43,897
8
9
Lufting av kloakk: Vakumventil
87
Sørlandet
5
Har problemer med lufting av avløp i huset og må i første omgang benytte vakumventil for å ungå noe av problemene dette medfører. Rørlegger har allerede byttet ut én vakumventil, av merke durgo, på et bad og jeg har beholdt den gamle ventilen for å se nærmere på den. Den er noe utslitt, selv om jeg antar den ikke er mange år gammel. Ventilens funksjon er ikke som den skal, både gummiringen og fjeren er defekt.
Jeg skal nå montere enda en slik ventil på et avløp som er tilkoblet to kjøkkenvasker, med tilhørende oppvaskmaskiner. Røret er 50mm. Finnes det alternativer til Durgo? Er det andre måter jeg kan få inn luft i avløpet, uten at luft kommer ut?
Har søkt forumet, men finner bare "durgo".
Jeg skal nå montere enda en slik ventil på et avløp som er tilkoblet to kjøkkenvasker, med tilhørende oppvaskmaskiner. Røret er 50mm. Finnes det alternativer til Durgo? Er det andre måter jeg kan få inn luft i avløpet, uten at luft kommer ut?
Har søkt forumet, men finner bare "durgo".
Teknisk Godkjenning og Produktsertifisering
Lufteventil
Type Nr Produkt Innehaver Gyldig til
PS 0480 Durgo vakumventil for avløp, dimensjon 50 - 110mm Astec A/S 01.07.2010
PS 1041 Purus lufteventil for avløp, i dimensjon 40, 75 og 110 mm Purus Joti A/S 01.07.2009
PS 0708 Serres vakuumventil for avløp, dimensjon 75 og 110mm Serres OY 01.04.2011
Disse ventilene har en effektiv levealder på ca. 8-10år. Dette må du da ta med i beregningen ved plassering, slik at den kan byttes.
Se forøvrig her
På et av badene er det sirkus hver gang man benytter noe som bruker vann. Lukt er imidlertid ikke noe problem akkurat nå (men har vært tidligere), så jeg satser på ventiler der det er mulig for å få bukt med problemene som er nå. Senere skal loftetasjen pusses opp og da skal det lufting opp flere steder. Så ventilene er kun midlertidig.
Jeg har som sagt byttet en ventil som er ca 8-10 år gammel, og den er helt utslitt og ubrukelig. Det er ingen tvil om at dette er midlertidige dubbeditter.
Takk for svar til begge. Durgo'n er nå bestilt :-\
For 1 og 2 etg har jeg lufting, kloakken til disse etasjene går på utsiden av huset, tilkobling kjeller - 1og 2 etasje kommmer ute rett før spylekummen.
Du er nok rett på innsiden av loven, men anbefalt er det ikke med et slikt strekk.
Forøvrig finner du alle reglene i denne tråden(#13) som jeg nevnte over her.