20,294    23    1  

Lys 1 stavs parkett - så lite å velge i?

 1,943     1
Eg blir heilt oppgitt - kvifor er det så lite å velge i når det gjeld einstavs parkettar? Det finst masse i 3 stav. Eg syns 1 stavs er SÅ mykje finare, og trudde verkeleg at etterspørselen var større enn det ser ut til å vere. Er det berre meg som ser at dette er heilt klart vakrare? :D  Og med minst mulig kvist og mønster så klart, og helst kvitmattlakka.

Eg har funne kvitmattlakka einstavs ask og eik hos gulvnett, bygg24 og diverse andre med rimelige parkettar. Utvalget hos dei som er rekna som kvalitetsleverandørar, som Boen, Tarkett, Kährs er ganske dårlig syns eg. Nå ser eg at Kährs visst har komme med ein einstavs eik nå i år, men eg har ikkje funne skikkelige bilde på den syns eg. Dersom dette fell i smak vurderer eg å bestille frå England. Prisen blir nesten som å kjøpe tilsvarande billiggolv frå f.eks gulvnett, men eg har mistanke om at kvaliteten hos Kärhs er betre, og meir tilpassa klima i Norden (Gulvnett sine er vel produsert i Kina).

Er det fleire som leitar etter lyse einstavs parkettar, eller er det berre meg som har innsett at dette er det finaste? I mitt hode må det jo vere eit kjempemarked å fylle!  ;D

  (trådstarter)
   #3
 1,943     0
Eh? Det blir eit definisjonsspørsmål.

Vi hadde tenkt einstavsparkett ja. Vi drømmer om det, vi planlegg det, vi søker på nettet etter einstavs, vi bestiller brosjyrar, får inn prøvar, og reknar kostnader. Så vi skal jo ha det, dersom vi finn den rette.

   #4
 5,112     Troms     0
Ok, bare husk å få greie på hvilke toleranseklasser/grenser som gulvnett og de andre "billigkjedene" har på sin 1 stavs parkett da. Særlig på eikeparketten. Da unngår du overraskelser...
Signatur
   #6
 194     Trondheim     0
Vi har endelig komt i mål i jakten på det rette gulvet. Det blir Boen sin Eik Andante, Plank Castle, 14x209 hvit mattlakkert. Denne fås med og uten fas. Et kjempefint gulv.

Ask er også pene gulv men det er betydelig mer liv/årringer i ask enn eik (noe som jo er vakkert men urolig) og den er vel nturlig gulrød i fargen, mens eik er mer grå. Har forstått det slik at ask gulner mer med årene enn eik vil gjøre.

Fjordal har både ask og eik enstavs hvitmattlakket.
Det er noen gulv der det hvite er i lakken, mens noen er først hvitpigmentert og deretter lakket. Det tror jeg er en stor kvalitetsforslkjell. Om lakken slites vil fargen også gjøre det.
  (trådstarter)
   #7
 1,943     0
Takk skal du ha GuriKunna - den der hadde eg faktisk ikkje sett før. Denne Oak Cloud 1 stavs var fin! Kvitmattlakka eik er eit godt alternativ til ask.

Men Linnea - er det ikkje dette som blir erstatta av "Spirit" i år?

Kva er negativt med 7 mm. skikt anna enn at det ikkje kan slipast så mykje?

  (trådstarter)
   #8
 1,943     0
Nybuggerne - eg trudde faktisk ask var eit roligare golv enn eik! Eg kan godt ha tatt feil der.

Eg har surra rundt på Boen sine sider, men truleg ikkje leita godt nok da. Har du bestemt deg for med eller utan fas?

Forstår eg deg riktig at det er ein fordel at golvet først er kvitpigmentert, deretter lakka? Det høyres logisk ut.
   #9
 194     Trondheim     0
Jeg oppfatter det som at ask er mye mer liv i enn eik ja, mer store årringer. Samt at det er gylnere i fargen, gulrød noe som jeg ikke liker. Vi skal ha mikrofas. Synes nettsidene til både Boen og Kahrs er håpløse å få inntrykk av noe som helst på. Skeptisk til å bestille noe som en overhodet ikke har sett.  Dette gulvet koster ca 900 per. m2 men vi kjøpte det på kampanjepris til 655 per m2. Dette var i mai.

Ja det bør være hvitpigmentert før det blir lakket. Gulvene til feks gulvnett heter "hvitmattlakk" og "superhvitmattlakk", usikker om det er lakken som er hvit her.
   #10
 325     Sør- Trøndelag     0

Takk skal du ha GuriKunna - den der hadde eg faktisk ikkje sett før. Denne Oak Cloud 1 stavs var fin! Kvitmattlakka eik er eit godt alternativ til ask.

Men Linnea - er det ikkje dette som blir erstatta av "Spirit" i år?

Kva er negativt med 7 mm. skikt anna enn at det ikkje kan slipast så mykje?


tror ikke det er noe negativt jeg. men har ikke sjikt for  nedslipinger.
det betyr jo ikke noe om du ikke skal ha gulvet i 50 år liksom.  eller hvis du lever under forhold som ikke gnager på gulvet, som hundeklør, rullebrett inne, grus og sand i gangen etc.  8)

  (trådstarter)
   #11
 1,943     0
Skal eg tolke denne tråden dit hen at det er berre damer som har forstått at lyse einstavsgolv er det riktige? Grin

Det blir ikkje tillatt med rullebrett inne nei Wink I rom med inngangsdør (bortsett frå soveromma som har inngang frå hagen), blir det antagelig lagt flis. Så vi burde unngå den hardaste slitasjen.

Hund kan skje.

Takk for synspunkt - dersom nokon har bilde eller andre ting å bidra med, så kom med det Smile
   #12
 5,112     Troms     0
Jo, alle damer jeg har spurt om gulv og parkett er enstemmige i at 1 stavs parketter i valnøtt eller tilsvarende eksotiske tresorter er fine. ALLE vil ha det inntil de får servert prisen på 1100,- pr m2.

Når man da har 170 m2 med gulv så blir det i 9 av 10 tilfeller mer enn bra nok med 3 stavs valnøtt allikevel....hehe  ;)

Men det er gratis å kikke hehe.
Signatur
   #14
 5,112     Troms     0
Haha, men nå er Kahrs Linnea tynnparkett fin da. Dog noe hard, men vi har dette på rom som det ikke er så nøye med, og er fornøyde. Men, kan selvsagt ikke sammenliknes med skikkelig parkettgulv 15mm type. men så koster Linnea ikke mer enn 3-400,- pr m2 og det er en god pris. Ville tatt en titt på de.
Kahrs City parkett i 1 stvavs har også mye fint, særlig den sorteringen som heter City. mener det er beste sortering og beste toleransegrense.
Signatur
   #15
 325     Sør- Trøndelag     0
er nok ikke kjønnsdiferensiert dette nei. selv om det så sånn ut nå. ....

uansett, jeg tror 7 mm holder seg om dere behandler gulvet normalt pent. 
og jeg tror gulvet ditt blir stilig!

(hjemme hos oss har vi nemlig rullebrett inne (ikke godkjent), grus i gangen og trolig noen som biter i gulvet dann og vann i noen år til! )


   #17
 301     0
Vi har heltregulv hos oss.
Eik i stue og kjøkken, oljet furu med litt farge på alle soverom/kontor.
Etter jeg begynte med heltregulv (har skrudd våre, men kan jo limes om man har betong under) så ser jeg aldri tilbake til parkett.
Nydelig å gå på, lever litt, slites med stil.
Bare topp!
Når "nye" kommer på besøk er gulvet det som første blir beundret og kommentert... Alle jentene har gått hjem til mennene sine og ønsket seg dette.
Dere MÅ ikke ha heltre, men sjekk dette før dere går for enstavs parkett i hvert fall Smile
  (trådstarter)
   #18
 1,943     0
Men er ikkje heilttre berre ENDA dyrare da?

Og kan det ikkje bli for tjukt for vannbåren varme? Hmm... ser at enkelte leverer heiltre i 15 mmm -  det burde jo vere ok for vannbårent. 
   #20
 39     0
Vi har lagt 1-stavs hvitlakkert ask i vårt nybygg. Vi hadde tenkt å kjøpe fra gulvnett, men fikk rabatt på en lokal byggevarehandel som leverte fra Fjordal. Det ble litt dyrere, men mer praktisk. Jeg har også inntrykk av at folk flest ikke liker så godt 1.stavs, men jeg er helfrelst og synes det er kjempevakkert. Personlig kan jeg ikke fordra mørke gulv. Vi hadde mørk parkett der vi bodde før, og ALT viste. Det beste er vel å ha en mellomting mellom mørkt og lyst, som eik. Men jeg er estetiker fremfor praktiker (ask er uansett ikke noe dårlig valg;)
   #21
 30     Møre og Romsdal     0

Vi har endelig komt i mål i jakten på det rette gulvet. Det blir Boen sin Eik Andante, Plank Castle, 14x209 hvit mattlakkert. Denne fås med og uten fas. Et kjempefint gulv.

Ask er også pene gulv men det er betydelig mer liv/årringer i ask enn eik (noe som jo er vakkert men urolig) og den er vel nturlig gulrød i fargen, mens eik er mer grå. Har forstått det slik at ask gulner mer med årene enn eik vil gjøre.

Fjordal har både ask og eik enstavs hvitmattlakket.
Det er noen gulv der det hvite er i lakken, mens noen er først hvitpigmentert og deretter lakket. Det tror jeg er en stor kvalitetsforslkjell. Om lakken slites vil fargen også gjøre det.


Jeg fikk fortalt det motsatte av ask og eik...Forhandleren sa til meg at ask er lysere og vil ikke gulne men eik derimot gulner med tiden...nå ble jeg usikker.
  (trådstarter)
   #22
 1,943     0
Eg har vore i kontakt med Robin hos 1926 Trading company, og han/ho seier (Robin kan vere både mann og dame, så ikkje veit eg kva vedkommande er..):

"The appearance of the floor is a very personal thing and everyone sees it differently, which is probably why there is so much choice. The Hakwood picture you indicated is a good one and shows the strong grain structure that is present in a clean Ash floor. If you are looking for a white floor with minimal grain a clean Oak might be better, but again this is very personal. One thing to remember when choosing a clean grade floor is that it will show up marks and damage a lot easier. Knots and colour variation have a tendency to hide marks.

Wood floors are particularly difficult to photograph and shall samples never give the full story. If you have any doubts you should always see a big sample.
White Ash floors tend to go slightly yellow with time.
White oiled or white lacquered Oak floors have a pink tinge to them."

Det var informativt, men egentlig er eg like klok Grin Begynner å lure på om kvitmattlakka eik er eit vel så godt alternativ. Her er f.eks. eit golv i ask som eg syns er for urolig:

(bilde frå 1926 woodflooring / Hakwood)
http://www.1926woodflooring.co.uk/acatalog/info_h_twl_ash_whitewash.htmlog eg
Lys 1 stavs parkett - så lite å velge i? - twl-ash-white-wash.jpg - Solsikke
   #23
 3,258     Akershus     0

Men er ikkje heilttre berre ENDA dyrare da?

Og kan det ikkje bli for tjukt for vannbåren varme? Hmm... ser at enkelte leverer heiltre i 15 mmm -  det burde jo vere ok for vannbårent. 


Vi har heltregulv, trodde ikke det var dyrt jeg?? Vårt er olja med pigment, gir en veldig varm og god overflate, men oljinga må repeteres innimellom for å holde gulvet fint. Dog velger man jo selv hvilken finish man vil ha på et slikt gulv.

Ser ikke helt behovet for gulvvarme på et slikt gulv dog, det er varmt og lunt uten. Parkettgulvene vi har kunne trengt noe varme dog, men det er vel kanskje mest fordi de er lakkert.
Signatur