32,263
21
9
Veggfeste tv på gipsvegg med metallstendere
4
0
Jeg ønsker å veggmontere en 55" led-tv på vegg med metallstendere. Har i den forbindelse støtt på noen spørsmål som jeg håper å få svar på. Veggen har dobbelt lag med gips. Festepunktene på veggfestet sitter ganske nær hverandre.
1: Bør jeg prøve å montere veggfestet i stender (til tross for at det er stålstendere)? Hvilken type skruer/anker bruker jeg da? Jeg vet ikke hvor tykt materialet i stenderen er.
2: Hvor bør jeg plassere veggfestet hvis jeg ikke fester direkte i stender? Rett ved siden av stender (slik at gipsplatens festepunkt i stender gir bedre støtte?) eller spiller det liten rolle? Tenker å bruke gipsanker/mollyplugg?
Egenvekt på tv: 16,8 kg (Samsung 8-serie)
Vekt på veggfeste: 10 kg http://www.prisjakt.no/product.php?e=833033 (Vogel Thin345)
Veggfestet kan trekkes ut opp til 63 cm fra vegg.
illustrasjon av veggfeste: se vedlegg
1: Bør jeg prøve å montere veggfestet i stender (til tross for at det er stålstendere)? Hvilken type skruer/anker bruker jeg da? Jeg vet ikke hvor tykt materialet i stenderen er.
2: Hvor bør jeg plassere veggfestet hvis jeg ikke fester direkte i stender? Rett ved siden av stender (slik at gipsplatens festepunkt i stender gir bedre støtte?) eller spiller det liten rolle? Tenker å bruke gipsanker/mollyplugg?
Egenvekt på tv: 16,8 kg (Samsung 8-serie)
Vekt på veggfeste: 10 kg http://www.prisjakt.no/product.php?e=833033 (Vogel Thin345)
Veggfestet kan trekkes ut opp til 63 cm fra vegg.
illustrasjon av veggfeste: se vedlegg

Gipsvegg er det værste jeg vet, derfor finnes det ikke en gipsplate i min kåk. Det går nesten ikke an å henge et bilde på veggen uten at ramma går i gulvet.
Nei, skal du henge opp veggfeste og flatskjerm-TV så må du åpne veggen for å kubbe bak festene, uten tvil.
Du må ihvertfall beregne vekten av veggfestet, TV'n og minimum to tenåringer som henger i ramma 63 cm ut fra veggen.
TV-møbel høres betydelig enklere ut
http://www.norgips.no/static/pubimages/2/NO/brosjyrer/Konstruksjoner/Vegger_med_stal_web.pdf
Det kan også freses spor på baksiden av platen for å skjule ledninger.
Dersom man får en slik plate til å se "naturlig" ut, vil det i mine øyne være en estetisk OK løsning.
Alternativt kunne man tatt ned en gipsplate og forsterket veggen på innsiden. Kanskje en solid stender fra gulv til tak, som tilpasses slik at gipsplaten hviler på stenderen når den settes på plass igjen. TV-feste skrus gjennom gipsplaten og inn i stenderen. Her vil det imidlertid være svært viktig å tilpasse stenderen slik at gipsen hviler pent inntil når den settes på plass. Ellers brekker platen når veggfestet skrus til.
Men en slik ordning vil man også kunne klargjøre for å skjule ledninger inne i veggen.
Det er vel bevegelsen, og momentet man får når TV svinges ut, som lager det største problemet for trådstarter?
Legge inn stender ville jeg ikke gjort. Det virker som en lydvegg dette.
Lurt forslag! Takk skal du ha! Veldig greit å kunne skjule kablene på denne måten.
Den 6mmetern med to lags gripevidde gjennom to lag gips og stender drar du ikke ut med en liten tv. Du røsker ned veggen før den glipper. Hvis du er paranoid kan du gå opp til større dim eller kjøpe fra kvalitetsprodusent.
Norgips sier litt om festemidler her: http://www.norgips.no/viewres/index2,779.htm/af0d2d0fdef036fa8ccaaedf1c8c2fc58144ae66.pdf
Clas Ohlson har også en mening: http://svar.clasohlson.no/answers/7053-no_no/product/Pr212534000/clas-ohlson-gipsplugg-questions-answers/questions.htm?expandquestion=704536
Norgips anbefaler altså ikke noen av de to vi foreslår til tunge ting og Clas sier at tyngden bør ligge inntil veggen med disse to festemidlene. Men det spørs vel hvor mange festemidler en bruker. Hvert festemiddel tåler en kraft rett ned på ca 10 kg. Problemet er da TS sitt feste som har momentet lengre ute.....
Gipsplateplugg i ett lag gips 0-10 kg.
Metallekspander i dobbel gips 30-60 kg.
Hvor mye kan metallekspanderen belastes når den går igjennom stenderen? Trolig mye mer.
En må jo gjøre noe med utseende på disse så de flyter bedre inn, og det vil jo være få plasser det faktisk vil se bra ut. Kanskje kombinert med ett møbel, eller en dekkplate som glir bedre inn, får man det til vil skjuling av kabler gå som en lek.