4,906    15    0  

Førstegangs bygger, tips, råd og andre innspill?

 11     Sandnessjøen     0
Hei.

Vurdere å bygge eget hus da hus markedet i Alstahaug florere av gammle 50-talls hus eller ny bygg som er overpriset.

Har fått innvilget lån fra banken på 3.3 mil med utleie del i sokkel.

mye av gravingen og planering kan ordnes selv.

Har også tilgang til et par snekkerere og elektriker.

har sett på en rå tomt til 150.000,- på 852m2 i skråplan med tilknytning til offentlig vei og kort avstand til vann/avløp og strøm.

er 3.300000 for lite i dag til å bygge bolig?

har sett på et par hus modeller fra forskjellige produsenter men få av de oppgir noe pris for standard levering på nett.

Norhus:

http://www.norhusnorge.no/ferdighus/huskatalog/villa-blindheim/#serie=alle&soverom=0&areal=0&tomt=Skraa&utleie=undefined

Follohus:

http://www.follohus.no/hustyper/ferdighus/enebolig/enebolig/fh-534.html

IEC hus:

http://iec-hus.no/hus/alexandra-skraa-leilighet/


er det ellers noen produsenter med 2 utleie deler?

Hilsen
Olav




Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #1
 3,412     Akershus     0
Langt under 4 mill for et hus godt over 200 kvm, det bryter litt med tommelfingerregelen om rundt 20 000 pr kvm.  Skal du komme i mål med et slikt budsjett kreves en god del egeninnsats. 

Priser på hus vil du få ved henvendelse til leverandørene.  Husk at det kommer MANGE utgifter i tillegg!

IEC-hus leverer hus fra Russland, sendt i flatpakket tilstand.  Det kan man jo ha ulike meninger og forventninger rundt i disse tider - et hus er gjerne den største investeringen man gjør i livet...  IEC-hus er ikke like fleksible som andre når det gjelder å tilpasse huset ut i fra spesielle ønsker. 

FollHus skal ihvertfall jeg aldri ha noe med å gjøre mer.

NorHus har levert mye bra.

Siden du ønsker to utleieleiligheter har du sikkert sjekket at det ikke er noe hinder for dette i reguleringsplanen?

Mange leverandører vil kunne tilpasse et hus til å ha utleieleilighter, så du har et bredt utvalg av mulige leverandører og husmodeller selv med et slikt ønske. 
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 11     Sandnessjøen     0
det gjør kanskje det ja, er derfor jeg skal undersøk MYE før jeg evt bestemmer meg for noe som helts Smile

ut ifra signaturen din ser det ut som follo hus kan være verdt å se bort fra Tongue

hus modellen jeg har linket til kan kanskje være i største laget ja.

var de jeg fant med noenlunde god planløsning etter min smak.

men hvordan er det å bygge på flat tomt evt med kjeller utleie i dag?

Det blir nok en del egeninnsats på prosjektet.

Jobber på sjøen og har halve året disponibelt til bygging/innredning av boligen.

men hvilke fallgruver burde man være obs på ved bygging?



   #3
 3,412     Akershus     0

men hvordan er det å bygge på flat tomt evt med kjeller utleie i dag?


Det vil vanligvis være en lønnsom investering. 



men hvilke fallgruver burde man være obs på ved bygging?


Om du ikke har tid til å lese gjennom hele ByggeBolig.no kan du bruke søkefeltet oppe til høyre; da jeg prøvde å søke på "problem" fikk jeg et anslag på at det var rundt 43 600 treff. 
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 11     Sandnessjøen     0
Hvis man bygger på flat tomt med kjeller er det vel noen reguleringer fra kommunen sin side ang dette?

fant ikke noe info ang dette på prospektet på tomten foruten at den er regulert til boligformål og på 852m2 med en utnyttingsgrad på 25% av tomteareal.

har for så vidt god til å lese gjennom en god del av byggebolig.no Tongue

hvis vi nå ser litt annerledes på det er det fornuftig å tenkte at man kan bygge en bolig på rundt 130-150m2 uten kjeller til rundt 2.700000?


Sitter nå å ser setter opp budsjett og ser på reguleringskrav.

  (trådstarter)
   #5
 11     Sandnessjøen     0
Har brukt et par timer nå på å se på flere hus modeller og satt opp et raskt budsjett.

Utgraving/grovplanering ordner jeg selv.

sprengning er ikke tatt med siden jeg ikke har vært å sett på tomten enda.

liten skrivefeil i budsjettet ser jeg nå, det er ikke beregnet å bruke 200.000 på peis Tongue skal være 20.000,-


Er det helt bak mål eller er jeg inne på noe?

Har ikke bestemt meg for å bruk Norske hus men bruker de som et utgangspunkt.
huset er Ihht TEK 2007 som et byggesett med snekker, rørlegger og elektriker.



Førstegangs bygger, tips, råd og andre innspill? - Tomt.jpg - olavdaniel
Førstegangs bygger, tips, råd og andre innspill? - bygg kostnader.jpg - olavdaniel
   #6
 503     0
Hei, du er igang, men det er mange poster i budsjettet som mangler, og endel som er lave iht egne erfaringer. Feks satt vi av 45 000 til pipe og peis, men da vi sjekket hvilken peisovn vi fikk for den summen i tillegg til pipe, var det ikke så mye å velge mellom.. Det er bare ett eksempel. Det er flere som har lagt ut mer detaljerte budsjetter her, så titt litt rundt (og ikke glem et eget interiørbudsjett - det koster masse med gardiner,  lamper,  stoler, sofa etc etc :) 
  (trådstarter)
   #7
 11     Sandnessjøen     0
Hehe regner med det er mye som mangler ja  :P

skal dra på tomtebefaring på onsdag å se hva kommunen har å tilby.

ut i fra bilder på den tomten jeg hadde sett på er det MYE sprengning som må til. sikkert derfor prisen er så lav...  :-\

har derfor begynt å se på andre tomter i et ganske populært boligområde med bare nyere enheter. pris på tomt 489.000,-  dette er da flate tomter med klargjøring for strøm og kloakk som ligger rett ved tomtegrensen. regner med sprengningsarbeid er veldig dyrt.

har lest gjennom mest parten av bloggen din "bygg_reis_deg"

likte hus modellen veldig godt men regner med den sprenger budsjettet mitt ganske kraftig  :P

budsjettet står per i dag på 3.300000 med utleie og 2.700000 uten utleie.

Pratet litt med gamlingen i dag og han skulle ta kontakt med en slekning som jobber i skeie bygg som leverer Norske hus.

men hvis man bestiller et hus som byggesett er det da elementhus de mener? eller bare til kappet material som monteres av snekker?

prisforskjellen er vertfall stor!  Shocked

   #8
 503     0
Det kan sikkert bety begge deler avhengig av hvem som sier det.. Generelt må man få presisert alt man lurer på, for det er sjelden du som tjener på ting som er vagt beskrevet.. Wink
  (trådstarter)
   #9
 11     Sandnessjøen     0
Det er nok helt sikkert ja!

Har funnet en annen modell fra Norhus Norge.

http://www.norhusnorge.no/ferdighus/huskatalog/skuggevik/

2 utleie leiligheter nede, har sendt mail til forhandler i nord Norge ang pris på byggesett og leverings beskrivelse.

skal ta innom tidligere arbeidsgiver i morgen for å høre på pris på leie av gravemaskin og sprengning for å få planert tomten.

ang grunnmur er det noen som har erfaring med jackon thermomur? ser jo sabla lett ut og sette opp.

 
   #10
 3,412     Akershus     0
Prøv å taste inn
  jackon
i søkefeltet oppe til høyre.  Jeg prøvde, og fikk "Omtrent 824 resultater (på 0,23 sekunder)".
Signatur
   #11
 1     0
Hei Olav.

Var i dine sko for ikke lenge siden. Vi bygger nå Alexandra (1-plans hus) fra IEC-HUS, på trøndelagskysten. Vi håper å være inne før nyttår!

Send meg gjerne en PM om du ønsker, så skal du få all info du ønsker.
   #12
 157     0
Vi planlegger å bygge, og har sett litt på priser også. Sånn ut fra dine overslag, et par kommentarer:

Kostnadene på huset, fra ferdig grunnmur etc. er relativt grei å forutsi. Legg opp en kjøreplan, med budsjett. Det er noen som bygger for 4000 pr kvm, 8000 er litt "magisk" for det er mulig, hvis du er veldig flink til å jakte gode priser, og er skikkelig handy. 12-15000 er mulig, med rimelige løsninger, og litt "vanlig" egeninnsats. Maling, sparkling, legge litt gulv, sånt tjafs.

Skal du si "Bygg sånn, her. Jeg tar med meg tannbørsten, sees om 12 måneder". Da er du på 20 000+(og gjerne det dobbelte om du er kresen).

Vi har budsjettert med 9000 pr kvm, da er huset 130 kvm i grunnflate, to fulle etasjer, ingen fancy løsninger, laminat og klikk hele veien, ingen fliser. MDF/gips på vegg. I tilegg, ferdigstiller vi bare første etasje. Vi anslår å utsette ca 300 000 i kostnader på å ikke ferdigstille 2 etasje. Med ferdigstillelse, ligger kvm prisen nærmere 10500. Jeg har venner i elektro, rør, ventilasjon, snekker, tømrer, som stiller med greie priser, gode avtaler, og litt dugnad. I tilegg har vi 3-4 handy mennesker som har en del fritid. Det er bare huset, fra grunnmur. Med våre muligheter, er vi i gruppen mange sier kan klare under 8000 pr kvm. Vi kan ikke se at det er mulig, selv med rimelige løsninger.

På grunnarbeider, må du regne mye penger. Vi har "gratis" tomt, kjempebillig/nesten gratis gravearbeid, sprenging, grunnmur tar vi selv. Nesten flat tomt, med 5 meter til vei etc. etc.

Vi ender på 5-600 000 for byggeklar tomt med grunnmur.

Så med alle våre fordeler, og utsatte kostnader med å ikke ferdigstille andre etasje, gratis tomt, havner vi på rett under 3 000 000 for 255 kvm. Så kan det jo være vi blir positivt overrasket, men jeg tviler.
  (trådstarter)
   #13
 11     Sandnessjøen     0
Hei,

Takker for svar!  :)

sender deg en PM matsbjerkester  :D

Har vært i kontakt med min forrige arbeidsgiver ang å få opp et tett råbygg på et ferdighus til 2 600 000,-

han gjorde et par kalkulasjoner og kom frem til en pris på 1 350 000,- ferdig oppsatt og tett råbygg.

skulle få låne maskiner billig av han til rensking og planering av tomten.

den billige tomten jeg hadde funnet var nok ikke den beste inviteringen ifølge han, det ble mye sprengningsarbeid og ferdig tomt regnet han til ca. 490.000,- + grunnmur. så sånn ca 590 000,- for ferdig tomt.

da kan jeg heller velge en flat tomt med sand som grunn og være mer sikker på at det ikke dukker opp noe undervis i gravingen/sprengingen. høres ikke det fornuftig ut?

Har pratet med en kompis som er tømrer og han var mer en villig til og hjelpe med å sette opp både pipe og grunnplate + innvendig.

har også et par kompiser som er elektrikere som kan hjelpe og har en onkel som er leder for betong avdelingen ved et entreprenør firma her i byen.

er nødt til å se på muligheten for å bygge 2 kjeller leiligheter i huset men regner med at det kan bli enda dyrer blandt annet med bad/kjøkken som neppe er inkludert i byggesettet fra norhus.

foreløpig er det denne jeg ønsker å bygge:

http://www.norhusnorge.no/ferdighus/huskatalog/lindesnes/#serie=klassisk&soverom=0&areal=0&tomt=0&utleie=undefined


venter på pris på byggesett på denne.


av det jeg ser som jeg kan få til nesten "gratis" er:

Legge gulv
tapetsere
male innvendig/utvendig
sette opp vegger og himling
grunnmur plate/ringmur
rensking av tomt
planering
kjøkkeninnredning
bademorsinnredning/vaskerom
trekke data/nettverkskabler
innvendig isolering/fuktsperre
gipsing/sparkling
flislegging bad/gang
montering rørstrekk til det elektriske? (har jeg lov til dette?
montering av ventilasjon
montering av dører mm.

på elektriker og rørlegger har jeg regnet 550.000,- men ifølge forrige arbeidsgiver var dette vel i overkant? renger ikke med å ha så veldig mange stikkontakter utover TEK10 men noen blir det.

forresten kan man bruke kompiser til å legge opp det elektriske som er ansatt i et firma? eller må alt slik gå via firmaet?






   #14
 157     0
TEK10 har ingen ting å si om elektriske punkter, dette er NEK400, og den endres i disse dager(eller ble den endret en tid tilbake?), og det er mange nok, syntes jeg da.

Du har ikke lov til å trekke rør, egentlig. Men har du kompiser som er elektrikere, kan du jo få dem til å kontrollere og godkjenne tror jeg.

Ang. tomt og risiko. Vel, dette er grunnen til at folk tar risiko, det kan gå bra, og så må du ha råd til at det går dårlig. Har du det? Det er liksom litt greia.

Har du råd til renteøkning? Ja: Flytende rente. Nei: Bind renta.

Jeg ville sett på hvor jeg ville bodd, før mye annet. Du kan ikke flytte huset. Så får du se hva du har/vil ta deg råd til. Beliggenhet blir ikke verdt mindre.
   #15
 96     Trondheim     0
men hvordan er det å bygge på flat tomt evt med kjeller utleie i dag?

Hvis vi skal ha utleie i kjelleren på en flat tomt så kan det bli vanskelig å oppfylle kravene til utsyn, dagslys, rømning. Vi har flat tomt og skal bygge uten kjeller (pga fjellgrunn), vi valgte å bygge garasjen sammen med huset, og da er utleien over garasjen. Vi synes det ble en bra løsning (på papiret).