23,109    50    0  

Plassering av Luft-Luft Varmepumpe

 250     Haugesund     0
Har en bolig (rekkehus ende) på ca 80m2 har endelig bestemt meg for pumpen. Men usikker på plasseringen som vil bli mest effektiv.

Legger med et raskt bilde der jeg har funnet tre alternative plasseringer og ønsker innspill hvor det kan bli "best" til å få sirkulasjon og utnytte pumpen fult ut.

Siste redigering: Sunday, December 5, 2010 9:03:20 PM av Alexander88
Plassering av Luft-Luft Varmepumpe - Plassering (2).jpg - Alexander88
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

  (trådstarter)
   #1
 250     Haugesund     0
Plassering ved vindu blir over vinduet. Plannen var uansett å plassere den nesten oppe ved taket.

Jeg er redd for om jeg plasserer den i gangen så vil nesten alt av den varmeluften gå opp med en gang og det blir for lite til stuen. Samt blir kanskje forferdelig varmt i selve gangen.

Om den blir plassert over vinduet så vil den kanskje kunne skytte luften mer mot kjøkken , stue og gå gjennom gangen og opp til andre etasje.

Takk for alle svar og meninger.
   #2
 8,022     Bærum     0
Sett den i alle fall ikke i et rom der du skal oppholde deg mye, kose deg og slappe av.

1) Det rommet den står i blir uforholdsmessig varmt dersom du skal bruke pumpa til å varme opp større arealer.
2) Støy: Innedelene suser og støyer på alle andre innstillinger enn "1". Og i praksis vil du så og si aldri kjøre på denne innstillingen hvis du ønsker at varmen skal spre seg rundt i huset.

Sørg for at det er god avstand fra innedelen til mostående vegg slik at pumpa får mye luft å jobbe med.
  (trådstarter)
   #3
 250     Haugesund     0
Problemet er at jeg ikke har så mange alternativer uten om de 3 som jeg visser på tegninga. Jeg er usikker på om den vil greie å spre varmen skikkelig vist den står i gangen. Og at alt varmen vil gå rett opp i trappe åpningen.

MERK: Motsatt side gangen så er det rekkehus. Så jeg har bare 3 vegger.
  (trådstarter)
   #4
 250     Haugesund     0
PS: Jeg har en stue vifte plassert midt i rommet , så om jeg monterer VP over vinduet i stuen. Så vil jeg tro at vifta i taket som er plassert midt i stua vil forflytte luften mer og spre luften.
   #5
 3,210     Vestlandet     0
Du kan kanskje skrive hva de forskjellige rommene er. Stue, og så er det gang med trapp til 2. etg? Hva er det lille rommet?
   #7
 752     0
Som de andre sier, litt mer info please. Illustrasjonen din sier for lite. Kanskje også merke alternativene med A, B og C slik at det blir lett å gi deg tilbakemelding?

Og som du selv sier, for en effektiv løsning må den varme luften få bevege seg fritt til mest mulig areal. På tegningen din er det bare ett godt alternativ - men vet ikke om den trappen du har tegnet er lukket eller åpen, eller hvilket rom den er knyttet til?

   #8
 8,022     Bærum     0
Hvis OP uansett "må" ha innedelen i oppholdsrom, sørg for å sette den lengst mulig unna sofa/sittegrupper osv.... Du kommer til å irritere deg over susingen....Garantert. Helt du etter en tid blir tonedøv på den frekvensen  ;D ;D
   #9
 5,188     Østlandet     0
Du må også tenke på hvordan gjemme den stygge utedelen. Det er ikke dekorativt å montere en slik midt i glaninga for naboer og forbipasserende.
Utedelen er største aberet med disse l-l vp etter min mening.
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 250     Haugesund     0
Har nå redigert tegningen og satt på punkter osv

Beklager dårlig forklaring av hjemmet.

Jeg mener selv at  A må være den greieste.

Alternativ C
Tror jeg at luften  vil gå opp til andre etasje mye og veldig lite vil komme inn i stuen.
   #11
 752     0
Definitivt A.

Edit: C dersom du vil ha varmen opp til 2. etasje og er veldig følsom for viftesus.
   #13
 5,188     Østlandet     0
Hvor setter du utedelen?
Signatur
  (trådstarter)
   #14
 250     Haugesund     0
Ute delen blir plassert under vinduet på mur. Her vil en fremtidig veranda komme så vil gi ly for pumpen ifra snø og slagrein.

Planen i begynnelsen var alternativ C , men etter litt tenking så ble jeg skeptisk , pga mangel på varme inn i stuen. Siden det bare er en åpning på 900 x 2000m døren er på.

Føler A burde fungere greit. Pumpen er en mitsubitsi fd-25 , jeg fyrer i tillegg så hadde håpet at det vil avlaste pumpen litt slik at den ikke vil stå på fult hele tiden.
   #15
 3,210     Vestlandet     0
Hva som er best plassering avhenger jo av hvilke rom man vil varme opp (hvordan man bruker romma). Når det er sagt vil jeg også si at alternativ A ser ut som det beste. Varmepumpa vil da også bidra til å spre varme fra vedovnen til andre rom.
   #16
 8,022     Bærum     0
De som sier at alternativ A er best - har dere varmepumpe selv?
Jeg vil si at alternativ A må være et av de dårligste. Hvis du skal sitte i sofaen uten å bli gal av susingen må du ha innedelen på 1. Da varmer den så lite at du likegjerne kan kjøpe deg noen sekker ved og få stille og lun varme fra peisen din.
  (trådstarter)
   #17
 250     Haugesund     0
Jeg ser absolutt poenget ditt. Men jeg føler ikke at det Er så mange alternativer for å få en gjevn oppvarming.
   #19
 83     Trondheim     0
Alt A ser ut som den beste, men trekk den gjerne lengst mulig vekk fra sittegruppa. Tipset er å bruke vifta på max om natta når man sover, og på dagen når ingen er i rommet, for så å slakke litt ned på viftehastigheten når man bruker rommet.
   #20
 3,258     Akershus     0
A er dårligst da du har vedovn i det rommet fra før og ikke ønsker å erstatte deilig langbølgevarme og knitring med verdens største hårføner på veggen.

Sett den inn på kjøkkenet slik at du kan trøkke noe varme inn på stua.
---------------------

Litt begrensede muligheter men skal du spare strøm så må du plassere den en plass hvor du kan kjøre den mest mulig slik at du erstatter mest mulig 1:1 oppvarming som feks panelovner.

Om du setter den på stua så blir utnyttelsen dårlig og komforten elendig. Skal du ha det kosevarmt på stua så fyr i ovnen. Tenk på pumpa som grunnoppvarming som skal erstatte mest mulig dyr oppvarming, ikke som "punktoppvarming" tilsvarende en vedovn. Vedovner gir langbølgevarme som går mye mer horisontalt og varmer på en helt annen måte enn en hårføner gjør.

Men det er jo en del "Lawrence of Arabia" i de tusen hjem og stuer som liker å sitte i en tørr og varm ørkenvind mens de lurer på når de fikk Tinius og hvorfor de er så tørre på øynene, tette nesa av støv osv.

Luft/luft pumpe på stua er feilmontering ut fra alle tenkelige kriterier.
Signatur
   #22
 1,617     Rogaland     0
Vi har en pumpe i stua. Den varmer fint opp stua. Synes ikke den gir noe særlig varme ut på kjøkken og gang.
Derfor vurderer vi en ekstra VP på kjøkken/spiserom.
Vi setter termostat til VP noen grader under det vi ønsker. Når vi kommer hjem og fyrer opp peisen slår VP seg da av. Slik bruker vi den bare til å oppvarme stua når vi ikke er der eller fyrer i peisen.
  (trådstarter)
   #24
 250     Haugesund     0
Skjønner , På kjøkken siden har jeg ikke mulighet til å montere den . Da det bare er trevegg på denne siden og ikke spesielt mye plass i selve kjøkkene.

Valgt står mellom A og C , jeg er forferdelig skeptisk hvordan den vil gjøre jobben på C da jeg er veldig redd for at den vil blåse alt varmen opp og lite og ingenting inn i stuen.
   #25
 500     Stavanger     0
Hvis du velger alt. c, i hvilken høyde blir pumpa da montert i forhold til stuen og kjøkkenet?
Har du mulighet for å lage en åpnere løsning inn til stuen og kjøkkenet?

Vi har 2 stk av den samme pumpen som du har tenkt å montere, og ingen av dem er hørbare der vi oppholder oss til vanlig.
   #27
 1,617     Rogaland     0
For min del som har gratis ved, ville det hatt mer for seg å hatt pumpa på kjøkken i stedet for stua der ovnen står.
Om man betaler for veden vil en pumpe i stua være rimeligere å varme med enn ved. Så om dere ikke kan ha pumpa på kjøkkenet gjenstår jo stua. Om dere bruker VP i stua til lett oppvarming, kan man jo benytte den dyrere veden til de siste gradene som skal til.
  (trådstarter)
   #28
 250     Haugesund     0
Mitsubitsi fd-25 er pumpen jeg skal ha , Den er planlagt og stå ca 1.80 og oppover.

Om jeg har alle dørene oppe , til kjøkkenet også , da vil det jo kanskje bli sirkulasjon.
   #29
 1,617     Rogaland     0
Det blir lite/ingen sirkulasjon hos meg.
Slik min VP står, blåser den rett over stuegulvet og mot gangdøra. Allikevel blir det ubetydelig varmere i gangen. På spiserommet som er til høyre for stua/pumpa, merker vi enda mindre varme. Enda det er åpning uten dør inn der.
   #30
 500     Stavanger     0
180cm over gulvnivået til suen og kjøkkenet?
Jeg vil tro at varmen vil bli bedre fordelt hvis den kan monteres litt lavere.

Når det er så kaldt som det er nå, så blir det hos oss ca 1-2 grader kaldere i de rommene som det ikke er varme i, men dørene må da selvsakt stå åpne.
   #31
 3,210     Vestlandet     0
Den kan vel stille luftstrømmen både opp-ned og sideveis? Skulle være mulig å rette noe mot kjøkkenet da hvertfall. Skal ikke være skråsikker på plassering jeg. Men at du kommer til å dø av støy med denne pumpa i stua, nekter jeg å tro! Man justerer jo viftehastigheten litt etter hvor man befinner seg. Ved middagstider kan det være greit med litt guff for å få det varmere på kjøkkenet. Mens på kvelden er det hvertfall ikke så stort behov for å ha det veldig varmt på kjøkkenet her i huset.  
   #32
 1,617     Rogaland     0
Min vifte står lavt montert under et vindu.
Pumpa vår står for nærme inngangen til spiserommet til at spjellene kan rettes skarpt nok i den retningen.
Synes ikke den støyer noe særlig. I det hele synes jeg den varmer opp det rommet den står i, slik som peisovnen gjør.
Om det blir varmt i naborommene når du fyrer med peisen, vil det sikkert gjøre det med pumpa også skulle jeg tro. Hvis ikke, tror jeg du får marginalt fra pumpa også.
  (trådstarter)
   #34
 250     Haugesund     0
Hadde du hatt mulighet til å tegne en rask skisse av etasjen VP din står i.

Kjekt å se hvordan din står ca.

takker.
  (trådstarter)
   #35
 250     Haugesund     0
Dør åpningen er 840 x 1950 mm

Jeg har mulighet til å utvide bredden 10cm om jeg ønsker.

Det blir varmt i gangen og oppe når jeg fyrer i ovnen. Den greier å varme hele huset , men tar ganske lang tid før den greier optimal varme.
   #36
 1,617     Rogaland     0

Hadde du hatt mulighet til å tegne en rask skisse av etasjen VP din står i.

Kjekt å se hvordan din står ca.

takker.


Har laget en kjapp skisse i sketchup som jeg ikke kan med, men viser sånn noenlunde rom deling 1. etg.
Pumpa er den lille firkanten på veggen i det store rommet som er stua. På høyre side er spiserom.
På venstre side fremme er det tv-rom. I midten en indre gang+kjøkken. Ytterst er det hall,wc,kott. 
Plassering av Luft-Luft Varmepumpe - plan 1.etg..jpg - 912R
  (trådstarter)
   #37
 250     Haugesund     0
Takker , synes du pumpen greier å blåse / varme opp , andre delen av huset ?
   #38
 1,617     Rogaland     0
Nei, synes den stort sett dekker stua og litt ut i yttergang om begge gangdørene står åpne.
Ellers er pumpa veldig effektiv. Varmer fint ned til 18kalde og støyer lite. Om du passer på å få inn en støysvak pumpe synes jeg ikke det er noe problem å ha den i stua.
Vi kommer til å sette opp 2 til mest sannsynlig. En på spiserom i retning mot kjøkken. Ytterligere tror jeg vi setter en i gang 1. eller 2. etg. 
  (trådstarter)
   #39
 250     Haugesund     0
ok skjønner , Jeg har begynt og hele mer mot alternativ C og heler prøve og tilpasse litt i fremtiden.
Siden ovnen er i stuen min så tror jeg den kan gi den ekstra varmen i stua.

Er en stund til jeg får montøren på plass så kan gruble litt til Smile
   #40
 241     Trøndelag     0
Jeg har ikke varmepumpe, men hvis du velger å sette den i gangen ville jeg trukket den nærmere hjørnet, slik at den sikter rett mot døråpningen. (rød oval)

Jeg vet ikke om du har mulighet til å sette opp en liten skillevegg ved trappen? Det ville jeg prøvd. Bare for å styre varmluften mot døren. Jeg ville satt opp en 60 eller 80 cm bred bokhylle vinkelrett på veggen, forankret den i veggen og kledt baksiden med panel opp til taket uten å skru for mye i tak og gulv. Da kan den enkelt fjernes, hvis du blir misfornøyd, og det koster ikke mye. (rød vegg)
Plassering av Luft-Luft Varmepumpe - Plassering_(2).jpg - Marge
Signatur
   #41
 8,022     Bærum     0
Uten noen bilder fra inne i huset hans er det vanskelig å si hva som blir best. Et annet teoretisk alternativ er å lage en dør foran trappeoppgangen, men om dette er aktuelt i praksis er en annen sak.

   #42
 21     Trondheim     0
Montering av min FD-Heat Kirigamine 6,6 (FD35) pågår nå. Jeg plasserer den (selvsagt) i stua, like ved trappa opp til hemsen.
Sofakroken står ca 9 meter fra innedelen. Da bør det gå bra mtp støy. Jeg kjøpte FD35 nettopp pga lav støy og at jeg måtte ha den i stua.

Hører det er noen som ikke vil ha bråket i stua, men jeg har ingen andre alternativ; Gangen er for liten, kjøkkenet har kjøkkenskap på veggene (faktisk..) og soveromsgangen kan godt være kjølig.
Derfor forstår jeg ikke hvorfor noen absolutt må sette den i gangen. Hva hjelper det med en varm gang når du fryser i stua?

Er veldig spent på hvordan det blir når jeg får slått på maskineriet i løpet av ettermiddagen. Den skal avløse en udugelig vedsluker (Octo 50).

Det er bare -1 her nå, men det er meldt kaldere neste uke  ;D
   #43
 8,022     Bærum     0
Hvis du ikke har forstått hvorfor du ikke bør plassere den i stua har du ikke lest denne tråden grundig nok....

Nevner i fleng : Støy, støv, alt for varmt i det rommet pumpa står hvis du har ambisjoner om å varme opp mer enn bare det rommet, visuelt - ser jo helt forferdelig ut i et rom som ellers skal være hyggelig oppholdsrom...Osv.
   #44
 576     0
Mange sterke meninger her, folk er forskjellige... ;)
Jeg har hatt en Mitsubishi Kirigamine 6,3 i stuen nå i over ett år, og kan si følgende:
Støy: Den er ikke lydløs, men det er ikke mye om å gjøre. Man skal være relativt var for lyder om man finner dette veldig plagsomt, litt vindsus fra trærne utenfor overdøver lett pumpen. Kun avriming som lager litt støy, men det er vel ca 1 min pr time når det er som kaldest.

Støv: Merker overhodet ingen endring av støv i lufta. I tillegg filtrerer den jo ut litt støv når den går, filteret må rengjøres en gang i blant!

For varmt: Dette synes jeg er et rart argument å bruke. Setter man opp dører vil den tilføre varme til andre rom selvsagt, men med mindre man har en helt åpen løsning vil typisk disse rommene være noen grader kaldere enn stuen. Ser ikke problemet med det? Er jo typisk gang, soverom osv dette gjelder? Er jo ingen forskjell på varmepumpe og andre oppvarmingskilder som feks vedovner på dette punktet?

Visuelt: Dette er selvsagt helt individuelt. Jeg synes ikke pumpen er så fryktelig ille å se på. Mulig det hjelper at veggen har samme farge slik at den ikke stikker seg ut...

Alt i alt skulle jeg selvsagt ønsket at den var helt lydløs og usynlig, men som på de fleste områder er det fordeler og bakdeler med alt. Jeg for min del synes fordelene overskygger ulempene.
   #45
 21     Trondheim     0

Hvis du ikke har forstått hvorfor du ikke bør plassere den i stua har du ikke lest denne tråden grundig nok....

Nevner i fleng : Støy, støv, alt for varmt i det rommet pumpa står hvis du har ambisjoner om å varme opp mer enn bare det rommet, visuelt - ser jo helt forferdelig ut i et rom som ellers skal være hyggelig oppholdsrom...Osv.


Jeg har hems. Da blir det ikke noe problem med at det blir for varmt i stua.

Alt er en vanesak, men å ha en utedel hengende på huset er ikke pent. Blir vel vant til det å.
  (trådstarter)
   #47
 250     Haugesund     0
Jeg har lært mye av denne tråden.

Har tenkt og gjøre en liten test. Med å kjøpe inn en 2kw vifte ovn og plassere ca der jeg har tenkt og ha varmepumpen. For å se hvordan effekten er. Dette burde gi meg en indikasjon om dette vil fungere i det hele tatt.
  (trådstarter)
   #48
 250     Haugesund     0
Da har jeg fått testet plasseringen som Marge tipset om. Med en 2kw vifte ovn i samme høyde som jeg kunne tenke meg pumpen og dette fungerte ok.

Montøren som var på befaring mente at dette ikke burde være noe problem vist jeg fjernet døren helt. Og mente om jeg hadde mulighet så kunne jeg utvide døråpningen med 10cm så burde dette fungere utmerket. Så plasseringen blir uti gangen. Men monteringen blir nok ikke før etter jul. Så får fyre med ve så det rekker Smile takker for alle innspill i denne tråden.
  (trådstarter)
   #49
 250     Haugesund     0
Gir en tilbake melding at plasseringen ble C (nærmest åpningen i stuen. Pumpen står ca 2m og nedover og dette fungerer utmerket og jeg får varmen veldig fint fordelt. Takk for alle innspill i denne tråden