47,739
25
14
Hvordan "pigge opp" baderomsgulv
40
Asker
0
Er det noen som har erfaring med å "pigge opp" baderomsgulv?
Hvor stor meiselhammer / piggemaskin må jeg leie?
Hvor bør jeg leie den?
Hvor mange dager bruker jeg på å "pigge opp" 3 kvadratmeter?
Takk for alle tips!
Hvor stor meiselhammer / piggemaskin må jeg leie?
Hvor bør jeg leie den?
Hvor mange dager bruker jeg på å "pigge opp" 3 kvadratmeter?
Takk for alle tips!
Tips: det hjelper IKKE å lukke dører om du vil unngå støv i resten av leiligheten/huset.... du må teipe grundig alle nøkkelhull og karmer, og heng opp våte håndduker rundt om på dører og vegger. Jeg endte opp med et 3 mm fint støvlag over heile leiligheta, på alle bøker, cd'er osv.... det var gøy å lage nytt bad, men ikke å tørke støv
2 dager alene, men eg løsnet ikke flisen først.
Bruk litt mer tid på å tette rommet slik at du unngår støv overalt. Eg fekk også et støvlag i hele huset, som vi vasket på i en evighet etterpå. Kan si eg angret på å ta den snarveien ja..
Eg lånte en Hilti maskin av rørleggerfirmaet som skulle bygge opp igjen badet, men slike får du låne f. eks på utleiekompaniet.
Har gjort denne jobben noen ganger jeg også, og må bare føye meg på de andre svarene. Tape igjen det som er av åpninger inn til de rommene du ikke vil ha støv i. Og gjør det skikkelig første gangen.
Støvmaske er en fordel.
Og bruk en stor slaghammer. Selve meiselen trenger ikke være så bred. De veldig brede (2cm pluss) er fin til å fjerne flisen dersom du har tenkt å ta disse først. Men det hadde ikke jeg giddet. Kjør på med vanlig meisel (f.eks flat ca 1,5cm bred, eller en spiss).
Pass på at eventuelle varmekabler er slått av, og eventuelle vannledninger stengt. Bor du i en blokkleilighet ville jeg gitt beskjed til den som bor under. ;D
Men greit for han under å få beskjed før du eventuelt perforerer taket hans. :-)
(been there, done that)
Interessant, er det noe du har lyst å utdype ;D
Det finnes en tabbe tråd her gjør det ikke ;D
Men ikke fordi jeg skulle pigge opp hele gulvet. De to gangene jeg har klart dette har vært under bytte av gammelt støpejernsluk. Ofte så er det knapt betong mellom bunn sluk og taket i leiligheten under. Lett for at kangoo'en fyker gjennom da. Men dette er de fleste rørleggere smertelig klar over, så jeg hadde heldigvis advart han under om at dette kunne komme til å skje i begge tilfellene.
For en fantastisk maskin! Jeg brakk opp 3 kvadratmeter 70 mm betong på en time! Maskinen gjore hele jobben. Jeg bare stod og holdt i den andre enden. Oppryddingen, derimot, tok fire timer...
Med membran i bunn og mange måneder uten varmekabler var påstøpen veldig våt. Kanskje dette svekket betongen og gjorde jobben lettere. En opplagt fordel var at det ikke støvet noen ting. Jeg brukte halvmaske, vernebriller og hørselvern, men kunne sikkert greid meg uten maska på grunn av den våte betongen.
Jeg fjernet ikke flisene først, men det så ikke ut til å være noe problem. Denne maskinen bryr seg ikke så mye om hva den knuser.
Jeg hadde gruet meg litt til denne jobben, men det gikk jo over all forventning. Så hvis noen skal brekke opp baderomsgulvet er det bare å leie seg en diger murbrekker, ta på seg verneutstyret og sette i gang!
På baderommet hvor det var fliser på gulvet ble dette verktøyet rett og slett for svakt, skulle leid den største typen i butikken, de som henger på et lite stativ.
Skal i løpet av året meisle opp ett baderomsgulv med varmekabler i, jeg har en 9kg bosch borrhammer som jeg tenker får gjøre jobben. Den har laget mange 30mm hull i fjellet rundt her så den bør duge på betong også.
-Første spørmålet går på hva slags meisleutstyr jeg bør bruke på borrhammeren, hvor brede meisler trenger jeg? Er det noe poeng med veldig brede eller bør man ha smale flate meisler?
-Hvor begynner man, på midten og arbeider ser utover? Eller på en ende/hjørne? Kan man "brette" opp gulvet etterhvert eller må det knuses i biter og fjernes litt etter litt?
-så var det dette med støvet da, kan man spraye vann i luften for å dempe støvingen eller er det bare å gi opp denne kampen og tåle støvet? Leste oppenfor her at en hadde våt støp og lite støv, kan jeg for eksempel fjerne flisene først og rett og slett vanne betongen før jeg meisler? Jeg skal ned med veggplater også og alle vegger skal bygges opp på ny så det er gjerne ikke så farlig om det kommer litt vann her og der?
Tror jeg hadde satset på noe som flyttet LITT mer luft enn en bordvifte. Dessuten tror jeg denne vil dø av betongstøv rimelig kvikt...
Stikk heller innom nærmeste høgger, og plukk med deg et par kjølevifter til bil.
Om du skærer en plate som akkurat passer inn i vinduet, og taper overgangen mellom vifte og plate, vil du spare deg (og om det er en hun med i bildet som vasker..
Gjorde en lignende jobb i en kjeller med å fjerne 5-6 tonn med leire i etasjeskiller, uten å få et fnugg av støv i 1 etasje.
Lykke til!
kunne jeg brukt en grovstøvsuger med trakt i enden fungert eller blir det for svakt?
Verktøy jeg brukte til jobben:
Et bad på 4 kvm tok ca. 10 timer med arbeid.
Tror jeg begynte i et hjørne. Uansett så banker du løs med slegga til det begynner å gi seg. Så er det bare å banke løs bit for bit
Finnes kanskje lettere måte å banke det opp på. Men jeg gad ikke leie/låne verktøy. Jeg sparte jo tiden det tar å kjøre for å hente tyngre utstyr
Om du tetter godt inn mot resten av huset (biltemas engangsdør i plastfolie som tapes godt rundt karmen til baddøren) så rekker nesten hvilken som helst vifte for å lage et undertrykk.
Om viften lager nok undertrykk vises snart på plastdøra da den vil bule godt inn i rommet!
Ps. husk å tette alle andre innløp, sluk i gulvet, ventil i vegg osv..
Vifte får jeg se hva jeg gjør, jeg har en gammel flexitvifte jeg kan bruke, men vet ikke om det er så bra for den, kanskje jeg trenger den i bod eller garasje en dag så vil ikke ødelegge den.
Det er vel en fordel å trekke inn en slange fra ett av de andre vinduene slik at det ikke bare blåser mellom to vinduer ved siden av hverandre.