14,649
23
2
COAX til Ethernet adapter
231
oslo
0
Er det noen som har erfaring med å sende tv-signal igjennom CAT kabel?
I dette tilfelle er det kabel-tv inn via COAX. Fra patcheskap er det CAT6 kabel videre rundt i huset.
I dette tilfelle er det kabel-tv inn via COAX. Fra patcheskap er det CAT6 kabel videre rundt i huset.
Har alt som er moro til hobby.
Jeg sender tv signalene rundt over cath-kabel og tar de ut av veggen med en ledning som er cath RJ45 i ene enden og inn i tv med en coax kontakt.
Jeg har ingen converter i noen av endene på kabelen.
I så fall, hva slags type CAT kabel har du i veggen? Elko sier nemlig at man må ha dobbelt skjermet CAT7 for å bruke dette systemet..
Derfor skal du ha en balun (balanced-unbalanced) i overgangen mellom de to.
Denne bør også ha et 3:4 omsetningsforhold for å korrigere for at Cat5 har høyere impedans enn CATV coax.
Ulempene ved ikke å bruke balun er høyere tap, mer støyfølsomhet og reflekser.
Har du et kraftig signal inn så kan resultatet bli akseptabelt selv med disse ulempene.
Ikke for å bestride din erfaring Aasg, men du har nok da et godt signal inn. Men det er en risiko for at din kobling skaper reflekser (skyggebilder) på naboens TV om dette er et fellesanlegg og det ikke sitter en forsterker som skiller deg fra naboene. Da risikerer du å måtte betale kabelselskapet for eventuell feilretting. Årsaken til slike reflekser er primært impedansebruddet. Og den som tapper signalet i impedansebruddet vil sjelden selv erfare refleksene.
Og nå er jeg faglig sett på hjemmebane for en gangs skyld i dette forumet.
Det er vistnok balun på kabelen.
Jeg har en forsterker stående i skapet i teknisk rom hvor jeg foretar alle fordelingene om hvilke uttak som skal ha hvilke type signaler. Data/tv/telefon.
Jeg har både analoge og digitale tv signaler i anlegget og det er perfekte (veldig klare og frie for forstyrrelser, perfekt er vel sikkert for drøyt å påstå) bilder på begge deler.
Ingen av naboene som har klaget over dårligere bildekvalitet etter at jeg koblet meg på så vidt me bekjent og dersom det var noen forstyrrelser ville jeg nok fått høre det.
Flott det for da kan du oppdatere oss litt om det med å sende signaler rundt i huset på cath-kabel og muligheter og begrensninger der for det er det mange fler enn meg som har mye spørsmål omkring.
Tror du cath-kabel type elko sitt system er fremtidsrettet eller burde en gå for andre typer kabler, andre standarder? Ev hva ville du valgt om du fikk oppdraget med ett nettverk i en privatbolig? Hvis du har tid til å tenke litt høyt omkring dette tror jeg mange lurer på de samme tingene som meg omkring dette.
Da jeg føler meg 3 år på dette område, må du hjelpe meg litt på det nivået tror jeg..
Sier du at det går å sende tv-signaler igjennom en CAT5e/CAT6 kabel som ikke er skjermet vha Elko sin CATV forsterker http://www.elhandel.no/catalog/product_info.php?products_id=6942670 så lenge man har en Balun i forkant?
En balun er en impedanstransformator på størrelse med en liten lampettbryter og settes ofte på patchen mellom coax og Cat-kontakt. Den foretar ingen annen kovertering av signalet og en kan ikke bruke dette "kabelTV-signalet" inn på en IP-basert Set-Top boks.
Men altid når det er snakk om nettverk og tv signaler så snakkes det alltid om kabel-tv eller get-box og annet.
Regner med det er flere en meg som bor på bygda og ikke har tilgang på noen av disse delene og er nødt til å nøye seg med parabol.
Selv har vi bare tilgang på paraol der jeg skal til å bygge hus.
Hvordan kan jeg forgrene mine tv signaler rundt om i huset åp en greiest mulig måte?
Håpet er å putte denn stygge tuneren/tunerene min i et teknisk rom og hente ut både tv-signaler og internett til samtlige soverom, stue og kjøkken derfra.
Hadde tenkt å bruke kortsplitter i det tekniske rommet.
Kan jeg da kjøre tv signaler videre til de øvre rommene mine med en Cat5 eller cat6 kabel?
Må vel uansett ha en kabel for nettverk og en for tv-signaler?
Som sagt helt grønn på dette men ønsker ett enkelt og greit system der jeg slipper tunere i alle rom.
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Du vil trenge en egen coax fra parabolhodet til hver TV og opptaker i huset. (PVR kan være innebygget i boksen) Deler av coax-strekket kan kanskje være via Catxx med balun-trafo, men usikker siden det må være DC-gjennomgang fra set-top-boks til parabolhodet.
Årsaken er at set-top-boksen sender et spenningssignal til parabolhodet for å velge mellom horisontal og vertikal polarisering og høyt eller lavt bånd.
Jeg er amatør som deg, men dette er slik jeg oppfatter dagens situasjon.
Jeg har til nå tre HD-PWR dekodere fra viasat.
Disse har internett tilkobling i bakkant, men regner med dette er til annet bruk en det jeg har behov eller bruk for.
Hadde håpet at det holdt med å trekke coax kabel (2stk. pr. tuner) fra parabol og inn til teknisk rom, sette alle tunerene der, trekke cat 5-6 kabel derfra til rommene.
Signaler fra fjernkontroller hadde jeg håpet å løse med IR-extender eventuelt konvertere IR. signalene om til RF og bruke Logitec sine fjernkontroller som er beregnet for slikt.
Noen ideer på dette oppsettet ???
Mesterbrev i synsing med lokalt mesterskap i pissprat og ellers verdensmester i alt som har med alt å gjøre
Kabel-tv inntaket i teknisk rom, ut til tuner(e) i teknisk rom og fra tuner til tv via cat (hdmi-over-cat extender). Fjernkontroll fikser man med ir-extender som knapt er synlig. Ser ikke no særlig problemer med et slikt oppsett.
For den som har tid og er litt fingernyttig så tror jeg det er mulig å lage en utgave av elko sitt spredenett veldig mye billigere enn hva det koster fiks ferdig.
En tv-forsterker til rundt tre tusen, kabel p¨å trommel og ei tang til å gjøre dette skikkelig ved koblingen, rundt tre hundre pr veggboks og
Da ville jeg samtidig lagt opp en del ekstra rør med bla annet høytalerledning og noen tomme rør.
Etter tre mnd i huset angrer jeg allerede på at jeg ikke satte i gang ei helg og la en bunke med rør rundt om kring, det er en av tabbene jeg gjorde med byggingen.
Jeg fant tv med innebygget opplegg til tvkortet. Det er veldig greit for da slipper jeg bruke boksen fra get/viasat og hva de heter alle sammen. Da puttes kortet inn i en rame og hele skiten går inn i en slot bak på tv og dermed kan tv sin originale fjernkontroll brukes til å skifte kanal og alt sammen.
Opptak har jeg ikke klart å få til enda, men tv erkoblet til med to RJ45 kontakter, en til tv-signalet og en til datanettverket og den bruker jeg for å spille av dvd som jeg har lagret på serveren og bilder som er lagret på serveren.
Mendet tar så mye tid å sette opp alt og få det til å virke.
Jeg syns som deg, at Elko Link er svinaktig dyrt i frohold til et DIY-oppsett.
Nei det ser ut som du har gjort det riktig.
Du har balun, og forsterker og dempeledd.
Om naboen da blir forstyrret så er det nok ikke fra deg. :)
Balun og forsterker er allerede nevnt. Og et dempeledd vil isolere resten av nettet ytterligere fra eventuelle feil hos deg.
Var på et seminar med Leteng i fjor høst og da ble det fortalt at HDBaseT var det neste for videosignaler m.m. Det vil si at Cat5E/6 er tilstrekkelig for distribusjon av video, audio, nettverk, USB og strøm. Og rekkevidde opp til 100 m. Det ble også antydet at TV-er med støtte for dette kommer på markedet allerede i år.
Du finner mer på sidene til HDBaseT Alliance.
En balun kan være en impedansetransformator også, men primærfunksjonen er som overgang mellom balansert og ubalansert linje.
Og det er helt riktig at den ikke gjør noe med signalinnholdet. Så man må ikke tro at det som kommer på en kabel og kontakt man er vant til å ha en Ethernet tilkobling til i dette tilfellet vil kunne kobles til en Ethernet port. Det er ingen sjans for at Ethernet porten skjønner et pipp.
Er Cat5e et valg som holder for fremtiden mht. overføring av TV signal? Neppe. Andre teknologier er allerede der. Det samme gjelder forøvrig for internet tilkobling. Så det jeg satser på er rør der det går an å bruke nåværende Cat5e kabel til å trekke neste generasjon kabel. Jeg antar at jeg kan leve med Cat5 til det blir fiber. Og når fiber blir utdatert har jeg ikke bruk for det som kommer etter.
Det er vist ikke mulig å få det til å virke uten den forsterkeren.
Men det er jo en del jobb å legge opp alle rørene og koble opp alt sammen og da går det fort på med arbeidspenger.
Plastfiberen, er det noen som bruker den i noen storutstrekning, hvordan er den å skjøte? Kapasitet på den?
Skjøting ble ikke gjort, men når en ser hvor enkelt det var å sette på kontakt, så burde det være like enkelt å sette på en skjøtehylse.
En kompis som er radioamatør, likte den veldig godt - lengste ethernetforbindelse han har hatt i huset. ;D
Prinsippet ser ut til å være enkelt å legge, rimelig, sikkert mhp monteringsfeil, men krever litt for at det ikke skal bli for krappe bøyer. Blir neppe noe av før det ev blir fiberporter i rutere, TV, HUBer osv.
Det er etterhvert flere switcher på markedet med fiberport. Men billige er de ikke ennå.