23,619
23
3
Propanbrenner til garasje. Lei høye strømregninger.
114
Sokna
0
Hei,
Har hatt en 2KW byggvifte i garasjen nå en god stund. Dette medfører jo selvfølgelig (som forventet) ekstreme strømregninger.
Det er deilig å kunne ha det varmt i garasjen hele tiden, men det er ikke verdt det.
Vurderer og gå til innkjøp av en propanbrenner, og bruke den elektriske byggviften bare for å forebygge frost.
Garasjen er 70m2 med vanlig takhøyde, isolert. Hvor stor propanbrenner trenger jeg for å kunne varme den opp relativt fort? Ser det er KW og BTU det står. Men aner ikke hvor stor jeg trenger. Vil jeg spare mye på dette kontra elektrisk byggvifte?
Har hatt en 2KW byggvifte i garasjen nå en god stund. Dette medfører jo selvfølgelig (som forventet) ekstreme strømregninger.
Det er deilig å kunne ha det varmt i garasjen hele tiden, men det er ikke verdt det.
Vurderer og gå til innkjøp av en propanbrenner, og bruke den elektriske byggviften bare for å forebygge frost.
Garasjen er 70m2 med vanlig takhøyde, isolert. Hvor stor propanbrenner trenger jeg for å kunne varme den opp relativt fort? Ser det er KW og BTU det står. Men aner ikke hvor stor jeg trenger. Vil jeg spare mye på dette kontra elektrisk byggvifte?
Tror butan har tilnærmet samme effekt som propan. Da ender du opp med ca 82 øre/ KWh.
Er det verd det? I tillegg bør du ha eksosrør ut.
Blir det eksos av propanbrenner altså?
Varmepumpe er billigst.
Brenner du gass så vil du også utvikle store mengder vanndamp. Det vil også utvikle store mengder C02 som legger seg på bakkenivå, med andre ord, farlig.
Sørg for god lufting... dvs opp med døren i -20 grader.
Er dessverre endel uvitende mennesker som tror gass er billig og ufarlig. De ligger i graven og er å lese om i avisene hver vinter.
Husker du disse:
C3H8 + 5 O2 → 3 CO2 + 4 H2O + varme
propan + oksygen → karbondioksid + vann
2 C3H8 + 7 O2 → 2 CO2 + 2 CO + 2 C + 8 H2O + varme
propan + oksygen → karbondioksid + karbonmonoksid + karbon + vann
Legg spesielt merke til dette med "vann" på høyresida.
Propan brenning i garasjen er vel ikke særlig "brannhemmende" heller?
Hvorfor stikker du ikke bare innom JULA og henter en varmepumpe?
Jeg holder den fost fri med en 2kW el. vifte som det er en frostvakt tilkoblet mellom den og kontakten. (holder ca 3grader i garasjen)
Når jeg da skal mekke fyrer jeg opp min 22kW dieselbrenner fra Foma, da blir det fort noen grader, men den lukter litt, så jeg slå den av for så bruke strøm for å holde varmen.
Skal da nevnes at jeg har 2 "inn" ventiler i front av garasjen, og 2 "ut" ventiler med hver sin kanalvifte i (disse flytter hver 107m3 med luft i timen). Så jeg har godt med lufting. I løpet av litt over en halv time har all luften blitt byttet ut.
Btw, for dem som vil ha kanalvifter i garasjen sin, kjøp de på biltema! De er identiske med Flexit sine, bare til halv pris.
Propan eller diesel kan ikke konkurrere mot normale strømpriser, Kjøper du rimeligste propan i smått, 11 kg til kr 189,- koster det deg ca 130 øre/kwh.
En propanbrenner av ny type med katalysator forbrenner veldig rent, den kan brukes innendørs uten separat eksosavsug (men du må selvsagt ha normal ventilasjon). En slik ovn koster under tusen kroner + beholder. De gir normalt ca 4200 watt og er en grei og ren varmekilde. Snakker da om de vanlige til husbruk, ikke disse kanonene. 2 slike vil varme opp de fleste isolerte garasjer.
Jeg bruker selv en slik til morrakaffen på kjøkkenet, da kan jeg kose meg i behagelig strålevarme selv om det bare er 16-17 grader i rommet. De har 3 trinn, normalt klarer jeg meg med første trinnet, strålevarme er veldig effektivt.
Propanovner avgir 1,1 kg !!! vanndamp pr forbrent liter propan så det vil bli en viss luftfuktighet om den står på i timesvis.
Det einaste dei sparer er straum, men utgiftene går opp!!!!
Hva brukes denne garasjen til? Hvorfor hadde det vært deilig å ha det varmt der hele tiden? Hvordan kan en 2kW vifte gi ekstreme strømregninger?
Gitt at man bruker garasjen som hobbyrom, til mekking etc, bør det holde å sette på vifta en time før man går dit, og skru den av litt før man er ferdig. Om man er der fire timer en ettermiddag etter jobb bør dette med strøm + nettleie på ei krone per kWh gi en pris på en tier, og 24 kr om man er der fra ni om morgenen til åtte om kvelden i helga. Småpenger. Om den står på 24 timer i døgnet, 365dager i året, blir det 17.520 kr - for den prisen får man mye Glava man kan bruke til å isolere garasjen, dersom man av en eller annen grunn har behov for å ha en garasje som alltid er varm.
En oppskrift på hva man ikke skal gjøre er å fyre garasjen med gass bare på ettermiddagen, etter at to biler dekket av snø er kjørt inn. Garasjen er da selvfølgelig isolert etter alle kunstens regler og med diffusjonssperre i vegger og tak men ingen ventilasjon.
Så kan man bare sette seg ned å vente på sopp og mugg i taket.............
Hold garasjen kald og luftig, eller hold en jevn varme med varmepumpe og ta deg råd til ventiler et mitt råd.
Merkelig at folk ikke greier å lese ...
Han bruker nå en 2 kw ovn for å holde garasjen varm. Altså behagelig varm hele tida (mekketemperatur?)
Han ønsker å gå over til å bruke dagens ovn for å holde garasjen frostfri (uten at jeg helt ser grunnen for det, bilene har i hvert fall ikke godt av det), og en gassovn for å varme opp innimellom.
Skal han øke temperaturen fra +3 til +20(??)C med en 2kw ovn, må det planlegges god tid i forveien. En kraftig gassovn kan altså brukes der og da når han ønsker høy temperatur, i stedet for at den elektriske ovnen står på høy temperatur hele tida.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Nå bruker jeg en parafin/lampeoljebrenner i stedet. Litt tregere, lukter litt ved oppstart og slukking, men føles trygg og er ekstremt enkel i bruk, kan startes/stoppes ved å trykke på en knapp. Veldig lang brenntid på en tank. Ikke koster de noe særlig heller.
---------------------
Å sette biler som kommer inn fra saltlaka i varm garasje er forresten galskap. Elektrolysen peiser avgårde som en villhest når temperaturen stiger. Våt og salt bil pluss varme = rust, rust og rust.
Gjenta øvelsen på daglig basis så bygger en opp salt i bilen. Det blir liggende igjen litt salt hver gang bilen tørker opp. Før vinteren er over er bilen en spekeskinke som bare venter på neste oppvarming og rustkappløp i den varme garasjen.
http://www.byggebolig.no/garasje-anneks-og-uthus/varme-i-garasjen-onsker-anbefaling-av-dieselvarmer-%28uten-skorstein%29/msg489440/#msg489440
Jeg ønsker varme tvert, ikke å varme opp med strøm slik at det er varmt i garasjen til enhver tid.
Bruker garasjen til litt forskjellig småting, og da er det greit å komme med noen plussgrader. Lettere å bevege seg i arbeidsbukse enn i boblebukse bl.a :)
Har lyst til å gå for en dieselbrenner, som kan stå på i noen minutter og dermed ha litt temp tvert.
En kollega solgte sin kanon (forsvarsmodell) da han etter 10 minutter måtte åpne porten på vidt gap, da det ble badstutemp der inne!
De gangene jeg skal stå der over dager, og satt på 5kW ovnen, ble det en rimelig høy strømregning.
Kjøpte en 10-26kW? brukt propanbrenner veldig billig fra UCO.no (der hvor det står en skjev pipe på E18 mot Gardermoen).
Med den slipper jeg å kjøre den elektriske over lang tid.
Nå er det ingen problem å sjokkvarme opp til god temperatur. Og så skifte til elektrisk når en skal stå der noen timer. Helt klart en billigere måte å varme på.
Eneste er som nevnt at en må ha litt gløtt på døra for å få tilsig av oksygen. Samtidig må en lufte ut avgasser. For det begynner fort å svi i øynene når en holder på å varmer opp.
Men sjokkvarmingen kan en jo gjøre 1 times tid før en går ut i garasjen.
Men det vil jo alltid være et skjæringspunkt mellom mengden og lengden en er i garasjen, og hva den er bygget av.
Og en kan jo ikke la propanbrenneren stå på for lenge, for da blir det fort et tap.
En annen billig måte om en har mulighet er å lage spilloljebrenner. Da kan en fyre gratis.
http://moe.no/?page_id=210
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Men finnes nok av tegninger der ute for hvordan lage brennere ut av gamle varmtvannsberedere etc. for vekslepenger. Hvordan forurensningstilsynet, eller forsikringselskapene, stiller seg til slike vet jeg ikke.
Men de er sikre om bygget rett, og brenner med så høy varme i følge folk at de ikke gir mye forurensning. Eneste er i oppvarmingen før skålen har fått opp temperaturen.
For den enkleste typen er det bare å søke på "DIY dreep feed oil burner".
http://minges.no/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=6
Før var kallenavnet mitt tavlebyggern.