6,626    5    0  

Mansardtak - Ikke vær redd for å "ta kampen" mot kommunen!

 2     0
Tenkte jeg skulle formidle vår trøblete erfaring med kommunen. Vi fikk tegnet drømmehuset med Mansardtak akkurat slik vi ville ha det. Gjennom forhånd konferanse med kommunen, fikk vi en muntlig bekreftelse fra saksbehandleren at dette ville gå helt greit.

Det viste seg etterhvert at dette ville bli en vesentlig lengre kamp, som til slutt resulterte i avslag grunnet valg av tak, dette ble for stort avvik fra reguleringsplan(saltak) og det passet heller ikke inn i nabolaget. ( Allerede var det mange forskjellige avvik fra reguleringsplanen i nabolaget men kommunen valgte å se bort ifra våre argumenter)

Vi stolte på vår arkitekt som mente at saken burde prøves oppover til planutvalget, og resultatet etter en befaring ble helomvending der 8 av 9 politikere stemte imot, og godkjente hele husprosjektet.

Lærdommen for våres del er definitivt at hvis du sliter ved saksbehandlere eller i vårt tilfelle byggesjefen, så forholder de ofte seg til jussen og ikke sunn fornuft. Derimot planutvalget er det "vanlige" folk (om man kan kalle våre folkevalgte det) som i mange tilfeller forholder seg til sunn fornuft.

Håper andre kan bruke denne tråden til å ikke gi opp, og ikke minst se at det er håp!

Kan også legge ved noen bilder etterhvert hvis noen ønsker det Smile

   #1
 22,342     Akershus     0
Mansardtak er å kaste sand i byråkratenes øyne. Det var den klassiske omgåelsen av byggningsloven. Ikke rart de var vrange.
   #2
 136     0
Ja, det er dessverre ikke uvanlig at politikere ser bort fra planer de nylig har vedtatt.
   #3
 94     0
Grin
Godt å høre at noen får igjennom drømmen sin på sin egen tomt!

Reguleringsplaner er i for stor grad ikke tilpasset området de skal regulere, i tillegg er de ofte altfor vage både når det gjelder utforming og estetiske retningslinjer.  Når i tillegg det er 50/50 om hvilket skjønn saksbehandler utfører  til hvilken tid så er det ekstremt vilkårlig hva som skjer i en byggesak.

At kommunen ved saksbehandlere  ofte er "ute av takt" med politisk vilje og interesse er vel ingen nyhet :P



   #4
 136     0

Grin

At kommunen ved saksbehandlere  ofte er "ute av takt" med politisk vilje og interesse er vel ingen nyhet :P


Det har du rett i, men det er ikke rart saksbehandlere er ute av takt med politikere. Politikere er ofte uforutsigbare og kan i det ene kommunestyremøte vedta noe som var i strid med reguleringsplanen de selv vedtok for kort tiden. Da er det ikke lett å forutsi det for en saksbehandler.
  (trådstarter)
   #5
 2     0
Føler de største utfordringene vi hadde var at saksbehandlerne var veldig utydelig gjennom hele prosessen, som igjen førte til ytterligere utsettelse av hus prosjektet. 

Tre saksbehandlere og byggesakssjefen var innblandet i vår sak, det bekrefter nok det dere sier at mansardtak er en verkebyll for kommunen!