2,914
17
0
Bytte 80x80cm vindu til 80x100cm
95
0
Hei, skal bytte ut et 80x80 vindu på stua med 80x100, det var ønsket i alle fall. Det er plass i høyden å øke fra 80 til 100cm men det jeg lurer på er dette noe man klarer selv? Ser for meg at man må skjære vekk 20cm vegg over eksisterende vindu, men kan noen forklare fremgangsmåten etter dette? Er det en tung og krevende jobb? Takk for alle svar.
Hvis dette er på vegg som bærer må man også passe på at vinduet står mellom to stendere - noe det med all sannsynlighet gjør.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Det betyr at du må sjekke opp hvordan denne sperra bæres over vinduet. Denne bæringen må (bør) være inntakt når du er ferdig. Bæring er normalt f.eks 2 stk 2*6 tom på kant over vinduet, understøttet på hver side av vinduet.
Bilder?
Som KjellG sier - sjekk også om noen stender hviler på losholt over vindu. Hvis det gjør det må du bruke laservater e.l for å merke av nivået. Hvis du får nedbøy når stenderen kappes bruker du en liten saksejekk for å jekke det opp igjen til avmerket nivå når du monterer losholt i ny posisjon.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Mulig du har rett. Jeg har imidlertid ikke sett det på de 12 husene jeg kjenner til.
Hvor holder du til og hvor mye skal du ha for det brukte vinduet ?
mvh
Harald 9542 9208
Pulttak, pult-tak, skråner som en gammeldags skolepult. Har ingenting med puling å gjøre.
Ellers kan vel kortvegg, gavlvegg være bærende hvis huset har åstak? Åstak bæres av stokker eller bjelker fra gavl til gavl i stedet for sperrer eller takstoler parallelt med gavlveggene. Men det er mest utbredt på eldre tømmerhus
Alle vinduer og dører sitter vel like høyt, så da er det naturlig å la det være sånn.
Det er også enklere å flytte den nederste losholten med tanke på evt. bæring.