2,184    26    6  

Avstand fra tre til nybygd garasje

 445     Drøbak     0
Vi hadde gode erfaringer med bygging av hus i fjor, og i år skulle vi få bygd garasje. Vi bestemte oss for å bygge enkel garasje med stor bod (istedenfor dobbelgarasje), fordi gubben ville beholde et furutre ved garasjeplassen. Garasjen skulle altså bygges "rundt" dette treet, med bod bak treet. Med to småbarn og krevende jobber hadde vi ikke kapasitet å bygge selv og satt bort jobben til et firma som påstår at de er spesialister på garasjer som ikke er A4.

Avstand mellom garasjen og treet er nå bare få centimeter på det nærmeste, og det er dermed stor fare for at treet eller garasjen blir skadet når det blåser kraftig (noe som skjer fra tid til annen). Vi har hele tiden vært tydelig på at garasjen skulle bygges slik at treet kunne bli stående. Vi ba bedriften flere ganger om å kontrollere målene slik at det ikke vil være tull med treet. Garasjen er romslig, dvs vi kunne ha gått ned på størrelse eller takoverheng kunne ha blitt redusert, men selgeren i bedriften har hele tiden forsikret oss at det ville gå bra. Håndverkerne som har vært her har meldt bekymringer til oss oh har sagt at de også har meldt bekymringer angående avstand til treet tilbake til eget firma.

Vi har nå bedt bedriften om å foreta en justering for å minske framtidig skade, for eksempel ved å ta bort deler av takoverheng. Selgeren sier at de har levert i henhold til avtalen og at eventuelle tilpasninger vil koste ekstra. De prøver å si at vi har godtatt plassering, men det er feil. Vi har egentlig satt spørsmålstegn ved plassering flere ganger og har blitt forsikret av dem at det vil gå fint. 

Selgeren har flere ganger prøvd å definere ulike arbeider som  "tilleggsarbeid", når de helt åpenbart ikke var det, og det er slitsomt å måtte tilbakevise sånt hele tiden. Jeg mener at jeg ikke skal betale ekstra for at de rydder opp i egne feil.

Etter avtale med bedriften holdt vi tilbake kr 50.000 pga andre oppgaver som ikke var fullført da vi mottok regning for en stund tilbake. Disse pengene skal vi selvfølgelig ikke betaler så lenge vi ikke anser jobben som fullført.

Jeg legger ved noen bilder. Jeg vet ikke om det går an å se avstand mellom garasje og treet så godt.

Hva anbefaler dere at vi gjør nå?


Avstand fra tre til nybygd garasje - image.jpeg - redsox
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

  (trådstarter)
   #3
 445     Drøbak     0
Det er på det nærmeste, ved takoverheng. Ved foten av treet er det betydelig mer, kanskje 40 cm.
   #4
 39,452     Lillestrøm kommune     0
Det står jo uansett veldig tett på, men har dere sett det svaie så langt nede ? Nå blir vel garasjen flat hvis treet velter, det er vel trolig mer rotvelt som er største risiko.

Hva er takfremspringet laget av ? På bygge hytte i treet på TV lager de ofte hakk i tak, kanskje en foring på et hakk kan brukes også her ?
   #5
 3,210     Vestlandet     0
7 cm er i minste laget ja, uten at jeg har sett krona. Vart noe av rota kappa bort når tomta vart gravd ut? Det taler isåfall for mer svaiing.
   #7
 4,452     Vestlandet     0
Kan ikke se for meg at treet ved en velt ikke vil opparbeide seg så mye kraft før det treffer garasjen. Personlig tror jeg ikke skaden vil være stor. Værre med fall andre veier kanskje?

Men det kan vel gå helt fint også? Eneste som kan jo et godt svar er vel en "tredoktor" på befaring? Smile
Signatur

   #8
 3,210     Vestlandet     0
Nei, det velter ikke mot garasjen. Eventuell rotvelt må unna garasjen. Ikke sikkert det er noe problem - spørs jo hva som er gjort med røttene.

Men svai tror jeg kan være et problem. Mulig det holder med 7cm, men jeg ville nå hatt litt mer.
  (trådstarter)
   #9
 445     Drøbak     0
Vi er ikke bekymret for rotvelt, fordi området rundt treet ble fylt opp cirka 50 cm i forbindelsen med husbygging (for over to år siden). Mao, røttene ligger langt under jordoverflaten. Med svai er vi bekymret for. Vi ville ha aldri godtatt at treet er så nært hvis vi hadde skjønt at det skulle være sånn. Jeg tror at garasjefirmaet ikke gjorde godt nok forarbeid enten ved å ikke tenke på takutstikket eller ved å ikke kontollere målene godt nok.

Ja, dette kan løses greit med hakk i takutstikket, men jeg vil ikke betale ekstra for det, fordi jeg mener at dette er en feil som de må ordne opp i. Hva mener dere om det?
  (trådstarter)
   #10
 445     Drøbak     0
Nei, rota ble ikke kappet ved bygging av garasjen. Vi snakket med graveren om det. Rota er nå så langt ned at de ikke en gang kom bort i den. Jeg tror heller ikke at det skjedde noe under husbygging, da det er mange meter fra huset.

  (trådstarter)
   #11
 445     Drøbak     0
Jeg ville egentlig ta ned treet. Det tar også en del sol, men mannen min var veldig overbevisende. Det er et fint furutre, og jeg er nå veldig glad for at han overtalte meg. Smile Det er også artig med en garasje som er bygd rundt et tre.
  (trådstarter)
   #13
 445     Drøbak     0
Ingen andre kloke tanker fra dere? Hva gjør man med en bedrift som ikke har levert bra nok? Vi har fortsatt ikke betalt siste del av regningen...
   #14
 13     0
Jeg har ikke noe godt forslag til hvordan dere bør opptre videre i saken, men 7 cm er helt klart for lite. Svai er igrunnen det minste problemet, ville bekymret meg mer over hvordan røttene kan ødelegge fundamentet og det faktum at et tre vokser, så om ikke lenge er 7 cm blitt til null cm... Et annet moment er at det trolig blir vanskelig og dyrt å felle det den dagen det skal ned. En ting er å få plass til motorsagen inne i hjørnet, men man skal også ha plass til slegge for å slå inn fellekiler.

Helt ærlig, med mindre dere får dem til å rive garasjen og sette den opp et annet sted, så ville jeg fellt treet. Kan ikke se noen fordeler som skal veie opp for ulempene ved å ha et slikt tre mindre enn 2-3 meter fra bebyggelse. Kan det være et forslag til løsning at de betaler for felling? Her har dere etter min mening tråkket litt i salaten selv, ved å i det hele tatt bygge "rundt" et tre av den størrelsen.
   #15
 3,210     Vestlandet     0
Går an å bruke vinsj den dagen man skal ta det ned. Må uansett gjøres av en profesjonell pga begrenset plass vil jeg tro. Null problem!

   #16
 75     Stjørdal     0
Hva med og få laget en stålbøyle som festes på vegg. Slik at denne stålbøylen tar imot for eventuelle svingninger på treet?
   #17
 13     0
Går an å bruke vinsj den dagen man skal ta det ned. Må uansett gjøres av en profesjonell pga begrenset plass vil jeg tro. Null problem!


Nå mente jeg vanskelig i folkelig betydning. En god arborist har nok ingen problemer med å få det ned til slutt, men noe arbeid blir det jo. Man skal også ha forankringspunkt for vinsj osv... Poenget mitt var uansett at jeg hadde sterkt vurdert å felle det. Å øke fra 7cm til 27cm klaring er bare å utsette problemet.

Ut fra bildene så hadde det blitt en veldig liten garasje hvis man skulle bygget på samme sted med det jeg selv mener er nok avstand. Når man uansett har begynt på det, så foreslo jeg å "dele skyld" med firmaet ved å la de betale for sikker og profesjonell felling.



   #18
 6,009     Finnmark     0
Jeg ville egentlig ta ned treet. Det tar også en del sol, men mannen min var veldig overbevisende. Det er et fint furutre, og jeg er nå veldig glad for at han overtalte meg. Smile Det er også artig med en garasje som er bygd rundt et tre.


Tror ikke det er lurt med tre så nært bygg, treet må nok fjernes uansett.......da er det best å få det gjennomført kontrollert Wink
Signatur
   #19
 10,486     Akershus     4
Syns det blir feil å fortelle TS hvor vanskelig alt er, og at treet bør felles. Her har de tross alt lagt ganske mye i å beholde dette treet. Jeg syns det er prisverdig at noen lar trærne stå, og tilpasser byggverket rundt. Normalen er jo at man hugger alt som ser ut som det lever, flater tomta så den er helt i water, bygger det man vil, og planter billige thujaplanter med alt for lang avstand rundt.

Hos foreldrene mine ble det fylt opp en god halvmeter over røttene til ei gran da huset ble bygget i 1974. Den grana ble felt nå i 2015, og den har hatt det helt fint i mellomtida.

Det er overhode ikke noe problem å ta ned vanskelige trær den dagen det skulle bli aktuelt.


Står treet for nære begge veggene, eller kun den ene? Ikke så godt å se på bildene.
Signatur
   #20
 3,210     Vestlandet     0
Her vil jeg støtte frodes. Hvis takutstikket tilpasses litt rundt stammen, går dette sannsynligvis helt fint.

TS spør om prosedyre videre for å få byggfirma til å gjøre jobben sin. Jeg husker ikke sånt i hodet, men det er mange tråder om emnet.

Ellers hyrer du inn en snekker med enkeltpersonforetak og får han til å tilpasse, og tar det som en (dyrekjøpt) erfaring. Kanskje like greit?
  (trådstarter)
   #21
 445     Drøbak     0
Treet er bare for nært den ene veggen.

Som sagt, vi er ikke bekymret for velt. Treet er skjermet av et STORT eiketre i vest og mange andre store trær i nord, men det vil svaie litt.

Trestammen tar en kurve akkurat i den høyden hvor takutstikk er. Det er nok derfor dette problemet har oppstått. Firmaet prosjekterte ikke bra nok og målte ikke avstand i høyden, bare på bakken. Ikke akkurat overbevisende av et firma som markedsfører seg som spesialist på de vanskeligere garasjeprodjektene...

   #22
 2,941     1
Å øke fra 7cm til 27cm klaring er bare å utsette problemet.

En slik økning utsetter "problemet" fra å inntreffe om 12-15 år, til 50-60 år. (om radiusen på treet vokser med ca. 0,5cm/år -normalt sett er årringer tynnere enn som så...)

Sjansen for at garasjen overhodet står der, uendret, om 60 år, er forholdsvis liten. Det samme er sannsynligheten for at neste eiere(e) er like glad i treet som nåværende...
   #23
 350     Viken     1
Vi hadde et furutre på hytta som stod i flere år etter at det hadde begynt å lage bulk i takrenna.

Mener det var barnålene på taket som til slutt felte det.

Lag eventuelt litt større plass og ta livet med ro..

Noen som vet hvordan dette stiller seg forsikringsmessig om det skulle skje noe?


Signatur
  (trådstarter)
   #24
 445     Drøbak     0
Jeg har vurdert en variant med å vente til skaden har skjedd og så gå rettens vei. Vi har nå gitt dem beskjed om å utbedre - dette er dokumentert skriftlig - og hvis de nekter å utbedre, så vil de væte på tynn is i retten.

   #25
 39,452     Lillestrøm kommune     0
Å lage dette hakket i taket kan ikke være så vanskelig, takstein ? Hva er under ?
  (trådstarter)
   #26
 445     Drøbak     0
Nei, ikke vanskelig med hakket, annet enn at firmaet ikke vil gjøre det uten at vi betaler ekstra. Prisen som de har oppgitt er heller ikke høy, og av den grunnen undrer jeg meg over at de gidder å få ødelagt rykte for så lite...