9,731
20
0
Utnyttelse av bratt strandlinje
5,111
Sørnorge
0
Var å så på en (nesten) fantastisk tomt i helgen. Det som gjør den til å bare være nesten fantastisk er at strandlinja er et stup. Med så flott beliggenhet vil det føles som tortur å ikke komme ned til vannet. Finnes det noen gode forslag til hvordan man kan utnytte en slik strandlinje?
Stupet (/strandlinja) er nær 8m høy, tilnærmet loddrett og 120m lang. Kai for cruiseskip er ikke et ønskelig bruksområde. Heller ikke en 9m lang badestige. En flytende badebrygge kunne vært noe, men hvordan skal man komme seg til og fra en slik brygge? Og ikke minst, hvordan skal man forankre en slik brygge? Antagelig er det meget brådypt på stedet, slik at også forankringskjettinger vil komme tilnærmet vertikalt.
Stupet (/strandlinja) er nær 8m høy, tilnærmet loddrett og 120m lang. Kai for cruiseskip er ikke et ønskelig bruksområde. Heller ikke en 9m lang badestige. En flytende badebrygge kunne vært noe, men hvordan skal man komme seg til og fra en slik brygge? Og ikke minst, hvordan skal man forankre en slik brygge? Antagelig er det meget brådypt på stedet, slik at også forankringskjettinger vil komme tilnærmet vertikalt.
Er ikke flytebrygger som er festet med stag til land veldig utsatt for skader fra isen om vinteren?
Da kan den leggast lågare og, og gjerne med trapp ned i vatnet om det ikkje er værhardt.
Men kun for mindre båtar da.
Såg ei slik brygge innom der eg budde før.
En brygge som sitter fast i fjellet kan brukes for å ta seg en dupp i sjøen, men det er vel neppe et sted det er koslig å oppholde seg en hel sommerdag. Mulig jeg tar feil, men jeg ser for meg at man må ha litt avstand fra fjellveggen for at den ikke skal føles trykkende.
Jeg har sett utliggere som heises opp til fjellvegg om vinteren, men en hel flytebrygge har jeg ikke sett bli behandlet slik. Sikkert mulig å lage på et vis, men da er kanskje en kran på toppen av stupet minst like kjekt?
En lekter kunne kanskje vært noe?
Av de lange beyggetrappene jeg har sett har trappa gått i en skrånende fjellside. Slike trapper tror jeg vil føles langt tryggere enn en trapp hvor man fra første trinn 8m over vannflaten ikke engang kan se bunnen av vannet om man kikker ned i en sprekk. Det står ingen dybdeangivelser på sjøkartet i nærheten, og jeg kan bare anta at det er for dypt for moring da dette krever en del horisontal vinkel på ankerkjettingen.
Jeg tror nok det eneste alternativet her er en form for trapp som henger i fjellsiden, som tar en ned til en flytebrygge som også er festet med stag til fjellsiden. Om vinteren får man enten heise brygga opp på platået over stupet, eller slepe den til en eller annen lun vik med forankringsmulighet.
Trenger altså noen gode ideer på hvordan en trapp hengende i fjellsiden kan gjøres mindre høydeskrekkfemkallende.
Jeg ville sett på muligheten for en strekkmetalltrapp forankret i fjellet, hvor man om sommeren når man er der legger ut lange ryer i trappeløpet (forsvarlig festet, naturligvis). Nederst ville jeg hatt en avsats på ca 3-4m x 1m, rett over høyeste tidevannsnivå, og en brygge hengslet i denne avsatsen. Bryggen vippes opp for vinteren, gjerne med en vinsj. Ville satset på en enkel stige ut i vannet, gjerne avtakbar.
Hvor store tidevannsvariasjoner er det på stedet? Ønsker du båtplass?
Tar heller ikke så mye plass i terrenget og blir derfor heller ikke så dominerende, skal og godt gjøres å dette fra topp til bunn i en slik trapp om en skulle være så uheldig å snuble og dette i første trinn.
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Spiraltrapp tror jeg blir klønete når man skal bære f.eks seilbrett opp og ned.
Tidevannsforskjellen har jeg ikke sjekket, men antar ca 70 cm + springflo.
Er det noen som har sett en flytebrygge som heises opp for vinteren? Jeg kun sett dette gjort med utliggere.
En båt vil nok kunne dukke opp etterhvert.
Målene må nok justeres litt. 2m ned krever nok endel mer enn 2m bort, spesielt om man skal ha et platå på begge sider, som sikkert tar 1m hver.
Men legger du opp til f.eks. 90 cm. brede trapper, så kommer du vel greit i mål med grovt 2 meter totalt den veien, men trenger vel 3 meter andre veien. En trapp er vel normalt 45 grader, så 2 meter høydeforskjell blir vel 2 meter "lengde", og så en meter til avsats. 2 x 3 meter burde kunne funke. I ett sånt trappehus så unngår man den voldsomme høydefølelsen, og den lange turen ned om noen skulle være uheldig å snuble. :)
For at det i det heletatt skal være et ønske om å gjennomføre prosjektet må det innvilges dispansajon for å bygge i strandsonen. Å søke om å flytte strandsonen, slår nok dårlig an.