31,579    15    3  

Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå??

 244     2
Hei,

Jeg skal begynne å fliselegge baderomsgulvet mitt i neste uke med 25x25cm lyse fliser. Dette er avlangt med dimensjonene 1,60 x 2,80. Planen min var i utgangspunktet å legge flisene i et diagonalmønster da jeg synes dette ser pent ut. Under en kort "postkasseprat" med naboen så ble jeg fortalt at dette var veldig "old fashion" og at det nå var ganske normalt å legge flisene parralelt med veggene, men å forflytte anennhver flisrad en halv dlis i forhold til hverandre. Må si at jeg havnet litt i tenkeboksen nå... Hva tenker dere?
Alle innspill mottas med takk Smile

   #1
 1,519     Akershus     0
Jeg har lagt kvadratiske 60x60 og 10x10 slik at fugene passer med fug på vegg. Du får legge ut og se hvilket mønster som passer flisene og rommets størrelse.
   #2
 59     0
Hei Beinet1

Dette er smak og behag.
Tipset er å legge det diagonalt hvis flisene på veggen ikke går opp i fugen på gulvet.
Da får du ikke gjennomgående fug men bryter det opp ved å legge flisene diagonalt.
Jeg personlig ville lagt flisene du har i forband på gulvet. Se bilde.

Dette mønsteret har vært veldig populert de siste årene og er veldig moderne.
Du har fliser med størrelse 25x25 så ville lagt opp tørt på gulvet for å få ett inntrykk av hvordan det vil se ut.

Men som sagt dette er smak å behag. Lykke til med valget!!


Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå?? - forband.jpg - Anonym
   #3
 744     Verdens navle     0
Hvis du synest det blir penest å legge flisene diagonalt, så blåser du i hva naboen tror.
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 244     0
Hei,

Jeg streket opp flismønsteret på cad-en for å få et inntrykk av hvordan det kan se ut. Jeg la disse flisene forbandt i to forskjellige rettninger og diagonalt. Ser jeg må trimme plasseringen av flisene litt for å se hvordan det blir penest lagt ut. Fliseraden langs venstre vegg blir nesten usynlig grunnet toalett, servantskap og badekar slik at det ikke er viktig at denne er lik den på høyre side. Jeg tror jeg må ta denen diskusjonen med kona ikveld etter noen glass vin, så ser vi hvordan den historien ender Grin Magefølelsen sier meg at det blir diagonalt.....
Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå?? - flismonster.JPG - Beinet1
   #5
 2,018     Strømmen     1
Diagonal er pent, men veldig gått ut på dato... 2014 er forband...
Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå?? - bb 2.png - ElJan
Signatur
   #6
 745     Sponvika     0

elby, sånn skal ALDRI fliser legges!
Aldri mindre enn halv flis i ytterkant, samme om du legger i 45 grader.
   #7
 6,705     Akershus     0
Har ikke Jan bare kopiert Beinet1 sin skisse?

Jeg har diagonale fliser på badet. De er 20×20 og med mønster (stjerne og noe annet stæsj). Pluss at badet er med panelte vegger. Så hele badet mitt er egentlig litt old school, selv om det er helt nytt.

Vil nok si at ensfargede/"moderne" fliser har best av å ligge i forband.

   #8
 22,342     Akershus     0
Rektangulære fliser kan med fordel ligge I forband, kvadratisk synes jeg kan være "old school".
   #11
 745     Sponvika     0



elby, sånn skal ALDRI fliser legges!
Aldri mindre enn halv flis i ytterkant, samme om du legger i 45 grader.
Hvordan får du til dette når de legger fliser diagonal?

Dersom du ser på tegningen lengst til høyre på Beinet 1`s opptegning, så er den nesten perfekt.
Vannrett perfekt, men bør "løftes" litt på loddretten.  Enig?
   #12
 677     Norge     0

Dersom du ser på tegningen lengst til høyre på Beinet 1`s opptegning, så er den nesten perfekt.


Nei, det er den ikke. Når man legger diagonalt skal senter måles ut og være startpunktet slik at alle hjørnene blir like.
   #13
 745     Sponvika     0

Du har helt rett, mente at alle flisene skal litt NEDOVER.

Helt 100% likt er vel ikke alltid enkelt, rommets størrelse bestemmer.
  (trådstarter)
   #14
 244     0
Hallo!

Da er det bestemt. Jeg legger flisene i forband med forskyvningen i "tverrettningen" av rommet. Jeg har nå streket dette opp i målestokk og mønsteret passer bra inn i rommet. Det går akkuratt opp-i-opp med flisene i lengderettningen med 4mm fugebredde og 5 mm klaring mot vegg. Jeg legger opp til en hel og halv flis mot høyre vegg da denne er mest synlig i rommet. Flisraden på vesntre side blir nesten helt dekt av toalett, servant og badekar slik at denne ikke trenger å bli lik høyre side. Skal jeg gjøre det likt, så blir det mye kapp.

Så tilslutt, er det 8mm tannsparkel jeg bør bruke for utlegging av lim til 25x25 fliser? Er det best å legge flisene ut i lengderettningen av rommet eller tverrettningen?
Jeg burde kanskje begynne ved døra og legge ut i tverrettningen og så gå rad for rad nedover? Jeg har et vindu i andre enden jeg kan krype ut av Grin
Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå?? - flismonster 10.JPG - Beinet1
Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå?? - flismonster 11.JPG - Beinet1
  (trådstarter)
   #15
 244     0
Da er flisene på plass. Kun fuging og fliser rundt do-kassa som mangler. Synes det ble pent. Jeg måtte ta en liten justering av leggemøsnter i lengderettning for at ting skulle gå opp:

Leggemønster på flisene - Hva er penest / inn nå?? - 20141112_222304.jpg - Beinet1