall ikke en gammel !)

Men hvis du vil handle noe taxfree samtidig. bør du ta en tur til DK. De selger fortsatt 20mm til DKK 3,50, ja nettopp, da blir Roth, eller Uponor sine rør på tilbud til NOK 17,95 Kr/m ganske pinglete, men Nordmenn kjøper lokalt, fordi de tror rørene de selger i DK super tuborg, og lekker som en sil, eller iallefall ikke tåler dagens lys... ;D
Men jeg kan love deg at de er produsert av "samme" produsent som du handler fra av i Norge.
Det er de samme strenge standarder de produserer etter.

Men fra spøk til revolver

Jeg benyttet et beregningsprogram for mine gulv, fra danfoss. Skal se om jeg ikke finner det for alle dim. (12/17/20) men det beste er om du finner plass til 20mm rør. Da kan gulvet bygge 21mm + dimm. på evt. parkett etc.
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 21,481     Enebolig     0
taz:

Hvis du ser første innlegg så aner du nok at jeg etterhvert skal bruke varmepumpe  ;)

Har en kamerat som sier de gamle bedrederene er vel så gode som nye, det er jo bare en rustfri tank. Og at evt dårligere isolasjon kompenseres hvis man kler vvb inne med 10 cm glava. Og i mitt hode høres det logisk ut :)

Uansett kan det tenkes at jeg legger ned en varmekabel i støp og bruker denne til jeg får råd til varmepumpe. Legger seff ikke kabelen i nærheten av røret.

Inn på et nytt spørsmål, er lekkasje et problem med vannbåren varme? Med det mener jeg om (kvalitets)rørene generelt er så bra at det vil være usannsynlig med lekkasje i min levetid. Det er vel egentlig ikke noe å bekymre seg for så lenge man ikke skal borre i gulvet?

   #11
 3,841     Haugesund     0

Beklager overså varmepumpen, men som rørlegger er min forståelse av gammel bereder, en slik med tråd element. Men mer isolasjon, og moderne element hjelper, bare ikke stapp inn 65-75°C på anlegget, da VIL det etterhvert bli meget varmt ;D  Det er vanlig med 40-50°C

2.
Nei de er ment for å vare minst 80år. Uten setninger, mekanisk slitasje varer de nok det doble.

Vannvarme er betegnet som så tett, at det ikke er pålagt med tette fordelerskap (som rør-i-rør skal ha) Dessuten er det begrenset hva systemet innholder av liter. I motsetning til hva vannverket kan levere utav veggen ;D
Signatur
  (trådstarter)
   #12
 21,481     Enebolig     0
Ja, jeg skal bytte ut alt av vvs og ha "vann stopp" eller hva de kaller det. Liker ikke tanken på at kjelleren kan fylle seg iløpet av natta  ;D
   #13
 198     0
Her er en del undelag som er bra å lese for de som skal ha og skal montere vannbåren varme.

uponor håndbok
http://www.uponor.no/upload/Documents%20(PDF%20and%20officedocuments)/Norway/HS/HANNE%20ZAKARIASSEN/Uponor%20Gulvvarmesystem/GV_H%C3%A5ndb%C3%B8ker/H%C3%A5ndbok%20for%20prosjektering%20og%20legging%20av%20vannb%C3%A5ren%20gulvvarme.pdf

variantvvs katalog. står mye bra i den.
http://www.variantvvs.no/nedlastinger_main.htm
   #14
 291     0
Hei!

Dersom man har ett hus over flere etasjer, med vannbårengulvvarme over 3 plan, må man da ha ett fordelingsskap med en fordelingsblokk i hver etasje? En jeg pratet med mente at dette var nødvendig for å få luftet anlegget, og at det ikke var mulig å trekke hver rørsløyfe fra 2. og 1. etasje direkte ned i tekniskrom i kjeller.
   #15
 1,630     Villmarkstoppen, Malvik     0

Derom man har ett hus over flere etasjer, med vannbårengulvvarme over 3 plan, må man ta ha ett fordelingsskap med en fordelingsblokk i hver etasje?
Jepp. Det sa ihvertfall Roth til meg.
Du kunne kanskje kjøre sløyfer NED fra fordeleren og i etasjen(e) under, men ikke opp - da får du ikke ut luften.
   #16
 318     Bergen     0
Jeg vil sterkt anbefale at du velger vv bereder ut i fra hvilken varmepumpe du skal ha.  Feks Daikin Altherma 'integrerer' vv tanken inn i systemet slik at effekten til berederen styres uavhengig av oppvarmingen ellers.  Vi gjorde dessverre den tabben at vi kjøpte en OSO dobbeltmantlet bereder før vi tenkte på varmepumpe, og får dermed ikke full effekt av varmepumpen (selv om vi generelt er veldig fornøyde med varmepumpen, ikke berederen...)

Forskjellen mellom en dobeltmantlet bereder og en dedikert type, som f.eks. Daikin sin, er at den dobbeltmantlete har en 'tank-oppå-en-tank'.  Varmevekslingen foregår gjennom platen som skiller de to tankene.  Det er en relativt primitiv måte å få til varmevekslingen på etter min mening.  Du risikerer bla at varmen går feil vei, dvs fra forbruksvannet på toppen og ned til magasintanken under.  Dette er en reell problemstilling om sommeren når varmepumpen gjerne er slått av.  Hvis du da i tillegg bruker varmepumpen til kjøling om sommeren så er du virkelig ute å kjøre.  En bedre konstruksjon er å la vannet fra varmepumpen gå i en rørspiral inne i vv tanken, som gir full kontroll på varmevekslingen.


Jeg vil sterkt anbefale individuell styring i hvert rom.  Vi valgte en løsning med radiostyring.  En liten, batteridrevet termostat i hvert rom (termostaten har et litiumbatteri som varer i mange år).  I det tekniske rommet står det da en mottakerboks som styrer hvor mye vann som går til hvert rom.  Systemet kan også utvides med tidsstyring for f.eks. automatisk nattsenking.

I et hus over flere etasjer trenger du strengt tatt ikke gulvvarme oppover i etasjene.  Så lenge det er varme i rommet under så blir det egentlig ikke gulvkaldt.  Her bør du istedet vurdere viftekonvektorer.  Dette er en radiator med stort overflateareal og en veldig stillegående vifte.  Installasjonen blir enklere og du får hurtigere oppvarming - og nedkjøling - av feks soverom enn med gulvvarme.  De egner seg også mye bedre ved rehabilitering siden du slipper å legge nye gulv.