6,413
24
0
Nytt tak på huset - Fredrikstad
264
0
Er igang med å finne snekkere til å bytte taket på huset.
Det er et gammelt hus på fra 1900, så det er snakk om totalrenovering av alt unntatt takstolene.
Taket er vel på ca 120m2, og har et tilbygg med eget tak som tilstøter hovedtaket.
Har hatt 2 firmaer på befaring så langt.
Firma 1: 50.000 svart, jeg står for materialene og rivingen.. Skeptisk til folka. Kun en snakker norsk.
Firma 2: 135.000 + moms (165.000). De står for alt av riving, innkjøp osv. Virker veldig seriøse, men dette blir litt i det dyreste laget for meg, da jeg har et litt tynt budsjett akkurat nå.
Kommer 2 til på befaring nå, spennende å se hva de legger seg på, og om jeg eventuelt kan presse litt på firma 2.
Hva bør jeg forvente i pris på en slik jobb?
Noen som har gjort tilsvarende i Fredrikstad/østfold omegn som har noen priseksempler eller andre firmaer jeg bør kontakte?
Eventuelt noen snekkere her inne som kunne tenkt seg jobb?
mvh
Det er et gammelt hus på fra 1900, så det er snakk om totalrenovering av alt unntatt takstolene.
Taket er vel på ca 120m2, og har et tilbygg med eget tak som tilstøter hovedtaket.
Har hatt 2 firmaer på befaring så langt.
Firma 1: 50.000 svart, jeg står for materialene og rivingen.. Skeptisk til folka. Kun en snakker norsk.
Firma 2: 135.000 + moms (165.000). De står for alt av riving, innkjøp osv. Virker veldig seriøse, men dette blir litt i det dyreste laget for meg, da jeg har et litt tynt budsjett akkurat nå.
Kommer 2 til på befaring nå, spennende å se hva de legger seg på, og om jeg eventuelt kan presse litt på firma 2.
Hva bør jeg forvente i pris på en slik jobb?
Noen som har gjort tilsvarende i Fredrikstad/østfold omegn som har noen priseksempler eller andre firmaer jeg bør kontakte?
Eventuelt noen snekkere her inne som kunne tenkt seg jobb?
mvh

Hver sin lyst, men det var forholdsvis usympatisk sagt.
For å være helt ærlig tror jeg det gjør seg best på dette forum å ikke fronte denne typen holdninger, men det kan jeg selvsagt ta feil om.
Lykke til med taket
I så fall velger du firma 1.
Håper de er useriøse som faen, og at du ikke finner det ut før taket er "ferdig" i november, hvis du vil ha et ærlig svar.
Kan jo spinne videre på denne. Taket er særdeles viktig. Om du vil gjøre det svart synes jeg ikke noe om det, men du velger selv. Ofte kan de som driver svart ha det svårt - svårt at dokumentere kompetanse og gi deg som kunde en sikkerhet for at arbeidet blir korrekt utført. Det kan bli dyrere enn firma 2 totalt sett, til dels mye dyrere.
Om du vil kan du kontakte Byggmakker og få en gratis taksjekk og tilbud på jobben med å legge nytt.
EDIT: ble til at jeg selv la shingel i sommer, materialkostnad 15000,-
Firma2: her hentar du inn fleire anbud frå seriøse aktørar og samanliknar.
Det med byggmakker skal jeg definitivt sjekke opp.
Tilbudet på 135k + mva, var med de billigste materialene og løsningene.
Vanlig matt dobbelkrum takstein.
Firmaet spesialiserer seg på tak, og fikk et veldig godt inntrykk av befaringen + de har mange positive kommentarer på mittanbud.no, så derfor frister det veldig mye å velge dette.
Men jeg får nok pris fra de andre som har vært på befaring utover i neste uke, og blir spennende å se hva de kommer med.
Alle befaringene har vært av seriøse firmaer som vil gjøre det hvitt, og jeg vil egentlig ha det hvitt selv, nettopp pga det som blir nevnt oppover i tråden her.
Regnet grovt på det, og materialene kommer nok rett i underkant av 30k, nettopp derfor det frister så veldig å velge firma 1, siden det blir halve prisen..
På et hus fra 1900 så er det vel ikke takstoler, men bindingsverk og avstandene større. I såfall må du opp med nye takåser før du legger på undertak og lekter opp vil jeg gjette. Ikke sikkert det er nødvendig å ta ned de gamle åsene da.
En ting er prisen på takstein og treverk, men "accessoirer" så som mønepanner, beslag, takrenner etc baller det fort på seg
Decraen fikk jeg billig av en som jobber på Isola.
Taket er 210m2 og brukte ca 60 000,-
144k ink. moms.
Seriøst firma drevet av en byggmester.
Dette var en god del billigere enn firma 2, som tilsynelatende tok en mye grundigere sjekk av taket og snakket veldig mye rundt det.
Er det bare et spill for galleriene?
Når man tar totalrenovering av tak som jeg gjør, hvor mye ekstra uforutsette utgifter kan oppstå mens jobben utføres?
Falt selv for fristelsen til å bruke flislegger på badet som jobbet uten kvittering. Enden på visa er at jeg en gang i fremtiden på pigge ned flisen å legge ny.. For å ikke nevne all ekstra jobb og utgifter ved ny membran, plater osv..
Så for min del ble dette bortkastet 60-70.000 (flis, lim, membranplater og arbeid)..
Samt at jeg må gjøre alt på nytt!
Men man får kanskje som fortjent...
Tak hadde jeg ikke gamblet med.
Nabo, en del større tak enn hos meg: 2 polakker i 2-3 måneder uten å fjerne gml stein.
Hos meg : 2,5 personer ( sjefen stilte opp noe ) i ca. 5,5 dager. ikke noe mobilprat og kjatring. Meget godt fornøyd, deilig å slippe " billige polakker, m. lav timebetalig" som de tar igjen på mange timer.
Nå har jeg bestemt meg for å gå for det seriøse anbudet som er billigst, med andre ord det på 145k ink. moms.
Så nå kommer tiden for kontrakt, og jeg er veldig usikker på hvordan dette fungerer.
Skal alt spesifiseres i kontrakten ned til så mye detaljer som mulig?
Eller skal det bare stå "Totalrenovere tak"?
Dette er som sagt et gammelt hus.
Det er en del skjevheter og litt råte, iallefall på tilbygget.
Vil veldig gjerne unngå at dette blir mye dyrere enn hva som er presisert i tilbudet, men det vet man jo egentlig aldri før taket er revet...eller?
Her er anbudet jeg har fått pr mail:
Tilbygg bolig
Det vises til Deres forespørsel om pris på rehab av taket på Deres bolig 110m2 BTA grunnflate . Vi har herved gleden av å gi følgende tilbud på leveransen inklusive byggevarer og arbeider.
* Grunnarbeider kroner 144.703,- inkl. mva. Detaljert utførelse av arbeidet ihht vedlegg 1.
Kun arbeider som spesifikt er nevnt er inklusiv i prisen.
Vi har forutsatt at huseier selv fjerner taksteinene.
Forbehold: Vi forutsetter at vår fremdrift ikke heftes av andre. Vareflyten forutsetter at byggevarer og avfall lett kan mellomlagres og transporteres etter vår fremdriftsplan.
Videre tas det forbehold mot skrivefeil/ regnefeil og åpenbare misforståelser.
Vi forutsetter at byggherren stiller med byggestrøm.
Vi har forutsatt at eksisterende bygg kan brukes som underlag uten utbedringer eller tilpassinger.
Tillegg: Arbeider som følge av endringer, tilvalg eller løsninger ut over vår standard leveres mot tillegg.
For øvrig vises til våre standard leveransevilkår som en del av tilbudet.
Tilbudet står seg i 30 dager fra dags dato. Referanser oppgis på forespørsel.
Areal: 110m2 BTA
1. Fundament ikke relevant
GOLV
2. Grunnmur/plate på mark ikke relevant
YTTERVEGG
3. Ikke relevant
TAK
4. Primærtett Benders sort takstein
5. 36x48mm lekter
6. 23x48mm sløyfer
7. D-glass takpapp
Utvendig tak
8. 19x 198mm forkantbord
9. 19x148mm vindski
10. 16x98mm cu imp vannbrett
BLIKK
11. Takrenne m krok cc60
12. Forkantblikk
13. Nedløp m fester og utkast 4x2,5m
14. Pipebeslag
15. Prosjektering ikke relevant
16. Byggesøk Ikke relevant
17. Dokumentasjon
18. Kontroller
19. Andre arbeider utføres etter avtale
Med denne kommentaren forstår jeg det slik at de ikke river undertak, men forutsetter at det er ok til å legge papp på. Er det råte her blir det ekstra 😉
Skal be om det når/hvis jeg skriver kontrakt.
Jeg har kaldloft og kan se undertaket, eller iallefall deler av det, fra loftet.
Og det ser ganske bra ut, virker iallefall ikke råttent under.
Tok av noen taksteiner og sjekket under der, og noen steder var det svart takpapp, andre steder var den helt vekk/smuldret opp.
Dessuten har det ikke vært lufting mellom undertak og overtak, i og med at det veldig gammelt så vil jeg uansett tro det litt lufting her og der..
Det er et gammelt hus på fra 1900, så det er snakk om totalrenovering av alt unntatt takstolene.
Men du har vel forstått at det ikke er dette du har fått pris på. De river jo ikke taktroa i det tilbudet du har fått. Men som du sier ser den ok ut. Og du selv skal ta og fjerne den gamle steinen?
Du skriver også at det er litt råte på tilbygget, hvorfor ikke få utbedring av dette innbakt i tilbudet dersom det er synlig?