3,197    9    0  

Store tankar med varmt vatn: Hva med sikkerheten?

 1,943     0
Mulig eg er litt paranoid. Og kanskje er det fordi eg ikkje veit noko som helst om varmt vatn i hus, men kor sikre er desse store tankane som ein treng når ein skal ha bergvarme og vannbåren varme?

Teknisk rom hos oss ligg vegg i vegg med podens soverom. Hysterisk mor ser for seg at tanken seier "poff" og vi får varmt vatn over alt.

Kor varmt er dette vatnet i tankane? Er det akkumulatortank det heiter? Kjem vatnet som skal til husholdning /dusj i ein annan tank? (varmare).

Eg hugsar at varmtvasstanken hos mine foreldre tok kvelden ein gong. Det er mange år sidan; men bildet av masse vatn i kjellare står ganske klart for meg.. er det krav om sluk på sånne tekniske rom?

   #1
 777     0
De er rimelig sikre og har en masse sikkerhetssystemer. Mythbusters hadde en episode der de gjorde akkurat det du er redd for, men de måtte "modifisere" berederen kraftig for å få den til å eksplodere.

Til gjengjeld eksploderte den skikkelig når den først smalt. ett par hundre meter rett opp som en rakett tvers gjennom bjelkelag på ett lite hus de bygget rundt den :D

Ellers skal det være sluk i rom med vvb. Den tanken jeg skal ha til varmelager (750l) er en skikttank. dvs at den har lav temperatur i bunnen av tanken og høy i toppen der forbruksvann hentes.
   #2
 159     Fjaler     0
Har aldri reflektert over at slikt kan skje. Viss ikkje trykket brått aukar til det mangedobbelte sprekk ikkje ein slik tank. Han byrjar leke sakte. I høgda kan eit røyr smelle av ved skade eller metalluttrøytting av feilmontering. Difor har vi ein kjelkontroll i landet som skal typegodkjenne trykktankar så lenge det ikkje er gjort av tilsvarande instansar i utlandet.
Sluk/avløp skal det vere i tekniske rom der installasjonar med vatn er montert (ventilar, tankar... men ikkje kun for at røyr passerer gjennom).

Dessutan er forbruksvasstankar mindre enn golvvarmetankar som ofter ikkje har så varmt vatn.
   #3
 22,342     Akershus     0
Alle slike tanker skal ha overtrykksventil. Hvis denne ikke virker pleier det å ryke et rør..

Temperaturen for varmtvann bør være 70 - 80 grader i tanken. Den må være over 60 grader pga legionella.

Gulvvarmen har lavere temperatur ca 30 grader.

Det bør absolutt være sluk i rom med slike tanker, men pass på at sluket får jevn tilførsel av vann slik at det ikke tørker ut og du får "kloakkgass" i rommet.
   #4
 401     0

Det bør absolutt være sluk i rom med slike tanker, men pass på at sluket får jevn tilførsel av vann slik at det ikke tørker ut og du får "kloakkgass" i rommet.


Rørleggeren monterte ein innsats i sluken der vv-tanken min står nettopp for at ein skal slippe å tenke på etterfylling av vatn. Den ser ut til å funke bra.
   #5
 159     Fjaler     0
Ein annan innsats i sluket er mager olje. Den fordampar neste ikkje og vatn renn rett gjenom. Robust for støv og rusk er det òg.

   #8
 21,481     Enebolig     0
Jeg bruker vanlig matolje. Den har holdt vannet i en dass vi ikke bruker i godt over et år nå  Grin
   #9
 160     0
Våre akkumulatortanker er ikke-trykksatte, noe som reduserer risikoen for lekkasjer ytterligere. Kun innertanken for forbruksvann er (selvsagt) trykksatt. Vannet puster dermed fritt med omgivelsene, og nødvendige rørinstallasjoner blir færre, mindre kompliserte og mindre kostbare.

Når det er sagt ville jeg ikke vært redd for å montere "vanlige" trykksatte tanker heller. Men det er riktig at rommet må ha våtromsstandard og sluk.

Snuble: Alle akkumulatortanker kan vel sies å være 'skikttanker', da vann alltid har den egenskapen at man får skiktning pga ulik tetthet ved ulike temperaturer? Men jeg er enig i at ved å utforme rør og koblinger på en gjennomtenkt måte, kan man utnytte denne skiktningen på en optimal måte. Dette er nettopp bakgrunnen for hvordan røropplegget i sentralene våre er utformet, og tanken din har vel da sikkert lignende gjennomtenkt røropplegg.
Signatur