36,142    21    5  

Byggesett redskapsbod som varer lenge

 113     Birkeland     1
Hei!

Har kjøpt redskapsbod som ferdig byggesett på 7,8m2 på Netthandelen.

http://netthandelen.no/visProdukter.aspx?ms=2&ss=redskapsbod&pids=100573,100574,111263

Var heldig og betalte kun 3.623,-

Kvaliteten på materialene er nok så som så på ferdige byggesett (tynne planker og enkle løsninger), men jeg lurte på om noen har noen tips for at boden skal vare lengst mulig.

Jeg har tenkt å sette boden på leca-blokker og ha takpapp mellom blokkene og bunnsvilla. Boden skal selvsagt males (bruker Jotun Optimal dekkbeis).

Det jeg lurer på er om noen har noen gode tips på hva jeg kan gjøre under oppføringen for å øke levetiden på boden. Bør jeg for eksempel montere vindsperre på innsiden av kledningen? Andre ting?

Boden leveres uten gulv, kun med gulv-bjelker. Jeg tenkte å skru på terrassebord som gulv, men da blir ikke boden tett ved gulvet. Bør jeg montere noen plater på gulvet og evt. terrassebord oppå der igjen? Eller er det greit at det ikke har tett gulv?

Alle gode råd og tips mottas med stor takk:)



Byggesett redskapsbod som varer lenge - hagebod1.jpg - Birkeland

   #1
 817     Haugesund     0
Ta den enkleste måten. Lag fundamentet solid til å feste boden grundig til.
Så setter du opp boden og dett er dett. Gulv legger du av pløyde 2. sort gulvbord.
Ikke legg vindsperring innvendig og bruk en diffusjonsåpen maling utvendig.

En slik rimelig bod trenger ikke vare så lenge, da det er ganske rimelig å sette opp en ny når den gamle tar kvelden.
  (trådstarter)
   #2
 113     Birkeland     1
Takk for svar.

Da monterer jeg ikke vindsperre innvendig.

Jeg har tenkt å bruke forskalingsblokker istedetfor leca-blokker som fundament. Da legger jeg dem på siden og graver dem litt ned for så å borre hull så jeg kan skru fast bunnsvillen i forskalingsblokkene (se bilde som jeg fant fra bladet Gjør Det Selv).

Jeg liker å ta vare på ting, selv om slike byggesett i utgangspunktet er rimelige. Men det blir vel fort mellom 7 og 10 tusen neste gang jeg evt må kjøpe, og det er penger jeg heller vil bruke på andre ting.

Hva er det som "dreper" slike uthus etterhvert, og er det noe jeg kan gjøre for å forbedre disse svakhetene?

Hva kan gjøres på byggesett redskapsbod så den varer lenge - forskalings_blokk.jpg - Birkeland
   #3
 7,686     Bærum     0
De byggesettene jeg har sett på har generelt minimale dimensjoner. Derfor laget jeg heller en fra grunnen av. Den ble ikke billigere, men mer solid. Hvis den ikke er stivet av med skråstivere innvendig ville jeg montert det. Videre er det ofte dårlige hengsler. De bør du vurdere å skifte hvis de virker spinkle. Er det mye sne der du bor bør du nok følge litt med. Boden er nok ikke konstruert for norske forhold.
  (trådstarter)
   #4
 113     Birkeland     0
Takk for svar!

Skråstivere innvendig var en god idè. Det skal jeg benytte meg av. Skal også se om det er noe jeg kan gjøre for å forsterke tak-konstruksjonen for her laver det ned meter på meter med snø om vinteren.

Byggesettet leveres uten tak, så jeg lurte på om jeg også skulle montere taksteinsplate i metall for at snøen skal kunne gli lett av og for å få lufting mellom takplatene og takpappen.

http://www.byggmax.com/no-no/prod/pid-20505.aspx

Noen som har erfaringer med byggesett og hva svakhetene består av? Kan jeg med enkle grep forlenge levetiden i noen år så er det verdt det:)
Hva kan gjøres på byggesett redskapsbod så den varer lenge - taksteinsplate.jpg - Birkeland
   #5
 50     På landet, med sine fordeler og ulemper.     0
Hei, jeg har montert en del av disse og de har en del svakheter.

Først og fremst er taktekket som følger med bare litt bedre enn dopapir, så her er det greit å gå for en bedre løsning. Jeg har alltid lagt isola takshingel, noe som blir bra.

Lag egene vindski og dekkbord av impregnert materiale. Skru de sammen i stedenfor spiker.

Bruk skruer ellers og, taktro, stivere, gulv osv. Spiker er ut Smile Som et visst skruemerke har som motto: "Screw it dont nail it"

Hengslene på dørene bruker som regel å være av absolutt billigste sort, så her er det også muligheter.

Ellers ville jeg bygd opp bjelkelaget på tradisjonelt vis med stubbloftsplater, vindsperre, isolasjon og sponplater. Da kan du senere utbedre veggene innvendig og vips så har du en frostfri bod.


Det var det jeg kom på i farten.
   #6
 5,188     Østlandet     0
For all del, få boden godt opp fra bakken med lufting under. Det som dreper disse byggverkene er ofte råte nede ved bakken fordi gresset klenger seg inntil og holder på fuktigheten.
Det neste problemet er vindskier og kåpebord, eller mangel på slikt. Som tidligere nevnt, lag slike i trykkimpregnert.
Vannbasert beis/maling er miljøvennlig, men det beskytter ikke like bra som gode gammeldagse oljeprodukter. Peis på med anti-parasitt på utsatte steder og la dette tørke noen dager før du beiser.
Plater på taket høres bra ut!

Lykke til.
Signatur
   #7
 1,387     Tromsø     0
Jeg ville lagt grunnmursplast eller noe annet tett og solid på bakken slik at jordfukten ikke trekker opp i bygget. På en lekestue så jeg stor forskjell der plasten lå under og der den ikke gjorde det. Så pleier jeg å legge ekstra takåser slik at taket bedre tåler snø. Sikkert lurt å bruke glatt taktekke også siden du har mye snø. Jeg setter i ekstra ventiler, minst en i hver ende. Hvis ønskelig kan du sikkert også sette på takrenner. Jeg har ikke gjort det, men hvis du først kan snekre så lar det seg alltid gjøre.
Hvis du beskytter mot fukten nedenfra, forsterker taket mot snøvekten ovenfra, har et godt taktekke og vedlikeholder malingen så burde et slikt bygg kunne holde i lang tid. Selv om veggene er tynnlaft, så er det jo heltre og det holder seg godt nok med skikkelig vedlikehold.
Jeg har satt opp flere slike bygg og de fungerer helt greit ut fra sine forutsetninger og begrensninger.

   #8
 817     Haugesund     0

Jeg ville lagt grunnmursplast eller noe annet tett og solid på bakken slik at jordfukten ikke trekker opp i bygget. På en lekestue så jeg stor forskjell der plasten lå under og der den ikke gjorde det. Så pleier jeg å legge ekstra takåser slik at taket bedre tåler snø. Sikkert lurt å bruke glatt taktekke også siden du har mye snø. Jeg setter i ekstra ventiler, minst en i hver ende. Hvis ønskelig kan du sikkert også sette på takrenner. Jeg har ikke gjort det, men hvis du først kan snekre så lar det seg alltid gjøre.
Hvis du beskytter mot fukten nedenfra, forsterker taket mot snøvekten ovenfra, har et godt taktekke og vedlikeholder malingen så burde et slikt bygg kunne holde i lang tid. Selv om veggene er tynnlaft, så er det jo heltre og det holder seg godt nok med skikkelig vedlikehold.
Jeg har satt opp flere slike bygg og de fungerer helt greit ut fra sine forutsetninger og begrensninger.


Og så kan du likegodt tredoble prisen og bygge på tradisjonet vis og få et solid uthus og ikke et " tømret " med 22 mm plank  som forsvinner i den neste store stormen eller flommen.
Men nå er vi off topic. TS har alleredet kjøpt sin bod og spør om hvordan han kan få det til å stå lengst mulig.
   #9
 1,387     Tromsø     1
Joda, det blir mer solid og skreddersydd med tradisjonelt bygg. Det aller mest solide er nok å bruke laft på minst 2 tommer. Men spørsmålet er hva man har behov for og hva man vil betale.

Noe av det jeg nevnte ovenfor må gjøres også på et tradisjonelt bygg. I et byggesett er det lafteveggene som er det sentrale, og hvis de holder, så kan jo bygget gjøre sin nytte.
Hvis man setter det et sted det utsettes for vind, så er det mulig å forsterke det.

Jeg skulle sette opp et slikt bygg på flateste Jæren for 3-4 år siden, og spurte på byggeforretningen om det var behov for å forsterke det med tanke på at vinden kunne ta tak i det. "Nei her blåser det ikke så mye", mente de der. Jeg trodde det var mye vind på Jæren, men så feil kan man ta  ;D. Det står fortsatt. Dette bygget har litt tykkere laft, 28 mm så vidt jeg husker, og det virker straks mer solid enn de tynneste.

Men jeg vet om steder hvor jeg ville være føre var med hensyn til vind, og sørge for at taket er direkte forankret i fundamentet. Svakheten med et lett laftebygg er vel først og fremst at vinden kan løfte taket av det.
   #10
 817     Haugesund     0
Jeg er jo enig i at en tradisjonelt bygget bod er å foretrekke, men TS spør ikke om det  Wink
   #11
 3,234     Vestfold     0
Om mulig, legg noe drennerende masse som er renere enn jord der den skal stå. Et hengerlass med pukk er billig. Da slipper du den værste sølespruten fra jordbakken.

Papp er også lurt som du nevnte mellom blokkene og reisverket. Denne kan du sikkert stifte oppunder hele bindingsverket så fukt ikke slår rett opp i enden mot baken.

Gulvet bruker du noen billige terrassebord, Oppå her kan du legge ei finerplate så du slipper å miste mindre skruer osv. under boden.

Der dørene er hengslet kan du prøve å forsterke stenderverket med f.eks 2x2 materialer så du kan bruke lengre skruer osv.
  (trådstarter)
   #12
 113     Birkeland     1
Tusen takk for mange gode svar!

Etter å ha lest alle forslagene har jeg kommet frem til følgende:

Jeg graver først litt ned i bakken under boden og legger plast for å forhindre fukt fra jorda. Deretter setter jeg ned forskalingsblokker som ligger på siden og skrur fast bunn-ramma til disse med papp mellom blokkene og bunn-ramma.

Deretter fyller jeg på med singel under for å drenere litt samt slippe sølesprut fra bakken.

Jeg forsterker taket der det er mulig og legger på glatte takplater så det blir lett å holde snøen unna taket.

Lager også vindskier og vannbord av impregnert materiale. Monterer skråstivere innvendig og bruker godt med skruer istedetfor spiker.

Er hengslene puslete så kjøper jeg nye.

Det er ikke så mye vind her da boden vil så ganske beskyttet av mur og hus (se bilde. Har laget en provosrisk ramme for å beregne plassering).

Høres dette greit ut, eller er det noe annet lurt jeg bør tenke på?

Hva kan gjøres på byggesett redskapsbod så den varer lenge - hagebodramme.jpg - Birkeland
   #13
 1,387     Tromsø     0
Det virker som du har tenkt å gjøre grundig og skikkelig arbeid, og jeg tror da at du har en god bod i mange år. Lykke til med prosjektet  Smile
   #14
 3,387     0
Husk at skruene du skrur i impregnerte materialer med må være syrefaste eller ruster de i stykker i løpet av kort tid. Kjøp skruer som er beregnet på terrassegulv for de skal være gode nok.

Jeg hadde en slik "bod" som lekehus for barnebarna for en tid tilbake og den var helt grei. Det du skal være obs på er at takpappen som vanligvis følger med har veldig begrenset levetid. Det peneste synes jeg er å legge på noe som harmonerer med det som ligger på boligen.
  (trådstarter)
   #15
 113     Birkeland     0
Takk folkens

Da er syrefaste skruer notert. Vi har svarte takstein på taket på huset, men føler det blir litt overkill å legge takstein på boden, så har havnet på taksteinsplater av metall, så ser det iallefall sånn nogenlunde likt ut samt at taket blir glatt så snøen lett kan fjernes fra taket.

Da føler jeg faktisk at jeg har et lite snev av kontroll:-)
   #16
 1,387     Tromsø     0

Monterer skråstivere innvendig


Jeg er usikker på skråstivere hvis dette er laft. Laftestokkene vil ese og krympe avhengig av fuktighet, slik at totalhøyden på bygget vil kunne gå litt opp og ned. Skråstivere kan tvinge bygget skjevt. Skråstivere har funksjon i et reisverksbygg.
   #17
 202     1
Her er det flere ting å tenke på..

1. snø vil renne fra taket og legge seg langs muren og mot treveggen.. da vil vann stå å presse mot treveggen. Ikke bra. Løsning er å flytte den litt ut, eller grave bort snøen når du kommer (greier du å gjøre det hvert år?)

2. er grunden /bakken ligget der i over 5-10 år ? uten at du har gravd i den ?
Da hadde jeg latt den være, og heller 10cm leka blokker, og bygd bod oppe p denne.
(jeg har det, og den har stått i gode 6 år, uten problemer)
Men dog bedre å grave ned å lage en bedre mur - men da MÅ du lage en mur og støpe!!! for ellers kommer jorda til å flytte på grundmuren - og da blir det fort skjevt alt sammen!!
(du kanskje ikke ser så mye endring 1-2 første årene.. men etter 5-6, så skjer det ting!

3. Hvis du ikke skal støpe, så bruk impregnerte bord i bånd, og bruk tykke (spander de pengene!!) og skru flere skruer i alle bord, gjerne 2 i hvert bord på hver drager/bjelke.  Du kan ikke bruke for mange skruer! Og bruk syrefaste, så du kan evnt. male over de om du ønsker - for bruker du billig skruer, så ruster de med tiden og knekker. (som Aasg  skrev)

4. HEL-Impregner de 4-5 nederste bordende rundt hele boden. Dette kan du lett gjøre ved å legge en pressening på bakken, og lage et "lite bad".. deretter legger du en og en planke oppe (etter du har saget og tilpasset dem til bygget)  og pensler dem med impregnerings-olje. (sånn du bruker før du skal male)

Kjøpe ferdig bod?
PS; om du kjøper en ferdig bod - så er tipset om å skru inn 4-5 stk (fordelt) i hver vegg på innsiden fra gulv til tak.. sånn at ikke bordene vrir seg opp. Jo tynnere plank - jo lettere er det for at de vrir seg..
og planker kan vri seg nesten 90 grader om det blir liggende i sola og sjeivt.. ;)

..håper det var noen nyttig tips Smile
  (trådstarter)
   #18
 113     Birkeland     0
Takk for godt og utfyllende svar.

Jeg legger ved en dårlig skisse laget i Paint over bunnramma.

Jeg vil bruke 20 forskalingsblokker som anvist (liggende på siden så jeg kan bore hull i dem og bolte rammen fast). Kjøper en sekk eller 2 med ferdigblandet mørtel som jeg klasker under hver blokk for enkelt å kunne avrette så de ligger i vater. Deretter blir bunnrammen festet til hver blokk med låseskrue så den skal stå ganske solid. (Rammen vil forøvrig være av impregnert materiale, samt syrefaste skruer på vinkelbeslagene).

Snø skal ikke bli noe stort problem. Kommer til å være utrolig påpasselig, samt at det er halvtaket på boden som blir mest utsatt, og der er det ikke noen vegg. Men likte tipset om å impregnere de nederste bordene. Det skal jeg absolutt gjøre før jeg maler.

Jeg må forsøke å gjøre noe lurt for  å stive av bordene. De er trossalt bare 19mm tykke. Skjønner også at en sånn bod "lever" og avstivere kan kanskje gjøre boden skjev i utgangspunktet, men må bare forsøke.
Byggesett redskapsbod som varer lenge - bunnramme.jpg - Birkeland
   #20
 919     Norge     0
Ikke lag den for tett. (du vurderer oppe tett gulv)
God lufting er essensielt så terrassebord er ok men ha litt mellomrom.