7,948
17
0
Flytting av sikringsskap over lengre tid.
132
0
Mye rart man lurer på i planleggingsfasen. Som flere her sikkert har fått med seg så driver jeg å planlegegger totalrenovering av et eldre hus.
Nå har det dukket opp ett lite problem til som jeg ikke har tenkt på før nå. I forbindelse med renoveringen vil jeg flytte inntaket og sikringsskapet ned fra 2 etg til kjelleren av forskjellige grunner. Siden dette prosjektet skal gå over lengre tid så vil jo ikke all strøm bli berørt av dette med en gang så det jeg lurer på er hvordan gjør man det?
-Trekker man all strøm innom det pungtet man skal ha det nye skapet etterhvert for så og trekke det opp i det gamle og koble til der midlertidlig??? Blir jo fort en 80m ledning som jeg egentlig ikke har bruk for på sikt i mitt tilfelle.
- Ordner man med 2 strøminntak på huset o flytter det gradvis ned i det nye??? ( jeg vil jo helst slippe å kjøpe enda ett nytt sikringsskap siden det jeg har i 2 etg allerede er nesten nytt.
Jeg ser for meg at det kan fort gå 2 - 3 år fra det første rommet i huset er ferdig til jeg skal flytte all strøm ned. Så det må jo bli en løsning man kan leve med.
Håper en av de kloke hodene her inne har ett vettugt svar på dette. Jeg har allerede klødd meg i huet nok i kveld. ::)
På bildet ser du sånn ca hvordan flyttingen av annlegget blir.
Nå har det dukket opp ett lite problem til som jeg ikke har tenkt på før nå. I forbindelse med renoveringen vil jeg flytte inntaket og sikringsskapet ned fra 2 etg til kjelleren av forskjellige grunner. Siden dette prosjektet skal gå over lengre tid så vil jo ikke all strøm bli berørt av dette med en gang så det jeg lurer på er hvordan gjør man det?
-Trekker man all strøm innom det pungtet man skal ha det nye skapet etterhvert for så og trekke det opp i det gamle og koble til der midlertidlig??? Blir jo fort en 80m ledning som jeg egentlig ikke har bruk for på sikt i mitt tilfelle.
- Ordner man med 2 strøminntak på huset o flytter det gradvis ned i det nye??? ( jeg vil jo helst slippe å kjøpe enda ett nytt sikringsskap siden det jeg har i 2 etg allerede er nesten nytt.
Jeg ser for meg at det kan fort gå 2 - 3 år fra det første rommet i huset er ferdig til jeg skal flytte all strøm ned. Så det må jo bli en løsning man kan leve med.
Håper en av de kloke hodene her inne har ett vettugt svar på dette. Jeg har allerede klødd meg i huet nok i kveld. ::)
På bildet ser du sånn ca hvordan flyttingen av annlegget blir.
Men det er ikke så lett å vite hva man vil ha når det skal pusses opp over tid, planer forandrer seg.
Slenger med en illustrasjon av hvordan jeg tenker det midlertidlige ledningsstrekket.
En ting jeg kanskje ikke fikk med er at det sikringsskapet som er i bruk i dag ikke er mer en 2 år gammelt med automatsikringer, med jordfeilbrytere. så dette har jeg bare planer om å bygge ut med flere automater og flytte ned til slutt. så hvis man sier at jeg må ha midlertidlig ledninger på ca 10m på ca 10 kurser blir jo dette 100m ledning. Kan jo fort bli noen 1000 lapper men alikevel en billig løsning for og ikke få for mye tidspress. Jeg har faktisk planer om å bo i huset under så å si hele renoveringen
Uansett må man ha en god plan i samråd med elektriker og rørlegger (hvis det skal forandres på vvs) siden ny tilførsel skal gå skjult fra kjeller og til feks et bad (som ofte krever en egen kurs) i 2 etg. Det skal være skjult når alt er ferdig og det skal fungere midlertidig
Bare et eksempel da, og på veien kan kanskje noen folk leve med en åpen renne i veggen i stua der rør kan føres, for andre er det ikke aktuelt. Eller mann og kvinne som det ofte er.
Jeg har faktisk bestemt meg for å ikke ha bad i 2 etg så slipper å tenke på det. I 2 etg blir det bare 2 kurser en som går til 2 barnerom og 1 som går til loftestue og Hovedsoverom (etter annbefaling fra deg sOPp)
Jeg har også fordelen av det at både vann og strøm kan trekkes synlig uten at man behøver å tenke på hvordan det ser ut i kjelleren. Det viktisgste med dette huset er att det bygges for og brukes og at det skal fungere i hverdagen over tid.
Har finni ut å pusse opp gamle hus for en billig penge ikke bare handler om å tenke ut smarte måter og bruke planløsningen på, men det handler like mye om å planlegge "logistikken" eller flyten under byggingen for at man skal kunne bo der under byggeperioden og finne på midlertidlige rimelige løsninger som man kan leve med.
Men dette blir nok gøy, bare jeg finner ut av ting. Og dette forumet er jo genialt og bruke til å finne ut ting.
Planlegging og flyt er ønsket, men det blir sjelden sånn. Likevel lønner det seg å etterstrebe det
Hvordan er det greiest å legge fram et sånn prosjekt for en elektrikker? Ta med tegninger til trikkeren eller få trikkeren til å komme? Tar de betalt for sånnt eller?
Jeg pusser opp et eldre hus, fra 1927.
Gammelt drittanlegg på elektrosiden, selvfølgelig.
Bygger nytt teknisk rom nede i kjelleren, der alt skal gå ned til. Elektro, tappevann, vannbåren varme, ventilasjon, datanett, varmepumpe osv osv.
Jeg har bygget en sjakt hvor alt teknisk skal ned, med inspeksjonsluke og det hele.
Når jeg renoverer ett rom, fjerner jeg alt elektromateriell og legger nytt.Så legger jeg nye rør til elektro ned i den sjakten og kobler til midlertidig, på en kurs fra det gamle sikringskapet (underfordeling).
Når jeg kommer så langt at det nye skapet er installert og den dagen kraftselskap kobler på, kobler jeg om i skapene. Det gamle sikringskapet skal så få æren av å fly 10 meter ut vinduet til de evige strømmarked.
Nå har jeg elektrobakgrunn og kan gjøre dette selv. Men det er min måte og fungerer fint.
Dvs en skjøteledning med hann-stikk i begge ender.
--------------------
Anbefaler selvsagt ikke slik galskap, men brukt med vett er det fleksibelt og greit som en nødløsning.
Forresten, kan noen sende sOPp luktesaltet?
det beste er jo at du har tegningene å vise fram og prosjektansvarlig i el-firmaet vil helt sikkert komme på befaring ja. du må belage deg på å bli fakturert for det også. men vet om tilfeller der firmaer har gratis befaring for faktisk å få flere kunder da. men ta opp med dem at du vil at de skal instalere etter nek 2010 da. for det er mange som ikke gjør det ennå da de ikke "må" det før 01.01.2011. men instalere de etter NEK 2010 så kan du føle deg trygg på å få nok stikk kontakter, gode løsninger pluss vern mot overspenning. kvalitet koster så du må no selv veie for hva som er viktigst for deg. penger eller brukervennlighet og sikkerhet.
En anbudsrunde er gratis, men det blir kanskje litt spes i ditt tilfelle. Hvis du har tegninger, så kan de hvertfall lage et forslag til oppsett, du kan tenke over det og de kan ta en tur på befaring. Det er ikke alt som er lett å se på en tegning når det gjelder el anlegg.
Men angående pris, befaring ol så er det ikke værre enn å spørre.
Skjøteledninger med plugg i hver ende er ikke noe særling, et par cm med strømførende pigger er ikke noe å ha liggende å slenge.
Jeg har hatt en runde med el.firma og spurt om hvordan det skal gåes frem + regne pris.
De jeg har valgt skjønte hvordan jeg ville ha det og forstår at dette er over tid.
Jeg kommer til å koble kjelleren "død" fra skap i 1 etg, for så å montere nytt skap i kjelleren. Så blir det trekt en kabel fra skapet i 1.etg ned til det nye skapet, for så å stikke seg ut til rom etter hvert som jeg renoverer.(Jeg begynner i kjeller og skal pusse meg opp oppover i huset). Når jeg kommer opp i 1 etg. og skal renovere, kobler jeg ut hele skapet, trekker kabel fra skapet i 2.etg og ned til det nye i kjeller. (Nå er jeg heldig og strømmen som kommer inn til huset kommer inn øverst).
Nå stikker jeg meg ut til de rom jeg renoverer i 1.etg fra teknisk rom.
Når jeg er ferdig med det, kobler jeg strøm over til kjelleren via den nye jordkabelen og stikker meg videre opp til 2.etg derfra.
Dette er det jeg ser for meg, har noen innvendinger eller forslag så gi en lyd.