8,283    11    0  

Lettvegg med vegghengte kjøkkenskap

 40     0
Flytter vegger for å lage til kjøkken og nytt bad, kjøkkenet vil bli avgrenset av en 3m lang lettvegg. Langs denne veggen er skal det monteres kjøkkenbenk + overskap

Tenkte å legge opp stendere slik at jeg skrur fast kjøkkenskapene i stenderne. Vil det kunne bære overskapene?

Hvilken tykkelse på stendere skal jeg gå for? 73mm eller 98mm?
Går det greit å bruke gipsplater eller bør jeg bruke noe stivere?
Noen andre ting jeg må tenke på, som antall tverrbjelker etc?

   #1
 4,293     Østlandet     0
det som er greiest er vell 36x73,  ikke noe problem og bruke gips,  bare monter spikerslag der skapene kommer.  bruk gjerne par høyder av kappet til stenderne for og sikkre at du har nok høyde på spikerslagene
Signatur
   #2
 489     Oslo     0
Eller så kan du bruke mollyplugg/skruanker. Egner seg bra til opphenging av bilder,hyller, skap m.m i gips, spon- og trefiberplater.
Signatur
   #3
 4,293     Østlandet     0

Eller så kan du bruke mollyplugg/skruanker. Egner seg bra til opphenging av bilder,hyller, skap m.m i gips, spon- og trefiberplater.


vill ikke anbefale gipsanker til kjøkkenskap,  12.5mm gips tåler ikke allverdens med et lite gipsanker
Signatur
   #4
 385     Bergen     0
Når du skal til å bygge veggen så sier svaret seg selv: Spikre opp noen tversgående spikerslag mellom stenderene så du kan skru fast skapene i disse der du ikke treffer rett i stenderene.

Jeg for min del doblet opp med å ha spikerslag til å feste veggskapene både øverst og nederst, og føler meg trygg på at dette holder ca uansett hva jeg finner på å stable i dem. Smile
   #5
 4,293     Østlandet     0

Når du skal til å bygge veggen så sier svaret seg selv: Spikre opp noen tversgående spikerslag mellom stenderene så du kan skru fast skapene i disse der du ikke treffer rett i stenderene.

Jeg for min del doblet opp med å ha spikerslag til å feste veggskapene både øverst og nederst, og føler meg trygg på at dette holder ca uansett hva jeg finner på å stable i dem. :)



enig i scotsman, men feste nede er unødveng så lenge det er godt festet i toppen
Signatur
   #6
 385     Bergen     0
I og med at ikeaskapene kun kom med ferdig opplegg for feste oppe så sier hodet at det helt sikkert skal være tilstrekkelig ja. Smile Men ble gående og kikke og kikke og kom til at jeg like gjerne grytet på med noen ekstra fester, så er magefølelsen god.

En liten rettelse er at jeg ikke doblet med spikerslag overalt, men satte på ekstra festebeslag i skapene de stedene det klaffet med stendere. (pluss et par spikerslag da)
   #7
 489     Oslo     0
Vil si meg enig i at jeg ikke ville brukt gipsanker til kjøkkenskap, da disse er beregnet for lette oppheng i gipsplater.
Fort gjort å blande navnene litt.. Ta f.eks Essve sin SAM-gipsexpander 6E(skruanker), den er testet til å ha en bruddstyrke på 104kg ved direkte trekk i en 13mm gipsplate. Bære evne i kg ved fakror 3( Det vil si en plugg som vanligvis vil miste grepet ved et trekk på 90kg, bare anbefales til belastninger opp til 30kg) er 34kg. Anbefalt bæreevne fra leverandør 18kg ved direkte trekk. Bæreevnen blir betydelig større om trekket blir sidelangs¨ som f.eks henge et skap på veggen. Skjønner ikke helt hvorfor man skal bruke ekstra tid på spikerslag når man har noe som er kjappere og som holder vekten av et kjøkkenskap...
Signatur

   #10
 35     Alta     0
skal du ha veggpaneler så bør dem passe mellom over og underskapene
:)

underskape sett du på 87,2cm i overkant. da får du soklene +plastlista på og høyda blir ca 90cm med benkeplate.
overskapan sett du på 141,6 i underkant. mulig æ huske feile mål. men mene det skal passe perfekt med veggpanel.

mulig det e andre mål der ute,men det her passe med hth sine kjøkken
   #11
 1     0
Jeg monterer HTH overskap i hytte som er ombygd fra to Moelven brakker, og kjøkken vegg er den opprinnelig, altså 1/4" wallboard/huntonit tror jeg. Skapene er 30, 40 og 50 cm, altså kan ikke alle festes i stendene.
HTH løsning er en lekt montert øverst på bak, med nedre kant kappet på skrå. Så følger med en tilsvarende lekt som jeg antar skal festes til veggen med skrå kant pekende oppover. Da blir det lekende lett å henge skap slik at de skrå kant låse i hverandre. Problemet er at uten spikerslag bak veggen tviler jeg at disse korte lektene kan festes tilstrekkelig til veggen. Har lite lyst å montere en lekt til utvendig på veggen (men det kunne løse et annet problem med førende eksisterende el-kabler bak skapene.
Antar at HTHs løsning forventer at det er spikerslag på plass inn i veggen, men jeg skulle trodde at de fleste som kjøpt billig gjør-det-selv flatpakker jobbet med renovering av eksisterende kjøkken og ikke har særlig lyst å åpne vegg.
Signatur