12,365    35    6  

Hjelp ang. baderomsplater !

 11     0
Hei ,er ny her og trenger litt hjelp av erfarne snekkere. Har pusset opp badet,på gulv la vi fliser og på veggene baderomsplater. Det ble veldig fint,men i etterkant så jeg at snekker som hjalp oss har ikke brukt noe lim eller silikon eller fugemasse mellom skjøtene... Det er ca 2 millimeter åpning mellom hver plate . Mitt spørmål er : Er det farlig at det blir sånn i lengden,kan det komme damp eller vann mellom de skjøtene,kan det eventuelt tettes nå med fugemasse eller noe lignende eller må platene tas av og legges på nytt på ordentlig.
Videre har han lagt platene nesten helt ned til flisene,sånn at det blir nesten 1 cm mellom flisene som er på gulv og de veggplatene. I den 1 cm åpning la han silikon !!! Jeg synes ikke at det var fint. Kan noen flinke snekkere skrive meg hva er det best å gjøre for å rette på det,for jeg synes ikke det er gjort ordentlig !
På forhånd takk Smile

   #1
 1,323     Østlandet     0
jeg er ikke snekker, men jeg har satt opp Fibo-Trespo baderomsplater (eller panel som Fibo Trespo kaller dem) på badet mitt selv. Og jeg forstår ikke at det er mulig å få 2 mm glippe mellom platene, men det er kanskje en annen type som er brukt hos deg?
Det er vel bare i våtsonen det er påkrevet med fugemasse, men de anbefaler at det brukes ellers også - noe jeg gjorde.

1 cm med siikon nederst høres ikke pent ut nei, men selv la jeg vinylbelegg på gulvet og opp bak platene så jeg har ikke det problemet.
  (trådstarter)
   #2
 11     0
tusen takk for svar. Jeg sjekket en gang til,og nei det er ikke 2 mm,det er mindre enn det. Men jeg ser liksom at det er der platene er delt i to,eller satt mot hverandre. jeg tenkte at nede må han nok sette på sokkelflis...det her er ikke pent
   #3
 499     Porsgrunn     0
Høres vel ut som det er blitt gjort noen feil... Skjøtene skal være tette når platene føyes sammen, det er derfor de er så mye trangere å få sammen enn vanlig mdf smartpanel
   #5
 2,297     Ski     0
Silikon skal IKKE brukes. Det løsner fra platene etter noen år (10-15). Fikk utlevert silikon til mine plater som ble montert og disse trekker nå vann. Fibo-Trespo opplyste til meg når jeg ringte dem for en stund siden at silikon må ikke brukes på disse platene siden silikonen faktisk løsner.
   #6
 38,238     Lillestrøm kommune     0
Du beskriver sokkelflis, dette må enten stå opp bak platene eller med riktig membran på plass (10-15cm opp på vegg) under svslutningslisten av aluminium. Det høres ut til at den som har hjulpet deg ikke kan dette. Les deg opp på produsentens motasje beskrivekse. Det er mulig at platene må kastes. (Silikon ødelegger heft). Jeg er ikke sikker på hva slags fuge de bruker nederst mot alulisten, ta en prat med leverandørens kundeservice og hør hva de sier).
   #7
 5,432     Akershus     0
Silikon bruker jeg unødig til annet enn å fuge/lime glass og keramiske fliser. Alle flater som kan være det minste porøse, som kantene på slike plater, bør man unngå produktet. De fleste av oss har sikkert sett gulnede silikonstrenger som henger og slenger eller løsner bare man er borti de.

Legger merke til at de ikke nevner silikon, men bare godkjent fugemasse i filmen. På Barry Alloc sin film kan man se en patron med Bostik Silmax, men den er vel bare gjenkjennelig for spesielt interesserte. Det er en overmalbar MS basert fugemasse.

   #8
 1,674     0
Søk på Fibo-Tresbo på nett, de har video med riktig montering. Og det skal ikke brukes silikon, det står i brosjyrene der hva slags tetningsmasse det skal være.
   #9
 347     0
I monteringsanvisningen som følger med platene fra fibo-trespo står det hvilke fugemasser som er godkjent brukt sammen med platene.
Har tømreren (?) din hatt for dårlig tid til å orke å sjekke det, eller har han bare tatt med seg silikon fordi han har brukt det i alle år?
  (trådstarter)
   #10
 11     0
tusen takk for svar,det var veldig hyggelig Smile Snekkeren har aldri lest anvisning,og kan ikke noe om det,det ser jeg nå,dessverre. Jeg var i dag på mega fliss og ba han være med,men han vil ikke det,pga at det var for flaut og for vanskelig å legge seg flat ! Han vil rette på feil meeeen på sin måte,dvs bare å legge på enda mere silikon opp over den.Det vil ikke jeg,og jeg vet ikke hva jeg skal gjøre ???
   #11
 247     0
Får virkelig håpe at du ikke har betalt.
En snekker skal gjøre jobben ordentlig, ellers er det en mange. På et bad så er det svært alvorlig å ikke få baderomsplatene tette.

Ikke betal.
Han må rette opp sine feil og følge bruksanvisning.
  (trådstarter)
   #12
 11     0
Får virkelig håpe at du ikke har betalt.
En snekker skal gjøre jobben ordentlig, ellers er det en mange. På et bad så er det svært alvorlig å ikke få baderomsplatene tette.
Ikke betal.
Han må rette opp sine feil og følge bruksanvisning.


Viking77, jeg har betalt Sad(( silikon løsna etter en måned,jeg så ikke feil med en gang....da en venn kom på besøk og så det ble han sjokkert av jobben. Aner ikke hva jeg kan gjøre nå ??? Anmelde han???
  (trådstarter)
   #14
 11     0
nei,det det har jeg ikke...og værst av alt er at han "naver" og jobber ved siden av !!!
   #17
 1,519     Akershus     0
Anmeldelse er ikke riktig måte å få rettet dette. Se på nettsiden til forbrukerrådet for informasjon om klageadgang. At du kjøper svart arbeid og bidrar til at han kan gjennomføre trygdesvindel gjør at jeg mister litt sympati.
  (trådstarter)
   #18
 11     0
Anmeldelse er ikke riktig måte å få rettet dette. Se på nettsiden til forbrukerrådet for informasjon om klageadgang. At du kjøper svart arbeid og bidrar til at han kan gjennomføre trygdesvindel gjør at jeg mister litt sympati.


Du har full rett baardes å si din menning,noe anet kan jeg ikke si. Tror ikke at jeg er enten første eller siste som har gjort dette. Trengte overhodet ikke sympati av noen,men andres erfaringer.
   #19
 38,238     Lillestrøm kommune     0
Start løpet med å kontakte leverandøren av platene. Forklar noen av feilene med silikon og spør om plater kan reddes/gjennbrukes. Er svaret nei så har du fått deg en dyrkjøpt erfaring da riving / kaste og starte helt på nytt med nye materialer er løsningen. Hvis ikke membran fra gulv går opp på veggene så må gulvet legges om også.

Normalprosedyren er reklamasjon og ved mangler på dette forliksrådet. Uten regning kan du glemme dette. (Bot for mva svindel/betaling over 10k uten konto er jo en mulighet).

Sørg for at den nye håndtverkeren vet hva han gjør, referanser, beskrivelse av hvilken metode han skal bruke gjør at du kan samnenligne med montasjeveiledning som altid ligger ute på nettet. Teknisk godkjenning er også en kilde til informasjon.
   #20
 895     2
Anmeldelse er ikke riktig måte å få rettet dette. Se på nettsiden til forbrukerrådet for informasjon om klageadgang. At du kjøper svart arbeid og bidrar til at han kan gjennomføre trygdesvindel gjør at jeg mister litt sympati.


Du har full rett baardes å si din menning,noe anet kan jeg ikke si. Tror ikke at jeg er enten første eller siste som har gjort dette. Trengte overhodet ikke sympati av noen,men andres erfaringer.


At du er den første eller siste som har gjort dette er en svak bortforklaring. Fakta er at du både bidrar til trygdesvindel og ikke bidrar til felles goder ved å unngå betale moms. Enig med HSt, forhør deg med leverandør og ta det som en dyrkjøpt erfaring dersom de ikke kan gjenbrukes.

Dusjer du rett på platene, eller har du kabinett? En "billigløsning" vil jo være å sette inn et kabinett, eller sette inn nye plater i våtsonen (dusjen +1meter på hver side). Resten av badet blir jo ikke finere av den grunn, men du slipper vannskader. Minner også om at det skal være en aluprofil i bunen på platene i våtsonen.
   #22
 6,705     Akershus     0
Oppfordrer til at vi lar diskusjonen rundt svart arbeid og ironisering om hva det vil koste TS totalt sett, ligge i det videre. At svart arbeid og trygdemisbruk ikke er i orden har blitt tilstrekkelig understreket, og TS skjønner helt sikkert at dette blir dyrere enn tenkt uten å måtte bli påminnet det av forumets medlemmer.

Ellers er det mange gode råd i tråden Smile


cheffen,
moderator
  (trådstarter)
   #23
 11     0
Oppfordrer til at vi lar diskusjonen rundt svart arbeid og ironisering om hva det vil koste TS totalt sett, ligge i det videre. At svart arbeid og trygdemisbruk ikke er i orden har blitt tilstrekkelig understreket, og TS skjønner helt sikkert at dette blir dyrere enn tenkt uten å måtte bli påminnet det av forumets medlemmer.

Ellers er det mange gode råd i tråden Smile


cheffen,
moderator

For å være helt ærlig så skjønnte jeg ikke så mye av det du skrev her ....Ta det med godt humør du Cheffen.
Jeg er en person som klarer å innse mine feil og legge meg flat,og det gjør jeg i denne saken her. Eneste jeg spurte var deres erfaringer og rettelse på det som var gjort her.
   #24
 6,705     Akershus     0
Mitt anliggende er ganske enkelt å holde tråden på tema slik at du kan få så mange gode råd som mulig.
   #25
 6,009     Finnmark     3
Jeg er en godt voksen mann og har lært mye på gal måte........Men har omsider skjønt at det er lurt å lese bruksanvisning eventuelt kontakte leverandør / butikk FØR man setter i gang med et prosjekt.......

Nå kan TS idet minste kontakte dem for å få råd hvordan dette løses enklest ( og billigst mulig).....

Syns forøvrig ikke det er så problematisk at en bekjent har hjulpet til, resultatet tyder ikke på "svart arbeid ".
.....men bare en bekjent som ville hjelpe uten nødvendige kunnskaper;)

Syns ofte lovligheten/svart arbeide pekefinger kommer litt for fort og unyansert her av og til;)

Og t.o.m i NAV systemet er det lov til å utføre arbeidsoppdrag, det skal bare informeres om det!
Signatur
   #26
 347     0
Hvis det er skrudd på rett sted, i tillegg til at bunnskinna og membran er rett, så kan du nok skru ned platene, kaste de som er kappet på langsidene og kjøp nye tilsvarende de som blir for smale. Hvis platene er kappet i bunnen (noe de ikke skal være) så må du mest sannsynlig bytte de og. Med mindre du får gjemt snittet med fugemasse.
  (trådstarter)
   #27
 11     0
Jeg er en godt voksen mann og har lært mye på gal måte........Men har omsider skjønt at det er lurt å lese bruksanvisning eventuelt kontakte leverandør / butikk FØR man setter i gang med et prosjekt.......

Nå kan TS idet minste kontakte dem for å få råd hvordan dette løses enklest ( og billigst mulig).....

Syns forøvrig ikke det er så problematisk at en bekjent har hjulpet til, resultatet tyder ikke på "svart arbeid ".
.....men bare en bekjent som ville hjelpe uten nødvendige kunnskaper;)

Syns ofte lovligheten/svart arbeide pekefinger kommer litt for fort og unyansert her av og til;)

Og t.o.m i NAV systemet er det lov til å utføre arbeidsoppdrag, det skal bare informeres om det!


tusen hjertellig takk for svar. Det var utrolig behagellig å lese dette melding full av forståelse og respekt.
Hvis ikke noe anet så har jeg ihvertfall lært at man ikke kan stole på hvem som helst.
   #28
 5,432     Akershus     0
Det kan diskuteres i eninga hvor grensen går for svart arbeid og trygdemisbruk. Uansett er det svimlende mange milliarder kroner årlig som går utenom "systemet" og som kunne bidratt til fellesskapet som jeg er sikker på både TS og de andre som "forsvarer" slikt nyter godt av.

Nå sier TS selv at han ikke er ute etter sympati og innrømmer vel delvis at dette er dumt gjort. Forøvrig er det, ut av hvordan jeg kan tolke innleggene som, ikke det jeg ville kalle noe som er utført som en typisk vennetjeneste. Man tenker vel ikke på å politianmelde venner, når de har utført en "tjeneste"?

Begrepet "bekjent" er ganske vagt. De fleste har en bekjent, eller en bekjent av en bekjent. Skal det liksom rettferdiggjøre en kriminell handling?

"...og værst av alt er at han "naver" og jobber ved siden av !!!"

Skal vi få bukt med slikt bør vi la være å engasjere slike folk. I Norge finnes et ordtak om at "heleren er like god som stjeleren". Uten kjøpere forsvinner selgerne.

Her har vi altså en handling som, om det ikke blir raportert inn til NAV som finmark skriver, er noe som ofte blir reagert med fengselsstraff på. I tillegg til kanskje feilaktig støtte fra det offentlige, blir det unndratt moms og skatt. Tilsammen en ganske stor sum.
Det er i tillegg forbudt å betale en tjeneste med beløp over kr.10.000,- i kontanter.

Da synes jeg faktisk det må være helt på sin plass at såpass mange gir uttrykk for mishag og absolutt ikke bør få en advarende pekefinger fra moderator, som også i neste øyeblikk tar av seg moderatorhatten og gir anbefaling til de som forsvarer handlingen. 

Det bør være greit at man får hjelp til å løse et problem, men det bør også være slik at  man skal regne med å få "kjeft" om man har gjort noe ulovlig. 

Lagt til: Nå har antagelig TS fått den hjelp han trenger, så noen betraktninger rundt dette vil uansett ikke forstyrre tråden særlig mye. Problemet fortjener egentlig en egen tråd.
   #29
 6,009     Finnmark     0
snektriker: om denne bekjente hadde drevet med slikt til vanlig så ville det også vært litt mer kompetanse tilstede......

Synes det er mye verre det utstrakte svartarbeide som håndverkere driver med, ofte også når de er sykemeldt i eget lille firma......Krever bare at bestiller betaler cash, derfor nødvendig med mange kredittkort.......
Dette har mye større omfang enn det privatpersoner hjelper hverandre med...

Signatur
   #30
 5,432     Akershus     0
Ja, det kan virke som om det er lite kompetanse og at dette dermed ikke er noe "håndverkeren" utfører mye av. Tror allikevel vi skal være klar over at veldig mange tjenesteytere på det svarte markedet innehar lite kompetanse og at det ikke blir et mindre problem av den grunn.

I Osloområdet kryr det av sort næring. Det er svermer av sjåførskolebiler uten dobbelt pedalsett, bilvaskefirmaer med menneskesmugling som bigeskjeft, en restaurantnæring som er like svart som ihjelgrilla biff, håndverkere som betaler med tykke seddelbunker på byggshopen, bankkort som kan registreres er ikke tema. Tror ikke nødvendigvis noen som opererer på disse markedene innehar så forferdelig mye kompetanse. Det ser vi på alle klagesakene.
   #31
 6,705     Akershus     0
Jeg oppfatter ikke at finnmark4ever forsvarer handlingen, men at han prøver å nyansere bildet litt. Det synes jeg var prisverdig, men jeg kunne latt være å anbefale og tar gjerne selvkritikk på det om det er slik at noen synes det var upassende.

Ellers var ikke mitt innlegg ment som en advarende pekefinger. Jeg ville bare at tråden skal holde seg on topic. Poenget med at svart arbeid ikke er OK hadde blitt belyst av mange nok og det var ikke nødvendig å gjenta det for flere. Det sklir fort ut i slike diskusjoner du og finnmark4ever nå har. Men jeg lever godt med at vi er uenige i behovet for å gjenta slike budskap og dere får selvsagt bare fortsette diskusjonen om dere ønsker.
   #32
 2,297     Ski     0
Var hos en kunde en gang, der sto det en polakk å malte sammen med en del andre polakker som snekra litt. Vi skulle sette opp noe nytt datagreier og trengte strøm. Sa til kunden at de måtte få tak i en elektrikker som kunne legge opp strøm. Hun snudde seg og spurte polakken om de kunne fikse det, ja ikke noe problem sa han. Hun sa det var så deilig med polakker i jobb for de gjorde alt man spurte om.
   #33
 5,432     Akershus     0
Jeg oppfatter ikke at finnmark4ever forsvarer handlingen, men at han prøver å nyansere bildet litt. Det synes jeg var prisverdig, men jeg kunne latt være å anbefale og tar gjerne selvkritikk på det om det er slik at noen synes det var upassende.

Ellers var ikke mitt innlegg ment som en advarende pekefinger. Jeg ville bare at tråden skal holde seg on topic. Poenget med at svart arbeid ikke er OK hadde blitt belyst av mange nok og det var ikke nødvendig å gjenta det for flere. Det sklir fort ut i slike diskusjoner du og finnmark4ever nå har. Men jeg lever godt med at vi er uenige i behovet for å gjenta slike budskap og dere får selvsagt bare fortsette diskusjonen om dere ønsker.

Ja, det er greit at tråder normalt ikke sklir ut og holdes rimelig innenfor topic, men her mener jeg topice like mye dreier seg om svart arbeid og fortjener innleggene til de som kommer med kritikk av dette.
  (trådstarter)
   #34
 11     0
Til alle dere tusen takk for diskusjon ! Jeg angrer at jeg ga han jobben han gjorde,jeg ble lurt fordi jeg var en kvinne (tror jeg). Han klarer ikke å akseptere at jeg sa at det var feil. PÅ Mega fliss sjefene og de to ansvarlige er kvinner,han tolte ikke det ! Når han klarte å lure NAV i mange år,sin fast lege og skryte av det,hvem er jeg for han da ??? Jeg er baby mat for han !!!
Men for å forkorte denne diskusjonen, jeg har kontaktet advokat,skal betale moms på den jobben han utførte hus meg og anmelde han til NAV. Jeg har lovet til meg selv,jeg skal gå så langt jeg kan for at han mister NAV pengene. Det frekhet som han viste overfor meg har ingen grenser.
  (trådstarter)
   #35
 11     0
Hvis det er skrudd på rett sted, i tillegg til at bunnskinna og membran er rett, så kan du nok skru ned platene, kaste de som er kappet på langsidene og kjøp nye tilsvarende de som blir for smale. Hvis platene er kappet i bunnen (noe de ikke skal være) så må du mest sannsynlig bytte de og. Med mindre du får gjemt snittet med fugemasse.


Jeg har vært i kontakt med han 3 ganger og sa hvordan det skal gjøres og at det han gjorde er helt feil. Jeg sa "platene må taas av og legges på nytt"!!! "det er altfor mye jobb" sier han ,"jeg har andre ting å gjøre". Han ville ta av den gamle silikonen som har fått sprekk og legge ny silikon igjen mellom plata og flisene !!! Jeg har sagt blank "NEI,jeg fikser det på nytt og anmelder dette videre" ,men det ser ut som han driter i det ! Han bare forsatte å jobbe svart andre steder ! Jeg skal legge meg flat og gjøre opp for meg når det gjelder den typen jobb utført på min eindom og skal sørge at han mister NAV penger og pensjon som han er ute etter i sin beste alder som er 40 år !!