7,659    18    1  

Nytt kjøkken på hytta , koketopp i hjørnet - gode løsninger ?

 61     norge     0
Hei , nå skal vi til med nytt kjøkken på hytta .
plassering av koketopp  blir i hjørne , pga vinduer m.m

Er på jakt etter gode løsninger på dette og,trenger litt hjelp :)

Løsning1: Sette et 60 skap på skrå i hjørnet og lage små foringer på sidene.  ¤ bygger 105cm? fra hjørnene til neste skap og stjeler mye plass.

Noen som kan hjelpe med andre løsninger ?



  (trådstarter)
   #4
 61     norge     0

IKEA har i alle fall sluttet å føre benkhjørneskap over samme lest som vegghjørneskap. Hvordan det forholder seg med andre produsenter vet jeg ikke.

Sjekk svar 5, inklusive vedlegget, i denne tråden http://www.byggebolig.no/ikea-kjokken/hvordan-montere-platetopp-i-hjorne/

Som du vil se, er ikke ditt 105-mål helt ute :)


var på ikea I går og eneste løsning  (med koketopp/vask ) I hjørne er 60 skrog med foringer som du henviser til.

Hadde håpet det var noen som hadde en løsning på å få utnyttet alt plassen som forsvinner  til noe fornuftig :)


hva med 90 graders hjørne  , men trekke benkeplaten ut I 45 grader ?  ville kanskje se merkelig ut ..
   #5
 6,705     Akershus     0

hva med 90 graders hjørne  , men trekke benkeplaten ut I 45 grader ?  ville kanskje se merkelig ut ..


Tror det vil se merkelig ut. Dessuten er det jo slik at standard benkeplater er drøyt 60 cm. Da kommer du vel ikke helt inn i hjørnet med plata og må skjøte og styre?

Har du sjekket om andre leverandører kan levere "skikkelige" løsninger?

Er man litt Reodor Felgen kan man vel tenke seg at det er mulig å bruke et vegghjørneskap  og modifisere litt på det for å bruke det som benkeskap?
  (trådstarter)
   #6
 61     norge     0
Får ta meg en runde med de forskjellige leverandørene Smile

Eller ta dykksaga fatt å lage en løsning :)

takk for alle svar.
   #7
 6,705     Akershus     0
Glem forresten innspillet om vegghjørneskap og Reodor Felgen. Overså et øyebklikk at veggskapene er vesentlig grunnere enn benkeskapene, så det blir jo ikke noe bedre rent plassmessig uansett.

  (trådstarter)
   #8
 61     norge     1
Noen som har synspunkter på høyden som vifta er plassert på her ?
den star nå 42 cm over koketopp .

I bruksanvisningen står det maximum høyde 40 cm ( litt misvisende om de mener at vifta ikke skal nærmere koketopp enn 40 cm, eller om det er det høyeste den bør settes på...

Synes vel selv at den kanskje burde vært litt høyere , men vil jo ha matosen ut SmileNytt kjøkken på hytta , koketopp i hjørnet - gode løsninger ? -  - frodefhansen
   #9
 6,705     Akershus     0
Det viktigste er vel at ventilatoren suger godt, slik at den drar osen ut. Da burde det vel ikke være noe problem å flytte den litt opp. Hos oss er ventilatoren plassert på linje med overskap, dvs. 60 cm. over benken.
  (trådstarter)
   #10
 61     norge     0
Takker for innspill , prøver meg på å flytte den litt opp tenker jeg ..
legger ved ett bilde fra siden kanskje litt lettere å se

Nytt kjøkken på hytta , koketopp i hjørnet - gode løsninger ? -  - frodefhansen
   #11
 6,009     Finnmark     0
De fleste vifter skal jo være minst 50 cm over koketopp, mulig den typen kan være lavere pga utforming.......
Står det virkelig maksimum 40 cm høyde over koketopp....tvilsomt!!
Signatur
   #13
 6,009     Finnmark     0
Nytt kjøkken på hytta , koketopp i hjørnet - gode løsninger ? -  - frodefhansen

det er sikkert ment som ninsteavstand tror du ikke ?


Ja, det er minste avstand!
Det står minimum, ikke maksimum som du skrev Smile
Signatur
   #14
 31     Slevik     0
Because there is no max limits!
There is only aesthetic / ergonomic measure for this only - depends on Your growth.
This hood has +/- 400 m3/h You may put it in oposite corner of the room and the hood will clear 5 times the whole air in the room - for 1 hour!!!
As I see it on the pic is just OK.
Signatur
   #15
 5,432     Akershus     0
Jeg har laget en egen løsning på Ikeakjøkkenet med vaskekum i hjørnet. Der har jeg brukt en spesialtilpasset 40 cm dør og løsningen krever forsåvidt liten plass. En 60 koketopp må isåfall trekkes ca 20 cm inn fra hjørnets kant, men vil forsåvidt være ganske velplassert for kokkelering.

Problemet med denne løsningen er at skapet vil være lite funksjonelt, vet ikke om en eventuell rondell passer her. Jeg bruker det kun til avfallspose på døren, da jeg også har kum og vannlås som stjeler en del plass. Har ikke brydd meg om å lage til andre ting, men har hatt planer om en forholdsvis dyp 40 cm seksjon på hjul som ville kunne trekkes frem ved behov.



   #16
 2     0
Hvordan har det gått med den hjørnestilte viften? Vil så gjerne ha det selv,men ingen gode løsninger der ute til forslag på vifte..
Hvor har du i så fall kjøpt denne viften??
  (trådstarter)
   #17
 61     norge     0
Hvordan har det gått med den hjørnestilte viften? Vil så gjerne ha det selv,men ingen gode løsninger der ute til forslag på vifte..
Hvor har du i så fall kjøpt denne viften??



Løsningen ble som bildet over viser .
vifta virker kjempebra - litt lyd i den på max men ikke det værste jeg har hørt.
vifta ble kjøpt på ikea , de som produserer den for ikea har den også i hvit og grå,
men til nesten dobbel pris av ikea. ( 100% lik vifte)