122,846
188
15
Bensindrevet motorsag : Produktanbefaling ønskes
8,022
Bærum
0
Sikkert mange her som digger nye leketøy..... For min del er det motorsag som skal kjøpes inn nå. Har en tomt hvor jeg skal ta ned en del trær . De fleste med stamme med diameter i størrelsesorden 10-20cm. Ett stykk ganske svær furu med nedre diameter rundt 40 på stammen.
Anyway. Tenkte å gå for en "semi-proff" bensindrevet sag. F.eks Stihl MS 181.
Tanker rundt det?
Noen som vet om konkrete butikker i Oslo-området som selger Stihl-sager? Har ikke sett dem på de byggevarehusene jeg vanker...Mye Partnersager å se der...
cozmo
Signatur
Saga er jo ikke veldig stor men str er perfekt til smårydding da den ikke er for tung.
Ødela 2 hobbysager i fjor sommer, men de skikkelige sagene tåler å bli brukt til annet enn å kutte kvist.
Endte med at jeg brukte deler fra begge or å få 1 sag som fungerte... i en dag til, så var det noe galt igjen..
Tror dette var Husqvarna 440 sager, eller noe i den duren, i allefall en av disse "all-round" sagene.
Kan i allefall anbefale Husqvarna 353 og 359.
Har 16" sverd på 359'en for større oppgaver og et snertent 13" sverd på 353'en som hovedsaklig blir brukt til kvisting og mindre oppgaver, men du kan felle digre trær med denne uten problem, den er og noe lettere enn 359.
Disse har opplevd mye juling uten noe problem! (vell annet enn nye kjeder og sverd
Så om vekt er viktig anbefaler jeg 353, om du har litt styrke kan du likegodt ha 359, den tar alt.
Har aldri vært begeistret for Stihl, hatt en del tull med de, og de har fort blitt veldig vanskelige å starte.
Men hører andre si det samme om husqvarna også, så det er sikkert hipp som happ, jeg har bare ikke hatt problemer med de skikkelige Husqvarna sagene
Høres bra ut!!
Har også såvidt sett på Husqvarna 240E som har samme specs. Men Stihl'en var best i test hvor TV2 og Otto testet motorsager
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Takk for svar. Sikkert gromme sager dette, men budsjettet er MAKS 3k for sag....
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Bare å spørre etter en god pris.
Mener jeg betalte 3K for min.
Seriøst? Billigste jeg har sett var 6k !!!
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Kansje jeg betalte 4 for den.. hmm, ble usikker nå.
Men har i allefall ikke angret et sekund på det :D
Disse hobby sagene overlever ikke mange dager sammen med meg, så de holder jeg meg langt unna, legger heller 2k ekstra på bordet å kjøper noe skikkelig som man har resten av livet ved moderat bruk.
Som sagt, 2 hobbysager 3 reperasjoner og 3 dager i skogen = 0 fungerende sag
I rest my case ;D
Men det er dyrt å være fattig. Disse maskinene koster litt mer men er helt klart vært det. Uten tvil.
Jeg har nesten bare dårlig erfaring med Stihl. Den er ikke holdbar til annet en litt små kvisting av og til.
Skal du bruke den en del så blir det rett og slett for dårlig. Vanskelige å starte er de også.
Men hvem har bra priser på disse? Er det egne motorsagbutikker, eller må jeg stikke på Maxbo osv? Aldri sett hverken Stihl eller Husqvarna der....
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Her har du oversikt over forhandlere til Jonsered og Husqverna
http://www.husqvarna.com/no/homeowner/dealers/dealer-locator/
Takk! Fant jo 3 stykk rett ved der jeg bor
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Lykke til
Har fått pris på :
Stihl MS 181 : 2990,- (har sett denne til 2500 før...)
Jonsered 2238 : 2490,-
Husqvarna 440 : 3600
....
.......
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Ringte 4 andre Stihl pushere - MS 181 ligger på 2990 hos alle dem. En smule dyrt syns jeg.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Importer sagen fra USA til halve prisen og ta den hjem via JetCarrier båtfrakt.
Husquarna kan jeg anbefale.
Ellers har de en 50ccm Partner formula plus til 2500 hus Jula, har ikke funnet den noe billigere sted i Norge. Kraftig sag.
Flere av sagene under forskjellig navn som blir laget i italia i disse dager, uansett.
Jeg har testet de fleste motorsager fra Stihl og har hatt gleden av å jobbe med flere av maskinene over en årrekke.
Flere hundre trær er felt og mange hundre liter svette er tilbakelagt.
Har sogar saget meg i foten med en Stihl motorsag - og den fungerer fint til det også :-)
Et meget klokt valg!
Noen viktige ting å merke seg:
- Kjøp Stihl og aldri noe annet!
- Hvis du er glad i mekking og problemer kjøper du ikke Stihl.
- Hvis du ønsker god tilgjengelighet på reservedeler (noe kan knekke eller gå i stykker) velger du Stihl.
- Kjøp en sag som er lett å håndtere og med minimal vekt.
- Kjøp en sag som er diggbar til 20cm stokker - den klarer også 40cm de få gangene du trenger det.
Ja, ja, ja...det finnes kun EN motorsag-forhandler i Oslo som er verdt et besøk.
Bjørnrud & Arnestad AS
Østre Aker vei 210 Inngang. H
0975 Oslo
Tlf (+47) 22 25 92 95
Be om å få snakke med eierne sjøl, Thor Ø. Bråthen. Han er alltid i butikken
Du får omvisning i butikken, på lageret, i verktstedet og gjerne en prøvekjøring.
Sjekk ut prisen på sagen og si at du vurderer et annet merke som er 500,- billigere.
Da får du n kanne miljøbensin og et ekstra sagkjede på kjøpet ;D
Forklar dine behov og angi prisklasse - de finner riktig sag.
Topp oppfølgning og service!
De velkjente 10 Stihl bud:
Du skal ikke ha andre motorsager enn Stihl sagen.
Du skal ikke misbruke Stihls merkenavn.
Du skal holde den velkjente Stihl-dagen hellig.
Du skal hedre din Stihl motorsag og din Stihl ryddesag.
Du skal ikke slå i hjel din Stihl.
Du skal ikke bryte ekteskapet med din Stihl.
Du skal ikke stjele din Stihl.
Du skal ikke tale usant om din Stihl.
Du skal ikke begjære din Stihl motorsag.
Du skal ikke begjære din Stihl forhandler, eller hans arbeidsfolk eller andre som hører til hos din Stihl forhandler.
Har mao. gode erfaringer med Stihl og gidder ikke vurdere noe annet neste gang motorsag skal kjøpes inn.
PS! Vurder en motorsag med varme i håndtaket - digg!
Ja, motorsag skal kjøpes med både hjerte og hjerne ;D
Neida, du skal få ha dine Stihl sager du, jeg er strålende fornøyd med de skikkelige Husqvarna modellene, så klarer meg fint
Ved et budsjett på 3000k ville jeg ikke brukt penger på håndtakvarme eller hurtigstramming av kjedet.
Skal du bruke sagen til å rydde tomten og senere bare til å pynte på hagetrærne med kan du med trygghet kjøpe en sag i hjem og fritid kategorien fra Husquarna, Jonsered eller Stihl med 1,3 eller 1,1mm kjede. Ligg unna de andre produsentene, det er søppel.
Vedkapping er noe av det hardeste arbeidet en sag får med full belastning for hvert kutt nesten uten avkjølende tomgangskjøring imellom, så skal du bruke sagen i skogen eller til vedproduksjon bør du velge en fra proffsortimanget på minst 50ccm.
hurtigstrammemekanismen på 440 sagen er i allefall for dårlig, den røyk på begge sagene jeg brukte, samt oljepumpa på den ene.
De tåler ikke skogsarbeid er min erfaring.
Men har ikke prøvd disse billigsagene fra stihl heller så skal ikke uttale meg om de er bedre eller ikke.
Bra info!!
En del av trærne skal etter felling kappes til ved. Men det er jo uansett tynne stammer og begrenset mengde. Vil tro at en hobby-sag er nok for mitt bruk uansett.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Har du en erfaren motorsagforhandler i området kjøper du det merket han fører. En motorsag bør vare noen år, og dersom sagen begynner å fuske er man avhengig av at reperatøren finner feilen før timeregningen har overskredet verdien på sagen.
Det følest rimelig meningsløst å betale for en dag med feilsøking når det viser seg at problemet skyldes noe så vanlig som en sprukket bensinslange.
Vedkapping med en liten sag går helt fint, men det krever at man tar det litt med ro og ikke gyver på kapp etter kapp slik at sagen overopphetes og skjærer seg.
DET er jeg helt enig i, men det er alltid mulig å finne gode tilbud på utgående modeller, demobrukte sager og lett brukte sager som er byttet inn.
Jeg ville glatt kjøpt en brukt Stihl sag med varme i håndtak fremfor en billigere/ny modell.
Er vel i midtskiktet prismessig; men det er jo bare å ringe en pusher og spørre..
Det er faktisk et godt poeng...Vurderte å handle på nett, men innser at akkurat motorsag er noe som på et eller annet tidspunkt vil kunne måtte leveres inn på garanti, og senere evt reklameres på.
Btw - noen som vet om motorsager er noe som "er ment å vare 5 år" ihht norsk lov om forbrukerkjøp?
- Baderomsbloggen min
....
...
...
feller og kapper 7-8 favner hvert år
saga starter på 2 eller 3 draget
liten og lett sag som er kraftig nokk till og felle store tre
har felt flere med diameter på 45-60 cm
Herlig svar :-)
Snakket så vidt med disse gutta på telefon. Var hyggelige. De hadde ms 181 til 2999,- som ikke er helt konkuransedyktig... Men dersom det er prutningsrom kan det være verdt turen opp selv om det er på feil side av Oslo
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Jeg vet ikke "lov-messig", men min Stihl forhandler har byttet 2 deler på en sag som var 4 år gammel.
Dette var en typisk del som skal holde i 5-år - altså ingen slitedel.
De byttet denne kostnadsfritt - selvfølgelig.
Søk etter Stihl motorgag på Finn.no - det er ofte en nesten ny sag til salgs med kvitto og full pakke.
Det er ingen skam å kjøpe bra, brukt og billig ;D
Lykke til med kjøp og bruk. Håper du finner deg en sag som du blir fornøyd med og som fungerer til ditt bruk også i fremtiden.
Jeg siterer meg selv (passe psykt
Klikk.no : Vi har testet motorsager for hobbybrukeren
Vinneren: Stihl ms 181c-be
Jeg har nemlig både stihl og husqvarna, og husqvarna'en er overlegen på det meste - spesielt når det kommer til å få start på driten.
Stihl-saga er litt voldsom å få start på etter knusktørr bensintank, hvor husqvarnaen starter på første draget uansett om den er kald, varm, mørbanka eller tørr.
Har kanskje noe med at jeg har brukt stihlsaga til skoging i 8 timer idag.. sikkert derfor jeg hater den akkurat nå
Den er gul.
Jeg har også en Jobu som er lei å starte, særlig etter at den har gått på tomgang. I den grad man kan si at den går på tomgang. Min er orange.
Er din Jobu så gammel at du må rotere forgasseren når du skal legge sagen på siden?
Partner er et merke under Electrolux Group, til liks med bla Husquarna og Jonsered (og en gang også Jobu). Husquarna og Jonsered er mye like, men det skiller litt fra disse og Partner.
Man får heller ikke Bosch når man kjøper Skil selv om det er Bosch som står bak, man det duger kanskje til bruken likevel.
I tillegg sleit vi seriøst med å få start på Stihl saga i begynnelsen.
IKKE fonøyd kan man vel si :-[
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Motoren startet og gikk, men klarte ikke dra rundt kjedet.,..Hørtes ut som noe blokkerte den - ble en veldig snål metallisk lyd når man ga gass plutselig.
I tillegg var den hurtigstrammeren for kjedet totalt ubrukelig på saga. Hadde jeg hatt mer erfaring med sager hadde jeg sikkert umidellbart sett at dette var en jalla-løsning, men men. Ordentlig skruer å skru på som det var på Partner-saga er tingen. Et plasthjul som du bare får inngrep med pekefingeren på fungerer overhodet ikke med litt kalde fingre.
Mest keen på å heve kjøpet nå, men er vel liten sjans for det. Møkkasag, rett og slett.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Neida, bremsen er av den.... Oppdaget nå at en del av leddene sklir særdeles dårlig rundt på sverdet. Klarer ikke trekke kjedet rundt på sverdet med håndkraft heller. Mulig noe har slått seg på et vis...
- Baderomsbloggen min
....
...
...
jepp, plenty.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Been there done that; nytt kjede, og kansje nytt sverd.
At den er vanskelig å starte er fordi det er Stihl, sånn er det bare
stoppet den.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Dette må jeg si meg sterkt uenig i !!
Har hatt gleden av å jobbe tett mot friluftsetaten i Oslo som feller og rydder store mengder trevirke i Oslo skoger og parker. Stihl er førstevalget. Her snakker vi fagfolk som bruker motorsag og ryddesag mange timer hver dag.
Har selv hatt McCulloch, Partner, Stiga, Johnson og Stihl motorsag.
Stihl er og blir en sag i særklasse.
Regner med at dere har lest Forbrukerombudets UAVHENGIGE test av motorsager?
Stihl har vunnet de to siste rundene.
Har noen sett på NM og VM i motorsag?
Ta med saga tilbake til forhandleren.
Krev ny sag eller den gamle fikset.
Jeg kan ikke tenke meg at en seriøs forhandler vil la et inntrykk som dette feste seg.
Proffverktøy krever proff behandling :P
Neida...
Her er det bare å ta med saga tilbake til pusheren og forklare problemstillingen og hvor pissed-off du er fordi dugnaden din gikk i vasken.
Foreslå at du får en ny sag - gjerne ett annet merke hvis du har mistet trua på Stihl ;)
Ja, det må du bare være, jeg vet i allefall at jeg får lett start på Husqvarna sagene mine og har slitt med de fleste Stihl sagene jeg har prøvd, spesielt hvis det er kaldt eller jeg har kjørt den tom for bensin ;)
Ang NM og VM, hvem er den store sponsoren?
Hvem legger mest penger i markedsføring?
Det gjør ikke Stihl til noe bedre sag av den grunn.
Og jeg står mange dager i skogen hvert år, så jeg er ikke uten erfaring heller.
Stihl sagene er gode de, men personlig foretrekker jeg husqvarna, hadde Stihl gjort det bedre enn husqvarnaen, så hadde jeg hatt flere av de i garasjen, helt ærlig!
Dette er smak og behag og gode sager alle sammen.
Er selv fan av sthil fordi det alltid har funket og har aldri problemer med å starte.
Jeg har erfart litt småproblemer med Stihlsagene hvis været er litt kaldt/rått og de er kjørt gode og varme og deretter stoppes. Da går det litt trått å få start hvis man ikke følger "startprosedyren" 100%.
Full "choke" og trekke til den tenner og "dør" igjen.
Så er det midtstilling på "choken" og ett trekk så starter den.
Tok av kjedet i morges og filte innsiden smooth. Da gikk saga igjen , hurra :D
Det har vært utrolig rått og fuktig vær, så jeg erfarte det samme som kirdef - må følge den oppskriften 100%. Saga kan aldri startes uten choke, selv om den er glovarm. Alltid 1/2 choke for å starte, gi litt gass, og så går den på tomgang.
Kappet opp og kvistet en furu på ca 12m høyde og stamme på 40cm i dag. MYE greiner
Fortsatt er jeg dog misfornøyd med kjedestrammemekanismen på Stihl saga. Partner saga jeg lånte har en mye bedre løsning der.
Ellers er jeg fornøyd med at jeg kjøpte en såpass lett sag, men savnet stadig mere juice i saga. Dog sa ryggen min kontinuerlig fra at jeg ikke kunne hatt noen tyngre sag
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Min far var bonde og hadde Stihl motorsag som han brukte når vinterveden skulle felles.
Husker det kom endel gloser på den tiden ;D.
http://www.sagkjellaren.no/download/sawinstruction.pdf
Ei motorsag må files flere ganger om dagen (og hver gang man er i bakken...), men det høres nesten ut som du måtte file flere ganger på den éne buska. Det skal ikke være nødvendig, men den sto kanskje rett ved en vei med mye småstein i barken elns.
Husk å gi full gass før du legger an saga og ikke bruk for mye kraft på saga, la turtallet gjøre jobben.
De fleste bønder er håpløse med motorsag, det er som regel ikke motorsaga som er problemet
Takk skal du faen meg ha!
Dette er riktig. Jeg får ikke startet min MS170 på noen annen måte, men så starter den uansett sålenge jeg bruker den oppskriften.
Det at kjedet måtte files for å kunne gå rundt, som det nevnes rundt omkring her, syns jeg i beste fall høres merkelig ut. Sikker på at sverdet ikke er klemt flatt?
Fattern ødela forresten ei Husqvarna sag i vinter. Veivakselen gikk i fillebiter i -30C.
Når vi snakker motorsager er det bare tre merker som gjelder. Stihl, Jonsered og Husqvarna.
Både Stihl og Jonsered er bra sager selv om Husqvarna er hakket vassere. Noen her prøvd XP serien til Husqvarna?
Jeg vil anbefale å kjøpe de såkalte Farmer seriene og ikke de utpregete hobbysagene.
Kjøp av en proff forhandler da får du sagen ferdig igangkjørt med riktig forgasser justering.
Tviler på om du får det vis du kjøper på Biltema, Byggmaker eller Europris. Det skal ikke være nødvendig å bruke choke når motoren er varm da er forgaseren feil justert
Sagkjedet skal files ofte og lite. Selv så filer jeg vær gang jeg fyller bensin
http://www.youtube.com/watch?v=60Tamp2fHhg
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Jonsered selges hos Eik og er noe billigere enn husky og Stihl.
Før har jeg lånt en liten drittmotorsag av merket Stiga av fadern for å kappe opp en svær gren som blåste ned fra en furu. Så leverte jeg den tilbake med nytt kjede som takk for lånet. Så lånte jeg den nå en gang til nå for å kappe opp en haug med paller jeg skal brenne. Etter en halv time med strev for å starte dritten (sagen holdt romtemperatur og dette var inne på kjøkkenet) fikk jeg endelig start. Så skulle jeg kappe, men da viste det seg at kjedet bare var søppel. Det var helt sløvt. Prøvde å file, men det hjalp ikke stort. Da jeg fortalte fadern hvor dritt sagen hans vær nevnte han at han jo hadde brukt den til å kappe røtter. Takk for at han sa fra om det.
Resultatet er at jeg har levert tilbake dritten og skal heller kjøpe meg min egen sag. Etter erfaringen med Stiga er det helt utelukket med billigsager. Jeg tror det er bedre å satse på en brukt "proff"-sag. Da gjerne kjøpt av et motorsagverksted. Jeg tror det gir meg best value for money og mest problemfritt motorsaghold. Jeg slipper innkjøringsproblemer, og man vet at proffer ikke har råd til at sagen krangler og derfor må ha en bra sag som funker og starter.
Jeg har funnet tre aktuelle brukte sager som jeg gjerne vil ha en vurdering på hva som er det beste kjøpet. Etter å ha lest over her, føler jeg at det er best oppslutning om Husqvarna.
Sagene er:
94 modell Husqvarna 242 XPG brukt ca 500 timer og selges fra et motorsagverksted. Pris 2500 kr
92 modell Husqvarna 254 XPG brukt ca 500 timer og selges fra samme verksted. Pris: 3000 kr
Ukjent årsmodell Johnsred 535, selges fra privatperson. Pris 900 kr.
Jeg vil ha en sag for "resten av livet" og det jeg kommer til å bruke den til er å kappe ved til eget bruk (vedfyring av villa). Jeg har ikke skog, men skal tilby meg å hente ved som gis bort på rot på finn.no eller andre muligheter som dukker opp.
Hva sier folket? Føler egentlig mest for en av Husqvarnaene.
Jeg har en AV034 som er tung og treig å få igang. Inngrepstappene er underdimensjonerte så de må stadig byttes. Jeg har sluttet å bruke den av den grunn.
Begge merkene er kvalitetsmerker, men i og med at jeg er en gnier, så ville jeg heller kjøpt den til 900,-.
Har du ikke råd til 4-5000,- så ville jeg heller kjøpt den til 900,- Men prøvekjør den først da så du vet at den funker.
Stihl sager er ikke tregstartet overhodet. Da gjør man i så tilfelle noe galt.
Følg oppskriften kirderf la ut her så starter Stihl sagen "alltid".
Har lagt ned store mengder med trevirke med min Stihl sag og det kommer aldri på tale å gå tilbake til Johnsered, Partner, Stiga, McCulloch osv.
Stihl er proffmaskiner, og krever proff håndtering for å fungere optimalt.
Feil bruk tar livet av det meste.
Kjenner meg overhode ikke igjen i din fremstilling av Stihl kontra Husquerna og Johnsered.
Har plages nok med Stihl til at det ikke blir aktuelt mer. De to andre merkene derimot har jeg veldig god erfaring med.
Men vi er jo alle forskjellige........
Jeg har en Stihl MS 260, MS360 Farm Boss og en MS 660.
Har også en Stihl FS 550 ryddesag stående i garasjen.
Kan ikke annet enn å stille meg bak påstanden om at Stihl er i en klasse for seg selv.
Solid, kraftig, brukervennlig og holdbar konstruksjon.
Noe tung å starte i fuktig/kaldt vær hvis den allerede er kjørt varm.
Da MÅ man følge oppskriften for å få start på maskineriet.
Full choke, trekek til den starter og kveles igjen, ett hakk ned på choken, starter på første - alltid.
Er enig i at Stiga, Partner og McCulloch er noe søppel.
Husquarna er gode sager med kvalitet i produksjonslinjen.
Det jeg liker best ved Stihl er at det er GOD tilgang på verksteder og deler i (nesten) hele Norge.
Skal jeg prøve noe annet enn Stihl må det være en ny Husquarna eller en Makita bensindrevet motorsag.
Har en kollega som har en husquarna som han bare sa var drit og han lurte på om jeg kunne se på den for det var "bare"problemer. Satt på full choke til den fyra og slo av choken og sagen malte som en katt . Lettstartet og god sag!
Tror brukerne feiler like mye som produktene de svartmaler !
Det blir det samme som å sammenligne Crossern til Ailo Gaup med Tempon til Nabogutten.
Jeg hadde ikke kjøpt Jonsereden vis jeg skulle ha ei sag for livet.
Men føler kansje at XP serien til Husqvarna er litt overkill for ditt bruk?
Du får bra nye Farmer sager for 4000,- tror jeg? Både av Stihl, Jonsered eller Husqvarna
Selv om jeg er Husqvarna mann så mener jeg at det nesten er viktigere å finne en bra butikk en merket du kjøper.
MS 362-VW - denne er vel den nærmeste sagen som selges nå tror jeg.
Ja, bevares - det sitter en dekompimeringsventil som gjør denne sagen svært lettstartet.
Ett trykk på knappen og sagen blir 10x lettere å starte med snora.
Forøvrig varme i håndtaket gjør denne sagen til arbeidsmannens venn om vinteren.
Kommer jo helt an på bruken....Jeg har 181 og den funker knall til trær av mindre størrelse. Når stammen blir 30cm+ i diameter har jeg ønsket meg mer moment og lengre sverd...
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Ellers har jeg en Stihl 034 som jeg stadig ødelegger startanordningen på. Ble så lei av dette at jeg kjøpte en Partner til superduperpris, som faktisk ikke er så dum. Det er en av de store modellene seffis...
http://www.husqvarna.com/no/products/professional-chainsaws/550-xp-g/
Men jeg fikk en Husquarna sag min far. Husker ikke modell. Det virker som om kjedet blir nesten like fort sløvt som dens forgjenger.
Jeg har ikke noe særlig erfaring med motorsager. Jeg lurer derfor på hvor lenge et kjede skal vare før man merker at det har blitt sløvt. Og om det er spesielle ting man helst ikke bør gjøre som vil medføre at kjedet blir ødelagt/fort sløvt? Røtter ble nevnt tidligere i tråden, antar at det har noe med påvirkning fra jord å gjøre. Det skal sies at jeg har nok kommet litt borti bakken når jeg har delt opp de felte trærne i passe store lengde for å hogge det opp til ved.
Det sies vel at kjede skal slipes etter 1-2 bensintanker. Om du kapper nå om dagene er det veldig masse sevje i treet,så da blir det fort seigt og bør ha et fint slipt kjede
Skal ikke mere til enn at du jobber nederst på stammen der det kan ligge jord på treet. Jorda inneholder små stein - og vips så er kjedet sløvt på 3 sekunder.
Hvis jeg sager en hel dag sliper jeg kjedet hver tredje tank tenker jeg...Men treffer en stein er det bare å ta frem fila med en gang.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Kjøpte meg akkurat en Husqvarna 257 på loppis, starter og går fint, men jeg har ikke fått prøvd den enda.
Ga 400,- for den er det en ok sag/pris?
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Generelt syns jeg designet og balansen er bedre i Johnsered og Husqvarna som jeg har lånt en del.
Et annet merke man bør ta med i betraktning er Dolmar, det er også veldig gode sager.
Hvilket av disse 4 merkene man velger er mest smak og behag.
På de 8 årene jeg har hatt MS360en har jeg kun byttet kjede, sverd, tennplugg og luftfilter. Og den har gått noen hundre liter med bensin.
hinka inn på FK i dag for å kjøpe kombikanne og automatisk bensinfyller og filer, han bak disken lurte på hva jeg hadde gjort? "jo jeg prøvde den nye motorsaga jeg kjøpte for et par dager siden" skal si han sperra opp øya hehehe
Jeg filer lite og ofte. To tre drag på tennene vær gang jeg tanker. Finnes ikke mere pyton en sløv sag...Da har jeg fila saga på under minutet.
Før var kallenavnet mitt tavlebyggern.
Min er fra 1988. Mishandlet ca til døde hvert år, går som et skudd, virker alltid, starter alltid og går som pokker.
etterkommeren heter MS261 og er mye slappere, men helt OK...
Fornuften sier at en liten sag ala Stihl MS-181 sikkert er stor nok, men tvilen gnager. Har derfor sett på Stihl MS-251 og Husqvarna 445E som aktuelle kandidater. De koster ca. 4000,- og det er omtrnt det maksimale jeg kunne tenkt meg å spandert.
Og for at jeg skal være veldig i tvil så snublet jeg borti en sag som het McCulloch Elite 450 hos den lokale Coop Extra i dag, den saga skulle de ha ca. 3500,- for. Normalt ville jeg ikke tenkt på denne, men når jeg kikket på den så var den visstnok produsert av Husqvarna.
Skal brukes til å lage litt ved hvert år, størrelse på trær kan variere fra små busker til litt voksne furu/grantrær.
Noen som har noen synspunkter eller evt. har noen andre anbefalinger?
Jeg skal ta ned og dele et antall trær pr år, ca så mange som det går i fem-seks vedbur ferdig delt og kløvd. Noe større sag enn dette blir unødvendig til mitt bruk, sånn jeg ser det. Blir bare tungt. Sålenge kjedet er skarpt, er mye gjort!
Det er vel forresten samme saga som Husqvarna 440, den eneste forskjellen er at bøylen/fremre håndtak er mer skråstilt, på Jonsered er den helt rett.
Jeg tror som tidligere nevnt her at det spiller mindre rolle hva slags fabrikat av de "store" du kjøper, det er bedre å ha i tankene hvor i nærheten det finnes fagfolk som kan ditt fabrikat.
Hva angår Mcculoch er jeg litt mer usikker, det er sikkert en stiga/partner/ "billig electrolux", dvs billig husqvarna/jonsered. Og gjør nok sikkert jobben! Jeg har en hønngammal McCulloch Mac Mini topptrimmersag (livsfarlig, uten kjedebrems og med toppmontert gasshåndtak). Og den fyrer uten å mukke, på sikkert 25 året... Men det er vel ikke helt sammenlignbart...
Men når det gjelder kjøp, STYR UNNA McCulloch, Partner, Stiga og sånt ræl. Kjøp Stihl, Husqvarna eller Jonsered så er du iallefall sikret deletilgang og service når noe skjer(for det gjør det). Kan forøvring gjerne anbefale Stihl 181. Liten(13") sag, veier ingenting og går godt nok for han som skal kappe litt ved(og en arm). Husk bare å bruke miljøbensin, ikke tull med å blande selv.
Ut fra det som skrives her ser det vel ut til at det blir enten Stihl eller Husqvarna som begge har verksteder her i byen.
Men vil en MS-181 være stor nok eller er en MS-251 mer fornuftig. Vekt spiller ikke stor rolle, men har kanskje en tendens til å "bryte" litt med utstyret.
Jo lettere jo bedre, alle de stakkars musklene du ikke bruker resten av året blir ganske sure på deg iløpet av helga, for å si det sånn. Så jo, vekten spiller en ganske stor rolle. Det er jo ikke voldsomt stor forskjell på vekta på disse, men jo lettere jo bedre! Forrige året herja jeg rundt en helg med en voksen Stihl, og dæææven hvor tung den ble etterhvert. Nå skal det sies at jeg bruker den til å kappe også, ikke bare felle. Men allikevel...
kun brukt den hjemme, felt et par-tre trær i året for å ha ved om vintern. feller trær og deler opp med den..
starter og går utmerket, og med nytt kjede er det jo som å skjære i smør ;D
edit:
fattern driver med litt trefelling på si, sånne svære trær som er malplassert i hager som er køddent å felle, hvor han blant annet bruker lift og deler det opp, hender stolpesko også..
men saken er den at saga han har er urgammal og streiker en del, så lurte litt på å kjøpe ny sag til han i bursdagspressang..
dere som driver en del med dette, hva anbefaler dere da? bør ha god arbeidskapasitet og bra lengde på sverdet, samtidig som den bør være grei å håndtere(vet han har pratet om å ha 2 sager, en liten til kvisting, en større til felling og deling) jeg tenkte da på å handle den saga som vil bli brukt til felling og deling.. snakk om voksne trær dette, sånne som har grodd altfor lenge i en hage.
Ferdige prosjekter:
- Oppussing av badet.
- Oppussing av kjøkken
Gammel Partner er en helt annen sag en ny Partner.
Alle svenske motorsagene Husqvarna, Jonsered og Partner ble kjøpt opp av Elextrolux på slutten av 70 tallet.
Elextrolux bestemte da at Partner skulle fortsette som hobby sag. Jonsered som en mellomløsning og Husqvarna som topp produkt.
I 2006 solgte elextrolux hagemaskinene sine til et nytt selskap Husqvarna AB.
Derfor står det i dag Husqvarna under skallet på flere merker
Nå får du også Jonsered og Husqvarna modeller som er hobbysager. Husqvarna`s nye proffsager har XP i modelnavnet. Den er bare rå og har også rå pris. Stihl har heller ingen model som matcher den.
Som fritid/farmer sag så er det det samme om du kjøper Jonsered, Husqvarna eller Stihl. Dolmar har også bra sager men kansje dårligere forhandlernett. Jeg ville holdt meg til disse fire merkene og kjøpt av en proffesjonell forhandler og ikke på OBS etc....
Sagen skal bli levert ferdig igangkjørt det krever litt kunskap å stille forgassere etc... det kan de garantert ikke på Obs
Jeg ville iallfall ikke uttalt meg så kategorisk uten å ha noen form for dokumentert backing! Og iogmed nicket ditt ser man jo hvilken vei du heller i debatten ;D
Er dette gjengs? At sagen blir levert ferdig justert osv.?
Har kikket på priser på div. nettbutikker, og lurer på om dette vil være tilfellet, og hvis ikke, er det mye justeringer det er snakk om? Trodde vel i min enfoldighet at en motorsag ikke skulle fikles så mye med, kun fylle bensin/olje og dra i snora og sag i vei ...
Stihl kjempe sager, men nei de har ikke sager som matcher xp serien til Husqvarna. Jeg har stihl sager også. Men uansett tror ikke det er sagene for TS.
Det viktigste kjøp ei kurant sag på et proft sted så får du den ferdig justert.
Hva angår XP vs Stihl skal jeg ikke uttale meg, for jeg har ikke testa de kvasseste sagene, ei heller har jeg kompetansen. Og nei, det er nok heller ikke sag for TS. Men jeg sier som ista, det er alltid greit å komme med velbegrunnede utsagn, utover "jeg syns"... Men, du vet nok dette bedre enn meg, så jeg gir meg! Gidder ikke lage popcorn av denne tråden også!
Så en del andre liknende videoer. Klarer ikke å få noe brukbart ut av de.
http://www.youtube.com/watch?v=lWhkfdVKv18&feature=fvwrel
Siterer fra videobeskrivelsen: "Comparison between 394 and ms660. All went well until I used the 660. Rakers were way to high. Teeth had been ground with no adjustment."
Mitt seriøse råd er å kjøpe ei sag av kurant merke. Stihl, Husqvarna, Jonsered eller Dolmar som også er ei god sag, av en bra forhandler.
Kjøper du via andre veier sørg for at saga ikke går for magert justert. Ser nå at nyere sager begynner å komme med elektronisk forgasserjustering.
Svigers kjøpte en ny i fjor, den er sånn fancy at ved førstegangskjøring (på gitt sted, eventuelt tidspunkt på året), skal saga startes og kjøres på fullgass i ti sekunder, så saga kan tilpasse seg til omgivelsene. Lufttrykk, fuktighet, temperatur osv... Og reiser du et annet sted, eventuelt lar saga stå et halvt år, så skal dette repeteres. Sikkert flott... :-X
Husqvarna kaller det Autotune
http://www.husqvarna.com/no/products/professional-chainsaws/550-xp-g-triobrake/
http://www.youtube.com/watch?v=QPEi4p88iIA&feature=related
Støtter denne. Jeg har både Stihl, johnsered og Husqvarna sager selv eller i familien (Brukes på samme gården). Alle disse er gode sager. Det er mest smak og behag. Personlig liker jeg ergonomien på Husqvarna best, men kjøpte stihl sag sist da jeg fikk utrolig mye mere sag for pengene. Naboen har en Dolmar som jeg har prøvd en del ganger. Denne står på ingen måte tilbake for de andre 3 merkene.
Billigmerkene holder lenge for de som hugger ett tre eller to i hagen, men skal du drive med mere ville jeg gått opp litt. Har lånt noen slike og ikke veldig happy med de.
Jo dårligere og svakere sag du har, jo viktigere er det å holde kjede skarpt, ellers går det fort i stå. Har sett at en del billigsager kun har halvparten så mange tenner på kjede sim det som er på skikkelige sager, så da går det naturligvis tregere å sage, men belastningen på sagen reduseres slik at levetiden blir bra.
Her ble det mye babbel, men håper det var noe nyttig i det.
Spørsmålet nå er vel om jeg skal bestille fra nettbutikk eller dra innom nærmeste Felleskjøpbutikk. Prisforskjellen er rundt 1000,- minus det jeg må betale i frakt. Noen kroner dyrere å kjøpe lokalt, men det er antakelig verdt det med tane på service osv. eller hur?
Hvor mye det er å spare på å handle filsett/hjelm/visir osv. på nett er jeg også usikker på , de hundrelappene en sparer ryker vel fort ut i frakt regner jeg med.
Jeg har forresten en MS-251, og det er helt kurrant vare for en hobby+ bruker. Men som du sier, ikke finn på å bestille den som heter CB-E - den ble nemlig jeg lurt til å kjøpe...
I sjappa der de selger Husqvarna oser det av knowhow og service, og jeg har handlet en del andre ting der og fått god service.
Der de selger Stihl har de nok også peiling, men jeg er altialt litt mer lunken til de som jobber der osv.
Da koker det ned til hvor mye jeg vil unngå verktøyløs kjedestramming. Er dette et helt håpløst konsept, eller vil jeg være greit fornøyd med det?
Er man derimot dreven, og ser at man kan det å stramme perfekt, så er det sikkert bare ekstra mas, og i veien. Akkurat den siste biten der med at det stikker ut så mye og er i veien ved kvisting, synes jeg ikke. Iallfall ikke på min Jonsered.
Men igjen, andre mener nok noe heeeeelt annet! ;D
Uten å kommentere videre på saken som var nevnt ang Sthil VS qvarna i proffsegmentet (Burde kanskje ikke være noe tvil?? ::) ) så vil jeg ihvertfall anbefale deg å kjøpe en sag du liker med tanke på ergometrien/vekt/effekt, og kjøp en så proff sag du har råd til. Ikke nødvendigvis så stor sag, men så proff du har råd til.
Vet ikke om jeg kan si i de fleste tilfeller, men ihvertfall meget ofte kommer kunder tilbake med hobbysaga, eller "proffsaga fra europris til 1998,-" og ska ha en proffsag. Mange tenker at de kommer ikke til å sage så mye så en billig hobbysag holder til deres bruk. Dette kan fort være å sage av seg foten, for når du da plukker frem saga etter den har ligget i kjelleren i 2 år (med gammel bensin, ikke rengjort osv) så starter den ikke. Værst av alt er at han 17åringen på Europris ikke vil hjelpe deg med forgasser overhaling heller! Kjøper du en hobbysag fra et sted som kan motorsag, ja da kan de fakktisk hobbysager også. Dette er mye verdt! Jeg sier ikke at en husqvarna til over 10.000kr starter uansett, men denne er ihvertfall bygd for å vedlikeholdes/repareres.
Når det gjelder hurtigstramming, så er dette laget på hobby sager, for hobby bruk. Har sett flere varianter av feil/defekter på denne mekanismen (Gjelder både husqvarna og sthil), men i de fleste tilfeller skjer dette når noen kjører/bruker en hobbysag som om den skulle være en proffsag! Til enkelt hobbybruk er dette en kjempe god løsning, men krever vedlikehold/rengjøring, noe du bare bør venne deg til å gjøre uansett!
Vet ikke om det har vært noe spørsmål, men bruker du saga veldig sjeldent og alltid ute i det fri så dropp miljøbensina og bland selv. Sier ikke at miljøbensina (Type aspen) er dårlig, selv bruker jeg ikke annet, men den har noen dårlige egenskaper når saga blir lite brukt, og ihvertfall vist det er lenge mellom hver gang den brukes.
Motorsag bør etter min mening kjøpes litt etter hva som er tilgjengelig i ditt nærområde når det gjelder servicetilgang. Alle tror at motorsager er så enkle å skru på at det fikser de selv, eller noen andre de "kjenner som har greie på det". Dette er ikke alltid like heldig hverken for saga eller for deg..
Her du peiling på hva som er forskjellen mellom de store Partnersagene (der det står Huskvarna på delene inni) og Huskvarna?
Takker for gode tips, her er en fortsatt i tenkeboksen :) Regner med at det blir kjøpt et eller annet tidlig neste uke, kom hjem fra tur på søndag og skal bort igjen i helga, så det er litt travle dager for å rekke over alt i mellomtida.
Kom over Stihl MS-241 som også er omtrent i prissegmentet jeg leter i, og den har "autotune" eller hva nå Stihl kaller det. I forhold til MS-251 så er den litt kraftigere og kalles proffmaskin. Får ta en runde på mandag og se hva det blir til
Saga har i løpet av sin levetid blitt brukt til vedhoggst til eget bruk av både far og meg, begge har også hoggd tømmer som vi fikk saget opp til matrialer. Overkant av 200 m³ hoggde jeg vinteren 1987 som var tiltenkt eget hus på tomt jeg hadde kjøpt med denne saga pluss at jeg lånte en Jonsered 451E av min svoger på denne jobben.
Min erfaring med merket er positiv, min far har erfaring på området så det kan nok tenkes han har utbedret noe gjennom årenes løp ... Må si det frister litt med en ny motorsag når jeg leser denne tråden pluss Hjelp til motorsag av god kvalitet. her på forumet, antar det har skjedd en del på motorsagfronten siden min sag var produsert i 1983 .... ;)
Uten at jeg har brukt masse tid på motorsager og skulle velge ny tror jeg det måtte blitt Jonsered eller Husqvarna. Stihl var blant favorittene intill jeg så her på forumet at det var masse plast som kunne gå i stykker ... :-\
Linker til litt info om sagene her og med reservdelar.pdf på min sag!
Jonsered 520SP Reservdelar.pdf
Leste i den andre tråden om "Hurtigjustering av kjede ...." Hva er forskjellen på "Hurtigjustering av kjede ...." og min sag ? (min sag har to muttrer som holder sverdet og skrutrekker skrue for å stramme eller slakke kjede inn i bakkant ved siden av sverdet)
På denne sagen ser du to "ratt" du kan justere kjedet med.
Fant denne med ett strammehjul fra STIHLs kjedestrammingssystem men er dette utprøvde fungsjonelle greier som holder da ?
Nå har jeg hatt denne sagen en stund, og kappet en slump med trær i dim 10-40cm i diameter.
Ikke pogger om jeg ville hatt noe større. Om tømmerhogger var mitt yrke, selvsagt, men her er det mer snakk om å ta en tre i ny og ne, og kroppen er ikke vant med å kappe trær med store sager.
Den er superlett, så jeg gidder å jobbe med den en stund, og den gnager seg gjennom stammene med en imponerende hastighet, så godt som helt uten å legge press. Kjedet er spesielt smalt. Kjedestrammingen er verktøysløs, og finner ikke noe negativt med den, tvert imot.
Jeg tenker helt motsatt. Hvis man bruker saga sjelden, bør man bruke aspen (aka miljøbensin) fordi oljeblandinga beholder sine egenskaper i den, i motsetning til selvblandet. I tillegg er det fort gjort å blande feil forhold når man blander selv. Dette taler for aspen-bensin, særlig for folk som bruker saga lite.
Hva er de dårlige egenskapene med aspen-bensin?
Ble en Stihl MS-241, etter anbefaling fra gubben på FK-butikken. Viste seg etterpå at han er gift med mor til ei av jentungens venninner, så her har jeg ikke helt oversikt ser jeg.
Han hadde selv forgjengeren til 251, og hadde prøvd både 241 og 251, og var ikke i tvil om hva han ville kjøpt selv. Større sag ble for stor, og mindre var litt slitsomt om det var litt størrelse på trær som skal ned.
Var innom og så på Husqvarnasag i samme prisleie også (Husqvarna 450) men fikk ikke samme følelsen når jeg holdt i den, syntes Stihlsaga virket mer balansert.
Den blir ikke prøvd i dag, men i morgen får vi se om det ikke blir en prøverunde. Kanskje se om jeg finner noe materialer å bygge en sagbukk av etterpå.
Måtte opp og starte den, gikk relativt greit å få den i gang, og prøvde stoppe/starte noen ganger etterpå og da var det kun et lite napp i snora for å få den i gang. Artig å se hvor kjapt den starter i morgen.
Prøvde et par greiner med det samme, og det gikk bra unna synes jeg, så dette skal bli bra tror jeg
Sitter i etterkant og lurer på om det finnes noen billige lette sager for kvisting og til småtrær, men finner ut at de fleste sagene veier nesten like mye. Eneste jeg finner er Stihl MS-192 som koster 3,5k, og så finnes den i en variant med håndtaket oppå til en ekstra tusenlapp. Men det virker som et veldig hendig verktøy, sett noen filmer på youtube.
Men jeg får bruke 241 foreløpig, er meget godt fornøyd, selv om det ble en litt dyrere sag enn jeg i utgangspunktet skulle ha.
MS192 er vel noe av det beste du kan få til lett skogbruk, dvs. kvisting.
Småkratt tar du med en MS550 med ryddeklinge
MS192 er litt kostbar synes jeg, men vel verdt pengene.
MYE god sikkerhet i en lett sag som man ikke blir sliten av under kvistejobben.
Førsteinntrykket er at byggekvaliteten er mye bedre enn på Stihl saga jeg har hjemme. Spesielt hurtigstrammingsmekanismen på Stihl'en stinker, mye mer solid utførelse på Jonsered'en. Gleder meg til å prøve den.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Før hadde vi Jonsered, kjempesag, som min bestefar hadde, jobba i skogen i alle år, da den ble stjålet ved innbrudd handlet min far inn en Middels stor Stihl.
Navn og nummer kan jeg ikke.
Eneste vedlikeholdet saga har behøvd er plugg kjede og litt rens, starter alltid på 2 drag, et med full choke, så ett med halv choke, så er dte bare å begynne å jobbe, blitt brukt av eldre mann med vedsjuken i 10 år, fungerer likefint enda.
Det har vært bedre sag enn jonsereden, så jeg kan utvilsomt anbefale Stihl motorsager utifra min lille erfaring.
At den er hendig i størrelse, lettbrukt er bare positivt.
Eneste negative jeg kommer på er at noen ganger er det vrient å treffe rette sporet til bensin/oljepåfylling.
Jeg er ikke helt enig i at en som ikke bruker saga så mye bør ha en som er liten og puslete. Riktignok er det tungt for en kontorist å jobbe en hel dag med saga, men jeg vil heller ha noe som får jobben gjort, enn en liten driter der en må stå og gnu ekstra lenge for å få kappet noe som helst.
Er saga varm, så er det bare å se litt på snora, så starter den. Er den kald, så er det først full chocke, se på snora, den starter, stopper, halv chocke, se på snora, og så går den. Da er det bare å gi gass og sage i vei.
http://www.youtube.com/watch?v=do6ti76YSJ8
Her er en brukt : http://www.finn.no/finn/torget/tilsalgs/annonse?finnkode=34292542
Tidligere hadde vi en Sachs Dolmar, et digert beist som pappa fant(!) i skogen hjemme et drøyt år etter at det hadde vært hugst der. Saga var et dråg, veide flere tonn og drakk bensin som om den skulle hatt en diger V8-motor, men den fikk jobben gjort, og det ganske radig. Coilen (eller.no) ble nok dårlig på denne, for etterhvert begynte den å fuske når den ble kjørt litt hardt og varmen steg. Antakelig tente den litt for tidlig, for den fikk et imponerende max-turtall, men null moment. Den gikk faktisk i innbytte på Stihl-saga, og havnet sikkert i en container.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Min erfaring.
Kjøp kvalitet.
Det koster litt mer enn billig ræl, men det er fortvilet å stå i skogen med billigsaga når ingenting fungerer og du har planlagt ett stygge skogsarbeide.
Kjøp Stihl
Kjøper du en Stihl er du sikret god tilgang på deler over det ganske land. Til Stihl motorsager som er over 20 år gamle er det fortsatt INGEN problemer med å skaffe deler forholdsvis raskt. Forsøk dette med en sag fra Partner, Johnsered, Stiga eller McCullock osv...no way! Husquarna har også godt med deler.
Ikke kjøpe en stor og tung sag - hvis dette er din første/eneste motorsag
Selv har jeg kun proffsager: Stihl MS 260, 360 Farm Boss (med varme i håndtakene) og 660.
I forrige uke kjøpte jeg Stihl minste (les:letteste) motorsag MS 192 CE:
http://www.stihl.no/isapi/default.asp?contenturl=/katalog/produkt/INT271/MS+192+C-E.html
Denne veier rett over 3 kilo og er HELT GULL til kvisting. Jeg kvister nå MYE raskere enn tidligere og ikke minst MYE sikrere enn tidligere. Det er MYE god sikkerhet i en kropp og armer som ikke er helt utslitt
Kjøpte som sagt denne sagen på Felleskjøpoet for ca 3500,-
Fikk med 2 kanner Miljøbensing og ett ekstra kjede på kjøpet. God handel.
Har kvistet tømmer i to dager nå, men har oppdaget at denne sagen HELT FINT tar gran, furu og bjørk opp til 30cm diameter. Ingen problemer. Høyt turtall. MEGET smalt kjede. Dette er MIn nye FAVORITTSAG til 75% av all viksomhet i skogen.
MS 260 kommer jeg til å selge.
MS 360 skal jeg beholde pga. en MEGET deilig varme i håndtakene (vintersaga)
MS660 skal jeg beholde med tanke på de gangene jeg feller trær som er +30cm....og så har det ett MEGET saftig sverd på 25tommer som får naboen til å gremmes
Hilsen en som har innsett at det definitivt ikke er størrelsen det kommer ann på!
Proff utgave, smidd magnesiumveiv, sykt høyt turtall men ca like lav vekt.
Har også tilgang på en proff stor sag, MS261.
Etter at jeg fikk MS200en, har jeg aldri sett meg tilbake. Den gjør jobben, uten å påføre sagføreren unødig slitasje. Skarpt kjede er viktig på sånne småsager, men det er egentlig alltid viktig...
Fra årets vedhugst... ;D
Regner med du er klar over at Jonsered er identisk med Husqvarna? Sånn iogmed at du nevner den? Sett bort ifra at HQ har skrått håndtak foran og andre plastpaneler følger disse sagene hverandre mer eller mindre del for del opp igjennom produktserien...
Sorry ass..men den saga er 600gram tyngre enn min bitte litte fjærlette strikk-motor-sag ;D
Flott sag du har kjøpt deg - kvalitet.
Flott med bilder som viser skogsarbeider - det er ærlig arbeide øverste potens!
Joda, men min erfaring er at tilgangen på deler ofte er langt bedre på Husquarna enne på Johnsered...med mindre man er veldig glad i å sammenlikne delelister osv... Det er ganskje ofte jeg har slitt med å få deler til min Johnse...
Stigl derimot - alltid deler på lager i Norge, selv på urgamle modeller.
Tror nok forhandleren har mere å si en merket på saga. Så lenge saga er av kurant merke selvsagt..
Ser det er mye bra innspill og anbefalinger om motorsager her. Er det noen som kjenner til Partner-sagene som selges i dag (stort sett av kjendene Byggmakker mv) med 40-50cc og drøye 2kw?
Vurderer en modell som heter P4700 (46cc/2,2kw pris 2500) og en som heter P20X Power (49cc/2,3kw pris 2300), begge på Byggmakker. Er klar over at Husqvarna står bak Partner men at Partner profileres som konsernets hobbyprodukt, men hvor pålitelige er egentlig disse maskinene? Alternativet er å legge i 1500 kr og få en Stihl MS 251 hos faghandler Thor Bråten, alternativt enda litt opp til MS 241.
Kjøpte den største av de to motorsagene hos Biltema til kr 1800 forrige helg, og reiste på hytta for tre dagers trefelling og kapping. Saga virket sterk og ok så lenge det varte men røk etter 40min: stoppet på tomgang, jobbet ikke på full effekt, vanskelig å starte, for langt kjede etter maks justering, sluket bensin. Leverte den tilbake og fikk igjen penga. Mulig jeg var uheldig, men man bør kanskje være forsiktig med å handle produkt i en butikk hvor de ikke kan produktet...
Anbefalinger vedr Partner 4700, 20X Power og Stihl MS 251?
Sagen er brukt mye. Jeg og flere andre har brukt den. Bla ble det saget ned en MEGA eik. Sagen har fungert fint med ett unntak av at "staget" til gassen har hoppet av to-tre ganger.
Stihl er også bra. Det eneste problemet jeg har hatt med den gamle Stihlen er starteren og at den er tungstartet. En dårlig kombinasjon.
Begge disse sagene er vel noe større enn det du trenger/ønsker. (Har en Stihl 660 også, men det er vel totalt overkill i denne sammenheng.)
Når det gjelder sikkerhet ville jeg ikke kjøpt noe slikt på Biltema el. Jeg ville kun hatt ordentlig merkevare. Jeg har vært borti nok livsfarlig verktøy fra Kina.
Fikk sag + ekstra kjede, 1 liter olje og 5 liter Statoil akrylatbensin for 5 490.- Var først hos Felleskjøpet med fant dem dyre og med lite kompetanse i den butikken. Norsk maskinservice er en spesialistforretning med 20 års erfaring som selger snøfresere, gressklippere og motorsager fra Honda, Ariens og Stihl. Når jeg fikk saga demonstrert med entusiasme og full gass inne i butikken full av folk var det ingen vei ut uten sag. Kjøpte med den nye dobbeltfila til Stihl som er helt rå. Vernebuksa fikk jeg et skikkelig avslag på så det ble en fin dag.
Hjemme hadde en diger gravemaskin lagt ned en 12 meter 50 cm tjukk stamme av piletre. Min 10 år gamle Partner 370 (Made in USA) hadde gitt opp og jeg kom ikke gjennom den harde veden verken etter bytte av både kjede og sverd.
2 timers arbeid med Sthil`n var treet pinneved. Fantastisk fin sag, lettstartet og sterk uten vibrasjon. Synes ikke den er tung å jobbe med. Ble anbefalt denne over 241 i butikken pga kraft og dreiemoment.
Sthil har blitt lettstartet med MS261. Jeg hadde en MS260 for 5 år siden og den var adskillig vanskeligere å starte så noe har de gjort. Ellers har jeg erfaring med en Husqvarna 350. Bra sag, men jeg klarte å brekke av den røde stoppknappen veldig raskt. Selv om det sikkert er likeverdige sager likte jeg ergonomien og håndteringen av Stihl MS261 bedre enn Husqvarna 353. Og så var den litt billigere.
Kona også liker den nye saga!
Hun kledde vernebuksa. Nå skjønner jeg Lumberjack sangen til Monty Python.
Ser ut til at din frue liker at det er god lengde på sverdet!
http://www.dagbladet.no/2012/08/17/kultur/pussy_riot/rettssak/moskva/russland/22999597/
Damene ser litt sinte ut, men det ser ut til at de får jobben gjort raskt og effektivt.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Kan trygt anbefales. Har felt, kappa og rydda X antall trær sammen med svigers over en helg (noen få bilder av bearbeiding her: http://www.byggebolig.no/diverse-hagemaskiner-motorsag/meec-(jula)-sagbukk-unboxing/msg457248/#msg457248).
Svigers har en Stihl 261 eller noe slikt noe, ganske stor og veldig effektiv. Men fryktelig tung. Jeg skal si at jeg synes de gjorde omtrent samme jobben. På noen av de største stammene (over full bladlenge, altså ø30cm+) hendte det vel en eller to ganger at motoren på min ikke orket fordi jeg la meg for mye på saga uten å la kjede gjøre jobben, men da var det bare å ta nytt tak, så dro den videre. Ingen antydning til å gi opp eller fuske. Og lett å jobbe med, ble ikke tung i armene som med svigers sin. Sikkert bare jeg som er dårlig trent :o
Den kosta vel ca 4000, nå ser jeg at storebror 2245 er på tilbud til samme pris både her og der. Gode hobbysager, og kommer garantert til å holde til mitt bruk, altså ca 8-10 pallebur egen ved pr år, pluss eventuelt bistand til familien.
Måtte det kompensering til...? ;D
Min erfaring er at 192ce er sterk nok til det aller meste. Ved stammer over 30-40cm henter jeg 261 hvis den er nykvesset og står i nærheten. Kvisting med 261 er helt uaktuelt!
pga mindre kjede på 192ce (1.1) blir den litt raskere uskarp, og kan ryke en meget sjelden gang.
Den er også vannvittig lett å jobbe med, lettstartet, og har aldri vært plaget med den.
Denne er nå på tilbud på felleskjøpet til 2990.
Litt kos og stell (rengjøring av luftfilter, pusse pluggen litt) og den starter på andre draget.
Brukte miljøbensin i begynnelsen, veldig behagelig å jobbe med men saga går mye bedre/jevnere med hjemmeblandet.
Hun der er/var Femen, ikke Pussy Riot...
Tror det er 12 eller 13 toms sverd på min Jonsered. Det er tilstrekkelig til alt unntatt regnskogstømmer. Sag med kort sverd er mye bedre å håndtere og inviterer til bedre arbeidsstilling.