24,801    31    3  

Støype inn en peisinnsats. Vanskelig?

 10,486     Akershus     0
Vi har i dag frittstående vedovn, men ved overgang til vedovn som kan varme ved etter hvert vurderer jeg mulighetene for å støype opp en peis i stedet.

Problemet er at jeg har aldri gjort noe sånt, og har ingen anelse om hvor mye jobb det er.

Pr. i dag er det en ca. 80 cm bred pipe i teglstein med vanlig pipeløp + lufteløp ved siden. I tillegg er det en 65 cm "kloss" i samme dybde som pipa på venstre side. Denne kunne jeg godt tenke meg å slå ned og heller ha muligheten til å støype inn en peisinnsats der, evt. sette opp noe som stikker ut i rommet slik vedovnen gjør i dag.

Er det noen som har lyst til å komme med noen betraktninger om hvor mye jobb det er å få til noe sånt? Kan man sette opp en relativt enkel sak i "siporex" f.eks. og stappe inn innsatsen?
Signatur

   #1
 817     Haugesund     0
Det er vanskelig å støpe inn en peisinnsats.  Normalt blir disse murt og gjerne pusset.

Men det finnes et utall av elementpeiser som er meget enkle å montere, så kanskje dette er et alternativ ?
  (trådstarter)
   #3
 10,486     Akershus     0
Mulig.

Hva er utfordringene med å mure inn en peisinnsats? Pusse den skal gå greit.
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 10,486     Akershus     0
?
Signatur
   #6
 242     Oppland     0
Man kan såklart kjøpe en elementpeis, men det er ikke alltid at det passer. I tillegg får du den slik du vil. At man sparer en del tusen kr gjør heller ingen ting.

Jeg pønsker på å bygge en selv, og det er ikke noe problem for en selvbygger. Man kan som du sier bruke siporex. Hvis du finner innsatsen du vil bruke, så finner du i spesifikasjonene på den hvilke avstander den må ha til omrammingen, og hvilke dimensjoner det må være for luft inn og ut.

I følge min "peispusher" setter man opp peisinnsatsen der den skal stå og kobler til pipa, og bygger omrammingen etterpå i f.eks Siporex som mures med flislim i fugene, og pusses med det du måtte ønske etterpå. Bare pass på at innsatsen står fritt, uten å hvile på omrammingen. Et bra tips er å lese monteringsanvisninger for peisomramminger som ligner på den du skal bygge.

For at ikke enkelte forummedlemmer skal gå i spinn: Det er enkelte deler av denne prosessen som bør dokumenteres godt, f.eks røykinnføringer, og kan med fordel utføres/inspiseres av fagfolk. 
Signatur
   #7
 366     Sandnes     0
Hvorfor ikke bruke brannmursplater?

De er ganske dyre, men veldig enkle å jobbe med, og ikke minst enkelt å få fint. En annen fordel er lav egenvekt, slik at totalvekten på peisen ikke blir så høy.
Disse kan du pusse etterpå om du ønsker det, eller filse dem med fliselim, som er mye enklere enn å pusse.
Signatur

   #8
 242     Oppland     0
Det er helt sikkert mulig med brannmursplater. Har ingen erfaring med det, men har fått pris på det en gang, og de er 2-3 ganger dyrere en Siporex. Så hvis prisen er et tema, så kommer de dårlig ut Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 10,486     Akershus     0
Jeg har som sagt ikke allverden peiling på akkurat dette, så når jeg nevner siporex, er det bare fordi jeg leste om det i Gjør Det Selv, ikke fordi jeg har forkastet andre alternativer.
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 10,486     Akershus     0
Noen flere som har tips / erfaringer å dele?

En sånn her vurderes pr. nå : http://www.ofenseite.com/Wasserfuehrender-Kamineinsatz-Aquaflam-17

Hvor vanskelig kan det være å støype/mure inn en sånn?
Signatur
   #11
 6     Norge     0
Sikkert ikke så utrolig vanskelig. Som PH alt har nevnt, så er det vel bare å montere innsatsen og så mure opp en peis rundt. Luftsirkulasjon/tilførsel er selvsagt vesentlig, og jeg ville sjekket med en håndtverker/feier angående reguleringer mtp brannsikkerhet.

Mureren min synes forresten at Siporex er tungt å jobbe med, og foretrekker Leca.
   #12
 7,691     Bærum     0
Dette er ingen vanskelig jobb. Jeg satte opp en Scand peis med Siporex. Som andre skriver; først monterte jeg peisen og koblet til røykrør. Deretter testet jeg at peisen fungerte OK. Da fikk jeg en liten overraskelse. Når peisen ble vekselvis varm og kald flyttet den seg på gulvet. Dette løste jeg ved å montere vinkeljern som holdt den på plass. Greit å oppdage før man rammer den inn. Deretter bygget jeg opp i Siporex og forblendet med klebersteinsfliser. Har fungert problemfritt.
  (trådstarter)
   #13
 10,486     Akershus     0
Høres bra ut. Har du noen bilder? Angående luft, så skal denne jeg ser på kobles til friskluft utenfra, men jeg bør muligens ha en mulighet for å komme til på baksiden for å kunne komme til vannrør og slikt. Kan man mure opp front og sider, men la toppen være åpen og bare legge en skiferstein oppå f.eks.?
Signatur
   #14
 136     1
Jeg gjorde det ca. på samme måte som Torango (har forøvrig gjort det to ganger), og det fungerer veldig bra. Jeg bare pusset platene og malte de hvite etterpå.

Jeg har et annet spørsmål som kanskje noen vet svaret på. Per i dag er den ene peisen en hjørnepeis og går opp ca. 2.20 meter. Vurderer nå å rammen den inn helt opp i taket og sette inn ventiler. I taket er det noe panel, og når jeg rammer den helt inn vil det bli en del varmere der. Vil det fungere å "kle" inn taket med f.eks. gips?
   #15
 678     Bergen     0
Har ikke så mye å tilføre på vannsklighetsgrad eller hvordan utføre. 
Erfaringen jeg vil dele er fra da vi fikk montert en Nordpeis N-20/21? peisinnsats i leiligheten jeg hadde tidligere. Der "murte" vi inn innsatsen med lette brannmursplater. Disse hadde ingen varmelagring så i ett lite rom ble det altfor varmt med en gang vi hadde ordentlig fyr og helt kaldt så fort den slukket. En annen erfaring er at den ble veldig skjør. En skarp kant runt en lufteåpning brak av idet jeg kom borti med støvsugeren..

Mitt neste prosjekt som er en innsats med vannkappe planlegger jeg å mure inn med 2cm brannmursplater fra Nordpeis. Disse er i betong så bør ha bedre varmelagring/treghet.
Mottar gjerne kommentarer på planen min her..

Tror forresten du bør ha lufting rundt innsatsen selvom du har friskluft tilførsel til brennkammeret.
Signatur
  (trådstarter)
   #16
 10,486     Akershus     0
Varmelagringen er muligens litt mindre interessant, siden jeg ser etter ovn som helst gir minst mulig varme til luft, og mest mulig til vann.

Er virkelig 2 cm plater nok  ???

Jeg så for meg 10-15 cm .. ?

Pr. i dag er det en "klædd" ved siden av pipa, som egentlig ikke gjør noe annet enn å være i veien. Den er nærmest som en ekstra pipe, som bare går en meter opp. Denne har jeg litt lyst til å slå ned, og mure opp en "ramme", så plassen kan brukes som vedlager i stedet.
Signatur
  (trådstarter)
   #17
 10,486     Akershus     1
Smurfet litt etter brannmurplater, og fant denne annonsen på finn : http://www.peisplaten.no/brannmur-1-2-3/


Det ser jo relativt enkelt og greit ut...
Signatur
   #18
 6     Norge     0
Tror forresten du bør ha lufting rundt innsatsen selvom du har friskluft tilførsel til brennkammeret.

Absolutt. Det finnes vel neppe en peisinnsats i dag som ikke er konveksjonsbasert, altså trenger du kanaler rundt innsatsen, samt luftinntak i bunn og uttak høyt oppe på peisen. Mulig ting holder og er brannsikkert uten, men det må du ta opp med en håndtverker.
  (trådstarter)
   #19
 10,486     Akershus     0
Noe lufting blir det nok, men dette er altså en type peisovn som er ment å levere størstedelen av varmen til vann, og fint lite til luft.

Den som er mest aktuell i øyeblikket gir opptil 17kw til vann, og opptil 4 til luft.
Signatur
   #20
 678     Bergen     0



Er virkelig 2 cm plater nok  ???


Jeg kjøpte inn disse gjennom monter. Betong plater på 2cm. Når de monteres som brannmur settes de på 1 cm avstandsklosser mellom vegg og plate slik at det går lufting der. Har ikke åpnet pakken ennå.

http://www.nordpeis.no/i/produkter/brannmur.aspx


Den som er mest aktuell i øyeblikket gir opptil 17kw til vann, og opptil 4 til luft.


Har som sagt ikke montert min ennå, men tenker at selv så lite som 4 kw ville vært kjekt å få fordelt over noe tid ettersom vbv skal ha tid til å både regulere seg ned og opp. For min egen del tror jeg også at med vannkappe ønsker jeg å strekke fyringssesongen litt, og da passer det dårlig med rask ovn.

Hvorvidt betong platene mine utgjør noen vesentlig forskjell er en helt annen sak.. ;)
Signatur
  (trådstarter)
   #22
 10,486     Akershus     0
Hvordan hadde det vært å tegne opp hvordan peisen vil bli, og støype plater selv, som mures sammen som et byggesett?
Signatur
   #23
 678     Bergen     0

Hva koster disse platene fra nordpeis?
Er de harde, eller vil de knekke/bøye seg om du feks lener deg inntill de?


Husker ikke helt hva de kostet. Frakt tilkom osv.

Såvidt jeg har skjønt er det er to typer. Platene alene for innmuring samt brannmursplater som skal inneholde disse avstandsstykkene.

Jeg bestilte de primært som brannmur som bygger lite. Har ikke kommet til monterings prosessen ennå så de har blitt stående.

Åpnet den ene pakken såvidt nå, og da virker det som om det er en sandwich av isolasjonsmateriale mellom to lag av fastere betong. Virker ganske fast i overflaten. Betydlig fastere enn "skumplatene" fra forrige prosjekt så jeg tror de styrkemessig vil være et godt alternativ såsant man ikke skal ha de som horisontale flater med dårlig støtte.

I og med at de ikke var massiv betong som jeg først trodde er det vel tvilsomt om de lagrer noe særlig med varme. Jeg får se etterhvert om jeg bruker de til innmuring i tillegg til brannmur.

Signatur
  (trådstarter)
   #24
 10,486     Akershus     0
Du holder oss oppdatert?
Signatur
   #25
 678     Bergen     0
prøver, men spør meg igjen dersom jeg glemmer. Håper å være igang med moteringen om ca to uker.
Signatur
   #27
 262     0
Artig lesing dette her, poenget for mange er tydelig å spare mest mulig kroner, og det kan jeg dels forstå. Men, enkelte forslag kommer neppe til å være ferdige før neste jul.
Siporeks er et "billig" materiell som er enkelt å arbeide med, men du bruker ekstra tid. Overflaten må armeres med netting, ellers vil den sprekke før eller siden.
Peisplater er "dyrt" materiell, men du bruker en brøkdel av tiden.
Som montør har jeg gjort denne jobben mange ganger, siporekspeis kan fort ta en uke. Mens peisplatene tar 2-3 dager.
Det som er bra med peisplatene er at de er helt døde, og store flater uten skjøter minsker sjansen for riss og sprekker. Anbefaler uansett å pusse inn netting på disse også. Bruker du i tillegg plastforterkede hjørner, får du en peis som tåler litt.
Les bruksanvisningen til insatsen og sørg for å dimmensjonere luft sirkulasjoenen korrekt. Hva gjelder varmelagring, så skal du fyre mer enn lenge for at siproreks, leca eller tegelstein skal lagre særlig med varme. Det er viktigere å dimmensjonere riktig mtp effekten insatsen avgir.

Lykke til
Varmefag-mannen
Signatur
  (trådstarter)
   #28
 10,486     Akershus     0
neppe til å være ferdige før neste jul.



... og det er nok grunnen til at jeg heller mest mot frittstående peisovn, som ikke trenger å bygges inn.
Signatur
   #30
 1,015     Revetal     0
Hvordan ville du, Varmefag-mannen, vurdert innbyggingsmetode og produktvalg rundt en peis som ikke avgir varme annet enn gjennom glasset?

Peisinnsatser med vannkappe leverer vi nesten alltid med isolasjonskappe rundt "kroppen" for å sikre at størst mulig varmeandel går til vann fremfor luft. Røykgasstemperaturene er også langt lavere enn fra tradisjonelle peiser, så røykrøret avgir heller ikke på langt nær like mye varme.

Endrer dette noe ift hva som er mest praktiske, beste og rimeligste måten å bygge inn på?
Signatur
   #31
 262     0

Hvordan ville du, Varmefag-mannen, vurdert innbyggingsmetode og produktvalg rundt en peis som ikke avgir varme annet enn gjennom glasset?

Peisinnsatser med vannkappe leverer vi nesten alltid med isolasjonskappe rundt "kroppen" for å sikre at størst mulig varmeandel går til vann fremfor luft. Røykgasstemperaturene er også langt lavere enn fra tradisjonelle peiser, så røykrøret avgir heller ikke på langt nær like mye varme.

Endrer dette noe ift hva som er mest praktiske, beste og rimeligste måten å bygge inn på?


Skal prøve meg på et svar, uten å ramse opp masse svada som du sikkert allerede har erfaring med ;)

For oss når vi selger til forbruker, handler det nesten alltid om å få ned tidsbruken. Tid koster nesten alltid mer enn materialer, målt for kunden. Vi bruker bare peisplater i 5cm skamotec, lett vekt, enkel bearbeiding med verktøy for trearbeid, få skjøter og robuste etter innpussing av nett.
Det finnes også tynnere/billigere plater både i skamotec og andre sementbaserteplater men forløpog erfaring viser at dette går for mye utover kvaliteten på sluttproduktet.
Det finnes også byggemateriell i 3 cm keramiske plater som lagrer litt varme. I Tyskland vet jeg de bruker noen løsninger som er uventilert, for å send varmen til varmelagrende omramming og/eller vann. Brunner har løsning for dette. Våre produkter har som dine også isolert kropp og vi kan tilleggsisolere røykrøret med matter av keramisk isolasjon, utover det har de doble glass i front, som senker strålingsvarmen enda 40%.
Min optimale løsning for dette ville vært en Brunner peis, med isolert kropp, isolert rør, dobbeltglass og omramming bygget i 3cm keramiske plater uten lufting. Forbrenningslufen ville da blitt hentet utenfra. Den lille spillvarmen som ikke går til vann vil da taes opp i peisomrammingen og gi en behagelig lun temp på denne.


Viktig med riktig dimesjonert pipe når røykgasstempen blir lavere, slik at man får riktig trekk.

Mvh
Varmefag mannen
Signatur