3,187    3    0  

Bad pusset opp av fagfolk for 6 år siden : Nå avdekkes ulike feil

 36     Trondheim     0
Har et bad i en kjeller som er pusset opp av fagfolk i 2004. Nå har det kommet en sprekk i en flis i dusjsonen, ukjent årsak. Det er også noe større krymp/silikonslipp i overgang gulv/vegg i dusjsonen. (Det dusjes direkte på flisa)

Badet har vært brukt av leietakere, slik at jeg vet ikke hvordan og når skadene har oppstått.

Spørsmål:

1. Er sprekk i flis så alvorlig at badet ikke kan benyttes?
2. Er det alvorlig med krymp/silikonslipp? Kan vannet som renner inn i sprekken finne en annen vei enn mot sluket?
3. Kan jeg monetere dusjkabinett uten å utbedre disse skadene?

Badet har heller ikke mekanisk avtrekksvifte, kun naturlig avtrekk. Bør jeg også investere i mekanisk avtrekksvifte? Noen som vet cirka pris på en slik?

   #1
 22,342     Akershus     0

1. Er sprekk i flis så alvorlig at badet ikke kan benyttes?
Ikke nødvendigvis. Hvis membranet er helt er det ikke noe problem.

2. Er det alvorlig med krymp/silikonslipp? Kan vannet som renner inn i sprekken finne en annen vei enn mot sluket?
Gulvet skal være laget slik at vannet skal renne til sluk. Skadene du nevner kan føre til mere fukt under flisene, noe som ikke er bra, men skal ikke være skadelig. Er gulvet laget feil er det uansett et problem.

3. Kan jeg monetere dusjkabinett uten å utbedre disse skadene?
Mest sansynlig ja. Pass bare på at sluket ikke går tett.

Badet har heller ikke mekanisk avtrekksvifte, kun naturlig avtrekk. Bør jeg også investere i mekanisk avtrekksvifte? Noen som vet cirka pris på en slik?
Hvis du ikke har nok ventilasjon idag bør du det.
   #2
 5,432     Akershus     0
Her ville jeg spandert å undersøke hva som kan være årsaken til skaden. Høres nesten ut som setningskade når en gulvflis sprekker og silikon løsner.

Vet du hvordan gulvet i badet og gulvene rundt er oppbygd? Er huset gammelt? Står det på fjell, på leire? Har du naboer som har bygget og sprengt i nærheten?

Kan selvsagt være en tilfeldighet, at det er en bom, ujevnt med lim , under flisa og det har falt en tung flaske ned som har sprukket flisa, men for en som har skiftet ut gulvfliser og vet hvor mye krefter som kreves for å slå hull i disse virker det rart. Også bekymringsfult at det er glipp i silikonen samme sted.

Tror jeg ville gått litt dypere inn i materien her, kan f.eks tenkes det er et vannrør som er lekk og som undergraver deler av konstruksjonen, da vil det jo være en forsikringsak. Ikke for å skremme unødig, men sprekk i en solid flis er for meg ensbetydende med bevegelse i underlaget og det skal man ta på alvor.

Mht avtrekk, er naturlig avtrekk over tak ofte nok hvis det er åpning i/under badedør som slipper luft inn slik at det blir sirkulasjon. Er det ikke det vil ikke avtrekk over tak virke, ei heller vifte da du bare vil skape vakum/undertrykk. Forsvinner dugg på speil raskt etter dusjing er det sansynlig at ventilasjon er god nok.

Jeg har tidligere hatt slikt system, men har nå erstattet det med fuktstyrt vifte med automatisk sjalusi. Dette gjør at oppvarmet baderom ikke hele tiden står med gjennomlufting og dertil energitap. Kostnad 800-1600 kroner avhengig av type + elektrikerutgifter.
   #3
 118     Stavanger     0
etter boka skal silicon på bad byttes ut etter x antall år, om det er 3 eller 5 husker jeg ikke, noe som gjør at silicone kan slippe tidligere er om det ikke er skrapt nok i hjørnefugene og siliconen ligger oppå.

kan ikke si noe uten å ha sett det ,men vil tro det er noe som er mistet eller noe. setningskade eller noe så hadde mer en ei flis gått (men ja såklart kan de komme etter) men vil tro dette er ganske "vanlig". siden badet er såpass nytt og du da ikke har noe planer om å bytte det med det første kunne det vært greit å lagt noen lapper i å bytte flisa og siliconen.  om du skal ha kabinett hadde jeg kanskje ikke brydd meg og heller gjort noe senere om du skulle dusje på fliser igjen....