13,149    21    0  

Hel "flis" i dusjnisje

 1,699     Trondheim     0
Vi holder på å bygge hus. På badet skal vi ha en dusjnisje på 1.20 x 1.00.
Vi skal ha rennesluk fra vegg-til-vegg der veggen er 1m.

Jeg ser for meg et "helt" gulv inne i dusjnisjen. Altså en stor "flis" på 115cm x 100cm med jevnt fall til sluket som står inntil veggen.
I utgangspunktet ser jeg for meg at denne "flisen" er sort.
Tror dette kan bli svært stilig.

Er det noen som har innspill eller ideer på hvilket materiale som kan brukes for denne "flisen"?
Er det noen som har sett en slik løsning?

-TEK
Signatur
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #1
 3,109     Norge     0
Jepp dette har eg sett, det var en flis av granitt, som var kjøpt av en steinleverandør.
Samme stein som man brukar til gravsteinar, kjøkkenbenkar ol.
  (trådstarter)
   #2
 1,699     Trondheim     0
Hørtes lurt ut!
Noen som har linker eller bilder av slike løsninger?

Løsningen er kanskje å dra innom en steinforhandler her i Trondheims-området.
Signatur
   #3
 1,768     Østlandet     0
Vil ikke dette bli vanvittig glatt når man dusjer? Fugene tar tross alt unna veldig mye vann, og lager en ujevn flate som er tryggere å gå på.

Jeg var også inne på tanken, men slo det fra meg da jeg tror det blir for glatt, valgte mosaikk i stedet. Endte altså opp med noe i helt den andre enden av skalaen. Det er 1x1,6m nisje her.
   #4
 22,342     Akershus     0
Fugene tar vel ikke unna så fryktelig mye vann.

Skal du ha en "steiplate" av typen man har på kjøkkenbenken så skal jeg love deg at den blir rasende glatt når du har såpe under føttene.
  (trådstarter)
   #5
 1,699     Trondheim     0
Nei, jeg tenkte nå ikke akkurat å sette inn en blankpolert plate da - det sier seg vel selv at det må være noe som ikke blir glatt når det blir vått. Kan selvsagt heller ikke trekke til seg fukt, fett osv. (som marmor vel gjør)...
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 1,699     Trondheim     0
Er det noen som har sett noe slikt som dette i Trondheimsområdet?
Sjekket med en sten og granittforretning, og de sa at de ikke hadde.
Har også lett rundt på nettey uten å finne et eneste godt eksempel eller referanse...
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 1,699     Trondheim     0
Nesten, men ikke helt.
Isteden for dusjkar - som vel dette egentlig er - ser jeg for meg å ha rennesluk langst ene kortveggen. Gele redten av dusjnisjen dekkes av en stor stein eller flis - fortrinnsvis i sort.
Altså en helt standard konstruksjon, men istedenfor mange mindre flis legges det kun en stor stein/flis.
Signatur
   #9
 1,043     Akershus     0
Marazzi har i hvert fall 60*120 i SistemA. Kan fås med antiskli. Modena Flis.
   #10
 918     OSLO     0
ser for meg at en slik flis vil være enten veldig tykk eller veldig sårbar for støt. Burde ikke spare på flislimet under ihvertfall....
  (trådstarter)
   #12
 1,699     Trondheim     0

gaardern/tonyG:
Nei - tror leverandøren får skal få kose seg med det.
Men jeg er ikke så veldig bekymret for akkurat det med å få lagt flisa. Kan ikke være så mye vanskeligere enn dusjkar i marmor som kommer på 160x100. De legger jo hele gulv i storformat flis - kan da ikke være så vanskelig å legge en stk. i en nisje da...

Men ut fra hva jeg ser om storformat fliser så er de ikke tykkere enn 4-6mm, så det er ikke sikkert at de er så voldsomt tunge.

Men må jo si at dusjkaret linket til av Mabb også kan bli aktuelt.

Frodeolsen: Takk for tips om mazzi - de har maaange fliser
Med 60x120 så må jeg bruke 1,5 fliser, så det tror jeg heller ikke blir helt det jeg er ute etter.
Ser at de også har noen som er 90x90, så en mulighet kunne vært å ha 90x90 flis, rennesluk, 30x90 flis. Da hadde rennesluken blitt flyttet ca 1/3 ut på gulvet istedenfor å stå helt i hjørnet. Dusjnisjen blir da litt da ca 125x90.
Men å lete etter dette på nettet er bortimot håpløst. Ingen som har noen funksjon for "finn fliser som er større enn 90cm" så man må bla gjennom alt som er - og det er mye.

-TEK
Signatur
   #13
 2     0
Hei, vi har valgt å ha en egen "flis" i dusjen i stede for vanlige fliser. Denne skal være støpt ned i selve gulvet, vår er fra Banõs og er hvit i Solidrock materiale. Finnes i løpende lengder fra 90cm og selges av Modena Fliser Reistad (Lier). Vi betalte ca. 5000 for en 90x180 bunn.

Nettside: http://www.banos10.com/
   #14
 918     OSLO     0
poenget mitt er bare at man bruker en større mengde flislim jo større flisen er. For mosaikk drar man ut med en fintagget tannsparkel, og så øker man taggstørrelse med størrelsen på flisen. Det er viktig at hele flisen er godt bygd opp med lim under både for å sikre heft og for å hindre hulrom/svakheter med utsatt risiko for sprekk ved støt.

Jeg har aldri lagt en så stor flis, men jeg regner med at den krever en ganske enorm tannsparkel. Gitt at du skal bruke f.eks 30x30 fliser i resten av badet og kombinerer dette med fall i dusjsone m.m. så vil øverste hjørne av den digre flisen din bygge VELDIG mye høyere opp fra gulvet enn 30x30 flisene. Dvs at du må støpe til et søkk der du skal ha storflisen for å unngå å måtte bruke enormt mye unødvendig lim under 30x30 for å få de høyere opp.

Det blir mao feil å sammenligne med rom der hele gulvet har sånne store fliser. Problemet ditt vil oppstå når denne store flisen skal kombineres med mange mindre fliser som skal ligge høyere pga fall. Motsatt er dette også en av grunnene til at man velger nettopp mosaikk i dusjsonen. Det gjør det enkelt å skape brattere fall inn i dusjen enn resten av badet.
   #16
 86     ved oslofjorden     0
Synes den løsningen er utrolig stilig! Smile Vi vurderer også å gjøre dette, og skal da isåfall  bruke stein eller silestone (mannen jobber med slikt::)). Skjønner ikke hvorfor det skal være et problem for din lokale steinleverandør å levere deg en plate på 1x1,2 meter?! ???
Da ville jeg hørt med noen andre!

Hvis du er redd for at det skal bli for glatt kan du bruke en impregnert skifer eller marmorplate, eller om du vil ha granitt eller silestone kan du få steinleverandøren til å slisse noen små spor i platen. Wink
Signatur
  (trådstarter)
   #17
 1,699     Trondheim     0

Hei, vi har valgt å ha en egen "flis" i dusjen i stede for vanlige fliser. Denne skal være støpt ned i selve gulvet, vår er fra Banõs og er hvit i Solidrock materiale. Finnes i løpende lengder fra 90cm og selges av Modena Fliser Reistad (Lier). Vi betalte ca. 5000 for en 90x180 bunn.

Nettside: http://www.banos10.com/

Hmm, skjønner at det er forskjell på folk.
Sjekket med Modena her i Trondheim. Skryt til dem for å være hjelpsomme!
Men en Banos Solodrock her, med frakt osv., kom på over 12.5k for 1m x 1.40m.
Et annet alternativ er stein eller marmor. Det forventes å bli rundt 4-5k pr m2. Ulempen med dette alternativet er at man da må overflatebehandle jevnlig for å unngå at såperester og skitt trekker inn i stein/marmor.
Til sist har det nå nylig kommet fliser på 1.20 x 1.20. For meg virker det som et lovende alternativ og få en slik kappet til og være 1.20 x 1.0 meter med rennesluk på 1m langst ene veggen.

Tenkte opprinnelig på å ha 10cm x 100cm, deretter rennesluk i hele gulvets bredde (100cm), også en stor flis på 120cm x 100 cm.
Men det gikk ikke fordi unidrain ikke leverer renner for gulvmontering fra vegg til vegg.
Vet dere om det er noen andre som kan ha det?
Signatur
   #18
 168     0
Ser litt etter det samme som deg, har du kommet frem til noe? Jeg har laget dusjnisje med 1m lang Unidrain - denne har oppbrett på tre sider, er det det du også er på jakt etter?

   #19
 18     0
Hei,
Vi har renne fra Blucher, denne går ikke fra vegg til vegg så jeg vet ikke om det er mulig med disse heller men kanskje verdt å undersøke?

JT
   #20
 1,043     Akershus     0

Hei,
Vi har renne fra Blucher, denne går ikke fra vegg til vegg så jeg vet ikke om det er mulig med disse heller men kanskje verdt å undersøke?

JT


Med Blucher bør dette kunne gå. Samme løsning som vi har bortsett fra at vi ikke har vegg på hver ende av sluken.

Anbefaler deg ringe Blucher Norge, maken til service har jeg aldri opplevd.

Ulempen med Blucher er pris. Du må nok regne med minst ti lapper...
  (trådstarter)
   #21
 1,699     Trondheim     0

Ser litt etter det samme som deg, har du kommet frem til noe? Jeg har laget dusjnisje med 1m lang Unidrain - denne har oppbrett på tre sider, er det det du også er på jakt etter?


Oppbrett på 3 sider er for montering mot vegg og i full bredde, etter hva jeg har funnet ut.
Signatur