13,168
22
3
Behovet for bidét?
19
0
Hei dere!
Dere som bygger nytt hus - monterer dere Bidét?
Må si at jeg ikke ser helt nytten.
Mulig jeg oppfattes som en steinaldermann nå, men...
Dere som bygger nytt hus - monterer dere Bidét?
Må si at jeg ikke ser helt nytten.
Mulig jeg oppfattes som en steinaldermann nå, men...
Det gjør du ikke. Rørleggerne her nærmest kaster bideene etter meg grunnet at de ikke blir kvitt de som de har på lager. Eneste stedene jeg har sett de montert i senere år, er i boliger for personer i rullestol og denslags.
Bidet skal vel brukast meir enn til berre daglig vask; er det ikkje meininga å vaske rumpestumpen etter toalettbesøk? Kjenner folk som bruker vaskefille eller hånddusj kvar gong dei har vore på toalettet, dei ville kanskje hatt glede av bidet.
Vi skal ikkje ha det.
Hei. Jeg er i Brasil.
Se hvordan de har gjort her.
Se forøvrig det lukkbare sluket
Mulig jeg er treeig, men hvordan og hvorfor Bidet ??
For når man ikke gidder å dusje men burde hatt en opprenskning i humhum så setter man seg på den og vasker seg. Nå for tiden er kanskje ikke dette med å dusje hver dag noe problem lenger? Evt dusje to ganger om det er nødvendig?
Forøvrig mener treåringen min at de er utmerket til å vaske hender... Passelig høyde og alt.
Som et kompromiss satte jeg av en plass klargjort for bidèt.
Men plassen står tom den dag i dag, så det var nok ikke så viktig likevel
Da kan jeg fortelle at det blir det ikke. Det lukter og er bæsj der. Æsj!
Til og med folk i uland er rensligere enn de fleste i Norge på det punktet. Selv må jeg bruke dusjen når jeg er på steder uten bidèt
Er andre si rompelukt eit problem? Er det farleg?
Korleis klarer du deg på offentlege toalett?
Ikkje eingong på sjukehuset er det bidét på dassen, så det er tydeleg at det ikkje er vurdert som noko stor helserisiko å vere utan...
Det er ikke i vår hjemlige kultur å ha bidet, og sykehus er ikke akkurat rikholdige på kjekt-å-ha-ting heller. Hva med hotellrom i øvre middelklasse? Brasilianere og mange andre lands folk sør for Skagerrak har bidet som en selvfølge.
Det er tradisjonelt flere klær som skal av her oppe for å ta vann i baken, og derfor ikke så selvsagt å skulle skreve over enda et lokum. Men jeg vet om mange kvinner som ville elsket den som prioriterte det. På vårt bad har vi ikke bidet pga. plassmangel, jeg ville gjort det om vi kunne - for hennes skyld. Grunn nok!
Hvorfor skal det bli helt rent? Jeg har aldri brukt et bidét i mitt liv. Hvordan påvirker det livskvaliteten til meg og de omkring meg?
ps. Det blir ikke helt fritt for bakterier baki der med mindre du vasker deg med sprit. Gjør du det? Hvis nei, hvorfor ikke?
Om prosjektet vårt på hjem.no
Det var også et relativt stort problem for de lokale å bruke våre, vestlige, toaletter. Ikke enkelt å stå på rammen der. Lett for oss å se om båsen var opptatt da, hodet stakk jo opp over kanten.
Disse folkene her brydde seg ikke med å rengjøre noe som helst, men av og til brukte de papiret til å tørke av skoene før de stilte seg på dassen. Høflig.
I andre deler av verden bruker de gjerne venstrehånden.
Og poenget er at bidé er for meg i den andre ekstreme enden av skalaen. Litt over kanten altså. Jeg trives best i øvre del av skalaen, men ikke nødvendigvis "over the edge". Derfor blir det ikke noe bidé hjemme hos oss.
Jeg bor relativt mye på hotell i løpet av året, i inn- og utland, men bruker aldri bidé'en her heller.
Det var omtrent det jeg følte for av avsløringer av mine toalettvaner
Glemmer aldri familetur til italia for snart 15 år siden.. Mor mi måtte på do, men kom raskt ut igjen. 4 hull i gulvet der folk stod side ved side og gjorde fra seg sitt, både stort og smått, var ikke det hun kalte do. Da kunne hun plutselig holde seg ;D
Finnes det slike forhold i Italia? ???
Min erfaring var fra de mørkere kroker av det sørlige Balkan.. :)
Jeg har imidlertid også tilbragt til sammen 4 uker i sør-Italia, ganske så langt utenfor "allfarvei". Men der hadde de toalettpapir, i alle fall på hotellet..
Praha hadde bedre sanitærforhold enn Norge, men etter en times togtur kom jeg til "Sovjettidene" med det merkeligste toalettet jeg har vært borti. Mulig man skulle sitte morsatt vei av det man gjør i Norge, men hvis ikke ville bomelom lagt seg i en skål for så å bli skylt over kanten og ned i vannlåsen. Det bør nevnes at forholdene ikke tillot bimelim engang ;D
Men tilbake til emnet, bidè ser jeg på som totalt unødvendig. Pent er det heller ikke.
Var mange av de i italia også. har ikke sett de så mange andre plasser, men skal ikke kalle meg så bereist akkurat, så..
Verste er å stå og pisse på de toalettene her.. Bimmelim i stående posisjon må jo gjøres RETT ned for å unngå å bli kliss våt, og bommelom lukter en del til en får skylt ned ja.. ;D
Som nevnt tidligere i tråden finnes det løsninger med dusjhode med bryter. Jeg arbeider med et prosjekt for en kunde hvor vi i forbindelse med 2 nybyggde bad, monterer en blandeventil i koblingsskapet til rørsystemet, og har en dusjhode med innfellbar slange ved hvert toalett. Såpass praktisk at jeg planlegger montasje av tilsvarende løsning hjemme hos meg selv også.