38,876
19
9
Hvordan stive av levegg?
30
0
Har bygget en ny vindutsatt levegg, siden den gamle til slutt blåste ned. Jeg ønsker derfor å sikre den nye leveggen litt ekstra. Jeg ser for meg et vinkelbeslag utformet som et triangel (http://no.wikipedia.org/wiki/Triangel) som skrus fast i levegg og terrassegulv.
Finnes dette, evt. hva anbefales å bruke?
Finnes dette, evt. hva anbefales å bruke?
Det løser jo i allefall problemet
Som sagt, jeg er amatør, men to av de gamle veggene i L/H 4/1,5 og 3/1,5, blåste ned etter ca. 20 år. Først den ene, så litt senere, den andre. De var festet i de jernstengene som ses på dette bildet. Mulig det var konstrusjonen som var litt jalla, men for å være på den sikre siden, håper jeg noen her inne kan veilede. Jeg har ikke lyst å ligge våken om natten å tenke på min nye, fine vegg som går til helvete
Lager du en tilsvarende bue på andre veggen kan du legge lekter oppå buene, mellom disse, da får du en slags patio. Dette kan lages så solid du bare ønsker og kan kles med plater, tøy, duk, slyngplanter e.l.
http://www.houzz.com/photos/1142374/Various-Projects-traditional-patio-philadelphia
Det blir et litt for avansert alternativ.
Det blir ikke fint.
Takk for forslag.
Spør du om råd, eller prøver du å hjelpe? Jeg har allerede bygget, så foreslår du at jeg skal bygge ny levegg?
Det finnes flere måter å bygge levegg på, og jeg valgte denne: http://www.maxbo.no/Trinn-for-trinn/Bygge-levegg
Blir for dumt når du nærmest fornærmer og er frekk tilbake mot folk som prøver å hjelpe samt diskuterer litt rundt temaet. Dette er en diskusjonsside, ikke en side der man får ferdig prosjekterte fakta gratis.
Jeg gidder ikke svare deg mer i allefall...
Eller du kan ha ølkassene dine der når du griller.
De vil jo sitve av noe.
Kjøpte hus fra 1942 i 2004. Har siden da renovert, revet, pusset opp, tegnet om og bygget på.
Jobber som teknisk tegner i et RIB-firma på Ringerike som tilbyr Tjenestene: Energimerking/prosjektering-byggeledelse/byggteknikk/forvaltning-tegning/taksering/ansvarlig søker.
Har oppussing av eget hus som hobby
Er her på forumet kun som privatperson.
https://byggebolig.no/garasje-anneks-og-smahus/garasje-ombyging-av-hus-fra-1942/msg851318?last=True#msg851318
https://byggebolig.no/tilbygg-pabygg/ombygging-av-hus-fra-1942/msg796479?last=True#msg796479
https://byggebolig.no/garasje-anneks-og-smahus/soppelskur-for-3x140l-og-1x240l-dunke/msg923765?last=True#msg923765
Takker for to supre forslag. Flere mottas med takk.
Nei da, men kan jo hende noen andre skal
Hva med å bygge en liten kort levegg inn igjen 90 grader eller 45 grader på enden igjen? Trenger ikke være mer enn 40 - 50 cm for å stive av. Eller kjøpe et solid vinkeljern som du skjuler i konstruksjonen, finnes kraftige sånne å få kjøpt, alternativt en smed
Et annet alternativ er å bygge en benk på utsiden (evt innsiden) av den løse veggen. Benken skrur du fast i både gulv og vegg og kryssavstiver under benken, vil stive av noe.
Syntes også forslaget om hjørnehyller er fint, evt bare et lite tak i innerhjørnet helt øverst. Evt bare en fin bjelke som dere kan henge noe pynt i.
Jeg er som sagt ferdig, og det blir ikke styr med byggesøknad, nabovarsel osv., i denne omgang.
Ja, på den ene terrassen er det mulig jeg kan ta en bit 2x4" i hjørnet, øverst på veggen. Det virker som det enkleste alternativet, men jeg er usikker på om dette vil hjelpe nok på den lengre veggen, på det nederste bildet (2,9m). Det blir nok ikke så fint med en kjempeplang stokk. I tillegg er denne veggen lavere, slik at hoder er mer utsatt. Uansett, med alle forslagene gitt meg, skal jeg nok finne en løsning.
Du bør som sagt vurdere bjelkelag/tak i neste byggetrinn.