6,459
17
0
Noen som vet hva denne ovnen heter ?
187
Frei
0
Satt og rotet litt rundt på youtube og kom over en ovn med et forbrenningssystem jeg ikke har sett før . Kunne vært inntressant og finne ut mer om den http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=3yTvZBsGvgE#t=168s
Tror det er den peneste ovnen jeg hittil har sett med slikt forbrenningsystem
Håvar Bettum (ansatt i Bettum Solvarme)
Håvar Bettum (ansatt i Bettum Solvarme)
ikke kjøp den. den er ennå ikke 100% fungerende.
Rais i Danmark driver utvikling av en tilsvarende ovn , den som venter får se......... Dermed blir den godkjent for bruk i Norge og vi kan kjøpe ;D
Hva gjør at en tilsvarende danskutvilket ovn blir godkjent for bruk i Norge fremfor de tyske?
Håvar Bettum (ansatt i Bettum Solvarme)
Er ikke xeoos ovnene godkjente i Norge ? Ser at http://www.bobedre.no/ selger de .
Håvar Bettum (ansatt i Bettum Solvarme)
Hva koster disse ovnene? Jeg så ingen pris på Bo Bedre sine sider.
Her er et eksempel på lignende teknologi som har vært på markedet i mange år: http://www.bioovn.dk/
Håvar Bettum (ansatt i Bettum Solvarme)
...er dette ein omn med innsyn i sekundærbrennkammeret. Røykgassen frå sekundærkammeret varmar opp lufta til primærkammeret (og kanskje direkte ved varmeveksling også). Det er kanskje noko ved dette som er spesielt med konstruksjonen - slik at primærkammeret får ekstra høg temperatur.
For å få godt synleg flamme i sekundærkammeret, må det vere ein god del sot og/eller ubrende hydrokarbon som kjem dit. Men det kan det godt vere.
Ein pussig ting er at omnen har relativt stort luftoverskot; 7,4 g/s røygass ved 5 kW. Bakpå min konvolutt vert det eit luftoverskotstal på ca. 4 og eit røykgasstap (ved 210 gr C) som er vesentleg større enn 10%.
Tala på den tyske vevsida (same i den svenske brosjyren) kan naturlegvis vere feil.
Det står ikkje noko om NOx, og den viktigaste NOx-kjelda er nok nitrogen i brenselet (som for all vedfyring). Men med så høg forbrenningstemperatur som her kan det vere termisk NOx i tillegg.
EDIT: Ser at Bobedre selger Xeoos Twinfire til 32 900 kr (annonse på finn.no)
Vi har nettopp bestillt Contura 586W. Dette er en ovn som skal henge på veggen. Så det blir spennede få montert den.
"Endelig kan man henge det fineste man har på veggen. Contura 586W er Contura 500-seriens vegghengte modell, en spennende løsning for den som tørr "
Litt spesielt