11,752    22    3  

Pris bøyting gårdsplass?

 242     0
Noen som vil dele/synes om priser for å få brøytet gårdsplass? Tomten vi kikker på vil få en ganske lang innkjørsel, slik at det krever brøytebehov. Det er ikke kjempelangt altså, men gårdsplassen er ca 160 kvm ink innkjørsel.
Hva vil det ligge på prismessig for brøyting?

   #1
 3,412     Akershus     2
Det er jo ikke store plassen å brøyte for en som har utstyr til det. Prisen vil vel typisk avhenge mer av hvor lang ekstra tur det blir å kjøre for personen som skal brøyte. Om naboen din har traktor og kan svinge innom gårdsplassen din hver gang hun/han likevel skal brøyte mange andre steder blir det billig. Om du blir nødt til å tilkalle brøytebil fra et sted 50 km unna hver gang det kommer noen snøfiller blir det dyrt.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 242     0
Ja, det er jo selvfølgelig et poeng. Nå er dette et sentralt sted med villabebyggelse, men også en god del gårder i området, så antar at det kan være hode muligheter for at noen i rimelig nærhet driver med dette...
   #3
 3,412     Akershus     0
Hvor mye arbeid det blir med snøbrøyting vil også avhenge av hvor mye og hvor ofte det kommer snø. Å holde en gårdsplass snøfri koster mer i Karasjok eller på Finse enn det gjør i Grimstad.

En åpen rektangulær plass der man bare kan dytte snøen til siden gir mindre jobb enn en komplisert parkeringsplass med tuntre, postkasse og sykkelstativ, der snøen kanskje må løftes unna til et deponi.

I Akerhus greier jeg å håndmåke en innkjørsel som er omtrent så stor som du nevner.

Hvis noen i rimelig nærhet kan gjøre jobben, så er vel det enkleste måten å finne ut hva det koster rett å slett å ringe?
Signatur
   #4
 2,297     Ski     0
Man vil stort sett alltid være misfornøyd med brøyting siden de aldri brøyter når du trenger det. Den lille plassen brøyter du fort med en snøfreser.
  (trådstarter)
   #5
 242     0
Hvor lang tid vil man bruke på en sånn plass med snøfresen da...?
   #6
 1,076     1484     0
Først og fremst; ønsker du prisnivå for å få utført dette som en normal, kommersiell tjeneste, eller ønsker du å finne en som liker å jobbe gratis, og dermed tar det for en flaske brunt ?

Førstnevnte tipper jeg du må regne med å betale rundt 8000kr for, inklusive mva. Da er det lagt inn f.eks 15-16 snøfall i løpet av vinteren og rundt 3000kr i beredskap. Dette er som regel minstepris der jeg holder på, og da har du en snømåker som leverer kvittering med spesifisert arbeid inklusive mva, han har forsikringer osv på plass, og ikke minst har utstyr som klarer ta unna, også om noe havarerer eller går i filler.

I distriktet mitt har fler og fler gitt seg med snørydding siste årene, og prisene har pga dette begynt å stige noe. De var alt for lave i utgangspunktet, som vel var grunnen til at mange ønsket gi seg.... Det er fortsatt fler som får nei, grunnet kapasitet.
Signatur
   #7
 2,297     Ski     0
Hvor lang tid vil man bruke på en sånn plass med snøfresen da...?


Hvis det bare har snødd litt så er det raskest med en slik:
http://www.jernia.no/produkt/-/vis-produkt/Fiskars-Sn%C3%B8rydder-Classic-Stor-9088/11731220
Med snøfreser og 20cm sø så tar det 1/2 time. Mer og tung snø tar lenger tid. Hvis man velger snøfreser og ikke har asfalt/stein så bør man velge en som har belter. Har vel selv litt mer enn det du har og det skal snø en god del før jeg gidder å ta frem fresen, det er fort gjort å gå over med skuffa.

   #8
 1,519     Akershus     0
Hvis snøfreseren freser en halv meter i bredden, må den kjøre 320 meter. Hvis du går i rolig tempo, som jeg gjorde med den Hondaen jeg hadde ble det vel en par km/t. Da skulle man bruke ca 2 sekunder per meter. Det blir 640 sekunder eller drøyt 11 minutter. Legg på litt for oppstart og frasetting så vil jeg anta ca et kvarter.
   #9
 3,412     Akershus     1
Tja, hvor lang tid tar det å reise til Fredrikstad og hvor lang er en fisk? Hvor lang tid det tar å rydde en plass med snøfreser avhenger blant annet av plassen, snøen og freseren. Men for å bruke et eksempel, så oppgir Honda at modellen HS 550 EA "klarer å rydde et område tilsvarende to tennisbaner dekket med 30 cm. snø på et kvarter." Gårdsplassen du nevnte er litt mindre enn en tennisbane.
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 242     0
Jeg tenker ikke svart arbeid - ønsker en med forsikringer på plass, som er ryddig og kan levere kvitteringer osv, som det sies over.

Men om det faktisk tar så lite som 15-20 minutter med en fres, så er det jo helt klart det beste alternativet! Så for meg at det fort kunne ta MINST 30 minutter, og gjerne 1 time. Men når jeg tenker meg om kunne man vel antaglig brukt vanlig håndholdt snømåke og fått det unna på under 1 time ;o).
   #11
 1,076     1484     0
Glem heller ikke at fresen skal kjøpes, bensin skaffes, den skal vedlikeholdes, serves og lagres. I tillegg snør det ALLTID når det passer som dårligst, overtidstimene ramler på, unga er sjuke, eller man skal på skoleavslutning ( gjerne skoleavslutning ene dagen, og sjuke dagen etterpå ) osv.

Jeg hadde enn sånn "billig-dritt-fres" til kanskje 15000kr, og ble helt gal av å frese gårdsplassen hjemme med den. Nå bruker jeg Avanten, men hadde jeg skulle fortsette måtte jeg minst skaffet meg en litt fet Honda-freser eller tilsvarende, og de koster gjerne rundt 30-35000kr eller mer....
Signatur
   #12
 2,297     Ski     0
I tillegg snør det ALLTID når det passer som dårligst


og merkelig nok så har det da også alltid snødd hos alle andre han skal brøyte hos så man må måke selv for å komme ut uansett.
   #13
 3,412     Akershus     0
Glem heller ikke at fresen skal kjøpes, bensin skaffes, den skal vedlikeholdes, serves og lagres.


Det er et poeng. Derfor er det kanskje flere som burde ha satset på en liten MikkeMus-løsning i stedet, som bare gir halvparten av nytteverdien av en skikkelig fres, men som til gjengjeld koster en tiendedel, er lettere å starte, tar mindre plass og krever mindre vedlikehold:

http://www.jula.no/catalog/hage/hagemaskiner/snorydningsmaskiner/elektriske-snofresere/elektrisk-spade-721233/
Signatur
   #14
 251     0
Det stemmer vel ikke helt at disse krever mindre vedlikehold? Tror du må innom ganske ofte med denne når du måker under normale, norske vinterforhold. Det vil si med en god del is og snøklumper.
   #15
 3,412     Akershus     0
Det stemmer vel ikke helt at disse krever mindre vedlikehold?

Utsikten nevnte endel ting som må vedlikeholdes på en bensindrevet stor snøfreser. Jeg hevder at en liten elektrisk liksom-snøfreser krever mindre vedlikehold. Det er typisk lettere å holde en liten elektrisk motor gående enn en stor bensinmotor. Det er typisk lettere å vedlikeholde en dings med svært få bevegelige deler enn en en med mange.

Det vil si med en god del is og snøklumper.

Liksom-snøfreseren vil ha problemer med blant annet is, så en fullgod erstatning for en flott bensindrevet snøfreser som koster 30 ganger så mye er den selvsagt ikke. Men noen ganger er enkle løsninger tilstrekkelige. I noen tilfeller velger jeg sykkel i stedet for bil. Det er selvsagt mer futt i en motorsag enn en kniv, men likevel nøyer jeg meg med kniv når jeg skal skjære brød.
Signatur
   #16
 394     Strömstad     0
Vurdert en ATV med plog istedenfor snøfreser? Trivselsfaktoren under måking øker ihvertfall betraktelig. Og om du ikke MÅ ha siste skrik med innebygd Nespresso-maskin og bluetooth så finnes det mange brukte maskiner til en grei penge?
Signatur
   #17
 6,009     Finnmark     0
Vi har ca 60 kvadratmeter som freses med elektrisk freser uten framdrift.....med fokksnø går det tregt

Med større areal som du har ville jeg valgt:
1;Ny større beltefreser med hydrostatdrift, altså Honda som koster ca 30000-40000 kr......
2;Saken med Honda er at den kan du også "trygt" kjøpe brukt;)

Selvsagt finnes det billigere freser, men så var kaldtstart og driftsikkerheten da.....



Signatur
   #18
 251     0
Utsikten nevnte endel ting som må vedlikeholdes på en bensindrevet stor snøfreser. Jeg hevder at en liten elektrisk liksom-snøfreser krever mindre vedlikehold. Det er typisk lettere å holde en liten elektrisk motor gående enn en stor bensinmotor. Det er typisk lettere å vedlikeholde en dings med svært få bevegelige deler enn en en med mange.


Ok. Men med det som utgangspunkt så er det vel bra nok med ei snøskuffe. Den har enda færre bevegelige deler? Deler ikke utgangspunktet ditt om at en elektrisk snøskuffe nødvendigvis betyr mindre vedlikehold enn en bensindrevet snøfreser. En elektrisk snøfreser vil nok slite med å rydde en 160 kvm parkeringsplass under normale vinterforhold med harde brøyteskavler og is. Tror den kommer til å stå atskillig mer på verksted enn en vanlig snøfreser. Selvsagt, hvis man ikke bruker den under normale vinterforhold så vil den heller ikke stå på verksted.

Liksom-snøfreseren vil ha problemer med blant annet is, så en fullgod erstatning for en flott bensindrevet snøfreser som koster 30 ganger så mye er den selvsagt ikke. Men noen ganger er enkle løsninger tilstrekkelige. I noen tilfeller velger jeg sykkel i stedet for bil. Det er selvsagt mer futt i en motorsag enn en kniv, men likevel nøyer jeg meg med kniv når jeg skal skjære brød.


Ja, enkelt dager vil nok en elektrisk snøfreser fungere bra. Men på disse dagene kan man like gjerne benytte en vanlig snøskuffe eller en håndholdt snøskuffe. Ref det du sa om å velge kniv og motorsag.
   #19
 1,076     1484     0
Blir liksom en latterlig diskusjon da; spørre hva en biloppretter skal ha for å rette en bulk i døra, og gi pris på en hammer fra Biltema...

Det går helt sikkert å frese snø med en sånn elektrisk plasthaug også. Jeg ville uten tvil heller benyttet snøskuffa...
Signatur
  (trådstarter)
   #20
 242     0
Mange svar her, men det endte med en freser-diskusjon kontra brøyting Shocked) Men uansett takknemlig for innspill - freser kan jo og være et alternativ!
   #21
 38,238     Lillestrøm kommune     0
Trenger du måke hele arealet fritt for snø hele tiden ? Jeg pleier å bruke snøskuffen når det kommer lite og så pakkes dette sammen på noen av de litt perifere arealene. Jeg tar da fresen å rydder opp innimellom (har liten plass til å legge snøen, fresen hiver den opp på et lite fjellparti). Fordelen er at når snøen har satt seg litt så blir jeg ikke en snømann når jeg prøver å frese i motvind Smile (helt fersk snø kommer vanligvis i retur i motvind).
  (trådstarter)
   #22
 242     0
Nei, i utgangspunktet trenger jo ikke alt ryddes hele tiden nei. Men utformingen av tomt/gårdsplass/oppkjørsel blir slik at det mest må være måkt for å kunne kjøre ut/inn av garasje, ha snumuligheter på tomt, og kjøre ut inn/oppkjørsel. Det er ikke så mye areal igjen utenom disse punktene, slik at det meste altså må ryddes.