571    3    1  

Kaldt vann i dusj

 2     0
Hei Har akkurat flyttet inn i nyrenovert hus. Vannet som kommer i kranene på kjøkken/bad er varmt men i dusjen blir vannet veldig fort lunkent. det hjelper litt å skru opp temperaturen men etterhvert så avtar dette og det blir på det beste lunkent vann selv med Max varme på. Dette er verst i dusj i 2. Etasje. Noget varmere vann i dusjen i 1. Etasje men her blir det også fort litt småkaldt å dusje selv om temperaturen skrus til max. Varmtvannstanken står i kjeller, rett under badene i første og andre. Noen som skjønner hva dette kan være og hvordan fikse det?

   #1
 25,381     Akershus     0
Et lignende problem med et eldre trykkstyrt Oramix batteri: umulig å få varme. Dissekerte hele greia og fjernet rusk i innvendige siler. OK igjen.

En annen mulighet er «gjennomslag i det andre dusjbatteriet. Her kan en forsøke å fjerne det ene batteriet og erstatte det med to dekklokk for å teste ut teorien. Ved gjennomslag sniker kaldvann seg over fra kald til varm side i et ellers stengt batteri og fortsetter i vv-røret til neste tappested.
Signatur
   #2
 38,344     Lillestrøm kommune     1
Ja gjennomslag er det jeg har beskrevet noen ganger. På jobb hørte jeg at nå skulle de fjerne benkebrederen som ble montert for en stund siden for nå var det en rørlegger som for første gang har forstått dette problemet, jeg prøvde for mange år siden men klarte aldri å overbevise rørleggerne om at dette var feilen. Ellers er det noen nye dusjbatterier som er følsomme for rør opplegget jeg byttet til dusjbatteriet fra meg et sted og tok det nye hjem de fungerer begge to nå. Lurer på om det er noe resonans med volumøkning i rør-i-rør system når innerrøret blir varmt.
   #3
 25,381     Akershus     0
En boligblokk fra 1933 i Oslo har fått anvisning på bruk av tilbakeslagsventiler for å stoppe dette. Blebra! Nå er det varmtvann både i dusjer og i kjøkkenvasker. Mer varig og billigere enn å bytte 260 batterier!
Signatur