4,260    39    2  

Lekk ventil Oso Kombi EP 300 (Pionèr)

 82     0
Vi har vannbåren varme i gulvene og i den forbindelse har vi en Oso Kombi Ep 300 fra 1999. Den selges vel under navnet Oso Pionèr nå tror jeg. Helt nederst på tanken har vi en ventil som har starta å lekke litt. Antar ventilen er til for å tømme hele tanken, ved at man først skrur av tuppen og så åpner ventilen? se nedereste bilde. Regner med lekasjen forsvinner hvis vi bytter ventilen.

I så fall er det vel grei skuring å bare stoppe pumpa til den vannbårene varmen og ta strømmen til selve tanken og så tappe hele annlegget for vann?

Noe man bør tenke på når man fyller det opp uten om å passe på å lufte? Har som dere sikkert forstår ikke veldig mye erfaring med dette.
Lekk ventil Oso Kombi  EP 300 (Pionèr) - Bilde 09.11.2015, 19.12.43.jpg - inflames
Lekk ventil Oso Kombi  EP 300 (Pionèr) - Bilde 09.11.2015, 22.12.09.jpg - inflames

   #1
 25,407     Akershus     0
Hvor lekker det hen nå når utløpet er plugget?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 82     0
Der jeg er litt usikker. Kan ikke se noe vann, men lar jeg det gå 4-5 dager er bollen full av vann. er vel bare 2 mulige steder, helt på tuppen ved pluggen eller i selve koblingen inn til vvb? Er det på tuppen er vel ventilen ikke HELT tett?
  (trådstarter)
   #3
 82     0
Angående etterfylling så fyller jeg opp med den blå ventilen som på bildet er stengt? Manometeret over ekspansjonstanken viser bar i systemet? I så fall trenger systemet å etterfylles?
Lekk ventil Oso Kombi  EP 300 (Pionèr) - Bilde 09.11.2015, 19.12.34.jpg - inflames
   #4
 25,407     Akershus     0
Dersom det lekker i gjengene mellom tank og ventil eller i gjengene i pluggen, hjelper det ikke å bytte ventil. Dersom det lekker langs ventilspindelakselen er jeg usikker på om du må bytte eller om noe kan strammes.

Trykket pleier å være ca 1,5 bar.

Ser du har trykkreduksjonsventil. Har du også et hvitt ekspansjonskar noe sted? Hvis ikke, vil gjerne sikkerhetsventilen på vvb lekke.
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 82     0
Ikke noe hvitt ekspansjonskar. Kan legge ved et nytt bilde som også viser pumpa og tur/retur rørene. Så hva er løsningen hvis det lekker i gjengene? Og hvor leser jeg av bar på anlegget?

Spør mye, men ikke så kjent med vannbåren varme.
Lekk ventil Oso Kombi  EP 300 (Pionèr) - image.jpeg - inflames
   #6
 25,407     Akershus     0
Best om du klarer å finne ut hva som lekker.

Dersom det lekker i gjengene, må du "hampe om". Dvs skru av alt, rense gjengene, legge på ny hamp og tettepasta og skru det sammen igjen.

Trykket etter trykkreduksjonsventilen leser og stiller du under til venstre for det røde karet. Dersom alle kraner og toalett i huset er tett når stengt, bør du lese av ent økende trykk etter en lang dusj. Trykket øker til ca 9bar og vvb skvetter. 
Trykk i anlegget synes å være 0. Det leser du av på manometer over det røde karet. Vann slipper du inn med ventil på tynt rør under rødt kar. 

Siste bilde viser sirkulasjonspumpe og shunt. Her står en termostat på en treveis ventil. Termostaten og ventilen doserer ut en konstant temperatur til huset. 
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 82     0
Takker, da forstår jeg det riktig tror jeg. Vi har altså 4 bar inn på vannet. Dette øker til 9 ved eventuell lang dusj?

Manometer over rødt kar viser altså trykket på gulvvarmen. Det er nå altså null, noe som er alt for lavt? Skal vel ligge på ca 2? Dette kan skyldes lekkasjen på ventilen i bunn av vvb?

Å fylle på vann i anlegget igjen må gjøres per "krets" da?

I og med at trykket er så lavt så bør kanskje anlegget skrues av inntil jeg får tetta lekkasjen og fylt opp igjen? 

   #8
 25,407     Akershus     0
4 bar inn er trolig trykket reduksjonsventilen er stilt inn på? En lang dusj vil føre til endel kaldt vann i vvb. Når dette varmes opp, må vannet "forsvinne" et sted. Med åpen retur til gatenettet slik det var vanlig før, ville vannet forsvinne "baklengs" ut i gata. Jeg mener at ventilen med manometeret er en trykkreduksjonsventil. Den fungerer også som enveisventil. Oppvarmet vann kommer ikke tilbake til gatenettet. Da må det lekke i en kran eller toalett, eller vannet kommer ut sikkerhetsventilen. Dersom trykket ikke stiger over ca 4bar - sjekk toa for lekkasje.

At trykket på anlegget er på 0 kan ha flere årsaker. Noe har lekket ut, eller noe er presset ut. Med det siste misstenker jeg den røde tanken. Under på denne finner du trolig en gummikopp. Bak denne en bilventil? Åpne bilventilen et øyeblikk, det skal komme luft, ikke vann!

"Per krets"? Hva er det dette varmer opp? Samlestokk noe sted? Flere termostater? Gulvvarme? Radiatorer?

Jeg ser ingen sikkerhetsventil på varmesystemet ditt?

Signatur
  (trådstarter)
   #9
 82     0
Er gulvvarme det er snakk om med flere soner. Har et sånt fordelingsskap i første etasje med flere termostater i forskjellige rom. Er vel det som er fordelingsstokken. Gammelt wirsbo anlegg. Sikkerhetsventilen mener jeg sitter bak vvb, bare ikke fått tatt bilde av den. Overtok anlegget og huset i januar.

Det lave trykket kan altså ikke skyldes lekkasjen fra ventilen på vvb? Skal få sjekket ekspansjonstanken. Noen fare at systemet står og går med så lavt trykk fram til torsdagen? Eller er det bare å åpne opp og etterfylle litt vann?

Har ingen lekkasjer, og ja, trykket øker til 9 bar etter en lang dusj f. Eks. Dette er vel helt normalt, og da skal sikkerhetsventilen på vvb slippe ut vann?
   #10
 2,435     Hordaland     2
Litt på ville veier her.

Varmtvannstanken du har er en dobbeltmantlet tank. Øverste halvdel av tanken er for varmt tappevann, mens nederste halvdel er for gulvvarmesystemet. I ditt anlegg er det ingen sammenkobling mellom øverste og nederste tank, dette er to separat adskilt lukkede system. Den nederste kranen på varmtvannstanken er for å tømme vannet som er i den nederste tanken. Dersom denne kranen åpnes vil du også tømme gulvvarmeanlegget.

Den nederste tanken har som sagt ingen sammenheng med tappevann i de ulike kranene rundt i huset. Midt på tanken har du to sikkerhetsventiler. Den nederste sikkerhetsventilen er til den nederste tanken, som hører til gulvvarmesystemet. Siden du ikke kan se at noe lekker, og at bollen på gulvet står under sikkerhetsventilene, så fatter jeg en liten mistanke om at vannet kan komme fra sikkerhetsventilen. Dersom det er sånn at bollen på gulvet "plutselig er full av vann", så er det sikkerhetsventilen som driver og blåser ut.

Den røde ekspansjonstanken som er på venstre side av tanken er til gulvvarmeanlegget. På toppen av ekspansjonstanken står det et manometer som viser trykket i gulvvarmeanlegget. I følge slepeviseren på manometeret skal gulvvarmeanlegget ditt ha 2 bar trykk. Pr nå så har du 0 bar.

Det er ikke normalt at trykket plutselig forsvinner av seg selv i et lukket system. I et lukket varmeanlegg må du enten har en lekkasje for at trykket skal forsvinne, eller så er det sikkerhetsventilen som driver og blåser. Det kan godt være du har mye luft i anlegget ditt, hvor luften nå har samlet seg i tanken. Luft i tanken kan medføre at du får for høy kjeltemperatur, slik at sikkerhetsventilen blåser.

Jeg vil anbefale deg å ta kontakt med en rørlegger som har erfaring med gulvvarmesystemer, slik at du kan få hjelp til å få fylt på vann på anlegget, luftet anlegget, finne "lekkasjen", og få en god innføring i anlegget ditt hvordan det fungerer. På den måten får du god forståelse, og kan antagelig drifte anlegget i lang tid videre selv uten noe særlig mer fagkyndig bistand. Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #11
 82     0
Takker for svar. Sånn som du beskriver anlegget eydybdal har jeg også forstått det. Kyndig person kommer på torsdag og vil hjelpe meg med anlegget. Spørsmålet er da om det er greit å la anlegget stå å gå frem til da med så lavt trykk eller bør jeg heller skru av pumpa?

prøver å sette meg litt inn i hvordan det fungerer før jeg får hjelp av en kamerat.
   #12
 25,407     Akershus     0
Takk til eydybdal for å ha observert sikkerhetsventilene og muligheten for at det er herfra vannet kommer.

Et mulig senario er at blæra i det røde karet er defekt (vann ut av bilventilen). Det som skjer da er at varmesystemet fylles med vann til trykket viser 1,5-2 bar. Noe av vannet er kaldt og utvider seg. Siden blæra er defekt, vil trykket stige raskt opp over 2 bar og den nedre sikkerhetsventilen skvetter. Trykket faller til 0bar.

Her diskuteres to ting samtidig. Dette var varmeanlegget.
Så vannforsyningen. 
Her vil trykket stige etter mye tapping av vv. Når nytt vann varmes opp i øvre del av tanken, kan den øvre sikkerhetsventilen komme til å skvette ved ca 9 bar på tappevannsystemet. Om slik skvetting vil finne veien til bollen er litt uklart siden øvre sikkerhetsventil har stussen til siden.

Uansett, sikkerhetsventilene vil nok dryppe, ikke sprute.

Jeg ville fylt opp til 2 bar og fortsatt til du får klarhet i dette.

Heng en bolle under hver sikkerhetsventil.
Signatur
   #13
 2,435     Hordaland     0
Temperaturmålerne ved sirkulasjonspumpen viser fryktelig liten temperaturdifferanse i anlegget ditt. Det var ikke helt lett å se hvilke temperaturer de viser. Dette kan tyde på at du har veldig liten, eller ingen, sirkulasjon i anlegget.

Visst sikkerhetsventilen har blåst flere ganger så kan vannivået i tanken ha blitt drastisk redusert. Dersom vannivået er for lavt, kan det være at sirkulasjonspumpen ikke får vann. Dersom sirkulasjonspumpen ikke får vann, vil den kunne bli overopphetet. Du kan kjenne på pumpen med hånden om den er fryktelig varm eller ikke. Normalt sett holder de en veldig høy temperatur, men det finnes grenser for hvor varm pumpen skal være. Dersom du føler at pumpen er for varm, kan det være lurt å slå den av så den ikke blir overopphetet.

Dersom sikkerhetsventilen har blåst flere ganger så kan det hende det skjer igjen. Du har antagelig 15kW varmeelement i tanken, som vil forsøke å få opp temperaturen. Her har du kanskje havnet i en ond sirkel. Det kan også være at du har en defekt termostat i tanken, som gjør at ett av varmeelementene er konstant innkoblet, som overoppheter tanken. I noen tilfeller skjer det at bimetallet i disse termostatene blir ødelagt, slik at de får et avvik i forhold til hvilket temperaturområde de normalt skal jobbe innenfor.

Følg med på hvor vannet kommer fra. Stikk gjerne hodet innom et par ganger i døgnet. Visst bollen på gulvet plutselig er full, så er det sikkerhetsventilen som driver og blåser ut pga overoppheting. Dersom du har mistanke om at det er slike ting som foregår, så kan du gjøre lurt i å slå av sikringen til varmeelementet for gulvvarmen. I sikringsskapet har du antagelig en større 3-faset sikring som går til den nederste delen av varmtvannstanken. Mest sannsynlig den største sikringen du har i sikringsskapet, for uten hovedsikringen / inntakssikring.
Signatur
  (trådstarter)
   #14
 82     0
Da fyller jeg opp ved å åpne krana soM markert på bildet. Prøvde å slippe ut litt vann av nedre sikkerhetsventil, dette vannet var meget skittent og gult. Det kan umulig ha funnet veien til bollen jeg har satt det uten å sprute ut på gulvet. Dessuten var vannet i bollen helt klart.
  (trådstarter)
   #15
 82     0
Pumpa er litt varm. Burde det funke med å etterfylle vann til jeg komme på 2 bar? Viser 40 ut og 35 tilbake.
   #16
 2,435     Hordaland     0
Uansett, sikkerhetsventilene vil nok dryppe, ikke sprute.

Jeg ville fylt opp til 2 bar og fortsatt til du får klarhet i dette.

Jeg har vært med på å blåse sikkerhetsventilen i en 15kW tank før, det var ikke en hyggelig opplevelse. I forbindelse med innkjøring og oppstart av et varmeanlegg ble vi fortalt av rørlegger om å slå på strømmen. Rørlegger måtte dra videre til et nabobygg for å fortsette arbeidsdagen sin der. Fikk beskjed av rørlegger om å følge litt med på trykket den første halvtimen. Dersom trykket ble over 5 bar skulle rørlegger komme tilbake og tappe av systemet.

Rørlegger gikk ut døren, og når vi var ferdig med koblingsarbeider ble strømmen slått på. Manometeret ved ekspansjonskaret viste 2 bar når strømmen ble slått på. Vi fortsatte arbeidet i samme rom, og kikket bort på manometeret etter en 10 minutters tid. Trykket var da kommet opp i 3 bar. Noen minutter senere var trykket kommet opp i 4 bar. Mens vi ser på tanken så begynner nålen på manometeret å riste, mens den stiger sakte over 4 bar. Manometeret hadde skala til 6 bar. Plutselig går nåla til bunn av skalaen som et skudd, og sekundet etterpå sto vi i en sky av damp. Rommet ble fylt med damp i løpet av ett sekund. Lyden hørtes ut som et Boeing 747 som tok av rett ved siden av oss. En enorm trykkbølge som slo i mot oss. Det tok ikke mange sekundene før jeg la på sprang ut av rommet, i frykt om at hele anlegget kom til å eksplodere. Jeg hadde aldri opplevd lignende.

Konklusjonen var at vannmengden i tanken var alt for lav, slik at vannet begynte å koke. Så lenge varmeelementene er innkoblet og vannmengden er for lav, kan det være farlig å fylle på anlegget. I verste fall kan det kalde vannet begynne å koke umiddelbart, som skaper et nytt spontant overtrykk.
Signatur
  (trådstarter)
   #17
 82     0
Fylte opp til ca 2 bar. Da løste den øverste sikkerhetsventilen ut, og det drypper mye. Trykket inn, altså på manometeret ved hovedledningen inn i huset steg også til 7 bar som er alt for høyt.
   #19
 2,435     Hordaland     0
Beklager, jeg har gitt deg litt feil info!

Nederste sikkerhetsventil er til øverste tank, og øverste sikkerhetsventil er til nederste tank! Litt forvirrende. Smile

Gult vann er fra bunnslammet i varmtvannstanken din, tappevannet. Et godt skrekkeksempel på hvorfor man aldri skal bruke varmtvann i mat eller til tannpuss. Smile
Signatur
   #21
 25,407     Akershus     0
At en ikke kan lære å sjekke: http://www.osohotwater.no/boligprodukter/pioner.html

Øvre sikkerhetsventil er til varmeanlegget, nedre sikkerhetsventil er til tappevannet!

At manometeret på trykkreduksjonsventile brått stiger til 7 bar er pussig.

Edit: ser eydybdal kom meg i forkjøpet Wink
Signatur
  (trådstarter)
   #22
 82     0
Takker for meget god hjelp. Dette forumet er genialt. Mye nyttig kunnskap dere sitter på.

Tydeligvis noe galt med gulvvarmen. Sikkert derfor bollen er full. Fylte den opp til nesten 2 bar så løste ventilen seg ut. Plausibelt at det er den øverste sikkerhetsventilen som har fylt bollen med vann ja. Skrudde av pumpa og tok sikringen på gulvvarmen. Lurest det tror jeg. Da avventer jeg til torsdagen eventuelt får jeg tak i rørlegger som kan feilsøke.

Hørte vel egentlig på systemet at det hadde for lite vann.
   #23
 25,407     Akershus     0
Ad dampkjeler. Det har jeg ingen erfaring med. Her står bare en vanlig Oso der sikkerhetsventilen gir ifra seg et drypp i ny og ne i vanlig driftstilstand.

Nå er vel kanskje 2 bar i nærheten av utløsertrykket for ventilen? Står det noe på den?
Signatur
   #24
 2,435     Hordaland     0
Ad dampkjeler. Det har jeg ingen erfaring med. Her står bare en vanlig Oso der sikkerhetsventilen gir ifra seg et drypp i ny og ne i vanlig driftstilstand.

Det var ikke en dampkjele. Oso tanken begynte å oppføre seg som en dampkjele pga for lav vannstand. 15kW varmeelement får hundre liter vann til å fosskoke i løpet av kort tid.
Signatur
  (trådstarter)
   #25
 82     0
Skrudde av alt som har med gulvvarmen å gjøre jeg. Hva tror dere angående at trykket steg så rask på hovedledningen? Skal åpne en kran og gå ned å sjekke igjen. Se hva de ligger på da.
  (trådstarter)
   #26
 82     0
Så hvis det er sikkerhetsventilen som driver å blåser (noe jeg har en sterk mistanke om nå) så kan det enten være for mye luft i systemet eller feil på termostaten i gulvvarme delen av vvb? Eventuelt en lekkasje, men dette er vel lite sannsynlig?
   #27
 2,435     Hordaland     0
Du har garantert luft i systemet. Systemet ditt må etterfylles og luftes. Om luften er årsaken til at problemene begynte, er ikke godt å si. Pr nå så vil luften uansett utgjøre et problem, slik at det blir vanskelig for deg å finne ut om det er noe mer galt, eller om det bare er luften på anlegget som er problemet.

Det kan godt være at sikkerhetsventilen er defekt, slik at den ikke klarer å holde på trykket lengre. I så tilfelle må den byttes. En enkel sak for en rørlegger.

Dersom sikkerhetsventilen er OK, så kan det være at en av termostatene til varmeelementene er defekt, slik at varmen er konstant innkoblet. I så tilfelle må du ha en ny termostat (helst fra Oso), samt en elektriker som kan bytte denne.

Lekkasje har jeg liten tro på. Eller, det er mulig sikkerhetsventilen din er defekt, slik at den ikke holder på trykket, og derav "lekker/drypper". Noen annen lekkasje tror jeg ikke du har. Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #28
 82     0
Takker for svar. Tror vi prøver å lufte hele systemet og etterfylle. Det skal da etterfylles til 2 bar og sikkerhetsventilen skal klare å holde dette? Løser den ut tidligere vil det være den som kanskje er årsaken?
   #29
 25,407     Akershus     0
Jeg ser bare tre muligheter for at manometer på trykkreduksjonsventilen viser høyere trykk:

Feil (rusk i?) på ventilen slik at den ikke stenger ved innstilt trykk.
Langsom trykkøkning grunnet oppvarming av vann
Åpning av en ventil til "noe" (tank?) med 7 bar.

Når du etterfyller vann på varmeanlegget med delvis åpning av påfyllingsventil - stiger trykket rolig, eller er det på 0 for deretter nær momentant å gå til 2 bar?

Tilsvarende om du slipper trykket rolig ut, faller trykket som en stein?
Signatur
  (trådstarter)
   #30
 82     0
HVor stort trykk skal sikkerhetsventilen tåle da?

Trykket stiger rolig fra 0 til ca 1,7 før sikkerhetsventil slår ut. Er det noe fare å la systemet gå sånn som det er nå med ca 1,5 bar?

Lurer egentlig mest på hva som har forårsaket problemet. Utenom lekasje, hva kan føre til luft i systemet og så mye trykktap?
   #31
 25,407     Akershus     0
Trykk i systemet velges slik:
Statisk trykk. Dette er høyden i systemet ditt. La oss si at høyden fra manometer til øverste punkt i systemet er 5 m. Da er statisk trykk ca 0,5 bar.
Ladetrykk i ekspansjonskar = statisk trykk + 0.1 bar = 0,5+0,1=0,6 bar

Driftstrykket velges ca 0,5 bar over statisk trykk. Her 0,5+0,5 = 1 bar.

Ideelt velger en en sikkerhetsventil med utløsertrykk på driftstrykk + 1,0 = 2 bar. Uansett må sikkerhetsventil løse ut før grensen for ekspansjonskaret. Slik info står normalt på karet.


Så langt jeg kan se er det kun lekkasje som gir fall i trykket. En mekanisme er at blæra i ekspansjonskaret er defekt og karet fullt av vann. Dersom karet fylles med kald vann som deretter varmes opp, vil tykket øke og vann presses ut, mest ved høyest temperatur. Dersom temperaturen synker ørlite vil trykket gå til 0 bar umiddelbart.

Luft i systemet oppstår ved at det er oppløst luft i vannet. Over tid skilles dette ut og samler seg. Slike luftansamlinger kan føre til at sirkulasjonen stopper opp. I ditt tilfellet ser det ut til at du har en mikrobobleutskiller ved det røde karet. Her kan luft forsvinne ut av systemet. Forsvinner det mye, vil dette også føre til trykktap. Slikt utluftingstrykktap inntreffer gjerne i en periode etter at vann er fylt på systemet inntil luft er ute og vannet er "dødt".
Signatur
  (trådstarter)
   #32
 82     0
OK, mye å sette seg inn i forstår jeg. Nå vet jeg ikke helt høydeforskjellen, men hvis den er ca 6 meter, da skal driftstrykket i ekspansjonskaret være 1,1 bar? altså det skal vise 1,1 bar på manometeret over ekspansjonkaret?

Så rent konkret, hvis jeg ønsker å lufte systemet nå, hva gjør jeg da?
Burde ikke lufteventilen sitte på høyeste punkt? har Ingen ventil i 2. etasje. kun i kjelleren. heller ingen i fordelingsskapet tror jeg. Mener jeg har denne typen:

https://www.uponor.no/~/media/countryspecific/norway-bld/download-centre/archive/bld_archive/bld_old_ufh_wirsbo_wgf_romregulering_06_1998.pdf?version=3

Mulig du kunne forklart litt steg for steg hvordan jeg lufter?

Jeg kobler til slange på lufteventill i kjeller? Hvordan stenger jeg alle sløyfene utenom en? Jeg må vel jobbe med en og en sløyfe? Når jeg så har fått stengt alle untatt en sløyfe lar jeg vannet renne godt, skrur igjen lufteventil, og lar trykket bygge seg opp til riktig bar. Som da kanskje er 1,1 hvis høydeforskjellen er 6mm?

Så på en eller annen måte åpner jeg neste sløyfe, åpner lufteventil, og gjør det samme der? Sånn fortsetter jeg til alle sløyfene er tatt? Så fyller jeg opp systemet til riktig bar helt til slutt og ferdig? Da kan jeg starte hele systemet igjen, og håpe trykket ikke faller?


  (trådstarter)
   #33
 82     0
Da har vi greid å finne en ørliten lekasje i fordelerskapet. Tror det enkleste da blir å bestille service på hele anlegget og eventuelt oppgradere litt.
   #34
 25,407     Akershus     0
Vurder automatisk luftepotte eller (radiator)ventil i alle vesentlige "topper" i anlegget der luft kan samle seg.

Videre en stengeventil mellom anlegget og det røde ekspansjonskaret, denne bør ha en tømmeplugg eller en monterer en (radiator)ventil slik at vanntrykket kan fjernes fra karet. Dette er en fordel om en skal sjekke ladetrykket i karet.
Signatur
  (trådstarter)
   #35
 82     0
Det siste har jeg også tenkt på. Ekspansjonstanken er full av vann nå virker det som. Lufting i toppen lar seg vanskelig gjøre da det er bad i 2. Etasje.
   #36
 2,435     Hordaland     0
Tips:
Det er ikke mulig å lufte systemet ved hjelp av å slippe ut luft på toppen av ekspansjonstanken. Inni ekspansjonstanken er det en trykkbelg, som fungerer på samme måte som en ballong. Belgen skal være fylt med luft, for å gi motpress til vannet. Vann er nærmest umulig å komprimere, derfor må man ha en luftblære i systemet et sted som vannet kan jobbe mot. Når du lufter på toppen av ekspansjonstanken så slipper du ut luften fra belgen i ekspansjonskaret.

For å oppnå riktig arbeidstrykk må luftbelgen i ekspansjonskaret ha riktig trykk. Ved innregulering / oppstart av et slikt anlegg begynner man med å pumpe opp luftbelgen mens ekspansjonstanken et tomt. Det er vanskelig å få riktig trykk på luftbelgen i ettertid når ekspansjonstanken er fylt med vann, da er det kun muligheter for mindre justeringer. Vanligvis leser man av fra en tabell eller foretar en beregning av hvor stort trykk det skal være på luftbelgen, for å få riktig arbeidstrykk. Så fremt man har et nokså statisk anlegg vil det også være mulig å "prøve seg frem" for å oppnå riktig arbeidstrykk.
Signatur
   #37
 25,407     Akershus     0
lufting på toppen her er på toppen av anlegget og har ikke noe med tømming av kar for sjekk av fortrykk å gjøre.

Siden toppen av ekspansjonskaret er på en lokal topp i anlegget kan det også være greit med en luftepotte her, men er kanskje ikke nødvendig da det ikke er flow forbi toppen.

Forøvrig, litt om ekspansjonskar, valg av fortrykk og årlig kontroll av fortrykk:

http://www.wmteknikk.no/filer/Ekspansjonskar.pdf
Signatur
   #38
 25,407     Akershus     0
Har TS fabrikat og modell på det ekspansjonskaret? Litt uvanlig med en skrue/plugg ved siden av inngangsstussen/opphenget. Plugg for trykkavlastning?

Vanligvis er det en bilventil under på kar som her. Denne typen kar har en membran  som ligger som et "mellomgulv" og er lufttett lukket i den vulsten som samtidig binder sammen øvre og nedre del.

Fant et regneark her http://wpstatic.idium.no/www.sgp.no/2014/11/Beregning-av-ekspansjonskar.xls

Her er omtalt både veggkonsoll og serviceventil  http://magazines.grundfos.com/Grundfos/SU/NO/Forhandlerkatalogen2014utenpriser/?Page=57
Signatur
  (trådstarter)
   #39
 82     0
Hei igjen,

Var ekspansjonstanken som var gåen. jeg har fått bytta tank og i samme sleng bytta vi sikkerhetsventil på vvb. Null problemer med at ventilen slår ut. Eneste som står igjen nå er en liten lekasje i fordelingsskapet. Denne skal bli tetta i morra. takk for all hjelp så langt