28,045    31    4  

Leie seg minigraver, hvilken og for amatør?

 260     Orkdal     2
Da skal Dryasanne utpå bygda og leie seg graver til vårs  (ca 5. mai) ....
Jeg kjørte en enorm stor Volvo hjullaster (28 tonn?) en gang i barndommen, da jeg jobbet på et smelteverk. Da var det hushjørner, anleggsbrakker og steinkontainere som flytta seg, makan til brutalt beist! Jeg måtte levere inn førerbevis for slikt tungt for ti år sida, pga langt fremskreden revmatisme.

a) Hos Ramirent, hvor stor minigraver får jeg leie med mitt førerkort for vanlig bil, ikke maskinførerbevis?

b) Disse små velter vel lett? Stor stein kan vippe den av pinnen?

c) Dam 4 x 3 på 1  meter dyp -- på flat plen. Det er hølet. Resultatet ønsket er en nett liten dam på 3 x 2 og 20 cm med en enkel dybde på 50 cm for vannlijer.

d) Hva slags skuffe velger man til en slik liten vannpytt?

e) Skal grave opp 2 svære ripsbusker og flytte dem til et nytt sted med nytt hull

f) Etter at damhølet er gravd, skal jeg planere bunn med noe subbus greier for å forhindre frostsprenging. Så legger jeg på tykk filtduk og så en svindyr dammduk av gummi.

g) Værst av alt, oppå den dyre damduken skal være et lag på 5-10 cm elvegrus som er absolutt naturell, ikke noe sprengt kvass stein, tør jeg å bruke maskina til å planere ut denne oppå duken?

f) Det er vel bedre å leie så stor jeg kan framfor å ta den aller minste, kanskje spesielt pga jeg er uerfaren, og velte faren??
Signatur

   #1
 22,342     Akershus     1
b: Derfor lei maskin med ordentlig hytte. Småttingene uten slikt skulle vært forbudt.

f: Tror jeg ville droppet maskinen der.
   #2
 394     Strömstad     0
Kan ikke mye om dette, men her kommer noen forslag i alle fall...

a) Hos Ramirent, hvor stor minigraver får jeg leie med mitt førerkort for vanlig bil, ikke maskinførerbevis?
Ganske stor tror jeg

b) Disse små velter vel lett? Stor stein kan vippe den av pinnen?
Ja det gjør de

c) Dam 4 x 3 på 1  meter dyp -- på flat plen. Det er hølet. Resultatet ønsket er en nett liten dam på 3 x 2 og 20 cm med en enkel dybde på 50 cm for vannlijer.

d) Hva slags skuffe velger man til en slik liten vannpytt?
Vet ikke. Planeringsskuff kanskje?

e) Skal grave opp 2 svære ripsbusker og flytte dem til et nytt sted med nytt hull
Gjør det:)

f) Etter at damhølet er gravd, skal jeg planere bunn med noe subbus greier for å forhindre frostsprenging. Så legger jeg på tykk filtduk og så en svindyr dammduk av gummi.
Bra :)

g) Værst av alt, oppå den dyre damduken skal være et lag på 5-10 cm elvegrus som er absolutt naturell, ikke noe sprengt kvass stein, tør jeg å bruke maskina til å planere ut denne oppå duken?
Da må du nok være veldig stå på hånda. Men hvis jeg forsto riktig er det snakk om dam på 3 x 2 meter med 5-10 cm grus, altså rundt 0,5 kubikk kanskje? Bruk gravemaskin til å legge det i en fin haug midt i og krafse det ut.

f) Det er vel bedre å leie så stor jeg kan framfor å ta den aller minste, kanskje spesielt pga jeg er uerfaren, og velte faren??
Ja
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 260     Orkdal     0
Guta; se på Volvo ECR 38.

Den er nesten 4 tonn. Den er på 19.9 kw. Den koster ca totusen for en dag pluss moms.

Ramirent sier selv jeg kan kjøre maskin på opptil 20,4 kW uten maskinførerbevis.


Altså -- en slik ECR 38 da ??
Signatur
   #4
 5,745     0
Grensa er 15 kW/20,4 hk men dette gjeld kun i næring. Privat kan du kjøre så stor du vil.
  (trådstarter)
   #5
 260     Orkdal     0
"Privat kan du kjøre så stor du vil" ????
Hmm, jeg skulle nesten fått sett det regelverket...
Hvilken maskin størrelse vil du anbefale da?
Signatur
   #6
 5,745     0
Dette er regulert i AML/maskinsforskriften:
Loven gjelder for virksomhet som sysselsetter arbeidstaker, med mindre annet er uttrykkelig fastsatt i loven.

http://lovdata.no/dokument/NL/lov/2005-06-17-62#KAPITTEL_1

4 tonns maskin er vel passe bortsett fra ripsbuskene om disse skal flyttes med rot og jord, da vil du trenger 10-15 tonns maskin, men du får det alltid til med ei 4 tonns også om du bruker stropp rundt stammen, mulig du kan få det til med pusseskuffe også.

Skuffer bør du ha er grave/steinskuffe og hydraulisk pusseskuffe.
   #7
 6,009     Finnmark     0
Vurderte leie av maskin for å utføre endel oppdrag på hytta.
Har kjørt mye med minigraver selv, men endte opp med leie av maskin med fører.
.....da slapp jeg alt arbeide med"leie",ordne transport, kjøpe diesel,få med rett skuffe mm Grin ;)

Istedenfor så kunne jeg bruke egen energi til å klargjøre arbeidsoppgaver når maskinen kom...
......så alt kunne gjøres etter rekkefølge uten mye dødtid.....

Jeg visste også at innleide maskinfører er veldig "proff" og dette sparte meg for mange timers arbeid  Wink
Han brukte ca en 3 timer på alt = samme tid jeg hadde brukt i forbindelse organisere leie for å kjøre selv :o
......................så kommer arbeidstiden i tillegg  ???

Signatur

  (trådstarter)
   #8
 260     Orkdal     0
Oppdraget mitt er restaurering av hagedam. Det er en dam med vann i og en halv kubikk med dyr og pen sten som nå skal omgjøres til en fungerende havedam.
Det skal først graves et høl like intil eksisterende dam, inkl flytte de to buskene. Massen, stort sett hagejord, legges ved siden.
Så skal gamle dammen tømmes for vann, de pene stenene og elvegrusen tas pent opp og legges pent til siden på en presenning. Da er vi nedpå kvabbsanda oppå den gamle, ødelagte damduken. Den hives opp i full fart sammen med duken og filtmatta.  Underst er gråleire.
Så graves de to dammmene til en, pga helningen i terrenget, graves igjen halvparten av gamledammen.
Så skal bunnen pusses og kvabbsanda legges nederst. Ny filtmatte. Og så ny damduk.
Da er det klart for elvesand oppå duken, samt steiner og grusrøyser for planter og pumpe.
Jeg har ikke nevnt avslutning/kanten rundt. Den må vel graves manuelt.

Nei, det blir såpass my spekulering underveis, vet ikke om jeg vil ha en stresset maskinfører i tillegg til alle de andre millioner av problem her Smile
Signatur
   #9
 6,009     Finnmark     0
Skjønner at det er omfattende arbeide og tankevirksomhet med prosjektet ditt.....
Du må selvsagt leie maskin og kjøre selv ;)

Poenget med mitt innlegg er at mange leier graver, uten å vurdere leie med fører (som kan være både billigere, bedre arbeide og sikrere) Wink
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 260     Orkdal     0


..... og leie med fører, hvor meget ekstra blir det?

iogmed at 2tusen500 går til kun leie, 2500,- for elektriker, 1800 for grus, 1500 for planter, og tusing for ymse hagejomfruer og engler, er budsjettet anstrengt nok as is Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #11
 260     Orkdal     0
DA har jeg vært hos utleiefirmaet.

Kr. 5.000,- for en dag. For den 3.5 tons ec38 c.

Det ble for meget, det kan jeg nesten ikke bruke på en graver altså. Da blir den enten en 1.1 tonns maskin, elller så blir det bare spade Smile
Signatur
   #12
 2,874     0
5.000 for en dag?! Hørtes jo ut som den prisen skulle inkludert fører... (5000 delt på 7,5 timer blir 666kr/t, og det er ikke helt utenkelig timepris for så liten maskin med fører, i alle fall om man legger moms på det beløpet.)
  (trådstarter)
   #13
 260     Orkdal     1
Tre for maskin og 2.500 for å få beistet transportert til meg. Jeg har selv syklet ned til utleiefirmaet, det tok meg syv minutter....
Signatur
   #14
 2,265     0
Jeg betalte rundt 6500-7000 for 4 dager for en 2.8 tonner.
Dette var leie, frakt og en forsikring.

Maskina vi fikk var splætt ny, både graveskuffe og pussskuffe hadde malingen på enda, plasten satt på setetrekket, men vi turte ikke dra den av :)

(Og han som leverte den, kunne ikke kjøre den, da de ikke hadde brukt den før).

Maskina stod hos oss i 5 dager, men de tok ikke leie for 17.mai,  da det hadde vært synonymt med selvmord å starte graving i tett boligfelt på 17.mai med godvær.
   #15
 38,456     Lillestrøm kommune     0
Vi kjørte 1.1tonneren på tyssevarehengeren med tipp gikk greit å kjøre forsiktig inn på denne. (Tillatt vekt var 1300).  Utleier hadde ikke sett dette før og var egentlig litt imponert over hengeren.
   #16
 5,745     0
Der er mange minigravene til leie på finn for 1000 (+mva antar eg) pr døgn som kan fraktes med en større personbil. Da vil nok transportkostnad være vestentlig mindre.
Eg likar spesielt 2,5-2,7 tonnerene til Hitachi som kan fraktes på ei maskinhenger og fortsatt være under 3,5 tonn.
Ingen til leie på finn akkurat nå, men de er der ved jevne mellomrom.
   #17
 681     Bergen     0
Jeg har fått diverse priser her i bergen:

2000 ink mva for denne for en helg(+ forsikring):
JCB 1.5t http://diggleie.no/?page_id=20

1600 ink mva pr dag for Cat 305.5D (5.5t maskin) +1250 pr vei i transport

2000 ink mva pr dag for Cat 307D (8t maskin) + 1875 pr vei i transport

De to siste har jeg gode rabatter på, den første er standard pris.
Signatur
  (trådstarter)
   #18
 260     Orkdal     0
Åh, mange tusen takk for dette! Nå har jeg bare spurt ett eneste firma her på 7300 Orkanger, men jeg må se meg mer omkrring skjønner jeg. Særlig ille var det der med helg,
jeg spurte på leie kveld 30. april over 1. mai og levere søndags kveld. "ja det blir fire døgn leie det takk". Ikke et eneste antydning til noe som helst rabatt over helg nei...

Hadde det bare vært noe slikt som Digg her på bøgda! Åh kor enklar det hadde blitt. Så slapp jeg å stå med hånda nedi lua og spørre om almisser hos dette firmaet som tydeligvis er BARE for profesjonelle, bare for næringslivet (jo, jeg skulle skjønt det utfra facebook sida dems, her var det ingen hjemmensnekrere nei..)

Spørsmålet er jo alle de store og små firma i Trondheim, 4 mil herfa, en halvtimes kjøring på motorvei (e39), mulig at det blir totalt mye billigere, om maskina er en 4 tonns som må fraktes.
Og finn.no, kanskje jeg skulle lagt ut oppdrag, minigraver ønskes leid.

Jeg har nå fått tilbake litt av humøret på dette, takk skal dere ha!
Signatur
   #19
 2,413     Ønsker ikke besøk av deg     0
Jeg har leid maskiner av DIGG i Bergen.

Den JCB maskinen er totalt utrangert. Greit de er billig men får være grenser hva de kan leie ut og ta betalt for. Bommen er veldig laus og hydraulikken går i slow motion når maskinen blir driftsvarm.

Se på hva du skal betale for eller ring dem og hør hva de skal sende ut til deg. Få maskin med minst mulig timer.
   #20
 681     Bergen     0
Ja, tenkte en tur ut for å se på maskinene.. Jeg har gode kontakter, så kan leie for samme pris andre steder, men for de uten de kontaktene er jo dette et rimelig alternativ...
Signatur
   #21
 1,076     1484     0

Tre for maskin og 2.500 for å få beistet transportert til meg. Jeg har selv syklet ned til utleiefirmaet, det tok meg syv minutter....


Glem ikke at maskina skal lastes, lasten skal sikres, den skal også lastes av.
Så skal prosessen gjentas når maskina skal " tilbakeleveres".
Diesel skal betales, sjåføren skal ha lønn, bil skal forrentes osv.

Jeg tar minstepris for transport på 750kr, og det gir ingen inntekt i det hele tatt. Dette er da med personbil og maskintilhenger som i praksis koster svært lite i drift sammenlignet med en lastebil...
Signatur
   #22
 813     Østfold     0
om det er 7min å sykle, så er det bare å belte den hjem da, gjør jo 5km/t
Signatur
  (trådstarter)
   #23
 260     Orkdal     0


........... å belte den hjem da.........

Det ville gått greit det, om det ikke var for den smale Bårdshaugbroa over Orkla  og de to rundkjøringene, den ene kvalifiserer til verdens mest håpløse, alltid full av biler, trang og vanskelig og alle disse på en stamvei Trondheim - Ørland :-)

Har egentlig gitt opp. Det blir bare for dyrt. Fikk nå nylig et godt tilbud på en litt mindre maskin fra en ikke så stor entrepenør. Femtusen. Jeg har hagedam på feil sted her i verden...
Signatur
   #24
 10,486     Akershus     0
Selve gravingen høres enkel ut, men har du lagt noen plan for hvor du skal gjøre av massene? Du trenger noe å kjøre bort med. Kan du gjenbruke massene på egen tomt, så få med 2-3 litt spreke kompiser med trillebor.

Min lille 1,3-tonner med 60 cm graveskufe fyller greit én trillebor pr. skuffe.

Hva slags skuff man bør bruke avhenger av hvor hardt det er, hva slags maskin som brukes, og hvordan massen skal flyttes bort.

Det er fullt mulig å velte med sånne små gravere, men det skal nå også en del til. Jeg har vel hatt 60-70 utleier eller så på min, og ingen har greid å tippe den ennå.
Signatur
  (trådstarter)
   #25
 260     Orkdal     0
... det er også en av grunnene til at jeg har gitt opp prosjektet!

Jeg sto utenfor huset i 2001 og så på hvordan de gjorde det. Det var en kornåker. De flekka av matjorda, la i haug. Bygde huset. Fyllte og planerte opp med elvegrus.

Så for å lage plen. Fyllte de på med matjord/ denne åkerjorda. Det laget er en halvmeter på innsida, ikke hos meg men hos de på andre sida av huset, naboene.
Utenfor meg ble  laget heller tynt, innmed veggen nesten bare grus. Så det å drive hage her er jo dødfødt fra starten av :-(

Men det som forundret meg. da jeg sto og grov me spade to år sida, det gikk greit en halvmeter nedover forbi plentorva. Men da ble de plutselig bråstopp

Jeg kom nedpå betong hard kvabb/subbus, sånn finsandsteinhard greie. Jeg trodde det var grus, det var det ikke, og jeg hadde ingen sjans på å grave lenger ned, det ble for hardt.

Så derfor ga jeg opp da og gir opp nå, en slik lita maskin som jeg får med meg på Golfen, vil vel aldri klare å rive opp dette laget med "betong" fra ca 40 cm og nedover, som tydeligvis er dannet seg mellom plenjorda og grusen under.

SKulle jeg fått til dette, måtte jeg ha gravd opp dette skikkelig, for å komme nedpå grusen. Hvor my og hvor langt dette steinharde laget vet jo ingen.

Jeg kunne sikkert fått til å rista denne betongharde sanda på en måten, brukt den som underlag i dammen under filtmatta.

Jeg kan jo legge massen utpå åkeren mens jeg holder på, men den må jo fjernes, bonden kommer midt i mai og sår kornåker. Så jeg har trangt tidskjema også, jeg kan ikke starte før 5. mai, og jeg MÅ være ferdig til 17. mai.
Signatur
   #26
 10,486     Akershus     0
Vanskelig å si selvsagt, men jeg gravde over en gårdsplass i fjor høst med min vesle. Det var 40-50 år med godt tilkjørt gårdsplass og diverse forskjellige masser av ymse slag. Det var rimelig hardt, men det gikk da greit. Skuffa jeg brukte var en 45 cm uten tenner. En med skarpe tenner ville nok tatt det enda greiere.
Signatur
  (trådstarter)
   #27
 260     Orkdal     0
Fikk nettopp nå i handa et brev fra styret i borettslaget. Innholdet var klart, jeg er gitt tillatelse til å fortsette med min vesle hageflekk på fellesarealet og jeg er gitt tillatelelse til å utvide dammen med inntil en meter lengre nord på fellesarealet.

Det står også litt at at jeg kan leie meg en minste minigraver for dette arbeidet med dammen, men ikke kjør på plena vår, kjør på åkeren.. Åkern blir tilsådd i mai engang, og dermed forbudt å kjøre på.

Om jeg får leid en sånn ett tonns maskin for en tusen lapp eller maks to skal jeg tenke på det. Det å få tak i noe større er altså ikke aktuelt for borettslaget.
Signatur
   #28
 1,076     1484     0
ta kontakt med bonden, tilby kompensasjon for at du kjører ned litt åker.

Korn er så lite verdt idag, at en 500lapp rett i handa, helt sikkert gir deg tillatelse til å valse ned noen kvadratmeter kortstrå. Et mål gir i gjennomsnitt 400kg, til en verdi på under 3kr pr kilo. Du skal gjøre MYE med minigraver for å valse ned et helt mål..... ;D ;D
Signatur
  (trådstarter)
   #29
 260     Orkdal     0
Nå har styreformannen preika med bonden.
Jo det var berre å tut å kjør på åkeren ja.

Så får vi bare håpe at våren blir ekstremt seen da, slik at bonden ikke begynner å pløye før i slutten av mai.
Signatur
   #30
 1     0
Jeg kan leie ut 1,5tonner til deg på Orkanger.
Pris pr. dag: 1250,-
Pris helg: Fredag kveld - mandag morgen 2500,-
Frakt: 700,- (Totalpris levering og henting)
Alle priser er inkl. mva.
Regn med noen kroner i diesel i tillegg.
Leie seg minigraver, hvilken og for amatør? - IMAG0140.jpg - perfrode
  (trådstarter)
   #31
 260     Orkdal     0
Du må komme til meg med maskina i 2015.

Alt er låst her nå. Det er forbudt å kjøre på åkeren nå, den er høyvokst allerede. Å kjøre plena er uansett ikke lov, ihvertfal ikke nå.

Sukk, ikke greit å bo i borettslag ;(
Signatur