18,796    14    7  

Trysilhus : Erfaringer og synspunkter

 3     elverum     0
Hvor mange har erfaringer med dette firmaet??
Jeg advarer i alle fall olk mot å kjøpe disse leilgihetene uten å ha gått over med tilstand/takstmann som alger tilstandsrapport. >Sad Shocked ???

min epost bilarse@broadpark.no

Brit Lien
Siste redigering: Sunday, April 25, 2010 4:30:26 PM av brit
Trysilhus : Erfaringer og synspunkter - Bilde 024.jpg - brit
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #2
 6     hedemark     2
har omtrent(nytt hus)av typen Trysilhus og dette er et firma fra He,,,ve,,,te,,.Har ikke vært annet enn feil,dårlig eller mangelfulle arbeider og krangel om tomtegrenser.Huset siger siden vi bor på ei myr og det er store mangler i grunnarbeidet,etter mye om og men ang tomtegrense vedgikk Trysilhus at jo,,vi eide tomten som forespeilet i prospekt,men siden denne ikke er drenert eller planeert påstår de at det er vårt ansvar noe som vil koste sameiet flesk,og dermed er i strid med betingelsene ved feks husbankfinansieringen. Da vi i tillegg har hatt stor vannlekkasje og må rive opp alle tak i huset og forsikringen sier det er byggherrens asnvar(altså trysilhus som ikke engang svarer på henvendelser. Har tatt kontakt med diverse medier,,,noen andre med lignende erfaringer som vil være med på "lasset" ???

Hva gjør vi,,,hjelp
   #3
 6     hedemark     2
Her har jeg mange erfaringer som ikke levner Trysilhus mye ære.Etter at de på sin sleipe måte har fått penger for boligen er det omtrent umulig å få tak i noen og i hvertfall ikke få noen til å rette feil,eller mangler som det viser seg at mange har erfaring med. Vi har sprekk i grunnmur,huset siger,vannlekasje som ikke har med takviduer å gjøre men at lluftsperren og isolasjon er fraværende..ødelagt trapp,for ikke snakke om det berømmelige flytende gulvet som gjør at bokhyller ikke anbefales da det blir for tungt...etc,,kan fortsette i evigheter
sasha
   #4
 4,148     Oslo Vest     0
Ble noe av dette oppdaget ved overleveringen? Sørg for å få dokumentert feilene ved å bruke f.eks OPAK. Jeg vil tro at dere har holdt tilbake penger, det skal iallefall holdes tilbake 3 % av totalsummen i to år.

Dere må også reklamere skriftlig til utbygger? Hvilken tilbakemelding har dere fått når dere kontaktet utbygger med disse feilene?
Signatur
   #5
 6     hedemark     0
ja noe ble oppdaget og jeg har bet meg fast i ryggen på dem og noe har blitt gjort(dårlig utført viser det seg) og når det gjelder å tilbake holde penger sører de for at det ikke går men garantisummen på 3%som er i en bank i finland er det ingen som kan svare på når jeg har tatt kontakt,,og svarer de på henvendelser er det med masse svada om underleverandører eller at det skal undersøkes noe som er utholdelsestaktikk,eller nå etter vannfallet svarer de bare overhodet ikke..
   #6
 4,148     Oslo Vest     0
Jeg skjønner ikke helt hva du mener, men jeg vil anbefale deg å få en takstmann til å gå over leiligheten din for å avdekke og dokumentere feil, og så etter dette ta det med en advokat dersom entreprenøren ikke retter feilene. Regelverket gir entreprenøren en mulighet til å rette feil før du eventuelt kan bruke andre sanksjoner.

Dersom du har lånefinansiert kjøpet kan du bruke bankens taksmann. Når det gjelder de 3 % som skal holdes tilbake i 2 år skjønner jeg ikke hva du mener. Disse har du vel betalt inn på en meglerkonto, evt klientkonto til en advokat og ikke rett til utbygger? Det er klare regler for hvordan disse pengene skal oppbevares. Men det forusettes at du kjøpte dette gjennom bustadoppføringslova og ikke at dette var en leilighet som du kjøpte ferdig.
Siste redigering: Thursday, May 20, 2010 7:47:08 PM av incognito
Signatur
   #7
 74     Buskerud     0
I henhold til bustadoppføringslova så er det entreprenøren som skal stille denne garantien, og den skal vel være på 5 % i to år og 3 % for krav som blir gjort gjeldende etter overtakelse. Er vel ganske vanlig at disse pengene står på en sperret klientkonto som entreprenøren oppretter??
Signatur

   #8
 4,148     Oslo Vest     1
Dersom huset/leiligheten er solgt iht avhendingslova kjenner jeg for lite til denne loven til å uttale meg om garantier og reklamasjonsretter.

Men vi kan jo få en avklaring med å få opplyst hvilken avtale som er inngått ved kjøpet.
Signatur
   #9
 6     hedemark     0
Når det gjelder kontoen som disse 3% av kjøpesummen skal stå på er dette i samme bank som Trysilhus bruker men det er ingen der som kjenner til det når jeg ringer selv om jeg sitter med garantibrev.
Og jo dette er igjennom bustadsoppføringslova og denne har jeg virkelig lest og vet at her kan jeg "ta" ddem på flere punkt. Men det hjelper ikke når huset ødelleges innvendig av vannskader som ingen tar annsvaret for fordi entrepenøren enten skylder på underleverandører eller bare lar være å svare.
Pussig nok har jeg fått svar fra dem i dag etter å ha truet med media noe som kommer til å skje da ulike aviser kommer hjem til meg tirsdag(har ligget syk så måtte utsette det )Takstmannen fra forsikringsselskapet er fortvilet på våre vegne men sier at desvverre er det ikke en forsikr sak ,men byggteknisk feil i bla det balanserte luftanlegget.
må vi bare søke advokat fritt eller er det andre som har vært borti selskapet og har advokattips for hånd???
   #10
 4,148     Oslo Vest     1
Du må nok gå videre med dette. Du skriver at entreprenøren skylder på andre, og at det ikke skjer noe. For det første så må du kommunisere skriftlig, en muntlig samtale må følges opp med en mail. Jeg regner med at du har kjøpt et nøkkelferdig hus/leilighet av entreprenøren? Du har ikke vært ansvarlig for å skaffe underleverandører? Få så en taksmann til å dokumentere alle feil og mangler og utarbeide en rapport. Jeg anbefaler deg å bruke OPAK.

Når det gjelder de 3 % så be om en forklaring på dette fra entreprenøren/selger.

Skaff deg umiddelbart en advokat som kan bistå deg deg i denne saken. Det koster penger, men ut i fra det du forteller kan de3t synes som om du har en god sak. Jeg forutsetter at du da har forklart faktum korrekt.

Jeg kan anbefale deg en bra advokat som har lang erfaring med entrepriserett, som dessverre er dyr men som gjør en MEGET bra jobb, dersom du sender meg en mail.

Lykke til
Signatur
   #11
 6     hedemark     0
skjønner hva du sier og vi har hatt takstmann tidligere også uten at dette hjalp og tro meg her er alt skriftelig og selvsagt muntelig men det tok ikke lang tid før jeg innså at det ikke var værdt 5  sure sild**

Jeg er meget innterresert i advokat som er spesialist på eiendom og sender deg en mail
   #12
 6     hedemark     1
etter at jeg sendte mail om  at jeg har kontaktet media (og det kommer en artikkel i morgen)har Trysilhus lagt seg flate og de innrømmere feilene og påtar seg ansvar for alle utbedrelser..hurra men synd det skal gå så langt,,,men det er kommet til nytt blod og det gjør kanskje susen,,,så nå gjelder det å se om de holder ord****
   #13
 1     Hedmark     0
I vårt sameie, som er relativt nytt, så har vi som sameie meldt oss inn i Huseiernes Landsforbund, noe som gir oss en viss trygghet.

Der har vi hjelp om noe skulle oppstå.

Og som det skrives her i forumet, så har Trysilhus, gjort et makabert dårlig arbeid. Men vi har ikke fuunet alvorlige feil, med unntak at pipa er satt inn feil i 2 av 4 bygg. Dette kan bli en ubehagelig sak, men som sagt har vi HL i ryggen. Og vi har sjekket opp hva vi skal gjøre med juridisk avd i HL, så vi føler oss trygge på at dette løses.

Det jeg anbefaler alle uansett, Trysilhus eller andre, REGISTRER DERE I HUSEIERNES LANDSFORBUND.

www.huseierne.no  


   #14
 1     Hedmark     0

Hvor mange har erfaringer med dette firmaet??
Jeg advarer i alle fall olk mot å kjøpe disse leilgihetene uten å ha gått over med tilstand/takstmann som alger tilstandsrapport. >Sad Shocked ???

min epost bilarse@broadpark.no

Brit Lien


Skulle vel ha hørt på advarslen din Sad((

Kjøpte Leilighet i rekkehus, des-2010, hvor av det har vært mye elendig håndverk i disse 4 - rekkehus byggene her.

I ett av byggene har de "bommet" på innsettingen av 2 etg, så det er skjevt i 1 etg. altså i 1 etg har de brukt silikon for å dekke over "skaden".

I første etg er der en sprekk som går igjennom soverommet og stua, som de også har bare fylt på med " silikon".

Til meg brukte de over 1.5 måned, for å legge varmekabler på badet, og da var det ikke ferdig arbeid når jeg tok over, fordi det måtte gjøre en del opp igjen.

Vinduer i 3 etg, på disse byggene er slik at du FÅR vannlekasje, om du ikke investerer i varmekabler eller går på taket å fjerner ver snøfnugg.

Vegger er skakke, dører er skjeve med åpning så man kan stikke fingeren inn.

Ventilasjonsanlegget ( flexit) er kjøpt opp og installert av Trysilhus, men det er masse feil der.
    1. Installert feil, så mat lukt går inn i huset isteden for ut.
    2. Feil installering av vedovn

Det er masse å følge med på ved kjøp av hus/leilighet fra denne leverandøren, så det kan ikke anbefales å kjøpe nytt der.

Behandlingen ved kontakt er helt utrolig dårlig.
    " kommentar fra TH: det er den planta du har i vinduet som gjør at du får dugg i hele vinduet"
    " viser seg at der ikke er isolasjon i vegg under vinduet"

Utvendig:
Plen området så ut som et gammelt steinfylt jorde, så vi tok tak i det, og fikk da omsider TH til å fylle opp og så i nytt ETTER BREV FRA ADV.


ANBEFALER :  MELD DERE INN I HUSEIERNES LANDSFORBUND FØR DERE KJØPER BOLIG UANSETT 
                      LEVERANDØR.

DETTE BETYR IKKE, AT MAN SKAL HOLDE SEG UNNA ALLE TH BOLIGER.
DET ER VEL DE HELT NYE BOLIGENE / LEILIGHETENE MAN BØR SKJEKKE GRUNDIG.
STÅ PÅ KRAVENE DINE OG BRUK ADV. TIL Å SENDE BREV DIT. DET FÅR DEM SOM REGEL TIL Å SE ALVORET I SAKEN.