25,981    36    0  

Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc?

 1,323     Østlandet     0
Jeg er i ferd med å bygge ny garasje og for å spare tid (trodde jeg) bestillte jeg ferdige takstoler og precut fra en lokal produsent.
Årsaken til spørsmålet i tittelfeltet er at jeg nå er møkklei av "feil" og ekstraarbeid, og lurer på om jeg hadde for høye forhåpninger, eller om konstruktøren faktisk har fortjent juling  >:(

Garasjen er tegnet og konstruert av produsenten utfra mine ønsker:
- 70 kvm (7 x 10m)
- 36 graders takvinkel
- Et ark på fremsiden
- 3 porter på langsiden
- Dør i ene endeveggen
- 3 vinduer på baksiden
- Vindu i en gavl samt i arket og dør i andre gavl (for utvendig trapp)

Utfra dette leverte de et tegningsforslag, som jeg ""godkjente" med noen små endringer.
I ettertid virker det som om kvalitetsikring av tegningene da ble lagt over på meg som kunde.

Ettersom jeg finner feil i byggeprosessen finner jeg jo igjen feilene på tegningene også, men er det virkelig meningen at alle kunder skal ha så god tegningsforståelse?

Jeg vil etterhvert legge ut bilder av feilene, men ønsker først noen kommentarer ifht hva man kan forvente og hvilke erfaringer andre har med "ferdigkjøpt" reisverk.


  (trådstarter)
   #3
 1,323     Østlandet     0
Jeg sendte aldri noen tegninger, kun oppga spec i skriftlig form slik det står i første post.

I retur fikk jeg målsatte tegninger av takstoler, en sammenstillingstegning for hver vegg, samt de to gavlveggene, en 2D "takplan" som viser plassering av takstolene sett ovenfra og en 3D tegning som viser hele takkonstruksjonen.

Det var i første omgang fritt opp til konstruktøren å velge størrelse på ark, porter, plassering av vinduer etc. Dette fordi jeg da forventet at de valgte en teknisk god (enkel) løsning ifht bæring etc.

Utfra første mottatte tegninger ønsket jeg følgende endringer:

- Utvendige mål på reisverk endret fra 7 x 10m til 6,9 x 9,9m for å komme under 70kvm totalt - noe regelverket krever og som konstruktøren burde vite?
- Flytte ned dør, vinduer og porter idet jeg skulle ha en 20 cm høy ringmur.
- Vinduer i bakvegg endret fra kvadratiske (1,1 x 1,1)  til overlysvinduer (1,1 x 0,6).

Når jeg mottok nye tegninger fikk jeg pr tlf beskjed om å sjekke at mål etc var korrekt idet det hendte at tegneprogrammet "gjorde rare ting" når det ble gjort endringer.
Lite viste jeg da at jeg samtidig fikk ansvaret for å kvalitetsikre alle tegningene...............
   #4
 9,677     Kysten     0
Klart du har ansvaret for å sjekke at tegninger er slik du vil ha det. Om du ikke har levert noe underlag for konstruktøren må det jo bli sånn.

Har du opplyst at garasjen skal være under 70 m2?
  (trådstarter)
   #5
 1,323     Østlandet     0
Spørsmålet er egentlig da om en konstruktør, som er forventet og være proffesjonell i faget, kan og bør legge ansvaret for kvalitetsikring av tegningsunderlaget over på en privat kunde?
Det er helt tydelig i ettertid at konstruktøren selv ikke har sjekket tegningene før det ble sendt til produksjon.
Det er vel ikke forventet at "vanlig folk" skal kunne tyde tekniske tegninger godt nok til å kunne påpeke feil?

Enkelte ting er riktignok mangler ifht mine forventninger og således kanskje bare mine forventninger som var/er for høye. Mens andre ting anser jeg som direkte tabber og veldig amatørmessig. Noe jeg ikke hadde forventet av en proff aktør som har vært i markedet i årtier.

Nevnte "feil" med mål på garasjen er jo av første kategori, og ingen big deal. Jeg ga jo beskjed om endringene, og de ble utført.
Problemet er at endringene som ble gjort akumulerte flere feil på tegningene, som jeg ikke var klar over at jeg hadde ansvaret for å finne. Når konstruktøren samtidig gir uttrykk for at han er klar over at tegneprogrammet da kan gjøre "rare ting" så burde han kanskje sjekket dette selv, evnt tegnet det på nytt hvis programmet de benytter ikke takler endringer i ettertid.
  (trådstarter)
   #6
 1,323     Østlandet     0
Jeg hadde håpet på noen flere kommentarer på generellt grunnlag, men det er kanskje vanskelig uten noen eksakte feil og mangler å vise til.

Så jeg får starte fra begynnelsen og legge ut manglene i den rekkefølgen jeg oppdaget dem.

Vegg 1:

Over døråpningen var det med EN losholt (48 x 198) som skulle stå på høykant. Hvorfor bare en? Hva skal jeg da feste evnt kledning på innsiden av veggen i?

Vegg 2:

Etter at bakveggen med 3 vinduer var oppe synes jeg noe ikke stemte. Og etter en sjekk med tommestokken ble mistanken bekreftet: Det var 55cm C/C på stolpene under vinduene! Imponerende!

Vegg 3:

Ingen åpninger og ingen overraskelser

Vegg 4:

Frontveggen med åpning for tre garasjeporter skulle opp til slutt, og da oppdaget jeg raskt at dragerne over portåpningene manglet.
Pga arket på taket sentrert over den midtre porten er det satt inn ekstra bæring (stolper) i mellom portene. Og jeg ble jo litt overrasket over at det på ene siden var tre stk 36x148 stolper montert inntil hverandre, mens det på andre siden bare var to!  ???
I bakveggen derimot er var det tre stolper på begge sider (selvfølgelig).

De nevnte feilene så langt (ja det kommer flere) synes på tegningene i vedleggene. Burde jeg sett dette før bestilling og hadde jeg ansvaret for å rette det opp?
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Vegg 1.jpg - sandhaug
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Vegg 2.jpg - sandhaug
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Vegg 3.jpg - sandhaug
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Vegg 4.jpg - sandhaug
   #7
 2,855     0
Med en "tegner" som klarer å lage så rotete tegninger som det der, med opptil tre lag tekst/målsetting som ligger mer eller mindre oppå hverandre (og dermed er mer eller mindre uleselig), så er ikke akkurat resten oppsiktsvekkende...  :-\

  (trådstarter)
   #8
 1,323     Østlandet     0
Som mange andre "gjør det selv folk" så foregikk dette på helg, så for å i det hele tatt få gjort noe måtte jeg jo selv rette opp feilene ettersom de dukket opp:

1. Sette inn en 48x198 losholt til over døren.
2. Rive ned igjen losholt og stolper under vinduene, og fordi det er frest spor i bunnsvill måtte jeg kappe stolpene før jeg flyttet dem til korrekt posisjon.
3. Sette inn den tredje 36x148 stolpen på ene siden av den midtre porten. Og for å være sikker på at denne fikk nøyaktig samme lengde som de to andre, freste jeg her spor i bunnsvillen selv med håndoverfres.

Det betydde jo også et par turer til nærmeste byggsjappe for Sandhaugfrua for å kjøpe det som manglet.

Lettere irritert, men med stor iver etter å komme videre satte jeg så opp framveggen, uten dragerne. For så å oppdage en ny feil................
Jeg hadde spesifisert porthøyden til 2100mm, noe som var korrekt på første tegningen. Etter at jeg ba konstruktøren flytte alle åpninger ned 200 mm pga ringmur, hadde portene krympet en smule......  (se tegning)
Så da var det bare å rive ned igjen, sende Sandhaugfrua etter 6 stk 48 x 148, kappe de i korrekt lengde og sette det opp igjen enda en gang  >:(

Resten av helgen gikk med til å sparke pukken rundt på gårdsplassen og forbanne en viss konstruktør og firmaet han jobber i, i påvente av at de manglende dragerne skulle dukke opp.
   #9
 6,009     Finnmark     0
Hjelper akkurat en slektning litt med "byggesett" garasje, vi oppdaget at man må ha god forståelse for å forstå tegninger. Tror denne leverandøren bruker ett billig program med endel mangler.
Det mangler stadig deler som må hentes(tydeligvis dårlig kvalitetssikring), som tar litt tid.  Her måtte kunden ta to porter, kunne ikke leveres med en stor port!
På generelt grunnlag kan jeg si følgende om "byggesett":
Man må godta løsninger som leverandør tilbyr, ofte ikke helt som ønsket.
Vanskelig å unngå feil med leveranse,  gjelder mangler og feilproduksjon.
Opp til kunden å hente ting som er "glemt ", kan fort koste penger!

Vil selv kanskje bare bestille ferdige takstoler til egen garasje,  skal klare å kutte material selv og spare minimum 20000 kr på det :D
........med litt tid så kan man også kjøpe inn garasjen på kampanje /tilbud....

Tror mange får en liten overraskelse når de kjøper "ferdig" garasje,  ofte litt mer tilpassing enn beregnet!
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 1,323     Østlandet     0
Jeg ringte konstruktøren denne lørdagen (jada på privaten) og etterlyste dragerne. Han var hyggelig og hjelpsom, reiste til lageret deres, og ringte meg opp igjen for å fortelle at disse var levert til feil kunde.  :'(
Hvilken kunde var det ingen som visste, så han måtte bestille de pånytt på mandag, og jeg fikk dem på tirsdag.

I løpet av helgen sendte jeg han en e-post hvor jeg påpekte de andre feilene jeg hadde oppdaget, og fikk følgende svar:

Sjekker hva som her skjedd med limtreleveransen og gir deg tilbakemelding så snart som mulig.
At det er 3 stk bærestolper under den ene bæretakstolen og 2 under den andre har ingen praktisk betydning.
Det holder i massevis med 2 stk, årsaken er at programmet plasserer stolpene litt forskjellig i forhold til stolper i nærheten.
Vedrørende høyde på åpninger så ble disse justert ned 20 cm ihht avtale.
Stolpene under vinduet ser jeg er feil.
Beklager rotet med limtrebjelkene.


Joda sålenge det holder i massevis med 2 stolper så er det like greit å bruke 3 stolper på de tre andre bærepunktene!  ::)
Høyde på åpninger skulle justeres ned 20cm ihht til avtale ja, men 2100mm - 200mm er kanskje ikke lik 1850mm eller?
Årsaken til at jeg ikke reagerte på dette når jeg fikk tegningene var at jeg trodde denne var målsatt ovenpå bunnsvillen.
   #11
 9,677     Kysten     0
Høyde opp til losholt dør er målsatt på tegning fra under bunnsvill til 1850mm. På porter ser det ut for å være tegnet inn bunnsvill? Det er jo litt merkelig? Målet der er også fra under bunnsvill.
  (trådstarter)
   #12
 1,323     Østlandet     0
Joda, høyden på døråpningen er grei da jeg skal ha inn en 2m høy ytterdør der (den som nå sitter i huset).
Problemet er at når han endret høyden i åpningene, så ble alle like. Portene var spesifisert til 2,1 m. Men som du ser av svaret hans, så hadde jo ikke han gjort noe feil........
Og ja jeg så det jo lett i ettertid at det var målsatt fra under bunnsvill. Jeg var på det tidspunktet ikke klar over at ansvaret lå på meg, og at konstruktøren bare sendte tegningene til produksjon uten å se noe mer på de selv. Jeg trodde det var han som var proff og ikke jeg.  ;)

Bunnsvill under porter skal jo selvfølgelig ikke være der, og jeg tenkte det som nok en tabbe når jeg så de. Men det var egentlig greit for da fikk jeg enkelt rettet opp hele veggen mens jeg boltet den fast til ringmuren, og kappet bunnsvillen etterpå.
   #13
 878     Sokna, Ringerike     0
Bunnsvilla i portåpningen er vel satt på for å stive av veggen til den er ferdig montert.
Signatur
  (trådstarter)
   #14
 1,323     Østlandet     0
Når alle feil og mangler på veggene var rettet opp, og asfalt vindtett slått på var tiden inne for takstolene.
Det så jo i og for seg greit ut, og gikk fhv greit, helt til drageren i mønet skulle på plass.
Denne drageren skal holde opp de fire "halve" takstolene som er bak arket, og hviler på tre takstoler satt inn til hverandre i hver ende.
Så da var det bare å bygge stillas, stive av takstolene etter beste evne, og kalle inn halve slekta for å lette drageren på plass.
Men den gang ei!
For den passet selvfølgelig ikke...........
Drageren er spesifisert til 70x280mm, noe den også var, problemet var at den var 14mm for høy ifht plassen over hanbjelken.
Er dette vanlig praksis? Er dette slik man må tilpasse på stedet? Er det forventet at en privat amatør skal vite slik, og ha verktøy til å fikse det med?

Irritasjon over konstruktøren ble uansett ikke mindre etter den seansen.

Problemet synes også forsåvidt på 3-tegningen, hvis man zoomer inn på rett plass.......
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - 3D.jpg - sandhaug
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Drager.jpg - sandhaug
   #15
 9,677     Kysten     0
Precut er precut, da burde det vært haket utav fra leverandør slik at den passet. Det er nå min mening.
  (trådstarter)
   #16
 1,323     Østlandet     0
Vi kan jo ta med en liten bagatell til, før jeg kommer til hovedproblemet jeg strir med denne helgen......  :o

I ene gavlen skal det være dør inn til loftet. Og da er det jo enklest å sette stolpene inntil døråpningen - om det blir c/c 60cm er ikke så nøye tydligvis.
Avstand mellom stolpene er selvsagt ikke målsatt på tegningen, men hvis man ser målsettingen på overgurten så kan man jo få en liten mistanke.
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Gavl 1.jpg - sandhaug
   #17
 1,012     0
om du ser på målene under,så ser du at det er i underkant av 3m fra døren og ut til veggen,og om du regner cc60,så blir vel det vel litt smalere på siste stolpen,så det ser da ikke så feil ut det
   #18
 2,855     0

om du ser på målene under,så ser du at det er i underkant av 3m fra døren og ut til veggen,og om du regner cc60,så blir vel det vel litt smalere på siste stolpen,så det ser da ikke så feil ut det

Problemet er vel mer at det er c/c 60 der det er 742 mm langs overgurten, og at det er mindre enn 60 ved minst ett av hjørnene er sånt man må forvente om bredden ikke går nøyaktig opp, men at det er over 60cm der det er 770mm langs overgurt (begge sider av døråpning), det bør ikke være akseptabelt. Blir jo kluss med alt av plater (og isolasjon), også de uten fals, om det er over 60cm noen steder...
   #19
 25,341     Akershus     0
Første gang jeg har sett slik målsetting. Lite egnet mhp hva en holder på med.
Det beste er å sette målbåndet på hjørnet og plassere stenderne i cc 60 fra ett punkt. Da passer isolasjon og plater. Det er disse som setter nøyaktighetskravet til stenderplassering. For bæringen kan en i gavelen bare bruke øyemål.
Signatur
   #20
 1,570     Sunnmøre     0
det normale på gavlveggar er å gå med c/c60 frå midten av huset, altså midtstaven som gjeng heilt oppi mønet.
Signatur
   #21
 1,012     0
de målene er jo i 36 graders takvinkel,kan jo ikke ta dem i vannrett,så tror det stemmer ganske bra i 60cc,med litt mindre mellomrom på ytterste stolpene
   #22
 25,341     Akershus     0
Walllace har selvfølgelig rett i at en må ta et totaloverblikk.  :)

Signatur
   #23
 25,341     Akershus     0

de målene er jo i 36 graders takvinkel,kan jo ikke ta dem i vannrett,så tror det stemmer ganske bra i 60cc,med litt mindre mellomrom på ytterste stolpene


Det er jo det som er "feilen" med denne måten å målsette på. En må kjenne takvinkel og ha tilgang på en trigonometrisk kalkulator ute i felt for å finne de målene en skal ha, upraktisk.
Signatur
   #24
 1,570     Sunnmøre     0


de målene er jo i 36 graders takvinkel,kan jo ikke ta dem i vannrett,så tror det stemmer ganske bra i 60cc,med litt mindre mellomrom på ytterste stolpene


Det er jo det som er "feilen" med denne måten å målsette på. En må kjenne takvinkel og ha tilgang på en trigonometrisk kalkulator ute i felt for å finne de målene en skal ha, upraktisk.


Heilt einige! Skal dei selge prekutt garasjer til vanlege folk så må!! teikningar, målsettingar osv vere gjort på ein kjempeenkel måte.
Signatur
   #25
 1,012     0



de målene er jo i 36 graders takvinkel,kan jo ikke ta dem i vannrett,så tror det stemmer ganske bra i 60cc,med litt mindre mellomrom på ytterste stolpene


Det er jo det som er "feilen" med denne måten å målsette på. En må kjenne takvinkel og ha tilgang på en trigonometrisk kalkulator ute i felt for å finne de målene en skal ha, upraktisk.


Heilt einige! Skal dei selge prekutt garasjer til vanlege folk så må!! teikningar, målsettingar osv vere gjort på ein kjempeenkel måte.


der er jeg enig,men det er jo ikke verre en og sette opp stenderene på begge sider av døren,og ta cc60 på de andre,men som sagt,når man tar med målet under(2940)så skal det stemme rimelig bra med cc60 uansett
   #27
 25,341     Akershus     0
Noe av problemet med dette prosjektet er at det er et engangstilfelle,mdet gir ofte ekstraarbeid. Dernest er det uklare ansvarsforhold mellom bestiller og leverandør: er det bestilt materialer etter en liste, eller er det i tillegg bestilt teknisk gjennomgang ok konstruksjon av produktet?

Poenget er at det fort blir muligheter for missforståelser.

Signatur
   #28
 1,570     Sunnmøre     0




de målene er jo i 36 graders takvinkel,kan jo ikke ta dem i vannrett,så tror det stemmer ganske bra i 60cc,med litt mindre mellomrom på ytterste stolpene


Det er jo det som er "feilen" med denne måten å målsette på. En må kjenne takvinkel og ha tilgang på en trigonometrisk kalkulator ute i felt for å finne de målene en skal ha, upraktisk.


Heilt einige! Skal dei selge prekutt garasjer til vanlege folk så må!! teikningar, målsettingar osv vere gjort på ein kjempeenkel måte.


der er jeg enig,men det er jo ikke verre en og sette opp stenderene på begge sider av døren,og ta cc60 på de andre,men som sagt,når man tar med målet under(2940)så skal det stemme rimelig bra med cc60 uansett


dørstavar skal helst gå utafor 60 modul, da om det skal kleast på innside(tenk hus) så vil man få ein plateskøyt på ein dørstav, noke som igjenn resulterar i sprekk i skøyt grunna bevegelse. Det enkle og normale her er å merke c/c på hus/garasje og ta 60modulen til kvar side, for så å merke inn døra etterpå.Men for all del, folk må gjere det dei synst er enklast, hovudpoenget mitt er at når ein produsent selge ei prekutt garasje, så må bruksanvisning og teikninga vere enkle å forstå for mannen i gata....
Signatur
   #29
 25,341     Akershus     0

... så må bruksanvisning og teikninga vere enkle å forstå for mannen i gata....


Så sant så sant. Er kjent med en ferdighytteprodusent, ISO 9001 sertifisert hevdet de. Ingen montasjeveiledning overhode og to montører/byggmestere som ikke kunne å sette det hele sammen! Disse endog påsto konstruksjoner i tråd med fabrikantens anvisning, noe som var tøys. Uten tegninger var det ikke mulig der og da og imøtegå deres påstander.
Signatur
  (trådstarter)
   #30
 1,323     Østlandet     0
Poenget er at dette ER precut.
Alt er altså ferdig kappet etter tegning, og i gavlene er det frest spor i bunnsvill, mens det er merket på hvor stolpene skal festes i toppsvill.
Hvilke mål det står på tegningen blir da likegyldig for monteringen. Og av samme grunn oppdages ikke slike feil før etterpå.

Det er helt utrolig amatørmessig spør du meg, når de ikke klarer engang å følge c/c 60.
Og som wallace nevner; man legger ikke en plateskjøt inntil døråpning.

Selv om dette "bare" er en garasje er faktisk planen både å isolere og kle den innvendig. Og det er irriterende nok å montere 12mm asfalt vindtett utvendig, selv om de har 120cm bredde så man kan unngå skjøt der stolpene står feil.

  (trådstarter)
   #31
 1,323     Østlandet     0
Jeg kom forøvrig på en "bagatell" til som kan nevnes.
I tegningshaugen var det med tegning av en "planke" benevnelsen er U1 - 1 x 2stk.
På tegningen er det oppgitt følgende:
Virke: Bredde 36mm, 2 stk sammensatte. Høyde 200 mm.

I materialhaugen er dette 2 stk 48 x 198 (2"x8").

MEN problemet er hvor de skal monteres og hvordan.
Man ser dem jo på 3D tegningen, men det er ikke målsatt, det er ikke frest spor til dem eller i dem, ei heller er noe merket hverken på bjelkene eller på undergurtene.

Var det flere enn meg som trodde precut betydde "kjapt byggesett"?
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - U1.jpg - sandhaug
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Bjelke.jpg - sandhaug
  (trådstarter)
   #32
 1,323     Østlandet     0
En stund siden oppdatering her nå, mest fordi jeg har vært opptatt med å løse problemene og ikke orket å skrive om dem  ???

Men den andre gavlveggen var jo selvfølgelig ikke så veldig mye bedre!

Her var det plutselig godt over 60 cm mellom stolpene over/under vinduet  >:(
Takstoler og precut reisverk - lego eller må man forvente tilpasninger etc? - Gavl 2.jpg - sandhaug
   #33
 56     0
Hei.Ser tråden er litt gammel, men prøver.
Hva heter det firmae du brukte? Skal bestille precut reisverk for hus og garasje, og vill ungå slike problemer:)
   #34
 575     Haugesund     0
Jeg har fått precut av Optimera. Har helt andre erfaringer med pre-cut.
Hos meg er det utrolig mye detaljer og nesten ingen vegger med 90 grader.
Alikevel ser alt ut til å stemme på millimeteren, alt er kappet. Har ikke brukt sag for å sette opp huset. Til og med ståldragere og store limtredragere er kappet helt korrekt vinkel og med mm nøyaktighet.
Alt stemmer, sperrer treffer stendere i alle ytter og innervegger.
Er altså overaskende fornøyd med precut byggesettet mitt.
Kjipt når det er så mye feil som du har hatt her Ermm
  (trådstarter)
   #35
 1,323     Østlandet     0
Denne tråden ble vel aldri sluttført, da det ikke var stort mer å skryte av når jeg kom til arket på taket Dvs det var i mine øyne en veldig dårlig løsning/konstruksjon som ga meg mange timer med ekstraarbeid.

De som ønsker å unngå denne leverandøren kan kontakte med på PM, da jeg ikke har noe stort ønske om å sverte dem uten at deres ledelse har fått mulighet til å uttale seg. Jeg ble møtt av en arrogant holdning fra deres konstruktør og planen var egentlig å dokumentere alle feil og oversende dette til sjefen i firmaet - noe jeg dessverre ikke har orket å gjøre.
   #36
 6,009     Finnmark     0
Dessverre så er det mange som opplever at precut garasje blir en dyr selvbygg garasje tilslutt.........har vært borti eksempel hvor leverandør skylder på feil på pc( tegneprogram) pga manglende opplysninger ( indirekte kundens feil)..........
Vi skal også bygge garasje og velger variant hvor jeg kan gå til speilet og se arkitekt, ansvarshavende og snekker rett i øynene Wink
Signatur