19,659
35
0
Kult med bidè?
31
0
Hvorfor er ikke bidèen mer vanlig her i Norge? Hver gang jeg er i utlandet, så tar jeg meg selv i å syntes det er kult med bidè ved siden av toalettet. Den kan jo virkelig brukes til så mye forskjellig, ikke minst til å vaske føttene i etter en lang dag på stranden :)

Philip Starck er et eksempel på en designer som har latt seg fascinere av bidèen. Han har i flere av sine eksklusive kolleksjoner designet både toalett og matchende bidè, sammen med resten av porselenet. Bør vi her i nord åpne oss mer for denne trenden? Jeg personlig liker det!

Philip Starck er et eksempel på en designer som har latt seg fascinere av bidèen. Han har i flere av sine eksklusive kolleksjoner designet både toalett og matchende bidè, sammen med resten av porselenet. Bør vi her i nord åpne oss mer for denne trenden? Jeg personlig liker det!
Signatur
Nei absolutt ikke mener jeg!
Totalt unyttig og tar masse ekstra plass. I dag får man fancy toaletter som både spyler med temperert vann og føner deg der bak. Kan også helt sikkert brukes til mye forskjellig og sikkert behagelig å få tørket føttene varm etter en lang dag på stranden. Men den bruken jeg har mest erfaring fra med bide (leke og vaske leker), er kanskje ikke å anbefale å gjøre i moderne toaletter med spyl og føn.
Dette gjør bideet enda mer overflødig. Det er kun show off og flottenfeieri.
Philip Starck er sikkert en flink kar, men har blant annet designet verdens styggeste MC. Etter å ha sett en del av det han har designet anser jeg han for å være massivt overvurdert og sprøyte gal (etter det MC overgrepet), men appelsinpressa hans er litt kul.
Av hygieniske årsaker kan jeg også være fascinert av bidé. Det er tross alt bedre enn det vi normalt gjør her til lands når vi har vært på dass, men ville nok heller valg innebygde løsninger dersom jeg skulle hatt noe slikt.
Såvidt jeg skjønner er japanerne lengst fremme med avanserte toaletter som fikser alt fra start til mål. Hvorfor har vi ikke tilgang til et utvalg med slike avanserte toaletter?
Ser jeg var litt upresis i mitt innlegg, det var slike japanske toaletter jeg siktet til når jeg skrev innebygde løsninger.
Mor og far har en leilighet i Tyrkia med slike dasser. Jeg har til gode å teste dem ut.
Merk at hva som menes med "japansk toalett" kan være forskjellig, i Asia vil det ofte referere til det som på engelsk kalles squat toilet. Det som vel ikke er så vel kjent her i vesten er at slike moderne tekniske japanske toalett har visse helsemessige problemer. Jeg mener også å ha hørt/lest at den manglende fysiske massasjen som anus får fører til "slappe" muskler og tilhørende problemer.
Forøvrig, når det gjelder huktoalet - hvis det er noe som virkelig kan kalles dritdeilig så er det det! Om jeg noen gang kommer til å bygge nytt hus med mere enn et bad så vil jeg definitivt ha et slikt. Jeg er sikker på at jeg leste en liste med flere helsemessige fordeler i en av artiklene på wikipedia, men jeg finner den ikke igjen
Bide er derimot ganske praktisk, men det forutsetter som nevnt at man har et bad med plass til det. Bideene hadde vel sine glansdager på jappetiden da badene var på størrelse med et moderne kjøkken. Jeg har selv ett på badet i mitt relativt nykjøpte 80-tallshus. Tidligere har jeg hatt bad på 4-6 m2, og det har vært uaktuelt. Jeg ville nok aldri installert et heller tidliger, men tok over et ganske ålreit bad med ett på. Det brukes jevnlig - til andre ting enn de tiltenkte.
Senest i dag vasket en av ungen svarte føtter. Det kunne sikkert blitt gjort i dusjen også, men bideet er mer tilgjengelig. Faktisk er den tradisjonelle og litt trauste, avlange formen en forutsetning for at det er praktisk. Bideet på bildet i første post egner seg langt mindre til fotvask, lekevask, skylling av sandete votter, etc.
For å si det slik; du vil helst ikke komme overraskende på noen som bruker det
Det ser ut som tyskerne har tatt den japanske dassen et stykke videre og funnet opp noe som kan forhindre slappe muskler der bak; massasjefunksjon som stimulerer muskelen:
http://www.vvskupp.no/Avdelinger/Produkter/Baderom/Toalett_og_tilbehør/Geberit/AquaClean/Geberit-AquaClean-8000-Pluss-615x420-mm-6165868-p0000034508
Jeg har prøvd sånn "hockey" toalett i Asia.. Det er noe jeg ikke kommer til å satse på i min bolig.. :o
Hvis man har god plass og velger å bruke noe av dette på bide, hvorfor ikke også bygge et par badstuer slik mange gjorde på 80 tallet. Utmerket innretning for å tine frossen kalkun..
Hehe! Har alltid tenkt det er for å vaske seg i ræva etter man har driti, det skulle vel stemme godt med det du illustrerer her
???
Putta hele vesla i håndvasken for spyling etter "forretninger". Ser ikke helt det ubehagelige i det, bruker fortsatt vasken jeg.
Hva med badekar, ett til hver?
http://www.adressa.no/forbruker/livsstil/article9726624.ece#.U4TC5gMM92R.facebook
Synes ikke det ser stygt ut heller - slenger ved en link av vår bidè
http://www.byggebolig.no/index.php?action=dlattach;topic=35861.0;attach=82513;image
Bide er helt vanlig i utlandet. Måtte jo være en "verdensmester" av en nordmann som kan le av noe slikt.
Bide er faktisk ikke så dumt. Sparer avløpene for toalettpapir med de miljøkonsekvenser det har, sparer faktisk penger i det lengre løp, da en pose med toalettpapir av grei kvalitet koster 60-70 kroner.
Og sist men ikke minst, du blir langt renere i rompa med vannvask enn toaletpapir. Hvor mye papir skal til for at du ikke for farve på papiret etter et sveip bak? Dette papiret kan også være irriterende på tynn hud bak der. Er sikkert endel lesere som klør litt i rompa. Irritert hud?
Kanskje bide ikke er så dumt.
Tror du de sitter med tissen ned på porselenet?
Du får en vannstråle med lunkent vann og skyller av.
Er det ikke mer motbydelig å gå rundt med skitten rompe? Du blir aldri ren med papir.
Her i huset ble det ca 1970 innredet et bad på 155x223cm med do, vask, badekar og bidet. Imponerende plassutnyttelse!
Bideten ble fjernet for å gi plass til vaskemaskin før vår tid, og vi byttet badekaret med dusjkabinett da dette badet fortsatt har vinyltapet og vinylgulvbelegg fra 1970 der skruehullene etter bideten er tettet med silikon.
Enig med deg ;D
Kvalitetsbad til lavpris
Nettbutikken VVSKupp.no
Inspirasjonsblogg for baderom
Noen har badestamp-mani og synes det er ekkelt. Greit nok. Men jeg tror nok de fleste mener at badestamp er mye kulere enn bidè.
At det skal være ekkelt med flere brukere av samme bidè er like ekkelt som at det er flere brukere av samme toalett. Helt normalt altså.
I bardomshjemmet mitt er det bidè som forrige eier satt inn i 1980. Da jeg bodde der var det bare bikkja som brukte den. Skulle den ha vann var det den foretrukne kilden. Så når bikkja var tørst trakk den inn på badet og bjeffet på oss for å få oss til å komme å sette på vannet.
Ingen tvil om hva som er mest/minst hygienisk. Trådens tittel går imidlertid på hvorvidt det er kult eller ikke med bidè.
Så sånn sett er det jo fint, men vi andre greier oss fint uten.
Dermed vil jeg si at kost/nytte ikke holder, spesielt med tanke på at det står et dusjkabinett rett ved siden av, eventuelt et badekar på det andre badet.
Har noen her noengang brukt et slikt til underspyling, slik det vel er tenkt?
Hvis det er det man ønsker det til er jeg enig i at det er unødvendig eller like greit med dette innebygd i WC.
Men ser det er ingen som har tatt opp de store fordelene til bide:
Den gir jo indirekte tilgang til et mye bedre og mer aktivt sexliv!
Etter sex blir det fort litt sur lukt etter en stund hvis man ikke vasker seg umiddelbart.
Man kan gå i dusjen, men da blir man jo våt på bena også. Og det er stress å tørke seg.
I bide på soverommets eget bad er vask/tørk unnagjort på sekunder, uten noe søl.
Man setter seg da motsatt vei av toalettet, altså med utstyret mot vannkranen.
Når madamen vet at det alltid er rent nedentil er det vanskelig å holde henne borte :)
Konklusjon, bide gir mer sex. Mer sex gir igjen ofte et bedre sexliv.
Intimbarbering er jo også en drøm i et bide da man kan sitte noenlunde behagelig og ha vann rennende i umiddelbar nærhet for skylling av høvelen.
Jeg skal iallefall ha bide i mitt nye hus for å si det sånn.
Har aldri merket noen sur lukt, men det er vel bare meg!? :)
Og for generøst dimensjonert utstyr gjør jo servanten samme nytten!?