4,327    5    0  

Lovlig montering av innfelt skinne?

 303     Sandnes     0
Hei,

Sitter og tenker på muligheter for å kombinere fleksibiliteten av skinne for spotligths samtidig som at kona ikke liker utseende på en skinne. Fant følgende utsnitt fra en katalog og lurer derfor på om denne er lovlig montert innfelt i gipstaket vårt rett mot isolasjonen. Det eneste info jeg har så langt er at det er 230V 3-fase skinne fra Flos.


   #1
 943     0
Kommer vel ann på hvordan tilkoblingen er, og om du er elektrikker :)

Blir det å regne som en del av den faste installasjonen ( altså ledere rett i lampen ) så er det en del av den faste installasjonen og må monteres av autorisert elektrikker.

Men dersom du kobler til en ledning som du stikker i stikkontakt tror jeg du kan montere selv.

  (trådstarter)
   #2
 303     Sandnes     0
Stemmer. Det jeg tenkte mest på var om det var lov å ha en slik skinne rett mot isolasjonen.

Uansett så kom jeg til at å montere en slik skinne ikke er gjørbart uten å legge inn nye lekter bak gipsen. For å få til det må jeg gjøre noe voldsomt med arbeid så vi har falt ned på vanlig skinne, enten 230V eller 12V. Det er enda ikke bestemt  ???
   #3
 943     0
Hehe ja har hatt samme problemstilling selv, etter å ha bodd i huset litt så kommer det opp mange ting jeg ønsker vi hadde gjort som veldig ofte resulterte i at taket måtte rives, altså ikke aktuelt :)

Men når det gjelder isolasjon, så bruker dette å stå i fdv dokumentasjon til lampen hvor nært brennbart materialer kan ligge rundt om kring... Normalt er jo taket foret ned med 48mm, så burde gå bra.. Elektrikker til meg brukte kasser på LEd spotter bare "for å være sikker" som han sa, selv om det var nok klaring uten.
   #4
 96     Sandane     0
Denne va tøff.. Kor en får kjøpt slikt?
Signatur