2,765    4    0  

Bygge nytt eller pusse opp og utvide en gammel " hallingstugu"?

 2     0
Jeg har ett lite dilemma jeg kunne tenkt meg å flagge.. Jeg bor på en gård og deler en tomannsbolig med min svigerfar. Det er helt greit, men i lengden så trenger vi noe større ettersom ungene blir større. Planen er da å enten skille ut en tomt og opparbeide den med alt som hører til og bygge ett nytt hus.Alternativt så er det en gammel " tjener" bolig som har blitt brukt som til å oppbevaring i åresvis. Huset er en gammel " hallingstugu" som det er bygd ut til 2 etg. En gang i tiden. Huset er i grunn kjempe sjarmerende men har en grunnflate på ca 50 kvm eller rett under 100 kvm med annen etg. Tanken er å bygge på og utvide total arealet og bruke 1 etg til kjøkken og 2 etg som en slags tv stue/ bibliotek for deretter og bygge på med resterende areal nødvendig for soverom, bad, vaskerom osv.
Hallingstugu er i så god stand som man kan forvente av alderen og deter jo en del som må utbedres på den. Men det er ikke noe prekært galt med den og det meste som må pusses og flikkes kan gjøres med egeninnsats, mens nybygget planlegges og settes bort til byggkyndige.
Og nå kommer dillemaet.
Alt ligger jo klappet og klart av " infrastruktur" til å utvide hallingstugu med tanke på adkomst,strøm,kloakk,vann osv. Tomt er jo ferdig opparbeidet så det er jo greit å støpe ekstra dekke uten alt for mye graving osv. Og huset kommer i tillegg " gratis"
Eller skal jeg velge den " lette" måten og skille ut tomt og opparbeide den og bygge nytt? Klart att det frister med hallingstugu da den virkelig har sjel, men jeg vet jo att det er mye jobb og innsats. Jeg får i Tillegg gratis tomt hvis jeg velger å bygge.
Kan også nevne att vi bor gratis pr. I dag og att hallinstugu prosjektet ligger rett ved siden av. Så det er ikke sånn att vi har det veldig travelt eller måtte bo i ett opp pussings prosjekt.

Hadde satt pris på om noen hadde noen synspunkterom dette da vi begge er i veldig tvil. Forøverig tror ikke noen av oss att det er spes. Mye billigere å gå for opp pussingen. Men hadde vel håpet å komme i havn på 2.5 til 2.8 på dette prosjektet.

   #1
 878     Sokna, Ringerike     0
Finnes ikke noe fasitsvar på dette. Men hvor mye sjel får du tatt vare på om du skal bygge på det du trenger? Siden du liker huset, regner jeg ikke det er noe alternativ å rive. Da hadde du jo hatt infrastrukturen klar.
Har du noen tanker om hvordan du kan bygge på, men likevel bevare sjelen av det som er.
Tror jeg ville prøvd å få tegnet opp noen forslag, for derretter å vurdere kostnaden av å bygge nytt kontra påbygg av den gamle hallingstugu.

Om du skal bruke 2,5-2,8 mill på oppussingen, kan jeg ikke skjønne annet enn at det blir ett nytt hus det og
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 2     0
Joda. jeg har en liten ide om hvordan det skal videreføres. men har planer om å dra inn en arkitekt slik att bygningene står i stil med hverandre. er litt usikkerhet om det er bare å rive ned den gamle stua da den muligens er værneverdig. men det er så vannvittig fint innvendig med grue og laft att det ville jo vært tragiskt å jevne den med jorda og satt opp ett nybygg der.
   #3
 878     Sokna, Ringerike     0
Om det er det innvendige du vil ta vare på, kan du jo sikkert bygge rundt og la hallingstugu bli som noen av rommene inne i huset. Men dette kan sikkert arkitekten finne gode løsninger på.

Er hel enig i at det ville være tragisk å rive den ned.
Signatur
   #4
 5,111     Sørnorge     0
Like tragisk å bare bruke den som lagerplass om det er det innvendige som er sjarmerende!