32,507
64
1
TC klammer størrelse til PR 1,5mm2?
344
Oslo
0
Hvilken klammer størrelse trenger jeg til PR 1,5 oval kabel?
5-7 eller 6-10?
5-7 eller 6-10?
6x9.
6x9 skriver du, det var jeg klar over, men Clas ohlson selger ikke 6x9, da må jeg opp i 6x10?
Unødvendig å kjøpe enn 100 pakning 6x9 når jeg kun trenger 20 stk..
Du får den nok til å sitte. Er det utvendig eller innvendig? Det bli lite pent med TC hvis dette er et vanlig rom i huset...
enkelt med letti og, også ser det fagmessig ut.
Om du føler at noe ser bedre ut enn noe annet. Så gjør ikke det en ting til mer fagmessig enn andre. TCer er noe alle grossister har inne. Dette for at det er sjelden i bruk? At Castor og Letti prøver å fortelle deg at TCer er ufagmessig skal ha ingenting å si.
Jeg synes ELKO pluss er meget stygt å minner meg om gamle volvoer. Et stort steg tilbake. 16-designet mye finere. Så pga min subjektive mening, så er ELKO pluss ufagmessig og dermed norm brudd.
Subjektivt.
Og er ikke TC fagmessig materiale? Tenk kostnader, 100 kroner for en pakke med TC, eller 300 for Letti + verktøy?
Det er kunden som bestemmer hva som er fagmessig her, sier han TC så får han TC, og da er dette fagmessig utført. Sier han TC og jeg setter opp Letti og slenger på ekstra kostnad, så blir ikke kunden fornøyd. ;)
Nå skal det nevnes dette er ikke hos meg jobben utføres, og dette er en tjeneste, altså ikke svart arbeid. Jeg fikk beskjed om at dette skal bli billigts mulig, og det skal ikke se helt forjævlig ut (noe TC ikke gjør).
så pakker jeg sammen og fakturerer oppmøte, samtale slutt...
håper du var ironisk når du skrev dette....
Kunden bestemmer ikke i hele tatt om han vil ha TC eller ikke. TC er de mest kjente kabelfestene som viser at en jobb er ufagmessig utført. Dette er det ingen elektrikere som legger av denne vesentlige grunn. Det spiller inn når vi skal koble oss til kabler det er brukt TC. Da kobler jeg enten ikke til, eller går over alt av koblinger slik at jeg VET at det er bra. Der det er brukt TC innvendig er det heller ikke gjort noe dokumentasjonsmålinger fordi det IKKE er elektriker som har lagt det. Derfor er det en vesentlig stor grunn til at elektrikere ikke legger TC inne og at vi ikke vil koble oss til det.
Det er uprofesjonelt og ser dårlig ut i forhold til Letti og Castor.
Og du har lov å lage et dårlig / stygt anlegg så lenge du informerer kunden om at det er dårlig / stygt og så lenge man ikke bryter forskriften/normen og anlegget ikke er til fare for liv, helse og materielle.
Dette er utsagn Harald Aasen, medlem av NK64 komiteen.
Som jeg skrev ovenfor, elektrikere bruker det for å se om det er en jobb som er gjort selv av kunde. Kjøper man TC så trenger man bare hammer for å klamre de fast, men både Castor og Letti krever spesialskaft. Derfor brukes TC til å se om en jobb er gjort av elektriker eller ikke. Da kommer det en risikovurdering inn om det bør tilkobles anlegget eller ikke. Jeg vil enten gå over alle punkter, eller ikke koble til et slikt anlegg.
Det samme utsagnet har jeg selv hørt av Harald Aasen. En meget bra mann som virkelig gjør forskriftskurs intressant. Det tar likevel ikke bort det faktum at TC brukes som en pekepinne at det er gjort av kunde selv.
Det spesialverktøyet koster ikke mange kronene. Så å bruke TCer som begrunnelse for at det har vært hobby ute å lekt er for tynn. At du benytter det med i en helhets vurdering, den kan jeg kjøpe.
Og jeg kobler ikke til anlegg jeg ikke har lagt opp selv. Skal du koble deg på en eksisterende kurs så beskriver du arbeidet ditt og gjør de undersøkelser du skal. Dermed har du ditt på det rene.
Da må du definere fagmessig i en elektrikers øyne.
For min del er fagmessig å lage sikre anlegg i henhold til normen. Normen sier ingenting imot å bruke TCer.
Eneste du kan grave frem av normen er dette det skal utføres fagmessig. Så for å bevise at TCer i stuen er ufagmessig, så må du kunne dokumentere at denne varen alle el.grossister har inne. Er ufagmessig å benytte seg av til det formålet den er påtenkt av produsent.
Jeg foretrekker Letti, men det er ikke poenget.
Størrelsen du er på jakt etter, finnes på jernia butikker i 20 pakninger.
Ellers så synes jeg selv at TC ser fagmessig ut det også, til en viss grad. Hvis anlegget og rommet er superpent og det elektriske anlegget også skal være pent, så passer ikke TC inn. Men dette er ikke noe pent anlegg heller, derfor vil ikke TC skille seg så veldig mye ut.
Tidligere i rommet er det brukt en fin blanding mellom APK og TC, og når man blander festemateriell, synes jeg det ihvertfall ser stygt ut.
Jeg forstår ikke hvorfor du ikke får ham til å gjøre dette selv jeg. Du er jo åpenbart ikke kvalifisert til å gjøre jobben. Ikke vet du hvilket utstyr du skal bruke, ikke har du et snev av stolthet for arbeidet du skal gjøre, ikke vet du om man kan gjøre dette hvis man er lærling evt. montør.
Og, jo tjenester er faktisk pr. definisjon svart. Alternativet for denne "kunden" hadde vært å betale noen for dette i et vanlig arbeidsforhold, så dette blir unndragelse av skatter og avgifter. Kan det da være noe annet enn svart?
noe TC gjør!
Kjøp heller skjøteledninger på Ikea. Sikkert sikrere enn det du har tenkt å legge opp og vakre er de også.
elektrikern, tror du jeg er den eneste som lurer på hva lærlinger og montører faktisk kan gjøre? Tror du alle går rundt og er klar over alle forskriftene og lovene?
Han får meg til å gjøre dette nettopp fordi jeg er kvalifisert til denne jobben. Jeg var veldig klar over at det var 6x9 jeg skulle bruke, men clas hadde kun 5x7 og 6x10 (6x9 finnes ikke hos clas), derfor lurte jeg på hva dere hadde brukt.
Klart jeg har stolthet for det jeg skal gjøre, men jeg går uansett ikke imot ordet til den som gir meg jobben.
Jeg stiller disse spørsmålene fordi jeg er usikker, ikke fordi jeg ikke vet. Noen spørsmål stiller jeg fordi jeg ikke vet hvordan det gjøres, og fordi jeg vil kunne det. Dette er ikke alltid snakk om at jeg faktisk skal utføre det, men det er av og til ting som jeg rett og slett lurer på. Har jeg så mange andre plasser jeg kan lære slike ting? (nå snakker jeg ikke bestemt om tc-ene mine..) Jeg brenner for yrket, hadde jeg ikke det hadde jeg ikke sittet klokken halv tre på natten i ferien min for å lese om elektrorelaterte ting.
Ja, bruk TC.. Event, om det skal være billig, bruk lim..
Sjansen for og bli spurt om samsværserklæring er desto større (og uten denne en liten klekkelig bot).
Liker anyway elektrikkere som bastant nekter og utføre slik jobber (Et lite fnugg av et bevis at det er flere av oss
I all verden, virker som en del elektrikere har en oppfatning av tilsyn som ikke helt samsvarer med den virkelige verden... Florerer jo med skrekkhistorier om bøter, krav om riving og det som verre er i alle tråder jo...
Tror dere egentlig på alt dere skriver selv?
(Jada, OT)
Jeg skjønner det snart slik at jeg må laminere samsvarserklæringer og ta bedre vare på dem enn dyre klokker, selvangivelser, vognkort, ekstranøkler, kontanter og viktige kontrakter. Dette er jo åpenbart verdens viktigste papir.
Og førvirg..... TC er uglybugly. Si hva du vil, det ser bare ikke bra ut på en PR.
(Personlig liker dog å bruke dem på nettverkskabler osv når det skal monteres bak lister)
Ja, er nok flust av dere som er med på virkelig å underbygge inntrykket av at dere tilhører en yrkesgruppe som kanskje ikke er særlig serviceorientert... ;)
Klammene har vitterlig inngen sikkerhetsmessig eller funksjonsmessig negativ effekt på anlegget, men du nekter å bruke løsningen kunden foretrekker fordi du synes det ser stygt ut?
Nå har det vel sporet noe av. Er nok best at elektrikerne holder seg til sitt fag, slik de vil at vi andre skal gjøre. At man muligens kan få et gebyr kan vel hende. Men en bot kan bare ilegges av domstolene. Og det skal vel mere enn en manglende samsvarserklæring til for at det offentlige anlegger en sak.
Godt å se at det er flere en meg som er engasjert i klammer til el-bransjen. Jobber til daglig med dette å har gjort det i syv år, så i denne diskusjonen må jeg vel regnes som innhabil
Alt er relativt.. Satte kanskje det litt på spissen, men at ting er fagmessig utført, er ikke kun basert på at det holder stand forskriftsmessig.
Men at jeg kan si til en kunde at jeg ikke utfører en jobb som jeg (den proffe part) mener ikke blir bra, er vel kanskje et mer "luksus"problem.
At folk tror at elektrikkere ikke er serviceinnstilte er jo faktisk bare bra, dessto enklere og gjøre et godt inntrykk ;)
Og for all del, bruk TC.. Ingen som nekter noen her og bruke dette fantastiske festemiddelet. Men jeg, som et individ, ville valgt og fraråde kunden en slik festeanordning i stuen.
Hva mener bransjen om dette? Er det ikke fare for at grossistene fjerner dere fra sortimentet?
Det er vel ett problem at el-materiell selges nærmest over alt i dag, men slik er det. Som regel selger leverandører til grossister og etter det kan man ikke råde over hvor produktene blir solgt. Ofte eksporteres produkter til andre land for så å eksporteres videre. I dag finnes de mest kjente el produkter på mange hundre byggevarehus og nettsteder i Norge. I tillegg eier også en av nordens største el-grossister et selskap som selger til vanelige byggevarehus. Har hørt mange diskusjoner om dette. En sammenlignet det med dagligvare bransjen og mente at det ville bli det samme som å hindre bensinstasjoner i å selge dagligvarer.
Jeg er selvsagt ikke uenig i at det er stygt, og selvsagt har du lov (og kanskje plikt?) til å fraråde det! :)
Men å nekte å montere det dersom kunden insisterer? Høres vilt ut.
Nå begynner vi å nærme oss steder der TC kan brukes, vel og merke hvis det er en rå og ubehandlet murvegg. Jeg ville brukt letti.
Som jeg tidligere har nevnt, på dette forumet er det mye lettere å legge ut det man tenker. Dere er ikke kunder. I de fleste tilfeller tror jeg trikkerne her inne er som meg, generelt høflig. Ofte kvalmende høflig også.
Og for å dra det videre. Mange her på forumet prater bare piss og er kun ute etter å provosere. Hvis elektrikere og rørlegger er så fæle, så la være. Gjør det selv.
Jeg er forøvrig ikke spesielt ute etter å provosere, men merker at jeg blir litt provosert av enkelte utsagn fra andre til tider... ::)
Når TS får beskjed at bruken av TC ikke er fagmessig, og det blir svart tilbake at det er ok. (Trolling?)
Så kommer den vanlige sytingen om at håndtverkere er for dyre.
Etter deres reaksjoner så tok jeg det til meg at TC ble FOR stygt, og nektet å klamre kabelen med TC.
Etter jeg var ferdig med klammerene, sa han som insisterte på TC selv at det ble veldig mye penere med letti. Både han og jeg er fornøyde.
Grunnen til både jeg og "kunden" tvilte, var at prisen var vesentlig høyere med letti enn TC, men man får det man betaler for.