55,762
31
12
Konstruksjon av hagestue
195
Enebolig
0
Hei,
vi planlegger en hagestue, og har tegnet opp en modell i Sketchup.
Har brukt det jeg har klart å finne av tabeller for å tåle snølast på 4.5 kN/m2
Ønsker tilbakemeldinger på utkastet vedlagt, for å se om jeg har oversett noe.



Stua skal kles med liggende panel på bakveggen, og høyre vegg. De to andre skal være åpne.
Har tegnet inn 96x198 bjelker på de åpne sidene, og 48x198 til pulttaket. Helling blir ca 6 grader.
Planen er å støpe 8 punkter under de fire 96x198 bjelkene under.
Vår er litt større 5.2m x 4.5m ca. Jeg kjøpte noen limtredragere på byggmax, men tror ikke de selger disse lengre. Da har jeg 1 i front og 1 på midten. Har da ca. 4.5m åpning i front.
I front, du har ikke vurdert å legge drageren helt oppe under takbjelkene?
Personlig ville jeg unngått terrassebord under de veggene, å bare latt de gå inntil med passe glippe. Blir lettere med både oljing/beising og kosting/vasking.
Vi har et ildsted inni hjørnet. Ikke gjør det; sykt dyrt. Sett opp noe på utsiden istedet.
Takk for gode innspill!
Det med høyden på drageren er et godt tips, jeg ble muligens for opphengt i at høyden skulle være 2,00 meter på de åpne sidene.
Det er samme bygningen i Sketchup fra forskjellige vinkler.
Konstruksjonen er med to åpne vegger og utsatt for vridning. Vurder å platekle de tette veggene og plater eller skråsverter i himlingen.
Jernband på bjelker og i kryss på bakvegg for å stive av for de verste vindkulene (om det er behov?)
Planen er rupanel, såunderlagspapp, og sånne plater som ser ut som takstein. Muligens noe billige greier fra byggmax.
God idè, det er alltid bruk for et sted å stue slikt under tak. Er ca to meter fra nabogrensa, så kan bygge ut en meter om jeg vil.
Skråstag kommer på de to veggene, på denne måten:
Du må sjekke ut på dei aktuelle platene om dei kan monterast på så lite fall som 6grader.
Moderator: Fikset innlegg-i-sitat
Ja, ser ut som de platene jeg hadde tenkt fra Byggmax ikke bør brukes på under på tak med vinkel 14 grader, så da ser det ut som jeg må bruke takpapp.
Så ville jeg festet avstivingen 23 x 148 fra ca. 3/4-dels høyde på hjørnestender mot bunnsville i en noe lavere vinkel. Det vil sannsynligvis avstive bedre (uten at jeg har regnet på det...)
Denne tegningen er fra Sintef/Byggforsk, men tjuvlånte den for å vise prinsippet. Skal ikke ha vindu mot naboen nei!
Er også enig i det du skriver med å feste den i lavere vinkel. Skulle tro 45 grader var optimalt?! Usikker på hvorfor de har valgt å gjøre det på akkurat denne måten.
Jeg ønsker meg en hagestue lik den dere har satt opp, med omtrent samme målene. Kan du si noe om hva denne kostet i materialer?
Dette kom på rett over 28.000 kroner. Da har jeg regnet med alt av materialer, skruer, isolasjon, takplater, takrenner, sement osv, men ikke tatt med det elektriske.
- Baderomsbloggen min
....
...
...
I tillegg demper det noe støy.
Imidlertid, en liten påminnelse om at to liggende 2*4 er mykere enn ditto på kant om noen skulle velge å sette inn vindu eller dør.
Det er bare å stjele!
Dette er et godt poeng!
Jeg la inn dobbel toppsvill fordi taksperrene ikke kom rett over de vertikale bjelkene.
Det hadde selvsagt blitt stivere om jeg hadde lagt 48x98 på høykant.
I ettertid ser jeg at lengden på hagestuen burde vært økt fra 4.0 m til 4.2m for å få det til å gå opp med cc 60 cm på både vegg og tak.
Ser dette er en gammel tråd men vi er i gang med et lignende prosjekt og jeg lurte på om du hadde tegningene dine tilgjengelig enda i Sketchup? I såfall kan jeg låne dem?
Please select all options to see all specifications.
https://dmvarer.no/produkt/hagestuer-frittstaende/