22,486    22    7  

Koble ut termostat på kjøleskap

 37     1
Hvordan kan jeg koble ut termostaten på kjøleskapet slik at kompressen går konstant ? Har prøvd å koble brun og brun sammen, og brun og svart . Det går ikke!

Som man kan se er det tre kabler inn fra strøm på termostaten ( gul/grønn, blå og brun . Fra termostaten til kjøleskapet går det brun, svart og blå.

Koble ut termostat på kjøleskap - 20130307_225819.jpg - jattajatta

   #1
 22,342     Akershus     1
For å teste dette brukte jeg krokodilleklemme-testledninger og satte en på sen sorte klemmen og en på den brune klemmen. Trolig går det å ta av kabelskoen på den brune innkomne og sette den den på kontaktrekken til sort.
  (trådstarter)
   #2
 37     1
altså ta ut de brune til høyre og ta ut den svarte og feste de i lag ? Har prøvd å bare feste de sammen med kabelskoene, men kompressor reagerer ikke.
   #3
 25,371     Akershus     0
For meg ser det ut til at brun-brun og blå-blå er metallisk forbundet?

Forstod heller ikke helt beskrivelsen av kablene.

Edit: Øvre kabel, blå, brun jord er apparatkabelen fra veggen, bildet viser termostaten og blå, brun sort går til kompressor og lys i kjøleskapet?

I så fall vil jeg tro at en jumper fra svart til brun eller blå vil gjøre susen.
Signatur
   #4
 22,342     Akershus     2
Kortslutt mellom A og B.

Trolig vil det være nok å flytte kabelsko rett under pil B til A
Koble ut termostat på kjøleskap - ks.jpg - hans9001
   #5
 5,432     Akershus     0
Står ikke skjemaet for bryteren/termostaten tegnet opp på venstre siden? Det hadde i såfall vært fint om TS tok et bilde fra den retningen hvis det går.

Sort er antagelig bryterledningen til kompressor. Brun/brun og blå/blå er muligens lasket da dette er spenning inn og sansynligvis spenning direkte videre til lys/lysbryter og kompressor ene fasen.

Stemmer dette og TS har prøvd å koble sammen brun og sort, bør kanskje sort heller hente strøm fra blå? Jeg ville uansett ikke lasket under dette forsøket da det kan skape kortslutning, det er antagelig tryggere å løsne sort og sette den mot blå.

Edit: Ville også prøvet denne metoden med sort mot brun en gang til for sikkerhets skyld.
  (trådstarter)
   #7
 37     1
Hans:

Prøvde tipset ditt, med b til a. Kompressoren startet med engang og har ikke stoppet enda så det fungerte nok.

Skal prøve å la det gå slik i dag, om det blir veldig kaldt i skapet er det jo bare termostaten som trenger å byttes.

   #8
 25,371     Akershus     0

Hvordan kan jeg koble ut termostaten på kjøleskapet slik at kompressen går konstant ? Har prøvd å koble brun og brun sammen, og brun og svart . Det går ikke!


Hva er forskjellen på det du gjorde her: brun og svart, og det du gjorde for å få kompressoren til å gå?

Signatur
  (trådstarter)
   #9
 37     0
Vet ikke prøvde å koble den brune og svarte sammen bare med kabelskoene mot hverandre....kompresseroren gikk ikke av det, men når jeg brukte Hans sitt forslag ved å ta den brune av sporet og sette den på det sporet lammi den svarte så gikk kompressoren konstant..:Ser ut som kjøleskaplyset koblet ut , men ...

nå for to timer siden når jeg sjekka var tempen nede i 4 grader ..Tidligere kunne den være opp mot 12 grader.
  (trådstarter)
   #10
 37     0
om kjøleskapet nå går mot 0 grader, kan d tyde på at d vil hjelpe å bytte ut termostat?
  (trådstarter)
   #13
 37     0
Nå var det blitt rundt 0 grader i skapet .

Uansett, vurderer å bytte ut skapet med et større kjøleskap, så skal se det ann i neste uke. Så det er ikke sikkert jeg bestiller ny termostat, men finnes det noen midlertidig løsning jeg kan putte bakpå termostaten slik at jeg selv stiller inn hvor mye den skal være koblet på/av .. En slags timer.

Muligens har clas ohlson noe?

Hvor lenge kan jeg ha kompressoren til å gå konstant ? går noen dager bra ?
   #15
 25,371     Akershus     0
F.eks 36-1049. Bruk en av disse gamle, ikke de mer moderne elekrtoniske, de har gjerne færre koblinger/døgn.

Du kobler fra den svarte ledningen og forlenger denne med en krokodilleklemme og en ledning med bananplugg. Sett bananpluggen i det ene hullet på klokka. Hvis kompressor ikke starter, bytt hull.

Med denne koblingen beholder du lys i skapet.
Signatur
  (trådstarter)
   #16
 37     0
Ok, mulig jeg drar å ser på Clas Ohlson i morgen... Må finne ut noe, fordi nå er det blitt minusgrader i kjøleskapet og det er frossent helt bak ved veggen (snø).  Så kompressoren fungerer fint .

Mulig jeg ikke trenger ny termostat om jeg skal bytte ut kjøleskapet med ett med større fryser, så da kan det likesågodt holde med noe mcgyver løsninger fra Clas Ohlson.

Men hvor lenge bør man ha uret innstilt på ? Hvor lenge bør kompressor gå for å få kaldt ?
   #17
 22,342     Akershus     0
Hvis du ikke trenger lys i skapet hadde jeg satt uret i stikkontakten og skapets stikk i det. Kanskje 15 på og 15 min av til å begynne vil gi ok temp?
  (trådstarter)
   #18
 37     0
trenger jo bare en midlertidig løsning til jeg får nytt kjøleskap, så da funker vel ur likegreit ...

Tja 15 minutt på og 5 av høres bedre ut! 
  (trådstarter)
   #19
 37     0
hmmm den mekaniske 36-1049 som du Kjell viste til har jeg skaffet.

Men bakpå står det:

- med døgnfunksjon.
- minste innkoblingstid: 15 min .


Holder disse bare ett døgn eller ? Eller kan man stille de på 15 på og 15 av  også gjør den slik i det "uendelige" .   

Kunne vært greit å vite før jeg tar ut hele kjøleskapet og åpner den pakken Smile

Var ikke mye informasjon å få på Clas Ohlson.
  (trådstarter)
   #20
 37     0
Nå ser jeg på clasohlson.no at det bare er 48 til/fraslag :(        Er det 48 til/fraslag pr. døgn  ? Vanskelig å si ..


hmmmm mon tro hvor lenge kompressoren klarer å gå konstant uten at den overopphetes ?
   #21
 25,371     Akershus     0
De klokkene går rundt og rundt til mekanikken ryker. Fordelen er at de er billige og enkle å programmere for slikt som dette og at de har opp til 96 koblinger/døgn. 

Det er rett at korteste innkobling (og utkoblingstid) er 15 min på de der. Vil tro at 15 min gange og 30 min stop kanskje er brukbart.
Signatur
   #22
 92     akershus     0
Min bror driver med øl bygging, han har kjøp en ekstern termostater for og kunne få litt varmer kjøleskap under gjæring.Den er koblet mellom kontakt og stikket til skapet.Føleren er lurt inn under pakningen i døråpningen.