12,667    15    1  

Hvordan tette rundt dette vinduet?

 479     0
Eg har no drevet på i fleire år for å finne ut korleis eg skal få dette vinduet tett.
Når dere ser på bildet så er det ei alulist nede på vinduet som blir presset mot vinduet. Det eg tenkte er å legge ei gummilist som blir limt rett over alulista og så blir dei ei slag kappe over alulista(sjå tegning). Finnes det noko slikt på markedet. Slags dobbelsikring.

Når dere ser under alulista så har eg prøvd å legge på Sikaflex rett oppå treet, men det holder bare ei stund. Finnes det noko sterkere som eg kan legge på. Ein slags film(gjennomsiktig plast) eller noko anna. Trenger veldig gode tips no for det går på humøret for tida. Ein dag trur eg har tettet. Så blir det vinda og mykje nedbør så trekker det inn fukt igjen :'(.

For nokre år siden så begynte eg med å tette sprekken mellom treverket(nedfor alulista) og beslaget under. Der var det ei glip som eg tettet. Skal det vere ope der? At det er ein luftespalte? Eller gjør dette ingenting?


Håper at det er nokon her inne som kan komme med eksperttips . Da blir det jubel i heimen

Strektegningen er bilde av ein pakning
Hvordan tette rundt dette vinduet? - test.jpg - peterka
Hvordan tette rundt dette vinduet? - EPSON002.jpg - peterka
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #1
 3,234     Vestfold     0
Her er det vel like greit å ta ut vinduet, fikse evnt skeivheter i ramma/feil her, og montere vinduet igjen med nye gummilister på innsiden og utsiden, samt nye lister ute. Alu lista i bånn står gjerne på plastknotter for at det skal bli luft under, slik at evnt vann tørker vekk.

Å kline slik kan du holde på i evigheter. En glassmester fikser detta for deg om du ikke kan selv. Vil ikke bli så allverdens så lenge vinduet er helt.
  (trådstarter)
   #2
 479     0
Dette har eg alt gjort. Byttet pakninger, plastlister osv. Til og med byttet denne alulista i bunnet. Men det er rammen det er noko galt med og beslaga rundt rammen.

Kan vere at alulista hadler litt mot den siden som det er fukt. Det kan vel vere nok til fukt som trenger inn? Det er ikkje mykje fukt, men det er nok til at soppen koser seg viss den får tak. Eg har hatt ei fille inn der isolasjonen ligger. Den blir litt fuktig, men ikkje så mykje at eg kan vri vann ut av den. Spørs om treet i seg sjølv er for dårleg og når det blir regn over lang tid så trenger det igjennom til slutt. Om sommeren er det aldri problem samme kor mykje det regner.
  (trådstarter)
   #3
 479     0
Ingen som har nokre tips som kan vere at eg får løst denne gåten. Det verste som kan skje er at eg må bytte heile glasset og rammen. Da må eg leige folk og det koster masse peng :'(
   #4
 9,677     Kysten     0
Vanskelig å se utfra bilde hvordan du egentlig har gjort dette. Men det kan se utfor at du har smurt fugemasse langt inn på karmen? Om du kun har dette problemet i den kalde årstiden vil jeg tro det er kondens fra innsiden som skaper fukten. Har du tett dampsperre inne og nok isolasjon rundt vindu? Jeg ville i tillegg begynt på nytt og fjernet alt av fugemasse og fuget kun mellom karm og vindsperre. Så ville jeg listet rundt.
  (trådstarter)
   #5
 479     0
kor finner eg vindsperren? Er ikkje heilt sikker på kva du mener.

Når du ser nedenfor alulista så har eg lagt eit kjukt lag. Bør eg fjerne alt dette og begynne på nytt? Den sprekken melom dette brune beslaget og treet over. Har den noko funskjon? Viss eg tetter dette så vil fukt som er inne ikkje komme ut?
   #6
 9,677     Kysten     0
Klarer ikke se ordentlig utfra bildet ditt, legger du inn et bilde av hele vinduet og litverket rundt er det lettere å se. Vindsperren finner du bak kledningen.  Du sier det er fukt i isolasjonen, det tyder på at det ikke er skikkelig dampsperre inne, du skal ikke klare å komme inn til isolasjonen om dampsperren er intakt.
  (trådstarter)
   #7
 479     1
Eg har oppnet litt av plasten da det kom masse fukt inn. Så no er det ope. Det eg har lagt merke til når det er fukt er når det er rund 0 grader og sludd/regn ute som pisker mot ruta. Det blir ikkje fukt når det er klarvær og kaldt ute. Samme om det er 15 minus.

   #9
 5,188     Østlandet     0
Det bildet forteller ikke mer enn tusen ord så legg inn noen flere.
Uansett. Dette er en peanøtt å fikse hvis du er litt handy. Vent til været blir varmere og treverket har fått tørket bra. Blås inn byggeskum så får du vindsperre, isolasjon og fuktsperre i en smell. Lim og fug utvendige lister med TEC7, ikke Sikaflex. Dette fikser du lett en søndag ettermiddag.
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 479     0
Så Tec7 er bedre enn Sikaflex? Kva med Superfix til Castro? Er den også tett?
Kva bruker dere når dere skal vaske før legging av TEC7? Rødsprit?

Tenkte Sikaflex var brukt på båter og når ein bruker det der som er ut i sjøvatn osv så burde det vere sterkt noko på takvindu.
   #11
 969     0
Du kan ta av glasslistene på siden og alu-listen og fuge bak listene (glass/karm) sett dem deretter på igjen.  Du kan ta av alle de 3 listene på en gang.Jeg ville også montert ny alu-list for sikkerhets skyld. 
Under vinduet der du har brukt tre tar du vekk den listen. Så dytter du inn en bunnfyllinglist og fuger utenpå. Fugen skal se ut som en U.

Hvordan tette rundt dette vinduet? - 19930_19941_pr.jpg - opp56
Hvordan tette rundt dette vinduet? - 21864_21876_pr.jpg - opp56
Signatur
  (trådstarter)
   #12
 479     0
Det var eit godt tips. Kor får eg tak i slik bunnfyllingslist?

Den lista som du seier nedenfor alulista er ingen list det er nedre del av karmen. Så den henger i sammen med heile glassrammen.

Men under dette var det ei glip før beslaget. Er det dette hullet eg bør ta opp igjen og legge inn bunnfyllingslist?

For å få ein U formet fuge. Korleis gjør eg dette?
   #13
 969     0
De små pakkene får du kjøpt hos farvehandel. Ok så bare ut som det var en list. Ta og gjør reint under vinduet ta mål av den sprekken sånn at du får riktig tykkelse på "pølsa" og dytt den inn deretter fuger du utenpå. Ta så en kopp og hell litt zalo oppi + vann og stryk ut fugen. Til å stryke ut fugen bruker du "tøysefingeren".
Signatur
   #14
 5,188     Østlandet     0

Det var eit godt tips. Kor får eg tak i slik bunnfyllingslist?
Har sett disse pølsene på Bauhaus, men de selger dem nok på alle byggevarehus og glassmester butikker. De krever endel plass, så de kan ikke dyttes under vinduet hvis dette ligger inntil/står på reisverk/kiler. De tetter heller ikke hundre prosent, så du må i tillegg ha vindsperre, fuktsperre og TEC7 fugemasse.
Jeg liker byggeskum bedre enn pølser hvis du skal ha det helt tett, men dette er det delte meninger om.
Signatur
   #15
 969     0
Bunnfyllinglist får du ifra 5mm-50mm++. Det er ikke bunnfyllinglisten som skal tette det er det fugemassen som skal gjøre. Bunnfyllinglisten er til for å ha noe å fuge mot da en fuge skal ha feste på tre side (vindu-beslag og bunnfyllinglist) og når du da tar å stryker ut fugen da blir fugen fleksibel og tar opp eventuelle bevegelser. Er det kiler eller tilsvarende under vinduet ta et stemjern og hugg litt av kilene. Bunnfyllinglisten bør dyttes 1-1,5 cm inn under vinduet så fuger du sånn at fugen er jevnt med bunnen av vinduet stryk av fugemassen. Du trenger ikke vindsperre, fuktsperre TEC7 . Bruk en fugemasse som det er god elastisitet i. Bruker du fugeskum så er den ikke vanntett og du kan ikke fuge med fugemasse uten på den.
Fugeskum er for feste+isolasjon av vindu/dør++ og kan ikke sammenlignes med bunnfyllinglist som er til for å ha noe å fuge imot Wink
Signatur