20,319
20
0
Parkett: Hollansk mønster, ruter og fiskeben
55
0
Synes denne parketten er nydelig..
Liker også den parketten som finnes i eldre hus der 5 korte staver er lagt ved siden av hverandre(horisontalt og det er lagt 5 ovenfor vertikalt..
Hvis noen skjønner hva jeg mener :)
Noen som vet hvor slike gulv er å få kjøpt?
Liker også den parketten som finnes i eldre hus der 5 korte staver er lagt ved siden av hverandre(horisontalt og det er lagt 5 ovenfor vertikalt..
Hvis noen skjønner hva jeg mener :)
Noen som vet hvor slike gulv er å få kjøpt?
Alloc har derimot noe de kaller Château og er i staver. Kan lese mer om dette på:
Kan trygt anbefales
Lurer også litt mer på om den andre typen.
For mange år siden la jeg fiskeben i heltre, men jeg kjenner ikke til om dette er tilsvarende i dag eller om det er laminert parkett. Vil vel tro det siste, at de leverer med 3-4 mm sliteskikt. De har en fin produktkatalog på hjemmesiden sin.
Og slik fortsetter det over hele gulvet.
Har du noe pris på disse chateau -gulvene? Var jo kjempefine
Vet du hvor man får tak i dette?
kjempefint gulv. Vet noen her pris? Noen som har prisliste?
Er ikke det på Boen sine sider.
Litt "feil" i sannheten der. Boen er blandt oss gulvleggere kjent dårlig sammenheng mellom prisen man betaler og kvaliteten på produktet. Har OFTE opplevd at Boen sin parkett (har kun opplevd at det gjelder klikkparketten) har høydeforskjeller fra bord til bord og at man da får fryktelig stygge skjøter etter at gulvet har ligget en stund. Skjøtene er heller ikke noe å skryte av i seg selv, da det finnes mye bedre kvalitet på markedet.
Nå veit jeg ikke hvordan prisene til Boen ligger for tiden siden jeg stortsett holder meg unna det, men prisen på Alloc Ch. ligger på ca 320-350 kr/kvm.
Husker heller ikke hvordan Hollandsk mønster blir levert - om det er klikk eller lim.
Til en opplysning har Kährs en parkett med hollandsk mønster som heter Eik Palazzo Rovere og i Valnøtt heter den Palazzo Noce. Prisen ligger såvidt jeg husker på rundt 550,- kr/kvm.
Ah - gikk meg hus forbi der det stod at det var heltre.
Heltregulvene til Boen er top-noch ja. De har jeg ikke hatt problemer med de(n) gangen jeg har lagt de(n)
som kan legges i en rekke forskjellige
mønstre. PRESTIGE limes direkte til
underlaget. Den er bygd opp med 4 mm slitesjikt lagt på 6mm kryssfiner.
Mål:
Prestige 10 x 68 x 476/590 mm, Kvadrat 68x68mm.
Den kan legges i Fiskeben, Ruter, Murstensmønster, etc. alt etter ønske. Det kan også kombineres forskjellige tresorter, ( sjakkmønster, ramme rundt ruter, etc. Kun fantasien setter grenser) Kvadratene gjør også at man kan få mange spesielle effekter.
Når det gjelder Kvaliteten på Boen kontra Kæhrs er denne regnet som likeverdig om ikke bedre. Kæhrs leverer heller ikke denne typen parkett.
Lamellparketten til Boen har et fortrinn når det gjelder "skåling" da denne bare har 2 stav stav i bredden, mens Kæhrs har 3 staver. Boen benytter også ConneXprosessen som gjør at omkantene får en toleranse på mindre enn +- 2/100. Endeskjøtene i gulvet er også mye penere på Boen kontra Kæhrs da den bare inbefatter 2 stav mot Kæhrs 3.
Kæhrs er et bra produkt, men jeg har lagt mye parkett, Av begge deler og foretrekker Boen. Og så er det jo den eneste norske parketten på markedet. ::)
Prisen er jo avhengig av hardvedtype salgsted kampanjer etc. men vil nok ligge rundt kr.500,- pr m2.
Min erfaring er at det er nettopp dette som er det største problemet til Boen. De freser etter lakking og at de derfor får stygge skjøter med høydeforskjell på bordene pga lakk som er borte.
Hva gjelder skåling er ikke dette ett tilfelle på Kährs ettersom midtskjiktet ligger motsatt av topp/bunn og dermed stabiliserer bordene.
Skulle vært interesant å vite hvilken type, og hvor mye Børge har lagt av Boen sin parkett for å kunne være så negativ til et produkt jeg og mange kollegaer er så godt fornøyd med.
Når det er sagt er jeg også fornøyd med Kæhrs parkett. Det jeg har å utsette på Kæhrs er at så lenge den blir lakert etter fresing, blir lakken litt tynnere og litt blankere på kantene av bordene. Dette gjør at ved spesielle lysforhold blir skjøtene mellom bordene veldig markert.
Når det gjelder skåling er dette helt naturlig. Skåling kommer av fukt. I et hus vil fuktforholdene variere ganske mye med været. Trefiberne suger vann fra enden og utvider seg stort sett i bredden. Des bredere hvert bord er des mer utvidelse. Så er det avhengig av om det er underlag eller hardved som utvider seg mest om bordet skåler opp eller ned. Kæhrs og Boen er bygget opp på nøyaktig samme måten. så det er kun bredden som er avgjørende for skåling.
Dette er ikke noe stort problem, men bør tenkes på hvis man bor i områder med hyppig skiftende værforhold.
Den Boenparketten jeg har lagt mest av er BOENClic Adagio og Finale. Siden jeg slutta som selger og begynnte kun som håndtverker har jeg lagt godt og vel 2000-2300kvm med disse typene gulv og har mer enn engang måttet få etterfyllt med pakker for å få nok pga kassering av dårlige bord.
Som Olli sier er det viktig å vite at man skal holde seg unna feilvareparkett som på langt nær holder samme kvalitet som standardkvalitet.
Tror nok at vi aldri vil komme til enighet ang hvilket merke som er "best". Det blir som den endeløse bmw/mercedes diskusjonen
Bmw/Merce ???
Volvo er bilen. Det må jo alle vite?
"Maybe in life it's impossible to give 100 per cent to your job. Okay, I'll accept 98 per cent" Rafa Benite
Forhandles i Norge av Boandren