Antennekabelen dukker opp på slitt grusvei. Hva gjør jeg med strømkabelen?
398
0
En kabel dukker opp i veien et stykke fra innkjørselen til huset jeg bor i. Kabelen ligger i en sving som heller litt nedover, på utsiden av det ene bilsporet, der vannet føres ned ved kraftig regn. Veien er grusbelagt og slitt.
Jeg får vite at det er en antennekabel og at den er min av en tekniker fra Canal Digital. Stolpen den ledes fra ligger rett nedenfor svingen. Jeg skal få hengt opp en ny antennekabel i luftlinje, men det er en annen sak.
Jeg lurer på hvor de andre kablene til huset er. Jeg har kabelpåvisning for å finne strømkabelen og hvor langt nedi jorden den befinner seg. Kabelpåviseren sier at de måler aldri hvor dypt en kabel ligger. Strømkabelen viser seg å ligge rett ved siden av den synlige antennekabelen i veien. Påviseren spør om jeg skal grave. Jeg kan gjøre det selv med en håndspade eller be et gravefirma komme. Jeg velger å prøve selv først.
Jeg graver rett under ett av merkene til påviseren. Det er på et flatt område ovenfor svingen, altså ikke der regnvann renner. Jeg oppdager en tynn, sort kabel ca. 5-7 mm 14 cm nede i jorden. Den er ikke isolert. Jeg heller over sand og dekker til igjen. Kan det være strømkabelen! Huset er fra 1976. Blomsterbedet ved husveggen er ikke dypere enn 30 cm. Hva gjør jeg nå!
Signatur
Strømkabelen er tykk som tommelen din.
Og siden antennekabelen i svingen er bredere, ca 1,7 cm og har isolasjon over seg, hvit isolasjon. Isolasjonen kan være bleket av sola, var det en som sa. Og antennekabelen har jo en fagmann sett på, så da trenger jeg vel ikke lure mer på den.
Jeg har ikke peiling på kabler, og da tenker jeg:
Så rart at en kabelpåviser som skal påvise strømkabelen merker opp for telefonkabelen i stedenfor?
Er kanskje blitt veldig opptatt av strømkabelen uten grunn, håper jeg. Tenker at jeg har gravd på feil sted, eller...
Strømkabelen skal gå i rødt rør i dag. Den gangen var det vel også vanlig at det lå en rød "plastplanke" over den. Dette for at en skal få et varsel ved graving. Og den kabelen er vesentlig tykkere, avhengig av hvor mange Ampere du har inn til huset. Omtrent som en knakkpølse.
Kan det ligge jording fra hus og til trafo og denne er lagt over strømkabel ? Det rimer med at det er ikke isolert. Har gravd ned mot strømkabel en gang og fant akkurat kabelen mellom to røde plater så en skal være litt forsiktig, platen dukket opp i begge retninger når grøft ble utvidet. Fiberkabler skal ha en slik kabel over slik at de skal kunne påvises. Kabel TV har normalt ytterisolasjon også. I veien utenfor meg lastet entrepenør hos nabo på gravemaskinen og knuste kabel tv kabelen siden den lå alt for grunt i grusveien. Jeg hadde sett hvor gravemaskinen ble lastet på så henviste de dit istedenfor hos naboen hvor de hadde gravd. Senere er kabel lagt om i hele veien og liggger nå dypere. Men den gamle ligger igjen og vil skape ny spenning i hverdagen for de som graver senere.
Å henge opp ny kabel i luftlinje betaler jeg ikke noe for, mens å grave ned ny koster penger. Da lønner det seg å reparere hele veien samtidig på ca 50 meter(?), som jeg deler med naboen, og det kan ta tid. De andre naboene på samme stolpen har TV-kabelen i luftlinje.
Teknikeren som sjekket antennekabelen målte med et instrument i bakken etter strømkabelen, på min oppfordring. Det han sa, tyder på at den ligger høyt oppe. Siden veien ikke er vedlikeholdt har veien sunket.
Spørsmålet er om det er nødvendig å grave mer etter strømkabelen, eller om det bare kan fylles på med pukk/sand av de som gjør sånt? Den ligger jo under jorda. Har dybden på kablen noe å si for hva/hvordan man legger på oppå den?