14,454    17    1  

Blir gal!! Blafring og ulyd i LED-spottene..

 17     Vesterålen     0
Hei.

Er like før alt av LED går i søppelkassa snart!
Har bygd ny bolig og flyttet inn for ca tre mnd siden.
Har vært plaget med innebelysningen siden da..

Problemet er en slags blafring i alle spottene, man merker det i hele rommet når det begynner å mørkne ute. Ikke høyfrekvent men ujevn opp og ned dimming.
Elektriker svarte med å bytte dimmere opptil flere ganger uten resultat.
Etter mye frem og tilbake byttet dem alle pærene til en type fra GE, UTEN BLAFRING! Smile:)

Men...  med hyling (høyfrekvent elektrostøy)

For å få vekk støyen må man justere spottene opp til "normal" lysstyrke og vel så det, men det er jo ikke det man forventer av en spott med dimmer!

Elektriker kommer idag for å skifte fra vanlig dimmer med hjul til dimmebryter man holder inne for å dimme opp og ned.... Ett system som i utgangspunktet er uaktuelt, men får se om det er der problemet ligger.

Spørsmålet mitt er: HVA I HEL..... ER DET SOM FOREGÅR???
Svar fra elektriker får jeg ikke annet enn:" Næi.. det har nu funka hos ainner.. "

   #1
 878     Sokna, Ringerike     0
Jeg har samme problem på ledspottene jeg fikk på bad. (etter at jeg måtte rive ned de forrige spottene de la opp pga noen "kreative" monetringsløsninger far elektriker.)
Da jeg påpekte denne blafringen, fikk jeg til svar at alternetivet vår vanlig av/på bryter??  >Sad Synes det svaret virket litt vel billig/enkelt.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 17     Vesterålen     0
Det svaret du fikk er ikke ett alternativ for verken meg eller deg ( går jeg utifra) for  å si det sånn. Hva endte det opp med hos deg da?

Har også lurt på om det kan være noe med selveste kablinga... ?
   #3
 878     Sokna, Ringerike     0
Har ikke blitt noen løsning. Har vel gitt opp å bruke det firmaet til videre arbeid i huset.

Jeg spurte en annen elektriker, som jeg har brukt på de siste jobbene jeg har hatt i huset(som jeg er meget fornøyd med). Han sa det kunne være dimmeren som ikke fungerte til led. Skal få han til å se litt på det neste gang jeg skal ha han i hus.

Av/på bryter er ikke aktuelt nei. Om det var eneste løsningen burde de opplyst om det da de spurte om jeg ville ha led (Siden det ble lettere for dem med led)
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 17     Vesterålen     0
ok.
Ja lykke til med det da, får håpe det bare er dimmeren som er problemet hos deg.

Ja, det er ofte monter først spør etterpå på en måte..
   #5
 2,413     Ønsker ikke besøk av deg     0
Det er ikke elektrikeren det er begrensinger med, men teknologien som blir brukt.

Da får du inntil videre, bruke halogen, hvis det er et voldsomt stort problem med lave summingen, som kan oppstå ved enkelte laster.
  (trådstarter)
   #6
 17     Vesterålen     0
nei, men når spotter ble valgt i samarbeid med elektriker ble jeg ikke på noen måte informert om at slike problem kunne oppstå. Det er først nå i det siste jeg er blitt informert av montør at dem har vært plaget her og der. derav "monter først spør etterpå"

Er klar over at det er teknologien som skorter. Men det finns flere alternativer, noe jeg først er blitt presentert for nå når problemene har hopet seg opp.

  (trådstarter)
   #8
 17     Vesterålen     0
F. eks switch dimm som tydeligvis eliminerer alle evt problemer med led. elektriker kommer for å montere det opp i løpet av uka så får se.

Spotter i en hel enhet, med driver og alt man trenger innebygd, dem skal vist være prob frie. Aberet er at hvis de ryker må du bytte ut hele greia. ikke bare pæra.

Gå for spotter fra små, mindre kjente merker og fabrikanter. De store merkene som phillips og ge produserer millioner av pærer med samme teknologi på en gang og det tar ofte svært lang tid før de er borte fra markedet slik at nyere forbedrede produkter får plass.

For å nevne noen.
   #9
 76     1
Hvor får man tak i disse?

LED dimmer'n som MEKK selger(til båt, men er vel lovlig å bruke hjemme?), har jeg hvertfall fått til å fungere uten støy eller blaffring. Dimmer fint på LED av bra kvalitet, billig greiene blaffrer litt mens man justerer..

De er hverken spesielt fine eller billige så leter etter en løsning selv..
Signatur
   #10
 73     Lillestrøm     0
du sier ingenting om det er 12V LED eller 220V GU10 LED du har idag.. og om det er noe bestemt merke på LED pærene? og eventuelt hva type dimmer som er brukt idag ,, for eksempel KED/GLE eller GLI. Er det spotter med kvalitet og riktig dimmer så skal dette hverken suse eller flimre når du dimmer.