9,194    12    0  

Hvordan bør vi bygge opp gulvet på baderom i 2.etg?

 105     Telemark     0
I dag ligger det kun sponplater på gulvet, disse tåler ikke vann. Vil nødig ta disse vekk da de ble lagt før diverse rom ble inndelt.

1.De er spikret, bør de skrus?

2. Er det stabilt nok, eller bør det legges et sponlag til? (Det er 60 cm mellom hver spikerslag under)

3. Vi skal ha masterboard over, men bør det være noe i mellom spon og masterboarden, f.eks vanntatt belegg?

   #1
 22,342     Akershus     0
Jeg regner med at de er limt også, da sitter de.

Det kommer an på hva du skal ha over. Legger du tynn støp med fliser går det bra.

Badet skal være vanntett (membran) så man skal ikke ha noen ekstra tetting.
  (trådstarter)
   #2
 105     Telemark     0

Jeg regner med at de er limt også, da sitter de.

Det kommer an på hva du skal ha over. Legger du tynn støp med fliser går det bra.

Badet skal være vanntett (membran) så man skal ikke ha noen ekstra tetting.


Nei, de er ikke limt, bare spikret, hva gjør vi da?
   #3
 4,293     Østlandet     0
for og være sikker er det bare og skru over, selv om det sitter nok godt,  skal du ha påstøp eller belegg på?
Signatur
   #4
 40     0
skal du ha belegg kan du legge dette rett oppå sponplatene. Sveiset belegg fungere da som membran. Pass på ugjevnheter. gulvet må være helt jevnt å ingen spiker som stikker litt opp. Spikerslag langs gulvet som du også legger belegg over, 15 20 cm.

Skal du ha fliser, må du flyte gulvet ca 1,5 til 2cm med fiberarmert flytemasse og hønsenetting.
Oppå der må du ha membran å så til slutt fliser.


( regner med at det er 22mm sponplater vi snakker om)
   #6
 185     0
Bare ett spørsmål- Kan man støpe direkte på vanlig 22mm gulvspon? Tåler sponet den fuktige støpen?
Hva kan man eventuelt legge mellom spon og støp.
   #7
 269     0
Da jeg ordnet med mitt bad så hadde jeg også vanelige sponplater,og skulle ha fliser.
Sjekket litt rundt og stoppet på følgene løsning.
Gips,plater på Megaflis som reflekterer varmen oppover,varmekabler,avrettning,membrann og fliser.
Vet ikke hvordan det er med gips nå,for det er jo ikke bra lengre sier de,men jeg fuget rundt veggene så minimalt med "vann"kommer i kontakt med den.Avrettnings massa herder jo ganske fort,så det er jo ikke akuratt vann so blir liggende og flyte over tid.
Dette var hvorden jeg gjorde det,men denne tråden er jo diskutert her før også.Så sikkert lurt og sjekke der også.

   #8
 31     0
Skru masterboardplatene i sponplata, prime masterboarden, legg kabler, sparkle gulvet med fiberarmertmasse så membran på topp! Men husk fall, jeg ville ikke gått under 15mm i tykkelse! 1:50 fall 80cm i diameter fra sluk, 1:100 på resten av gulvet. Bør ha sparklet gulv før for å få dette til. En annen løsning er å bruke jordfuktig betong, dette krever mer høyde. Her snakker vi minimum tykkelse på 35mm. Men dette er betraktelig lettere å få til i forhold til fall
   #9
 40     0
Hønsenetting er for ekstra armering, kommer sikker an på størrelsen av rommet om det er nødvendig...
mitt bad er 16kvm å der sa di vi måtte ha det...
   #10
 22,342     Akershus     0

Bare ett spørsmål- Kan man støpe direkte på vanlig 22mm gulvspon? Tåler sponet den fuktige støpen?
Fukten forsvinner så raskt at det ikke er noe problem (hvis man ikke bruker unormalt fuktig støp). Markfuktig betong eller avrettningsmasse/termomasse gir ikke store fuktbelastning. Dessuten skal platene grunnes først.

Egentlig er vel en løsning der gulvet ligger flytende på plategulvet å foretrekke.