18,159
18
5
Ventilator for integrering i tak
3,689
Hordaland
2
Noen som har montert ventilator i tak? Tenker da på slike som flukter med taket. Finnes det andre metoder enn fjernkontroll for å styre de? For eksempel at koketoppen styrer ventilator eller at man har ett eget panel for det? Må helst ha en som passer mellom cc60 takstoler, eventuellt må de ikke bygge høyere enn nedlektingen av taket som er 68mm + 13mm gips.
Hvem leverer slike?
Hvem leverer slike?
Vi var så vidt inne på tanken om noe slikt, men når jeg forstod konsekvensen la jeg det helt bort.
Om man er inneforstått med konsekvensene og syns ulempen ikke gjør noe så er nok dette en flott løsning man kan bli fornøyd med. Men om dere ikke har tenkt på dette så må dere se på effekt og ventilasjon, hvordan samspillet her blir. En annen ting er at man vil kunne suge røyk inn i rommet fra en evt. vedovn når man åpner denne mens avtrekket står på.
En mulig, men dyr lønsing, kan være denne:
http://www.miele.no/husholdning/ventilatorer-2484.htm?mat=09317390&name=DA_2900
Den er ikke så kraftig som alternativ vi så på og kan, etter hva jeg forstår, styres av koketopp (som støtter Conn@ctivity).
Sleneset - langtidsprosjektet som endelig realiseres
Miele sin DA2900 har vi sett på, i følge katalogen dies hadde den ikke Connectivity men ser det står noe annet på sidene dies. Litt svak motor kanskje og litt mye metall (madammen ønsker ikke at det skal se industriellt ut).
Ser også at Witt har noen ventilatorer som er modulbaserte, altså at man velger selv størrelse på motor og antal avtrekk. Dissa kan også monteres med falsk tak i midten slik at kun avtrekkspalten er synlig.
Her er en tilbake til disse fjernkontrollene, fancy vil nok mange si men jeg foretrekker paneler som har sin fastmonterte plass og som man slipper å bytte batteri på eller lete etter for den del.
Sleneset - langtidsprosjektet som endelig realiseres
Joda. Du kommer deg unna, men da snakker vi fort om lite morsomme priser!
Me er jo dumt å betale for fjernkontroller og styringer hvis man ikke engang skal bruke det.
+1 poeng
Dette er ikke en direkte billig løsning, men jeg har gode kontakter i bransjen, slik at det lot seg gjøre uten å bli totalt ruinert.
Kan du forklare nærmere, skjønte ikke helt siste del.
Suger ekstremt bra! Har et forholdsvis kraftig ventilasjonssystem som girer seg opp ved oppstart av ventilatoren. Kan uten problemer ha skyvedøren på peisen oppe uten at det suges røyk ut i rommet. Ovnen har 160mm tilluft
Meget fornøyd!
Håper ikke hele kjøkkenet ditt er takmontert! ;)
Hvor kjøpte du den ventilatoren da? Og hvordan styres den?
Disse to store takventilene er også tilkoblet overløpsluft fra omkringliggende rom, slik at man slipper overløp ved terskel eller lignende (kan bruke tette dører med pakning). men det har jo i grunnen ingenting med selve kjøkkenventilatoren å gjøre.
og utbygger nekter nå for at det er sakt at det er mulighet for direkte avtrekk, det skal brukes
kullfilter.
Nå finnes det et kullfilter til denne, men da blir det jo omluft, og ikke avtrekk.
Har sjekket litt rundt dette og filteret ser ut som det gjør jobben, problemet er nok fuktighet som ikke tas opp av filteret.
Jeg tenker å sette utløpet fra filteret ca 100cm fra avsuget fra balansert ventilasjon (Villavent SAVE 200).
Tenker å finne en måte å trigge denne til å starte mer avsug når ventilatoren starter.
Tar gjerne imot innspill rundt dette.
Dersom du fortsatt har mulighet ville jeg nok definitivt gått for avtrekk. Kullfilter er for meg en nødløsning som kun brukes der det er meget vanskelig å ordne avtrekk, type kjellerleiligheter o.l. Men det kan jo være kullfilter-teknologien er kommet lengre enn det jeg er vant til.
EDIT: Sjekket opp den Villaventen du linket til, og der står det jo "By-pass kanal for tilkobling av kjøkkenhette".
Systemsair henviser til egne ventilatorer, og utbygger forlanger et kullfilter imellom pga lukt i felles areal.
Ideelt vil jeg bruke bypass, men er redd for at vifta ikke er sterk nok og ingen standard integrasjon.
Mitt ønske er
Avtrekk -> Miele viftemotor -> kullfilter -> systemair bypass vifte -> ut!
Kan jeg ha 2 vifter i serie?, undertrykk/overtrykk osv, utgang kullfilter er bare en "rist', ikke noe naturlig påkobling.
Det hadde vært flott om du kunne
Jeg vet ikke akkurat hvilket ventilasjonssystem de har, men de har i alle fall balansert ventilasjon med varmegjennvinning og varmepumpe (når jeg tenker meg om kan være de har luft/vann pumpe, pga. vannbåren varme). De har en ventilator integrert i taket, fra Røroshetta (tror de har Bistro 120).
Ventilatoren går direkte ut av bygget. De har bypass-kanal på ventilasjonsanlegget, men det var lengre strekk for å få luften ut via den, så det ble ikke brukt.
De har koblet opp ventilasjonsanlegget slik at dette kan kjøres med "forsering" ved å trykke på en bryter, når ventilatoren på kjøkkenet skal brukes. Da stopper alle avsug nesten helt i en periode (typisk 60 minutt), og anlegget leverer kun tilluft (kan også være den leverer ekstra tilluft enn vanlig). I kombinasjon med at ventilatoren startes gir dette kjempegodt avsug fra kjøkkenet.
Om dette var vanskelig forklart må du gjerne spørre, så kan jeg prøve å utdype
Det har forøvrig nylig dukket opp enda en tråd om dette nå nylig: http://www.byggebolig.no/bygge-nytt-hus/kjokkenvifte-og-balansert-ventilasjon/
Dette er akkurat slik jeg vil ha det, men utbygger ikke vil, pga matos
i felles arealer (terrasser / svalganger)
Siste jeg vurderer nå er å sette Mieles kullfilter i veggen ute, slik at avtrekket går ut, men igjennom kullfilter.