2,161    20    3  

Ny trykkpumpe går i ~2 minutter så ryker sikringen

 241     Jar     0
Hei.
Venter på svar/råd fra butikken hvor jeg kjøpte pumpa, tenkte jeg kunne lufte problemet her også.
Jeg er helt amatør, og har engasjert en snekker for diverse arbeid på hytta.
Dette er en snekker som også behersker litt andre ting (jada, første varsellampe...) og han påtok seg også å montere en full vannløsning bestående av 200 liters vanntank, trykkpumpe (levert komplett, altså pumpe + trykktank), Ozo varmvannsbereder, dusjkabinett og en vask.

Når alt sammen er koblet sammen, så forteller han meg at når han kobler trykkpumpa til strøm så starter den og går i cirka 2 minutter, så ryker sikringen i sikringsskapet.
Han har for feilsøking også brukt en solid skjøteledning og koblet den til en annen kurs (16A, dedikert til et Jets vakuum-toalett som forresten også er montert av ham, det funker gull), med samme resultat der.

Jeg antar at han ville ha merket om pumpa dro tørt, men det kan selvsagt være den enkleste forklaringen, altså trøbbel med vannforsyningen inn, men da blir jeg litt skuffet over at snekkeren ikke skjønte det selv...

Pumpa får vann fra vanntanken som er montert på en hylle noen få centimeter opp fra gulvet, så med mindre det er noe bend på slangen der så burde det være "fri flyt" inn.

Varmtvannsberederen henger 1,5-2 meter opp på veggen, så der må jo pumpa jobbe litt, men ut fra spesifikasjonene skulle ikke dette være noe problem - tror jeg? (skyvehøyde 30 meter står det i spekken)

Jeg har bestilt ny/reserve trykkbryter som jeg tar med opp på hytta til helgen, men kan det være noe relatert her? Defekt trykkbryter skulle vel ikke slå ut sikringen?
Hva annet kan jeg be snekkeren om å sjekke, før jeg eventuelt må bestille en erstatningspumpe?

Her er info om pumpa:

Sensorstyrt 12V vannpumpe med 5 liter trykktank. Passer utmerket som forsyningspumpe i vannannlegg på hytte. Leveres komplett med inntaksfilter for slangetilkopling og tilkopling ut JG hurtigkopling. Trykkbryteren gjør at pumpen starter så snart trykket faller under innstillt verdi (kran åpnes). Pumpen er selvsugende, og har god kapasitet. Den er også beskyttet mot tørrkjøring (i kortere perioder).
Trykktank
Pumpen leveres med ferdigmontert trykktank, noe som er nødvendig for trykkpumper av denne størrelsen. Trykktanken sørger for at pumpen kan gå lengre perioder uten å måtte stoppe/starte flere ganger i sekundet for å opprettholde et jevnt trykk.

  • Modell: FL-43


  • Spenning: 220V


  • Strømtrekk: inntil 0,8A


  • Kapasitet: 17 Liter/min


  • Trykk: 2,8 bar (40 psi)


  • Sensor (trykkbryter): Stillbar


  • Skyvehøyde: 30 m


  • Selvsugende: opptil 2 meter


  • Tilkobling innsug: 1/2" slange, via inntaksfilter


  • Tillkopling ut: 1/2", samt JG hurtigkopling


  • Trykktank: 5 liter


  • Leveres med standard 220V Schuko plugg


  • Størrelse: 45x36x36 cm (lxbxh)


  • Vekt: ca 10,5 Kg


 







   #1
 25,386     Akershus     0
Sett på en slange på en kran og åpne krana. Se om det kommer vann og led dette tilbake til fødetanken. Renner vannet "uendelig", eller slår sikringen ut?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 241     Jar     0
har fått et tips fra butikken nå om at det kan være at en ballong/blære i trykktanken kan være "stuck" og at jeg bør tømme trykktanken helt for luft, og så kjøre pumpa igjen for at vanntrykket forhåpentligvis skal få ballongen til å løsne.
Jeg klarer ikke helt å se for meg dette på innsiden, men får vel forsøke litt på dette også.
Tar med tipset ditt, @KjellG, får ikke testet så mye selv før til helgen når jeg drar opp på hytta, men tar gjerne i mot flere innspill.
  (trådstarter)
   #3
 241     Jar     0
Forøvrig kjøpte jeg pumpa komplett med trykktank, så den kom fra butikken ferdig som på dette bildet:
Ny trykkpumpe går i ~2 minutter så ryker sikringen - trykkpumpe.jpg - grenness
   #4
 25,386     Akershus     0
Tror ikke trykktanken får pumpa til å ta sikringen. En trykkbryter burde stoppe pumpa ved oppnådd trykk uansett.

Vi har 230V hyttepumpe. Gått siden 1960 uten noen trykktank. Formålet med en trykktank er at den fungerer som et lite batteri slik at ikke pumpa må starte for et lite eggeglass.

Kjenner ikke din pumpe, men generelt har en slik tank en bilventil. Når vanntrykket er avlastet skal en pumpe opp trykktanken til trykkbryterens innkoblingstrykk minus 0.1-0.2 bar. (Det under forutsetning av at det er trykktank med blære)

Med dette trykket vil tanken være nær tom når pumpa starter og kunne ta imot mest mulig vann før pumpa stopper.

Ved ingen luftpriming eller defekt blære vil tanken ofte renne full av vann. Da starter og stopper pumpa ofte. Er fortrykket for stort skjer det samme.

At en slik blære skal kunne være "stuck" høres pussig ut. Hvordan får du en slapp eller hard fotball til å være "stuck"? Disse lages på to måter, enten som et mellomgulv i tanken. Da er det en tydelig vulst rundt ekvator. Alternativt som en fotballblære, en rund ball inne i tanken med en bilventil i lokket. Den siste typen kan ofte skiftes, den første er engangs.

Her ser det ut til at pumpa blokkeres, enten pga fremmedlegeme eller at trykkbryteren ikke stopper pumpa.

Edit, da er foto kommet:

Her er bilventilen under brystvorta på toppen. Har ingen formening om blæra her, men er kanskje et lokk i bunden.

Edit.
Står at den er selvsugende. Mange/de fleste må likevel hjelpes igang. Dvs når kilden ligger lavere enn pumpa, må en ha bunnventil og fylle pumpa med vann før start. 
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 241     Jar     0
Leser dette mens jeg sitter i et møte, så jeg skal lese over skikkelig en gang til etterpå Smile
Men jeg bør altså kjøpe og ta med meg til hytta en pumpe med manometer?
Vankilden, en 200 liters vanntank, ligger rett over pumpa, så det bør være fri flyt ned til pumpa så fremt det ikke er noe knekk i slangen eller fremmedlegemer eller slikt.
Legger ved et bilde av installasjonen (du ser ikke vanntanken, men den er rett over).
Takk for hjelpen så langt!

Ny trykkpumpe går i ~2 minutter så ryker sikringen - 20160918_151423.jpg - grenness
   #6
 25,386     Akershus     0
Lufttrykkmåler for bil kan være aktuelt. Tilsvarende en bilpumpe.

Usikker på om det er noe manometer på denne pumpa.

Den ser ut til å være en membranpumpe som selv suker opp fra 2m. Ikke av interesse her siden reservoaret ligger høyere enn pumpa. Har du tenkt over tømming ved avreise?

Min gjetning er at trykkbryteren er stilt så høyt at pumpa aldri stopper, men blir stoppet av blokkert vannstrøm. En første sjekk er om den pumper greit mot åpen kran som nevnt over. Dersom den går greit i 4 min mot åpen kran for deretter å ta sikringen etter 2 med stengt kran, vil jeg tro det er trykkbryteren.
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 241     Jar     0
Når jeg skrev "pumpe med manometer" så mente jeg noe slikt som dette Smile
Ny trykkpumpe går i ~2 minutter så ryker sikringen - 27-1875_xl_1.jpg - grenness

Ang. tømming så er hele baderommet, der dette befinner seg, frostfritt ved at jeg har både en panelovn som styres av Heatlink til å ikke tillate lavere enn 10 grader i rommet, i tillegg har jeg tenkt til å sette inn en liten frostsikringsovn fra Clas Ohlson ved siden av pumpa.
Så nei, hadde tenkt til å slippe å tømme ved avreise.

Har bedt snekkeren teste å kjøre pumpa med kranene fullt åpne i dusjkabinettet og vasken, og se om pumpa kjører lenger da siden den ikke bør få mottrykk.

   #8
 1,355     1
Merkelig om en pumpe som skal trekke inntil 0,8A skal klare å ta en 16A sikring. Du er sikker på at den ikke slår ut på jordfeil isteden? Forutsatt at du har jordfeilautomater da. På endel av de er det mulig å se om den har løst ut på overstrøm eller jordfeil.
   #9
 1,076     1484     0
jeg tror dere er på bærtur flertallet av dere Smile

Pumpa møter ikke nok mottrykk, og "løper løpsk ". Altså mot "åpen ventil " klarer ikke systemet å skape tilstrekkelig mottrykk, og pumpa pumper MYE mer vann enn den er beregnet for. Da går også strømtrekket i taket, og sikringa slår ut.

Forsøk å lage en " restriktor " på utløpet, altså strup det igjen på noe vis. En kran som stenges såvidt, altså slik at trykket i systemet hele tiden holder seg over 3 bar, er nødvendig. Sjekk om ikke det hjelper

Altså - om jeg har rett, gjør tipset ditt ting VÆRRE, ikke bedre. Å feilberegne trykket i et system, er et ganske vanlig feil som gjøres. Og når man da forsøker kjøre mot åpent utløp, blir ting bare værre, da pumpa " går utenfor kurven sin ".

Og ja, pumper har vært noe jeg har styra med, i over 10 år nå...
Signatur
   #10
 1,355     0
Greit at pumpa kan pumpe mer enn den er beregnet for og dermed få høyere strømtrekk, men for å løse ut en 16A sikring på 2 minutter kreves fort 20A. Det høres rimelig drøyt ut at den skal kunne trekke 25(!) ganger merkestrømmen...