15,254
39
0
Balansert ventilasjon med varmegjennvinner
57
0
Noen som har erfaringer med balansert ventilasjon m/varmegjennvinner?Har hørt fra noen "fagfolk" som sier at prinsippet med bal. vent. m/varmgj. er at den kalde luften som blir sug inn i huset skal bli forvarmet av den varme luften som er på vei ut. slik at det ikke skal gå så mye ekstra energi på å holde huset varmt.
Etter å ha bygd noen mye eneboliger og leiligheter med dette systemet er min erfaring at luften som kommer inn i bygget er iskaldt, altså ikke oppvarmet i det hele tatt. som igjen fører til høyt bruk at energi til oppvarming av huset.
Husene som er blitt bygd har hatt min 20cm isolasjon i vgger, 35 i himling.
kan det være noe feil med valg av vent. aggregat, kanskje?
Etter å ha bygd noen mye eneboliger og leiligheter med dette systemet er min erfaring at luften som kommer inn i bygget er iskaldt, altså ikke oppvarmet i det hele tatt. som igjen fører til høyt bruk at energi til oppvarming av huset.
Husene som er blitt bygd har hatt min 20cm isolasjon i vgger, 35 i himling.
kan det være noe feil med valg av vent. aggregat, kanskje?
Men det som også er viktig , er å sjekke at ventilasjonskanalene er godt nok isolert hvis de ligger på kaldt loft.
skal det kanksje rett og slett komme kald luft inn?
Om prosjektet vårt på hjem.no
Vel, jeg har 15 grader på innluften og ute er det -3. Inne er det ca 20-21 grader. Jeg har kammerveksler og ingen tilleggsvarme på ventilasjonsanlegget så da lurer jeg VELDIG på hvor varmen kommer fra.... ::)
Edit: 19-20 grader inne, faktisk.
Jeg vet ikke. Noe av luften suges vel ut fra bad, der det er varmere, og så tilfører vifter og motorer noe effekt.
Kanskje noen spesialister kan hjelpe...
Om prosjektet vårt på hjem.no
Det er jo dette som er varmevekslerens oppgave. Hvordan denne virker aner jeg ikke, men finner sikkert mye godt stoff om det på wikipedia.
90% tilsvarer 18 grader på friskluften når det er 20 grader inne og 0 grader ute.
80% tilsvarer 16 grader, og ett sted mellom de to verdiene skal ett moderne anlegg ligge.
http://www.engineeringtoolbox.com/heat-recovery-efficiency-d_201.html
http://www.enervent.fi/data/uk/brochures/enervent_tekniikka_eng.pdf
Om prosjektet vårt på hjem.no
På mitt anlegg ser jeg at når utsugsluften holder +22 og utetemp er -2, blir innblåsningsluften 15 grader. Flexit S7 rotorveksler uten ettervarmebatteri.
Denne skal etter boken gjennvinne vel 70-80%.
(Skulle nesten tro at trådstarter har brukt kryssvekslerannlegg og satt i sommerkasett som gir ren by-pass, og ikke noe varmeveksling ??)
Et isfjell inneholder mye mere varme enn en kaffekopp.
Om prosjektet vårt på hjem.no
Er ikke sikker på hvilken type, men vet at det er villa vent sin 700 model?
Holder på å bygge meg hus fortiden. Noen som har forslag på aggregat type som passer til et 140m2 hus på 1+1/2?
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Har du noe peiling på hvordan flexit sine aggregat er i forhold?
Men til ditt spørsmål; ett fett antar jeg. ta det som er billigst å installere.
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Men skal vel innrømme at det gikk ei glose eller to under montering av dampsperre i tak også aleine....ikke alltid like samarbeidsvillig den der 0,20mm plasten som er 8,5 meter lang og 4 meter bred, hvor du står med henda langt over hodet og banner fordi stiftepistolen ligger akkurat utenfor rekkevidde og når du endelig fikk tak i den så har slangen snirklet seg rundt gardintrappa så den når akkurat ikke opp til takstolene..... >:(
Oh, man!!!
Lekehusbloggen min
Terassebyggebloggen
260m2 bta trehus etter TEK07, Thermia Optimum G2 8kw i serie med 200ltr OZO Super. 180m energihull. Roth vannbåren varme.
Er det virkelig så gale å installere selv? Vurderer dette ser du ??? Kommer vel an på utgangspunktet og tilgjengeligheten i huset?
Feks gjennomføringer i klesskap, bak kjølehjørne ol.
Jeg må trekke på tvers av bjelkelaget nede, og kan dermed ikke unngå kasser. Det er litt kjiipt!
Jeg har brukt fleksible kanaler rund baut og det angrer jeg ikke på. Det er enkelt å håndtere når det er trangt. På loftet hadde jeg tenkt til å etterisolere uansett, så der la jeg rørene først og så rullet jeg ut 20cm glava mellom dem og la ett lag over.
Det viktigste er å planlegge og tegne det inn sånn noenlunde før du setter i gang, så slipper du noen turer på byggsjappa for å kjøpe ekstra bend, osv. Kjøp inn alt du trenger på forhånd og sjekk pris flere steder. Rør og bend kan fort bli dyrere enn selve aggregatet hvis du handler på feil sted. Husk lydfeller før tilluft på soverom!
Jeg har K-bjelker i bjelkelaget og kan da ta hull opptil 160cm Ø så lenge hullene er minst 60cm fra hverandre og 60cm fra nærmeste bærepunkt.
Om prosjektet vårt på hjem.no
Er noe som ikke stemmer hvis hvis inn luften blir høyere enn snittet av ute og inne temp.
Det skal være teoretisk umulig etter hva jeg kan forstå.
Hvis da ikke luftstrømmen ut er mye større enn inn strømmen eller som det blir nevnt her at fuktighten inne er ekstremt høy. Noe den umulig kan være når luften blir skiftet ut en gang i timen.
I det øyeblikket temperaturen er like i de to luft strømmene vil det ikke lengre være noe energi utveksling mellom dem.
Kommer sikkert til å provosere på meg noen her med disse argumentene men håper noen her kan vise meg regnestykket hvor energien kommer fra så trenger jeg ikke lengre lure på om jeg skal ha et annlegg som dette eller ikke.
Nemlig. Det er akkurat slik jeg forstår det.
Burde ikke si dette, for det har egentlig ingen betydning, men klarer ikke å la være.... Tenk om du hadde vært like flink til å trekke sammen ord som du er til å forklare varmevekslere.
"energilikevektsregnestykke", "varmegjenvinningssystem"
Det gjelder andre også. I et annet innlegg var det en som skrev "stikk kontakt". For meg er det like vondt å se på som listene i huset til alibaba. Noen mener det er pirk, andre ikke. Jeg skjønner jo hva som står, akkurat som listene til Idehus Ålesund jo dekker dørkarmen - men det gir en vond følelse når det gjøres fundamentalt galt.
Dette er egentlig enkelt. Bare skriv som du sier det, uten pause: "energiutveksling".
Se forøvrig http://folk.uio.no/tfredvik/amo/
NEI - jeg vil ikke spore av denne tråden med en språkdebatt. Da lager vi en egen tråd - men nå har jeg lest så mange særskrivningsfeil på dette forumet at jeg ikke klarer å la være.
Sorry.
Nå tilbake til ventilasjonsdebatten.
Om prosjektet vårt på hjem.no
Kunne heller ikke la være. Du er tydeligvis veldig flink på rett__skrivnig men hold deg for deg selv er du snill.
Teorien din er delvis riktig viss du blandar varm og kald luft (sett bort frå forskjellen i varmekapasitet på kald, tørr luft og varm, fuktig luft), men det er ikkje det som skjer i ein varmeveksler. I ein roterande varmeveksler blir eit element først varma opp av den utgåande lufta, før det blir kjølt ned av den inngåande lufta. Slik flytter ein varme frå utlufta til innlufta.
Ei betre forklaring kan du finne t.d. her: http://www.swegon.dk/RotvvxDK.pdf
En annen ting som veldig mange tror er at et ventilasjonanlegg er det samme som en varmeovn. DET ER DET IKKE!!
Selv om du har balansert ventilasjon må du basere oppvarmingen av huset ditt på andre ting. Ventilasjon er der kun for å skaffe deg frisk og sunn luft i stua di...
...og med en gjenvinner slipper du å få iskald luft inn i stua på vinteren. Gjenvinneren fungerer som et varmelager hvor man klarer å ta vare på en viss mengde energi fra luften som blåses ut. Den samme energien tilføres så luften som trekkes inn.
Det er riktig at energibærerne ikke blandes, men det hjelper ikke på spørsmålet mitt om hvor energien kommer fra. Det oppstår ikke energi i varmeveksleren selv om den roterer aldri så mye.
Energien vil kun bevege seg via aluminiumslamellene så lenge det er temperatur forskjell på de to sidene. I det øyeblikket temperaturen er lik stopper energioverføringen, dvs ved snitt temperaturen på de to mediene som varmeveksler.
Unntaket for dette er hvis det ene mediet har høyere varmekapasitet eller et større volum.
Noe som ikke er tilfellet her vis du da ikke trekker ut mer av huset enn du fører inn.
At fuktigluft har større varmekapasitet enn tørrluft er sant men den faktoren vil jeg påstå er minimal etter som lufta med et sånn anlegg blir kontinuerlig utskiftet.
Jeg etterlyser fortsatt masse og energilikevekten.
Og jeg er også frekk nok til å påstå at med inne luft på 20grader og uteluft på 0 grader og en roterende varmeveksler med effekt på 70-80% blir innlufta 7-8 grader hvis du ikke tilfører energi.
Jeg har tatt feil før så jeg er åpen for å skifte mening om dette hvis noen kan vise meg et energi regnestykke som motbeviser mine påstander.
MEN - hvis luften som kommer inn blir varmere enn gjennomsnittet av inn- og utetemperatur, og luften som går ut blir avkjølt til en temperatur LAVERE enn gjennomsnittet, vil det bety at varmeveksleren fungerer som en varmepumpe. Jeg skjønner ikke hvordan en roterende varmeveksler kan fungere som sådan.
Om prosjektet vårt på hjem.no
Det blir litt søkt å blånekte for at det virker når det virker. At du ikke skjønner det betyr strengt tatt at du enten skal sette deg ned og lese på hvordan det virker eller bare godtta at det virker. Byggforsk er ikke ute etter å lure deg.
Les side 31http://www.exhausto.no/docs/3002591/3002591_inf_VEX240_VEX250_VEX260_VEX270_NO.pdf
Prøver meg på et eksempel:
Uteluft t2.1=3grader
tilluft t2.2=18grader
avtrekk t1.1=23grader
temperaturvirkningsgrad=(t2.2-t2.1)/(t1.1-t2,1)=(18-3)/(23-3)=15/20=0,75
En enkel måte å få opp virkningsgraden er å ha høyere massestrøm på avtrekk enn på tilluft.
Problemet er at virkingsgraden sannsynligvis blir spist opp av den varmen du må tilføre lufta som kommer inn i huset fra andre steder, ventiler ol. Hvis du ikke varmer opp denne lufta vil huset ditt bli kaldt.
Jeg nekter ikke for at dette er tilfelle, jeg bare ønsker å skjønne hvordan det virker.
Steineksemplet kommer jeg ingen vei med:
Du har ett rom med 0 grader og ett med 20. Du flytter en stein fra det kalde rommet til det varme. Stein og luft her blir 19 grader. Så flytter du steinen tilbake til det kalde rommet. Her ligger den til stein og luft er 1 grad varme. Deretter flytter du steinen til det varme rommet og nå blir stein og luft 18 grader. Flytter tilbake og stein og luft blir 2 grader. Slik fortsetter du helt til luften i begge rom er 10 grader. Derfra kan du flytte steinen frem og tilbake så mye du orker uten at noen skjer.
Om prosjektet vårt på hjem.no
Så skulle det gå ann å kjøre dette annlegget i revers og få gratis aircondition som sommeren.
Helt enig, det jeg mente var at det er en enkel måte for produsentene av ventilasjonsaggregatene å "fikse" litt på virkningsgraden.
Har målt avtrekk og tilluft på mitt eget aggregat, og massestrømmen på avtrekk er noe høyere enn tilluft.
Helt korrekt iht Termodynamikkens andre lov: Varme overføres alltid fra et sted med høy temperatur til et sted med lavere temperatur, aldri omvendt. ( perpetuum mobile er umulig) Men det er da man tager en varmekilde og tilfører ytterligere varme. Det være seg el, gass, olje, ved eller annet som avgir varme feks mennesker, så kan du flytte steinen litt igjen og når du oppnår 22 grader kan du slukke varmekilden inntil tempen er 18 grader. så fyrer du opp igjen. Så man kan ikke trylle frem energi, thats a fact.
Da tenker jeg på funksjonalitet, effektivitet, MTB og pris. Eventuelt erfaringer i bruk (gjerne fra kjente).
Hva blir så konklusjonen om hva man skal velge?